HRİSTİYAN FORUM
Yahya İlyas mı?yoksa değil mi?
HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > İncil

Yahya İlyas mı?yoksa değil mi?

Bu konu 2854 kez okundu, 5 kez cevaplandı

Galadriel
(Özel üye)
- -

Yahya'nın Birinci Tanıklığı
(Mat.3:1-12; Mar.1:7,8; Luk.3:15-17)
19Yahudi yetkililer "Sen kimsin?" diye sormaları için, Yeruşalim'den Yahya'ya kâhinlerle Levililer'i gön*derdiler. Bunun üzerine Yahya tanık*lıkta bulundu.

20Hiçbir şeyi inkâr et*meden açık açık konuştu. "Ben Me*sih değilim" yolundaki bildirisi çok açıktı.
21"Öyleyse kimsin? İlyas mısın sen?" diye sordular. Yahya, "Deği*lim" dedi. "Sen o peygamber misin?" sorusuna da, "Hayır" diye karşılık ver*di.
22Bu kez, "Öyleyse kim olduğunu söyle de bizi gönderenlere yanıt vere*lim" dediler, "Sen kendin için ne di*yorsun?"
23Yahya Yeşaya Peygam*ber'in şu bildirisini aktararak onları yanıtladı:" 'Rab'bin yolunu düzleyin' diye çölden haykıranın sesiyim ben."
24Gönderilenler Ferisiler'dendi.
25Ona başka bir soru yönelttiler: "Ma*dem sen ne Mesih, ne İlyas, ne de o peygambersin, nasıl oluyor da vaftiz ediyorsun?"
26Yahya, "Ben su ile vaftiz ediyo*rum" diye yanıtladı, "Ama tanımadı*ğınız biri aranızda duruyor.
27O ben*den sonra gelendir. Ben O'nun çarığı*nın bağlarını bile çözmeye lâyık deği*lim."
28Tüm bunlar Ürdün Irmağı'nın ötesinde, Beytanya'da Yahya'nın vaf*tiz ettiği yerde oldu.

Burda Yahya İlyas olmadığını söylüyor

İsa'nın görünümü değişiyor
Altı gün sonra İsa, yanına yalnız Petrus, Yakup ve Yakup'un kardeşi Yuhanna'yı alarak yüksek bir dağa çıktı. 2Orada, gözlerinin önünde İsa'nın görünümü değişti. Yüzü güneş gibi parladı, giysileri ışık gibi bembeyaz oldu. 3O anda Musa'yla İlyas öğrencilere göründü. İsa ile konuşuyorlardı. 4Petrus İsa'ya, «Ya Rab» dedi, «burada bulunmamız ne iyi oldu! İstersen burada üç çardak kurayım: biri sana, biri Musa'ya, biri de İlyas'a.»
5Petrus hâlâ konuşurken, parlak bir bulut birden onları gölgeledi. Buluttan gelen bir ses, «Sevgili Oğlum budur, O'ndan hoşnudum. O'nu dinleyin!» dedi.
6Öğrenciler bunu işitince, dehşet içinde yüzüstü yere kapandılar. 7İsa gelip onlara dokundu, «Kalkın, korkmayın!» dedi. 8Başlarını kaldırıp bakınca İsa'dan başka kimseyi göremediler.
9Dağdan inerlerken İsa onlara, «İnsanoğlu ölümden dirilmeden önce, gördüklerinizi kimseye söylemeyin» diye buyurdu.
10Öğrencileri O'na şunu sordular: «Peki, din bilginleri neden önce İlyas'ın gelmesi gerektiğini söylüyorlar?»
11İsa, «İlyas gerçekten gelecek ve her şeyi yeniden düzene koyacak» diye cevap verdi. 12«Size şunu söyleyeyim, İlyas zaten gelmiştir, ama onu tanımadılar, ona yapmadıklarını bırakmadılar. Aynı şekilde İnsanoğlu da onların elinden acı çekecektir.» 13O zaman öğrenciler İsa'nın kendilerine Vaftizci Yahya'dan söz ettiğini anladılar

burda da yahya'nın ilyas olduğu söyleniyor.

bu nasıl oluyor anlayamadım.Cevap verirseniz sevinirim

Esen kalın

- -
 #1.  ✍ 2009-04-11, 11:51

777maranata
(Kayıtlı Kullanıcılar)
- -

Galadriel yazdı:
19Yahudi yetkililer "Sen kimsin?" diye sormaları için, Yeruşalim'den Yahya'ya kâhinlerle Levililer'i gön*derdiler. Bunun üzerine Yahya tanık*lıkta bulundu.

