HRİSTİYAN FORUM
Yahşuah Mesih'in adında, Kutsal Ruh'un ateşiyle kutsanın
HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > Evlilik, Boşanma, Bekarlık, Flört, Aile, Çocuk, Çocuk Yetiştirme, Eğitim

Çocuklar veya vaftiz olacak kişiler için Hristiyan isimleri

Bu konu 55214 kez okundu, 48 kez cevaplandı

Evanjelique
(Ziyaretçi)
- -

Doğacak çocuklarımıza verilebilecek,Türkçe ile uyumlu güzel Hristiyan isimleri:

(Not:Bu isimler orijinallerinin Türkçe'ye uydurulmuş halleridir*)

Anjelika

Ada

Adela/Adelina

Agape

Agatha

Agnes

Alana/Alina

Alis

Alvin/Alvina

Amanda

Amelya

Antonina

Abraham/Avram

Amos

Adrian/Adriano/Adriana

Aleks/Aleksandra

Albert/Alberta

Alfred/Alfredo

Anatol/Anatoli

Ansel/Anselma

Antoni/Anton/Antonya

Arman/Armand

Arno

Arsen

Agusta/Agustin

Aksel

Andre/Andrea/Andreas

Anna

Anastasya

Athanasios

Barnabas

Barbara

Belina

Berenis

Beti

Brigit

Basil

Bartolomeo

Beatriks

Belen

Benedik

Bertran

Bruno/Bruna

Benyamin

Cesi/Jes

Corc/Corciya

Jesika/Cesika

Kalvin

Gaspar/Kaspar

Zefas

Kamilla

Krista/Kristina/Kristin

Kolin

Kristoforos

Klotilda

Dafne/Defne

Debora

Diana

Dulselina

Dorotea/Doroti

Dimitri/Demetria

Danyel/Danyela

Davit/David

Dalida

Delora

Dolores

Dorkas

Elia

Elişa

Elizabet/Elisavet

Emanuel/Imanuel

Efrem

Elgar

Edmund/Edmunda

Elenor/Elenora

Eleni/Elena

Elvira

Ester

Evangelina

Erasmus

Irene

Eva

Ezra

Evelin/Evelina

Edgar

Edvard/Eduardo

Fabia/Fabiola

Fani

Flavia

Florens/Florentina

Fabian/Fabiano/Fabiana

Ferdi/Ferdinand

Frederik/Frederika

Florian

Gabriel/Gabriela

Gizel/Gizela

Gregori

Gustav/Gustaf

Hagar

Hanna

Hariyet

Hilda

Hilarya/İlarya

Henri/Henriyet/Henriyeta

Ezekiyel

Hosanna

İzak

İrene/İrina

İsabel/İzabel

İzador/İzadora

İşaya

İvan/İvana

Yakup

Jared/Jaret

Julyan/Julyana

Jülyet

Janet

Karmela

Karla

Karolin/Karolina/Karol

Kasandra/Sandra

Katrin/Katrina

Kenan

Lora/Laura

Manuel/Manuela

Martin/Martina

Leopold/Leopolda

Lena

Ludvig

Loren/Lorena

Yeremya/Ceremi

Yuhanna/Yohan

Yoel

Jonathan/Yonatan

Yusuf/Yosef/Jozef

Josefin/Yosefin/Yosefina/Jozefin

Yudit/Judit

Klara

Klementin/Klementina

Klodya

Konstanz/Konstanza

Lazar/Lazarus/Lazaro

Lea/Lia

Leo/Leonardo/Leonarda

Luka/Lukas

Loreto/Loreta

Lidya

Lina

Linda

Liza

Lola

Luiz/Luiza

Lusinda

Ludmilla

Madalena/Maddalena/Magdalena

Mair/Mahir

Malina/Melina/Meline

Marsel/Marselo/Marsela

Matild/Matilda

Maria

Marta

Maryam

Mariabella

Mariyen

Melani

Monik/Monika

Mariyel

Marisol

Mateo

Markus/Markos

Matta

Matias

Melkor/Melkon

Mikail/Mikael

Mikaela

Milagros

Nahum

Naomi

Nadin

Natali/Natalya

Natanyel/Natan

Nuh/Noa

Norma

Nikoleta

Nestor

Nori/Nora

Niko/Nikolas

Oskar

Öjeni

