HRİSTİYAN FORUM
Tanrı'nın sağında olmak nedir?
HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > İncil

Tanrı'nın sağında olmak nedir?

Bu konu 2376 kez okundu, 2 kez cevaplandı

avo
(Özel üye)
- -

kornelyuskoparan yazdı:
iyi akşamlar öncelikle rab isanın esenliği sizinle olsun ve rizedeki gözaltına alınıp ve bırakılan kardeşlerle ilgili yazı yazan kardeşlerden yusuf-34 rumuzlu kardeşim o bölgelerdeki insanlara rabbim sag eliyle dokunsun diye özellikle belirtmis olması sag elin sol elden daha etkiliy-
miş gibi bir anlasıma yol açmaktadır. Bunda bu kardeşin demek istediği nedir ben anlayamadım sanırım benim gibi anlayamayan başka kardeşlerde vardır onun için açıklamak durumunda olursa sevinirim sağ elin sol elden üstün olmasını ögreniriz. Selamlar ve rabbin lütfü sizinle olsun. Mesihdeki kardeşiniz kornelyus

Sağ el,sağ yan,sağına almak ifadeleri İncil'de çokça kullanılmıştır sevgili Kornelyuskoparan,Örn.Rab İsa Mesih,bu dünyadaki insanlar arasında görevini bitirdiğinde ''Baba Tanrı'nın sağında oturdu'' diye yazar Kutsal Kitap.(Markos 16.19,Luka 22.69,Elç.İşl.2.33) aynı şekilde Rab İsa Mesih,Kendisine iman edenlerin Tanrı'nın sağında yeralacaklarını belirtir.(Matta 25.33) ve yine dirildikten sonra İsa Mesih öğrencilerine göründüğünde ve onların ağlarının boş olduğunu gördüğünde ''ağlarını sağa atmalarını'' ister.(Yuhanna 21.6)

Tanrı'da zaman kavramı olmadığı gibi,yön kavramı da yoktur,İsa Mesih Tanrının sağında derken solunda değil anlamına gelmez.Sağ el kavramı Tanrı'nın mükemmelliğini,olağanüstü lüğünü gösterir...Kutsal Kitap'ta durumları anlatabilmek için kullanılan insansı ifadelerdir bunlar.İnsanların çoğunun etkin ve çalışan eli sağ elleridir veya birinden bahsederken '' o benim sağ kolumdur'' ifadesini kullanılırız.yardımcı ifadeler yani.Yoksa Tanrı'nın sağ elinin yanında sol elininde şifa verici olmadığını söylemek anlamsızdır.

Sevgilerimle,

- -
 #1.  ✍ 2009-01-11, 19:58

keremcan
(GEÇERSİZ EMAİL YÜZÜNDEN ÜYELİĞİNİZ OTOMATİK OLARAK İPTAL EDİLMİŞTİR. (YÖNETİME BAŞVURUNUZ))
- -

avo yazdı:
kornelyuskoparan yazdı:
iyi akşamlar öncelikle rab isanın esenliği sizinle olsun ve rizedeki gözaltına alınıp ve bırakılan kardeşlerle ilgili yazı yazan kardeşlerden yusuf-34 rumuzlu kardeşim o bölgelerdeki insanlara rabbim sag eliyle dokunsun diye özellikle belirtmis olması sag elin sol elden daha etkiliy-
miş gibi bir anlasıma yol açmaktadır. Bunda bu kardeşin demek istediği nedir ben anlayamadım sanırım benim gibi anlayamayan başka kardeşlerde vardır onun için açıklamak durumunda olursa sevinirim sağ elin sol elden üstün olmasını ögreniriz. Selamlar ve rabbin lütfü sizinle olsun. Mesihdeki kardeşiniz kornelyus

Sağ el,sağ yan,sağına almak ifadeleri İncil'de çokça kullanılmıştır sevgili Kornelyuskoparan,Örn.Rab İsa Mesih,bu dünyadaki insanlar arasında görevini bitirdiğinde ''Baba Tanrı'nın sağında oturdu'' diye yazar Kutsal Kitap.(Markos 16.19,Luka 22.69,Elç.İşl.2.33) aynı şekilde Rab İsa Mesih,Kendisine iman edenlerin Tanrı'nın sağında yeralacaklarını belirtir.(Matta 25.33) ve yine dirildikten sonra İsa Mesih öğrencilerine göründüğünde ve onların ağlarının boş olduğunu gördüğünde ''ağlarını sağa atmalarını'' ister.(Yuhanna 21.6)

Tanrı'da zaman kavramı olmadığı gibi,yön kavramı da yoktur,İsa Mesih Tanrının sağında derken solunda değil anlamına gelmez.Sağ el kavramı Tanrı'nın mükemmelliğini,olağanüstü lüğünü gösterir...Kutsal Kitap'ta durumları anlatabilmek için kullanılan insansı ifadelerdir bunlar.İnsanların çoğunun etkin ve çalışan eli sağ elleridir veya birinden bahsederken '' o benim sağ kolumdur'' ifadesini kullanılırız.yardımcı ifadeler yani.Yoksa Tanrı'nın sağ elinin yanında sol elininde şifa verici olmadığını söylemek anlamsızdır.

