HRİSTİYAN FORUM
Yahşuah Mesih'in adında, Kutsal Ruh'un ateşiyle kutsanın
HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > İncil

Sevgi, Korku?

Bu konu 3645 kez okundu, 2 kez cevaplandıisimsiz
(GEÇERSİZ EMAİL YÜZÜNDEN ÜYELİĞİNİZ OTOMATİK OLARAK İPTAL EDİLMİŞTİR. (YÖNETİME BAŞVURUNUZ))
- -

Sizce İncil'deki bu cümleler çelişki değil mi?

Örneğin;


"Tanri'nin bize olan sevgisini tanimis ve buna inanmisizdir. Tanri sevgidir. Sevgide yasayan Tanri'da yasar, Tanri da onda yasar. Yargi gününde cesaretimiz olsun diye sevgi böylelikle içimizde yetkin kilinmistir.
Çünkü Mesih nasil ise, biz de bu dünyada öyleyiz. Sevgide korku yoktur. Tersine yetkin sevgi, korkuyu siler atar. Cünkü korku cezalandirilma düsüncesinden ileri gelir. Korkan kisi sevgide yetkin kilinmis degildir. Biz ise seviyoruz. Cünkü o önce bizi sevdi."

1. Yuhanna 4 - 16 ... 19.

"Kimseyi kayirmadan, kisiyi yaptiklarina bakarak yargilayan Tanri'yi Baba diye cagirdiginiza göre, gurbeti andiran bu dünyadaki zamaninizi Tanri korkusunda gecirin."

1. Petrus 1 - 17.

"Rabden korkmanin ne demek oldugunu bildigimiz icin insanlari ikna etmeye calisiyoruz. Ne oldugumuzu Tanri biliyor. Umarim siz de ne oldugumuzu vicdaninizda biliyorsunuz."

2. Korintliler 5 - 11.

Sevgiler, Saygılar ,
Teşekkürler.

- -
 #1.  ✍ 2006-03-22, 02:33


Kornelyus
(İptal edilmiş üyelik (ban veya istek üzerine iptal))
- -

Sevgili Kardeşim,

Aklında ve yüreğinde böyle sorulara varman ve cevap bulmak istemen öncelikle ne kadar güzel. Tanrı da onu daha iyi anlamamız ve daha yakından hissetmemiz için bizleri her zaman daha çok düşünmeye ve değerlendirmeye davet etmektedir.

Öncelikle şunu söyleyerek başlamalıyım ki, Tanrı gibi bir yüce varlığı yalnızca insani birkaç kelimeyle basite indirgeyerek açıklamaya çalışmak bile oldukça güç ve tatmini mümkün olmayan bir uğraş olacaktır. Ama kısaca bildiklerimi ve inandıklarımı seninle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle Hristiyan inancı, Tanrı'nın yüce ve eşsiz planını bizlerle paylaşır. İnsan ilk günahı işleyip, bunun cezası olarak Tanrı'dan ayrı kalıp ölüm ile cezalandırılınca sence Tanrı sevgiden yoksun muydu? Elbette hayır. Öncelikle şunu bilmeni isterim; Tanrı en kutsaldır. O kadar kutsaldır ki ve gerçekten öylesine saf bir sevgidir ki kötü ve yanlış olanı kabul etmesi ve yok sayması mümkün değildir. Tanrı bu vasfıyla en büyük ve erdemli yargıçtır. O zamanı gelince tüm insanlığı yargılayacaktır. Dolayısıyla Tanrı'nın beni sevdiğini bilirim, tüm kalbimle ona bağlanırım ama bu sevginin bozulacak olmasından ve Tanrı'ya karşı bir yanlış yapacağımdan da korkarım. İşte alıntı yaptığın ayetlerde bu ifade bulunmaktadır. Adil Tanrı'ya karşı suç işlemekten korkmak ve onun krallığına kavuşamamayı göze alamamak...