Noel

Paskal

Patrik

Pamela

Penelope/Penelopi

Polikarp

Paul/Pavlus/Pol

Polin

Peter/Petro/Petrus

Filemon/Filomena

Filip/Filipa/Filipo/Filipina

Pia

Pilar

Prisilla/Prisila

Rafael/Rafaela/Rafaelo

Rebaka

Raşel

Rayza/Raiza

Rozanna

Renato/Renata

Remi

Ruben

Robert/Roberta/Roberto

Rosa/Roza/Rozarya/Rozaryo

Rudolfo

Sabina

Serena

Sibil/Sibel/Zabel

Samuel

Sercio

Silviyo/Silvia

Sebastian

Sara/Sarah

Saul

Serafim/Serafina

Stefan/Stefano/Stefana

Stefanya

Servan

Şilo/Şiloh

Sharon

Silas

Selin

Seleste

Simeon/Simon/Simona

Soledad

Solomon/Salomon

Susanna/Suzanna/Suzan

Şarlot/Şarlota

Tatyana

Teresa

Talulah

Tamar/Tamara

Tadeus

Teo/Teodor/Teodora

Teofani/Teofane/Teofanya

Teofilus/Teofilos

Tomas/Tomasa

Tifani

Timoti/Tim

Ursula

Valentin/Valentino/Valentina

Valter

Viktor/Viktorya

Vilyam

Vilhelmina

Viola

Valeri

Vera

Veronik/Veronika

Vivien/Viviana

Vinsen

Yolanda

Zakarya/Zekeriya

Zelda

Zita

Zoe

- -
 #1.  ✍ 2009-07-31, 02:43

Holy Mountain
(GEÇERSİZ EMAİL YÜZÜNDEN ÜYELİĞİNİZ OTOMATİK OLARAK İPTAL EDİLMİŞTİR. (YÖNETİME BAŞVURUNUZ))
- -

Güzel çalışma elinize sağlık,Saygılar.

- -
 #2.  ✍ 2009-07-31, 18:45

spranos
(GEÇERSİZ EMAİL YÜZÜNDEN ÜYELİĞİNİZ OTOMATİK OLARAK İPTAL EDİLMİŞTİR. (YÖNETİME BAŞVURUNUZ))
- -

Sara bir tanıdığım,Isimler muhteşem ayrıca ben en çok Eva ve Vera'yı beğendim. :)

- -
 #3.  ✍ 2009-07-31, 21:05

oslem
(Özel üye)
- -

Mükemmel Bir Paylaşım Olmuş Teşekkürler

- -
 #4.  ✍ 2009-08-01, 00:29

Tahribat
- -

Cok Güzel İsimler Teşekkür Ederim.. Rab Sizi Bereketlesin

- -
 #5.  ✍ 2009-08-01, 18:29

yagmur damlası
- -

isimler gerçekten çok gzl paylaşım için tşk ederim.Benim en çok beğendiğim LİZA ve LİNDA gerçekten gzl isimler.

- -
 #6.  ✍ 2009-08-03, 15:35

Nikolas07
- -

Paylaşım için teşekkürler.Benimde Nikolas ve Dimitri isimleri çok hoşuma gidiyor.

Esenlikler...

- -
 #7.  ✍ 2009-08-03, 19:45

balkoy
(Özel üye)
- -

Vissarion
Ahmet
Hristοdulos
Elias
Yeremya
Markos
Melani
Sofia
Katerina

Bunlar haric her vaftizli hristiyanιn ismi kustal sayιlιr.
Mesela sehid Ahmet'in ismi, musluman bir isim olduguna ragmen, simdi bir hristiyan ismidir.

- -
 #8.  ✍ 2009-08-05, 00:18
Eklenen Resim Ön İzlemesi
Hristiyanlık eugenios.jpg EKLENTİ (62,3 KB (Kilobyte), 895x kez indirilmiştir)

Markus777
(Özel üye)
- -

Ben de Sebastian ya da Ludvig(Ludwig) isimlerini beğeniyorum.

Evanjelique kardeşimize bu çalışmasından ötürü teşekkür ederim.

- -
 #9.  ✍ 2009-08-08, 14:59

Evanjelique
(Ziyaretçi)
- -

Tabi ki 2000 yıllık Hristiyan kültürünün isim dağarcığı bunlarla sınırlı değil ve daha bir çok güzel isimlerimiz var ama ben bu isimleri Türkçe gramer yapısı ile uygun olduğundan nüfusa yazdırılabilirlik açısıyla ele aldım.