Sevgilerimle,

bu "sağına oturmak" ifadesinin yanlış anlaşılmış olabileceğini düşünüyorum.
bazı idareciler "sağ kolum" tanımlamasını en önemli yardımcıları için kullanıyorlar.
"sağ taraf" mecazi/benzetme ifadesi olmalıdır.

Yoksa çıkıpta Tanrı ile beraber yan yana tahtlarda oturmak anlamı vermek yanlış olur

İsa kimdir?
sorusunu iyi anlamak gerekir.(bedensel olarak)
İsa bizler gibi etten kemikten bir insandır.
Meryem'in oğludur.
Yiiyip içen, uyuyan, bir insan.
Ruhsal yapısı belki farklı olabilir.
Ama İsa adı verilmesi onun insan olmasındandır.

Bu durumda " sağ yanında oturmak" Mümkün değildir.
Şayet böyle bir şey iddia edecek olursak, ya Tanrıyı insan gibi , Ya da insanı Tanrı gibi algılarız.
Olsa olsa benzetme olabilir.

Bunlar benim şahsi görüşlerimdir.
Hristiyan inancını bağlamaz.

- -
 #2.  ✍ 2009-01-12, 05:19

ortodoksmoderator
(O R T O D O K S M O D E R A T O R)
- -

yazdı:

bu "sağına oturmak" ifadesinin yanlış anlaşılmış olabileceğini düşünüyorum.
bazı idareciler "sağ kolum" tanımlamasını en önemli yardımcıları için kullanıyorlar.
"sağ taraf" mecazi/benzetme ifadesi olmalıdır.

Daha önceki bir mesajιnda, Avo kardeşin bu konudaki gϋzel açιklamalarιna sunu da ilave edeyim:

Sağ kelimesi grekçe ve yunancanιn δεξιός kelimesinin çevirisidir.
Δεξιός ise δέχομαι kelimesinden tϋrenir.
Δέχομαι=Kabul etmek
Yani Rab İsa Mesih, Kendisine iman edenlerin Tanrı'nın sağında yer alacaklarını belirtir, kιsacasι Tanrι onlarι Kabul edeceğini ifade eder!

yazdı:
Yoksa çıkıpta Tanrı ile beraber yan yana tahtlarda oturmak anlamı vermek yanlış olur

İsa kimdir?
sorusunu iyi anlamak gerekir.(bedensel olarak)
İsa bizler gibi etten kemikten bir insandır.
Meryem'in oğludur.
Yiiyip içen, uyuyan, bir insan.
Ruhsal yapısı belki farklı olabilir.

Ama İsa adı verilmesi onun insan olmasındandır.

Tam bir insan ve aynι zamanda Tanrι'dιr. O Tanrı’dan gelen Tanrı, Nurdan nur, Gerçek Tanrıdan Gerçek Tanrıdır. Yaratılmış olmayıp, Baba ile aynı özdedir ve her şey onun aracılığı ile yaratılmıştır.

yazdı:
Bu durumda " sağ yanında oturmak" Mümkün değildir.
Şayet böyle bir şey iddia edecek olursak, ya Tanrıyı insan gibi , Ya da insanı Tanrı gibi algılarız.

Olsa olsa benzetme olabilir.

Ve gerçek Tanrι ve Insan olduğundan, insani tabiatιnι yϋcelti.

13 "Gece görümlerimde göğün bulutlarıyla İnsanoğlu'na benzer birinin geldiğini gördüm. Eskiden beri var olanın yanına doğru ilerledi, onun önüne getirildi.
14 Ona egemenlik, yücelik ve krallık verildi. Bütün halklar, uluslar ve her dilden insan ona tapındı. Egemenliği hiç bitmeyecek sonsuz bir egemenlik, krallığı hiç yıkılmayacak bir krallıktır.
(Dan.7)

Sevgilerimle

- -
 #3.  ✍ 2009-01-13, 02:33

ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

Kullanıcı adı:

Şifre:

Şifre (tekrar):

Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)

Email adresiniz (tekrar):

ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız:

Şifreniz:

Şifrenizi mi unuttunuz?

SİTE İÇİ ARAMA MOTORU

Hristiyanlık hakkında merak ettiğiniz şeyi aşağıdaki kutucuğa yazarak sitemiz içinde arayın!

Tevrat, Zebur, İncil (hristiyan kutsal kitapları) içinde kelime arama

Tevrat & Zebur İncil