Sevgili kardeşim, en basit anlatımıyla benim Tanrı sevgisi ve Tanrı korkusu anlayışım budur. Bir baba çocuğunu nasıl her şeyden çok sever de ama yine de kötü bir şey yaptığında cezalandırırsa Tanrı da hepimizin babası olarak bizler için aynı şekilde hissetmektedir. O ki dünyayı o kadar çok sevdi ki biricik oğlunu kurban olarak vermiş, aslında kendisi bir insan bedeninde tüm günahları üstlenerek ölüme yürümüştür. Bundan daha büyük fedakarlık yoktur. İşte aslında Tanrı İsa Mesih ile bizlere sevgisinin ama aynı zamanda cezalandırıcılığının ve adaletinin önemini belirtmiş. İnsanların günahları için kendi oğlunu ölüme göndermiş ancak günahın bedelinden vazgeçmemiştir. Bu aynı zamanda Tanrı'nın merhametinin en büyük göstergesidir.

Tanrı'nın sevgisi her zaman üzerinde olsun.

- -
 #2.  ✍ 2006-03-22, 04:19


evangelion
(Ziyaretçi)
- -

Öncelikle şunları belirtiyoruz:

yazdı:
İncil'deki hiç bir konu bizim için çelişki değildir.
SEVGİ

1. Tanrı'nın sevgisi (yetkin sevgi) vardır. (IDEALIMIZDIR, ANAHTAR ISE KARDESLERIMIZI SEVMEKTIR)
2. Birbirimize (hristiyan kardeşlerimize) olan sevgi vardır. (IDEALE ULASMAK ICIN GEREKLI OLAN ANAHTARDIR.)
3. Dünyasal şeylere olan sevgi vardır. (BIZDEN YAPMAMAMIZ ISTENEN SEYDIR)

1. Tanrı korkusu vardır.
2. Dünyasal korku vardır.


Tanrısal sevgi, bu dünyada olmayan, başaramayacağımız ama peşinde koşacağımız sevgidir. Tanrı'nın sevgisidir, Tanrı'da bize yönelmiş sevgidir.Yetkin sevgidir. Bunu biz başaramayız ancak iman yaşamının ilerleyen safhalarında bu sevgi bize de aktarılır. İçimizdeki sevgi "yetkin" kılınır. İşte o sevgide "korku" yoktur. Bu ise ancak kutsallıkta, Kutsal Ruh ile tam birliktelikte mümkündür. Yani Mesih ile beraber olduğumuzda...

Ancak iman ettiğimizde hemen böyle olmaz, hemen pat diye kutsallaştırılmayız, kutsallaşmayız. Dolayısıyla İncil'den verdiğiniz Korintliler ve Petrus mektuplarındaki ayetlerdeki Rabbin Korkusu, o mektupların yazıldığı kiliseler düşünülerek, iman etmiş ancak kutsallaşma yolunda olan kişiler için olduğu şeklinde yorumlanabilir.

Özellikle ilk verdiğiniz ayetler olan 1. Yuhanna Mektubunun tamamını okuduğumuzda, bu söylediğim kendiliğinden ortaya çıkar. Bu mektupta defalarca "Birbirimize olan sevgimiz" vurgulanmaktadır. Yetkin sevgiye ulaşmak için Tanrı Sözü'ne uymamız gerektiği, bunun da (hristiyan) kardeşlerimizi sevmekten geçtiği belirtilmektedir.

Özellikle bunun vurgusu 5. ayettedir:

yazdı:
1.Yu.2: 5 Ama O'nun sözüne uyan kişinin Tanrı'ya olan sevgisi*fx* gerçekten
yetkinleşmiştir. Tanrı'da olduğumuzu bununla anlarız.