Kanunlarımıza göre (örnek vermek gerekirse) mesela 'Victoria' yazdıramıyorsunuz,bu genelde resmi kayıtlara 'Viktorya' olarak geçmek durumunda...Şimdiki mevzuat nedir,değişti mi bu; onu bilmiyorum..

- -
 #10.  ✍ 2009-08-08, 15:56

spranos
- -

Evanjelique yazdı:
Tabi ki 2000 yıllık Hristiyan kültürünün isim dağarcığı bunlarla sınırlı değil ve daha bir çok güzel isimlerimiz var ama ben bu isimleri Türkçe gramer yapısı ile uygun olduğundan nüfusa yazdırılabilirlik açısıyla ele aldım.

Kanunlarımıza göre (örnek vermek gerekirse) mesela 'Victoria' yazdıramıyorsunuz,bu genelde resmi kayıtlara 'Viktorya' olarak geçmek durumunda...Şimdiki mevzuat nedir,değişti mi bu; onu bilmiyorum..

Doğrudur,Alfabe'ye uygun olması şartı ile istediğiniz ismi koyabiliyorsunuz,Uygun değilse uygun hala çevirip koyabilirsiniz.

Ama Sarah ismini aynen koyabilirsiniz mesela.

Victoria en fazla Victorya olarak kaydolabilir,Yani ne kadar mantıksız olsada yazıldığı gibi okunacak düşüncesi ile kaydedebilirler,Tabi otomatik olarak kaydediliyorsa,Yani ünlü harfin yanında bir ünlü harf daha olduğu için Alfabe'ye uygun olmamış oluyor,Şahsi düşünceye kaldıysa Viktorya olacak tabi ki.

Tabi bana kalsa bu kuralı kaldırırım.Istendiği gibi isim koyulabilir.

- -
 #11.  ✍ 2009-08-08, 16:09

Evanjelique
(Ziyaretçi)
- -

Gerçekten yeni uygulamanın ve prosedürün ne olduğu hakkında en ufak bir bilgim yok sevgili Spranos..Ama eski uygulamada Türk alfabesine uygunluk şartı aranıyordu...

Eğer forumda hukukçu ve avukat kardeşler varsa, bu konuyu araştırıp bizimle paylaşırlarsa sevinirim..

- -
 #12.  ✍ 2009-09-01, 22:28

nicoletta
(KATOLİK MODERATOR (Bu bilginin doğruluğu yönetim tarafından onaylanmıştır))
- -

Evanjelique yazdı:

sevgili evanjelique kardeşim
ben nufus cuzdanımı değiştirirken aynı sorunu yaşadım.. aynen anlattığın şekilde.. vaftiz belgemde nicoletta yazmasına ragmen nüfus cuzdanıma nikoletta yazdılar. itiraz etmiştim hatta, türkçeye uygun olması gerekiyor diye söylemişlerledi. açıkçası çok da üstelemedim, zaten değişiklik yapana kadar yapmadıkları eziyet kalmamıştı hani..

- -
 #13.  ✍ 2009-09-02, 09:25

Evanjelique
(Ziyaretçi)
- -

Sevgili Nicoletta,
Sabrınız meyvasını vermiş enazından,tatlı bir yorgunluk olmuş..
Enazından art niyetli değillermiş,bazen çok amiyane bir tabir olacak ama; gıcıklığına da yanlış kaydetme,yazılma olaylarının olduğunu duydum..Tabi bunun sistemle bir ilgisi yok,bireysel olarak o işlemi gerçekleştiren kişilerin kendi vicdanında ve insiyatifinde olan bir davranış bu..

Toplumun bazı kesimleri o kadar cahil ki,bazen ismimi sorduklarında bana vaftizimde verilen ismi söylediğimde ''Sen Türk değil misin?'' diye soruyorlar..Yani Türk olmak için isminizin Ayşe,Fatma,Ali,Mustafa,Me hmet gibi klasik basmakalıp birşey olması gerekiyormuş beklentisinde çoğu insan..Hatta ''Türkçeyi nereden öğrendin,çok güzel konuşuyorsun'' diyenler bile mevcut...

Türk (TC vatandaşı) olup Hristiyan olmak bazılarına göre imkansız ve yan yana gelmesi absürd kavramlar..Bu, o insanların ayıbı değil tabi...Malesef Hristiyanlığı Anadolu kültürüne,ait olduğu topraklara uzaklaştıranların,yabancı laştıranların kabahati..

- -
 #14.  ✍ 2009-09-02, 18:56

paulus
(Özel üye)
- -

Yalniz bu isimlerin hepsi Hristiyan ismi değil. Daha çok batılı ismi olarak adlandıralım.

