HRİSTİYAN FORUM
Yıkım ve Rab'bin Gelişi
HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > İncil

Yıkım ve Rab'bin Gelişi

Bu konu 903 kez okundu, 0 kez cevaplandıFırat Çölgeçen
(GEÇERSİZ EMAİL YÜZÜNDEN ÜYELİĞİNİZ OTOMATİK OLARAK İPTAL EDİLMİŞTİR. (YÖNETİME BAŞVURUNUZ))
- -

Vahiy kitabı, sembolik bir kitap gibidir. Bu resimdeki, hiçbir sahne aslında görüldüğü gibi değildir. Ama anlatımdaki her betimleme, dramın oyuncularının ve olayların içyüzünü göstermektedir.

Ne var ki, kitabın son bölümlerine ilerlerken; Vahiy'de başvurulan bu değişik dilin yorum anahtarlarına ve gizli anlamlarına alıştıkça; betimlemeler, daha büyük bir netlik ve açıklık kazanırlar. Artık canavarın kim olduğunu, Babil'in neleri simgelediğini, olayların genel gidişatının Büyük Sıkıntıya ve Rab'bin ikinci gelişine işaret ettiğini biliyoruz.

Gazap taslarının dökülmesiyle; bu çağın sonuna geldiğimizi de biliyoruz.Burada ( Bölüm 17-19 )tanık olduğumuz son, diğer kısımlar boyunca hazırlanmaktaydı. Bu kısmın yedili teması olan " vay " lar, 8. bölümden beri karşımıza çıkmaya başlıyor. " Vay " ifadesinin anlamı, kaçınılmaz olan bir felakete üzüntü ve çaresizliktir. Aynı zamanda da, yargının gerekliliği ve ağırlığını ifade eder... Son bir uyarı vardır: " Şunu, bunu yapmazsanız... vay halnize " diye. Bu son uyarı dikkate alınmazsa; geriye dönüş yoktur. Rab, sanki yediye kadar sayıp önceden uyardığı bütün felaketleri göndermeye hazırlanıyor.

Yedi " Vay ! " kitap boyunca şu şekilde serpiştirilmiş:

1. Vay: Son üç bortazan çalınmadan önce gelir ( 8:13 ). Beşinci borazan ile son saldırıya hazırlanan, dipsiz karanlıklardaki kötülüğün güçleri çözülür. Böylece " vay " ların, mühürlerin ve borazanların aksine; sona hazırlık olmadıklarını, beraberinde sonun kendisini gerektirdiklerini görüyoruz.

2. Vay : &. borazan, Fırat nehrinin yanındaki kötü meleklerin çözülmesine neden olur ( 9:12 ). Bütün bunlar, Armagedon savaşına öz hazırlıklardır. Bu, öyle bir savaş ki; daha önceleri benzeri görülmemiştir. Böyle bir facia karşısında çaresizlik içinde, " Vah, vah, vah " demekten başka ne yapılabilir ?

3. Vay: 2. " Vay " iki tanığın öldürülmesi ile bunun ardından gelen yargı belalarıyla tamamlanır ( 11:14 ). İşte o zaman 7. borazanın çalınmasıyla 3. " vay " gelir ve Rab'bin ikinci gelişi gerçekleşir... Ama 3. "vay" ile, Mesih'in gelişiyle O'nu bekleyenlerin mutluluğu değil, O'na karşı direnenlerin üzerine gelecek ağır yargı haber veriliyor.

4. Vay: İlk üç " vay ", doğrudan doğruya borazanlarla ilişkilidir. Bu " vay " lar, birer uyarı niteliğindedir.Son üç " vay ", şu anda üzerinde çalıştığımız VI. kısımda ( 18. bölümde ) meydana gelmektedir ve Babil yargıya uğradığı için, onu sevenlerin yakınmaları şeklindedir. Ortada kalna 4. " vay "( 12:12 ), ruhsal savaş tarihinin özetini veren 12. bölümde dünya üzerine gelecek olan felaketin bir genel anımsatması şeklindedir.