20Hiçbir şeyi inkâr et*meden açık açık konuştu. "Ben Me*sih değilim" yolundaki bildirisi çok açıktı.
21"Öyleyse kimsin? İlyas mısın sen?" diye sordular. Yahya, "Deği*lim" dedi. "Sen o peygamber misin?" sorusuna da, "Hayır" diye karşılık ver*di.
22Bu kez, "Öyleyse kim olduğunu söyle de bizi gönderenlere yanıt vere*lim" dediler, "Sen kendin için ne di*yorsun?"
23Yahya Yeşaya Peygam*ber'in şu bildirisini aktararak onları yanıtladı:" 'Rab'bin yolunu düzleyin' diye çölden haykıranın sesiyim ben."
25Ona başka bir soru yönelttiler: "Ma*dem sen ne Mesih, ne İlyas, ne de o peygambersin, nasıl oluyor da vaftiz ediyorsun?"
26Yahya, "Ben su ile vaftiz ediyo*rum" diye yanıtladı, "Ama tanımadı*ğınız biri aranızda duruyor.
27O ben*den sonra gelendir. Ben O'nun çarığı*nın bağlarını bile çözmeye lâyık deği*lim."
28Tüm bunlar Ürdün Irmağı'nın ötesinde, Beytanya'da Yahya'nın vaf*tiz ettiği yerde oldu.

Altı gün sonra İsa, yanına yalnız Petrus, Yakup ve Yakup'un kardeşi Yuhanna'yı alarak yüksek bir dağa çıktı. 2Orada, gözlerinin önünde İsa'nın görünümü değişti. Yüzü güneş gibi parladı, giysileri ışık gibi bembeyaz oldu. 3O anda Musa'yla İlyas öğrencilere göründü. İsa ile konuşuyorlardı. 4Petrus İsa'ya, «Ya Rab» dedi, «burada bulunmamız ne iyi oldu! İstersen burada üç çardak kurayım: biri sana, biri Musa'ya, biri de İlyas'a.»
5Petrus hâlâ konuşurken, parlak bir bulut birden onları gölgeledi. Buluttan gelen bir ses, «Sevgili Oğlum budur, O'ndan hoşnudum. O'nu dinleyin!» dedi.
6Öğrenciler bunu işitince, dehşet içinde yüzüstü yere kapandılar. 7İsa gelip onlara dokundu, «Kalkın, korkmayın!» dedi. 8Başlarını kaldırıp bakınca İsa'dan başka kimseyi göremediler.
9Dağdan inerlerken İsa onlara, «İnsanoğlu ölümden dirilmeden önce, gördüklerinizi kimseye söylemeyin» diye buyurdu.
10Öğrencileri O'na şunu sordular: «Peki, din bilginleri neden önce İlyas'ın gelmesi gerektiğini söylüyorlar?»
11İsa, «İlyas gerçekten gelecek ve her şeyi yeniden düzene koyacak» diye cevap verdi. 12«Size şunu söyleyeyim, İlyas zaten gelmiştir, ama onu tanımadılar, ona yapmadıklarını bırakmadılar. Aynı şekilde İnsanoğlu da onların elinden acı çekecektir.» 13O zaman öğrenciler İsa'nın kendilerine Vaftizci Yahya'dan söz ettiğini anladılar

Esen kalın

Sevgili Galadriel

Vaftizci Yuhanna öncelikle vaftizci Yuhanna'dir.Fakat Rab tarafindan Yuhanna'ya Ilyas'in ruhsal kisiligi de yüklenmistir.Kendisi bunun farkinda miydi yoksa degil miydi Kutsal Kitap bunu belirtmiyor.Fakat Rab Isa bu sirri bize acikliyor.Kutsal Kitap'ta buna benzer bir olay Saul'un basina gelmisti.Ayetlere bakalim.

Saul,Samuel'in yanindan ayrilmak üzere ona sirtini döner dönmez,Tanri ona baska bir kisilik verdi. 1.samuel 10,9

Giva'ya varinca, Saul'u bir peygamber toplulugu karsiladi.Tanri'nin Ruhu güclü bir bicimde üzerine indi. ve Saul onlarla birlikte peygamberlikte bulunmaya basladi. 1.samuel 10,10

Ayetlerde gördügümüz gibi Saul'un istegi disinda Tanri'nin Ruhuyla Saul baska bir kisilige bürünüyor ve peygamberlikte dahi bulunabiliyor.Vaftizci Yuhanna örneginde de ayni durum sözkonusudur.Tanri ona Ilyas'in ruhundan vermisti.