9., 10. ve 11. ayette bunu destekleyen açıklamalarla devam ediyor:

yazdı:
1.Yu.2: 9 Işıkta olduğunu söyleyip de kardeşinden nefret eden hâlâ karanlıktadır.
1.Yu.2: 10 Kardeşini seven ışıkta yaşar ve başkasının tökezlemesine neden olmaz.
1.Yu.2: 11 Ama kardeşinden nefret eden karanlıktadır, karanlıkta yürür ve nereye
gittiğini bilmez. Çünkü karanlık gözlerini kör etmiştir.


"Yetkin sevgiye ulaşmak için Tanrı Sözü'ne uymamız gerektiği" konusuna ek olarak:

yazdı:
1.Yu.2: 7 Sevgili kardeşlerim, size yeni bir buyruk değil, başlangıçtan beri kabul
ettiğiniz eski buyruğu yazıyorum. Eski buyruk, işitmiş olduğunuz Tanrı sözüdür.

yazdı:
1.Yu.3: 11 Başlangıçtan beri işittiğiniz buyruk şudur: Birbirimizi sevelim.Ayrıca Tanrı Sözü'ne uymak konusunda 1. Yuhanna 3. bölüm 1. ayetten 10. ayete kadar okunabilir ve sonrasında 11. ayetteki "buyruk" ile Tanrı Sözü'ne Uymak, Kutsallaşma Yolu, Kardeşlerimizi Sevmek, Mesih'te olmak, Mesih'in Yolu'nda gitmek, Yetkin Sevgi'ye Ulaşmak konuları arasındaki bağlantı rahatlıkla görülebilir.
 • Buyruk; okuduğunuz Tanrı Sözü'dür, buyruk birbirimizi sevmektir.
 • Tanrı Sözü'ne uymak; kardeşini sevmektir.
 • O'nun Sözü'ne uymak da bizi Tanrı'daki yetkin sevgiye götüren yoldur. (1.Yu.2: 5 )
 • Herşey "birbirimizi sevmek" konusunda birleşmektedir.
 • Kardeşini Tanrı Sözü'nde anlatıldığı şekilde seven, az sayıdaki imanlı ise sevgide yetkinleşmiş, daha bu dünyada Mesih'e benzemiş, kutsallaşmada büyük yol kat etmiştir.
 • Petrus mektubuna geldiğimizde ise; Ama herkeste bu sevgi yoktur. Dünyasal sevgiler, tutkular vardır. Bu yüzden verdiğiniz ayetten önce şu ayet yer alır:
  yazdı:
  1.Pe.1: 14 Söz dinleyen çocuklar olarak, bilgisiz olduğunuz geçmiş zamandaki
  tutkularınıza uymayın.

 • Petrus mektubunda; Ama, Yuhanna mektubundakinden daha açık olarak, yine "Kutsallaşma" vurgusu vardır. Bu yüzden verdiğiniz ayetten önce, yukarıdaki maddede verilen ayetlerden bir sonra şu ayet yer alır:
  yazdı:
  1.Pe.1: 15 Sizi çağıran Tanrı kutsal olduğuna göre, siz de her davranışınızda kutsal olun.
  1.Pe.1: 16 Nitekim şöyle yazılmıştır: "Kutsal olun, çünkü ben kutsalım."

 • Petrus mektubunda ; Ama herkeste bu sevgi yoktur. Dünyasal korkular vardır. Dolayısıyla o tür kişiler için de İncil'de "Rab Korkusu" vurgulanarak verdiğiniz ayetlerde vurgulanarak;
  yazdı:
  1.Pe.1: 17 Kimseyi kayırmadan, kişiyi yaptıklarına bakarak yargılayan Tanrı'yı Baba diye çağırdığınıza göre, gurbeti andıran bu dünyadaki zamanınızı Tanrı korkusuyla geçirin.