Kadın isimleri arasında mitolojiden gelmiş isimler var. Hepsini tektek bakamadım ama ırmak adı var bir tane. Bitki isimleri. Yada avrupa dillerinde anlamı olan kelimeler. Bence vaftizde seçilecek isim gerçekten Kutsal kitabımızdan olmalı.

Türk ve Hristiyanız. Neden çocuğumuza veya vaftizde kendimize, hıristiyan ismi diye,yunan, roma, iskandinav mitolojisinden bir ismi seçelim.

- -
 #15.  ✍ 2009-09-02, 23:28

Evanjelique
(Ziyaretçi)
- -

Sevgili Paulus,bu dediğinizi ben de düşündüm ama bu isimleri özellikle Katolik kilisesinin onayladığı yabancı kaynaklı bir listeden çıkardım,yani bu isimlerin konulmasına kilise onay veriyor.

Bunun nedenine gelirsek;ilk Hristiyan şehitleri Roma ve Yunan toplumundan çıktığı için bunlar pagan ailelere mensup kişilerdi ve dolayısıyla pagan isimlere sahiptiler.Ama Hristiyan olarak iman ettiklerinden ve bu yolda şehit edildiklerinden, bu isimlerle azizler listesine alındılar.

Ortodoks geleneğinde müslümanlıktan gelen ve Ortodoks olarak iman ettikten sonra katledilen aziz ''Şehit Ahmet''in ismi de buna bir örnektir.

- -
 #16.  ✍ 2009-09-03, 09:28

Nikolas07
- -

Aslında bunu ben de düşünmüştüm.O zaman bu isimlerin bazılarını Protestanların koyması uygun düşmez kanımca.(Aziz kavramı olmadığından dolayı)

- -
 #17.  ✍ 2009-09-03, 11:42

Evanjelique
(Ziyaretçi)
- -

Protestanlar da bu isimler arasından Kutsal Kitap karakterlerini kullanabilirler,havariler in ve İncil yazarlarının isimleri Protestan geleneğinde çok yaygındır.

Veya reformcuların isimlerini de kullanabilirler..Martin (Luther), Jean/Jan/Jon (Calvin), Filip/Philipp (Melanchton) gibi..

- -
 #18.  ✍ 2009-09-03, 12:31

nicoletta
- -

Evanjelique yazdı:
Sevgili Nicoletta,
Enazından art niyetli değillermiş,bazen çok amiyane bir tabir olacak ama; gıcıklığına da yanlış kaydetme,yazılma olaylarının olduğunu duydum..Tabi bunun sistemle bir ilgisi yok,bireysel olarak o işlemi gerçekleştiren kişilerin kendi vicdanında ve insiyatifinde olan bir davranış bu..

Toplumun bazı kesimleri o kadar cahil ki,bazen ismimi sorduklarında bana vaftizimde verilen ismi söylediğimde ''Sen Türk değil misin?'' diye soruyorlar..Yani Türk olmak için isminizin Ayşe,Fatma,Ali,Mustafa,Me hmet gibi klasik basmakalıp birşey olması gerekiyormuş beklentisinde çoğu insan..Hatta ''Türkçeyi nereden öğrendin,çok güzel konuşuyorsun'' diyenler bile mevcut...

Türk (TC vatandaşı) olup Hristiyan olmak bazılarına göre imkansız ve yan yana gelmesi absürd kavramlar..Bu, o insanların ayıbı değil tabi...Malesef Hristiyanlığı Anadolu kültürüne,ait olduğu topraklara uzaklaştıranların,yabancı laştıranların kabahati..

sevgili Evanjelique
açıkçası aynen yasadıklarımı tarif ettin diyebilirim. özellikle nufus dairesi ve o sürecte baya uğraştım ancak sonucu benim için gercekten güzel oldu..
hepsi bir yana "aa sen turkçeyi güzel konusuyorsun kaç senedir burada yasıyorsun yada ne zaman turkiyeye geldin sen" gibi o kadar çok soru soruluyor ki.. özellikle kilisede çok başıma geliyor, eğer oradayken birisi bişey sormus ve ona cevap veriyorsam, konu bir yerde konustgum dil konusuna geliyor.. ne kadar akıcı ve düzgün şeklinde.. güleyim aglayayım kesitemiyorum artık:)
çok doğru bir tespit yaptıgın bu arada, Türk ve Hristiyan kelimeleri hiç bir zaman yanyana gelemez şeklinde br durum var. maalesef hala olan bir durum bu.