Ilyas yardimcisi Elisa'dan ayrilmadan evvel kendisinden bir istekte bulunmasini istedigi zaman Elisa Ilyas'in ruhundan iki pay almak istemisti.

Evet sevgili galadriel ilk etapta aklima gelenler bunlar.Vaftizci Yuhanna özel bir kisidir ve Ilyas'in özellikleri de onda mevcuttur.Hatta giydigi elbiseler bile benzerlik tasimaktaydi.

Rab'bin sözleri üzerinde düsünmeniz ve anlamaya calismaniz beni sevindiriyor.Kutsal Kitab'i okumadan önce Rab'be sözlerini aciklasin diye dua etmeni öneririm.

Rab seni bereketlesin.

- -
 #2.  ✍ 2009-04-12, 19:54

KaraYilan
(İptal edilmiş üyelik (ban veya istek üzerine iptal))
- -

Çok güzel bir tespit, keşke cevap verebilsem. Bilgim kısıtlı...

- -
 #3.  ✍ 2009-04-13, 00:39

einzwei
(GEÇERSİZ EMAİL YÜZÜNDEN ÜYELİĞİNİZ OTOMATİK OLARAK İPTAL EDİLMİŞTİR. (YÖNETİME BAŞVURUNUZ))
- -

ben orda O PEYGAMBER diye kastedilen kim onu sorabilirmiyim?

- -
 #4.  ✍ 2009-04-13, 14:33

moderator6
(M O D E R A T O R 6)
- -

einzwei yazdı:
ben orda O PEYGAMBER diye kastedilen kim onu sorabilirmiyim?

Yahudiler arasından çıkacak olan peygamberdir.

- -
 #5.  ✍ 2009-05-11, 10:22

Theophilos
(Ziyaretçi)
- -

Galadriel yazdı:

Esen kalın

Sayın Galadriel,

Yuhanna İncilindeki tanıklığında Vaftizci Yahya peygamber, İlyas olduğunu inkar etmiştir; çünkü Yahudi önderler Rabbin büyük gününden önce İlyas'ın döneceği ile ilgili öğretiyi harfiyen yorumlamış ve hata yapmışlardır. Vaftizci Yahya elbette İlyas peygamber ile aynı kişi değildir. Yahya'nın inkar ettiği şey bu yanlış yorumlamadır.

Mesih, Vaftizci Yahya'nın beklenen İlyas olduğunu söylerken aslında Yahya'nın yaşadıklarının ve Mesih'in yolunu hazırlama görevinin İlyas'ın geri dönmesi şeklinde yorumlanacağını bildirmiştir. Luka İncilinde de melek Gabriel, Vaftizcinin doğumunu müjdelerken onun görevinin İlyas'ın göreviyle büyük benzerlikler içereceğine işaret etmek için şöyle demiştir:

Babaların yüreklerini çocuklarına döndürmek, söz dinlemeyenleri doğru kişilerin anlayışına yöneltmek ve Rab için hazırlanmış bir halk yetiştirmek üzere, İlyas'ın ruhu ve gücüyle Rab'bin önünden gidecektir.» (Luka 1:17)

- -
 #6.  ✍ 2009-08-23, 18:13

ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

Kullanıcı adı:

Şifre:

Şifre (tekrar):

Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)

Email adresiniz (tekrar):

ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız:

Şifreniz:

Şifrenizi mi unuttunuz?
youtube: İncil filmini, azizlerin yaşamları filmlerini ve Hristiyanlık'la alakalı videolarımızı izleyin! youtube kanalımızdan izleyin
twitter: Forumdaki son mesajları, twitter hesaplarımız aracılığıyla takip edin!
facebook: Forumdaki son mesajları, facebook sayfalarımız aracılığıyla takip edin!

SİTE İÇİ ARAMA MOTORU

Hristiyanlık hakkında merak ettiğiniz şeyi aşağıdaki kutucuğa yazarak sitemiz içinde arayın!

Tevrat, Zebur, İncil (hristiyan kutsal kitapları) içinde kelime arama

Tevrat & Zebur İncil