  Matta 10. bölümdeki ilke bir şekilde tekrar edilmiş olmaktadır:
  yazdı:
  Bedeni öldüren, ama canı öldüremeyenlerden korkmayın. Canı da bedeni de cehennemde mahvedebilen Tanrı`dan korkun. Matta 10:28

  Bu ayetlerde İsa'nın Yahudilere konuştuğu da hatırlanırsa hemen bu madde başında söylediğim cümle daha da anlamlı olur...
 • Bu dünyasal korkuların azarlanmasına örnekler İsa'nın ağzından Matta 8 de
  yazdı:
  İsa, “Neden korkuyorsunuz, ey kıt imanlılar?” dedi.

  Markos 4 de;
  yazdı:
  İsa öğrencilerine, “Neden korkuyorsunuz? Hâlâ imanınız yok mu?” dedi.

  Luka 12 de ;
  yazdı:
  Kimden korkmanız gerektiğini size açıklayayım: Kişiyi öldürdükten sonra cehenneme atma yetkisine sahip olan Tanrı`dan korkun. Evet, size söylüyorum, O`ndan korkun.

  yer almaktadır.
 • Petrus mektubunda; Yine Yuhanna mektubunda bahsettiğim, "Tanrı Sözü'ne Uymak, Kutsallaşma Yolu, Kardeşlerimizi Sevmek, Mesih'te olmak, Mesih'in Yolu'nda gitmek, Yetkin Sevgi'ye Ulaşmak" konuları ile TAM olarak uyuşan şu ayet de, sizin verdiğiniz ayetlerden sonra yer almaktadır:
  yazdı:
  1.Pe.1: 22 Gerçeğe uymakla kendinizi arıttınız, kardeşler için içten bir sevgiye sahip oldunuz. Onun için birbirinizi candan, yürekten sevin.

 • Gördüğünüz gibi başından beri bahsettiğim şeyler iki mektupta da aynen yer almaktadır. Korintliler de ise bu iki mektuptaki konulara pek girmemektedir, daha başka konular hakkında, Korintlilere özel olarak birşeyler açıklarken kısa olarak, kendilerinden örnek vermek için kullanmaktadır. Bu yüzden oradan açıklamaya gerek görmedim.
Böyle açıklama yapma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim, bu konuyu önemli konu olarak işaretleyeceğim.

- -
 #3.  ✍ 2006-03-22, 04:49


ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

Kullanıcı adı: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.


Şifre: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.


Şifre (tekrar): NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.


Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)


Email adresiniz (tekrar): 
ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.


Şifreniz: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.Şifrenizi mi unuttunuz?
youtube: İncil filmini, azizlerin yaşamları filmlerini ve Hristiyanlık'la alakalı videolarımızı izleyin! youtube kanalımızdan izleyin
twitter: Forumdaki son mesajları, twitter hesaplarımız aracılığıyla takip edin!
facebook: Forumdaki son mesajları, facebook sayfalarımız aracılığıyla takip edin!
Benzer konular:
hristiyan.net: Hristiyanlık nedir? Hristiyan kime denir? Hıristiyanlık inancı nasıldır?
hristiyanolmak.com: Nasıl Hristiyan olunur?Hristiyan olmak istiyorum diyenler neleri yapmalılar?
incil.biz: İncil nedir? Kaç tane İncil vardır? İncil'de neler yazar?
rabisamesih.net: İsa Mesih kimdir? İsa Mesih, Tanrı mı, insan mı, yoksa her ikisi de mi? İsa Mesih neler anlattı?
hristiyangazete.com: Türkçe, İngilizce, Yunanca - Hristiyan ve Hristiyan olmayan - Türkiye ve dünyadan haberler, basın özetleri takibi ve günlük email bültenlerine abonelik...
turkishchristians.net: A Christian non-profit web ministry for Turks by Turks from Turkey
Son Mesajlar HristiyanForum günlük bültene abone ol!
v B u l l e t i n ® J e l s o f t - E n t e r p r i s e s L t d . - Copyright ©2000 - 2017,

HristiyanForum
Taksim, İstanbul