HRİSTİYAN FORUM
Yahşuah Mesih'in adında, Kutsal Ruh'un ateşiyle kutsanın
HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > İkonalar, Freskler, Heykeller

İkonaların dili-Görsel İncil-Renklerde Gizli olan Teoloji

Bu konu 7280 kez okundu, 0 kez cevaplandıEvanjelique
(Ziyaretçi)
- -

Ortodoks öğretide ikonalar özellikle görsel olarak Hristiyan imanını anlatmaya da aracı olduklarından,her ikonun kendine has bir manası ve bizlere anlattığı kutsal bir hikaye mevcuttur.Kutsal Kitap kişilikleri bize ikonalar aracılığıyla birer birer anlatılır.

Şimdi bazı ikonları ve verdikleri mesajları inceleyelim..İsa Mesih'in başta ikili ayrılmaz Tanrısal-İnsani doğası olmak üzere pek çok özelliği bulunmaktadır;bunlar arasında:Kurban kuzusu olmak,Mesih,Peygamberlik ve Öğretmenlik gibi sıfatlar da yer almaktadır..Üstte gördüğümüz ikona ,İsa Mesih'in ''öğretmen'' doğasına atıfta bulunur.Vaftizci Yahya'nın üstte gördüğümüz portresinde ise onun ''öncülüğü'',Mesihe yol açıcılık özelliği betimlenmektedir.

Matta 3:11 '' Gerçi ben sizi tövbe için suyla vaftiz ediyorum,ama benden sonra gelen benden daha güçlüdür.Ben O'nun çarıklarını çıkarmaya bile layık değilim.O sizi Kutsal Ruh'la ve ateşle vaftiz edecek. +''

Bu ikonada elinde mür (myrrh) taşırken betimlenen Mecdelli Meryem'in havarilerle eşit statüde bulunuşu anlatılmaktadır.
Yukarıdaki ikonda kucağındaki oğlu İsa Mesih'i insanlığa ve tüm uluslara tanıtıp sunan Bakire Meryem'in ''Theotokos'';yani 'Tanrı Doğuran' özelliği anlatılmıştır.Meryem İsa'nın, dolayısıyla da kilisenin annesidir.Kutsal Üçleme'nin her ''üç kişiliği''nin de tasvir edildiği bu ikona,Kutsal Üçleme'nin her bir kişisinin birbirinden asla ayrılamaz bir biçimde birbirine bağlı olduğunu göstermektedir.Baba Tanrı'nın sağında oturan İsa Mesih'in hükümranlığının sonsuz ve ebedi oluşunu betimler.
- -
 #1.  ✍ 2009-07-29, 05:08


ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

Kullanıcı adı: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.


Şifre: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.


Şifre (tekrar): NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.


Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)


Email adresiniz (tekrar): 
ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.


Şifreniz: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.Şifrenizi mi unuttunuz?
youtube: İncil filmini, azizlerin yaşamları filmlerini ve Hristiyanlık'la alakalı videolarımızı izleyin! youtube kanalımızdan izleyin
twitter: Forumdaki son mesajları, twitter hesaplarımız aracılığıyla takip edin!
facebook: Forumdaki son mesajları, facebook sayfalarımız aracılığıyla takip edin!
Benzer konular:
hristiyan.net: Hristiyanlık nedir? Hristiyan kime denir? Hıristiyanlık inancı nasıldır?
hristiyanolmak.com: Nasıl Hristiyan olunur?Hristiyan olmak istiyorum diyenler neleri yapmalılar?
incil.biz: İncil nedir? Kaç tane İncil vardır? İncil'de neler yazar?
rabisamesih.net: İsa Mesih kimdir? İsa Mesih, Tanrı mı, insan mı, yoksa her ikisi de mi? İsa Mesih neler anlattı?
hristiyangazete.com: Türkçe, İngilizce, Yunanca - Hristiyan ve Hristiyan olmayan - Türkiye ve dünyadan haberler, basın özetleri takibi ve günlük email bültenlerine abonelik...
turkishchristians.net: A Christian non-profit web ministry for Turks by Turks from Turkey
Son Mesajlar HristiyanForum günlük bültene abone ol!
v B u l l e t i n ® J e l s o f t - E n t e r p r i s e s L t d . - Copyright ©2000 - 2017,

HristiyanForum
Taksim, İstanbul