5. Vay: Geri kalan 3 " vay " Babil'in yıklışı ile ilgilidir ( 18:10 ). Yaratılış kitabında anlatılan kuruluşundan beri Babil, Tanrı karşıtı ( ve dolayısıyla Mesih karşıtı ) olan dünyasal düzenleri, ama özellikle sahte dinsel düzenleri simgelemektedir. Nihayet şeytanın bu yalanı kökünden yok edilmektedir.

6. vay: Burada Babil'e hayran olan bütün herkesin, şaşkınlık içinde " şehrin " bu kadar çabuk yok olmasına anlam verememesi durumu söz konusudur ( 18:16 ). Dünya, " Vah, vah, vah " diye yakınıyor... İnsanoğulları, Tanrı'yı hiçe sayıp kendi çabalarıyla kurdukları düzenlerin kalıcı olduklarını düşünürler. Ama ilk Babil kulesi durumunda da olduğu gibi; sistemleri ani bir yıkıma uğrayınca, çaresizlik içinde kalırlar.

7. Vay: İnsansal düzenin dayandığı kaynaklar ve beslendiği kökler kurutulunca; buna bağlı olan bütün dünya sistemi bir anda yıkılır ( 18:19 ). Çok iyi bildiğimiz gibi; günümüzde uluslararası ekonomik merkezlerden herhangi birinin çökmesi, bütün dünya borsalarının çökmesi demek...

Babil'e dayanan veya hayranlık duyan bütün dinsel görüşler ( Vah. 17. bölüm ), ekonomik düzenler ( 18. bölüm ) ve siyasi güçler ( 19. bölüm ) Babil'le birlikte yıkılacaklardır. Günümüzde insanlığın yöneldiği " Yeni Çağ " imajı, yavaş yavaş bütün basın-yayın ( Medya ) araçları tarafından beynimize işlenmektedir. Ama biz, Vahiy kitabında bu düzenin yıkılışını şimdiden seyrediyoruz.

Rab'bin sevgi ve ışığının sarmalında kalınız.

- -
 #1.  ✍ 2009-04-19, 12:17

ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

Kullanıcı adı:


Şifre:


Şifre (tekrar):


Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)


Email adresiniz (tekrar): 
ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız:


Şifreniz:Şifrenizi mi unuttunuz?
youtube: İncil filmini, azizlerin yaşamları filmlerini ve Hristiyanlık'la alakalı videolarımızı izleyin! youtube kanalımızdan izleyin
twitter: Forumdaki son mesajları, twitter hesaplarımız aracılığıyla takip edin!
facebook: Forumdaki son mesajları, facebook sayfalarımız aracılığıyla takip edin!


SİTE İÇİ ARAMA MOTORU

Hristiyanlık hakkında merak ettiğiniz şeyi aşağıdaki kutucuğa yazarak sitemiz içinde arayın!Tevrat, Zebur, İncil (hristiyan kutsal kitapları) içinde kelime arama

Tevrat & Zebur İncil


Benzer konular:
hristiyan.net: Hristiyanlık nedir? Hristiyan kime denir? Hıristiyanlık inancı nasıldır?
hristiyanolmak.com: Nasıl Hristiyan olunur?Hristiyan olmak istiyorum diyenler neleri yapmalılar?
incil.biz: İncil nedir? Kaç tane İncil vardır? İncil'de neler yazar?
rabisamesih.net: İsa Mesih kimdir? İsa Mesih, Tanrı mı, insan mı, yoksa her ikisi de mi? İsa Mesih neler anlattı?
hristiyangazete.com: Türkçe, İngilizce, Yunanca - Hristiyan ve Hristiyan olmayan - Türkiye ve dünyadan haberler, basın özetleri takibi ve günlük email bültenlerine abonelik...
v B u l l e t i n ® J e l s o f t - E n t e r p r i s e s L t d . - Copyright ©2000 - 2017,