- -
 #19.  ✍ 2009-09-03, 12:54

paulus
(Özel üye)
- -

Sevgili Evanjelique, bilgilendirdiğin için teşekkür ederim. Ben gözünden kaçtığını sanmıştım.

Zaten kişinin isminin muhakkak Hıristiyan olması gerektiğine inanmıyorum. Kendimden örnek vermem gerekirse, bir ermeniyim, iki ismim var; ikisi de ermenice, biri ermeni mitolojisinden ve aynı anda güneşin bir eş anlamlısı, ikincisi isa mesihin öğreniclerinden birinin adı. Ama ben hep ilk ismimi kullanırım.

- -
 #20.  ✍ 2009-09-03, 13:54

spranos
- -

Evanjelique yazdı:
Sevgili Nicoletta,

Kaldı ki saydığınız isimler bile Türk değil,Arap ismidir,Asimile olmak çok kötü bir şey.

- -
 #21.  ✍ 2009-09-04, 12:20

kiraA
(İptal edilmiş üyelik (ban veya istek üzerine iptal))
- -

Sevgili kardeşim çalışmaların için çok teşekkürler. Kenan ismi çok hoşuma gidiyor.

- -
 #22.  ✍ 2009-09-05, 20:23

asuri
- -

[quote=Evanjelique;366111]Doğacak çocuklarımıza verilebilecek,Türkçe ile uyumlu güzel Hristiyan isimleri:

Evangelique kardesimin listesine bende bir tane eklemek istiyorm.Corbada benimde tuzum olsun.Cok sevdigim bir isimdir.
TABITA yada aramicesiTALITA (Talita Kumi)

- -
 #23.  ✍ 2009-12-19, 03:48

natan
- -

Natan / Nathan :)

- -
 #24.  ✍ 2009-12-19, 07:13

NCyril
(Ziyaretçi)
- -

Daniel veya Nikolas :)
Biri Eski Ahit'teki bölümünü çok sevdiğim için, diğeri ise doğumgünüm onun anma günü olduğu için

- -
 #25.  ✍ 2009-12-19, 12:12

kbugra
(Özel üye)
- -

tanrının selamları üzerinize olsun kardeşlerim.... bu bölümü okuduktan sonra kafama çok garip bir şey takıldı. örneğin vaftiz olacağım zaman kendi ismimle vaftiz olamazmıyım bu arada ismim bugra????

şuan bu konu yüzünden kafam çok karışık lutfen bir an once cevaplarsanız sevinirim.

yani vaftiz olacağım zaman ismimi mi değiştirmem gerekiyor?

- -
 #26.  ✍ 2010-02-02, 22:09

V E R A
(Ziyaretçi)
- -

kbugra yazdı:
tanrının selamları üzerinize olsun kardeşlerim.... bu bölümü okuduktan sonra kafama çok garip bir şey takıldı. örneğin vaftiz olacağım zaman kendi ismimle vaftiz olamazmıyım bu arada ismim bugra????

şuan bu konu yüzünden kafam çok karışık lutfen bir an once cevaplarsanız sevinirim.

Pavlus'u nasıl yattt etmem ki Hey RAB'BİM

Sayın kbugra her şey bitti imanınızdan emin oldunuz karmaşalar tükendi Kutsal Kitabı okudunuz anladınız . Derslerinizi tamaladınız ONCA KARMAŞIK BÖLÜMDE AKLINIZ TAKILMADI burda takıldınız.
Şimdi bende sizin imanınızda takıldım misal ama RAB'BİM merhamet ediyor bana .

Bugra bey kendi adınızla vaftiz olabilirsiniz .Bir alternatifde bir azizin adı ile birlikde sizinki de söylenebilir. Olaki yarın birgün Taşdan ekmek yapan RAB'Bİm sizide azizlik mertebesine yükseltir o zaman bizde zevkle sizin isminizi kullanırız

sevgiler

- -
 #27.  ✍ 2010-02-02, 22:15

kbugra
(Özel üye)
- -

sevgili veracığım. niçin bu kadara tepki verdiğinizi anlamıyorum... bnmki sadece masum bir soruydu.

yardımların için teşekkürler...

rab bizleri başımıza gelebilecek her kötülükten korusun. amen.

- -
 #28.  ✍ 2010-02-02, 22:36

asuri
- -

kbugra yazdı:

Sevgili bugra,
Isminiz cok guzel bence Boyle birakin.Egerki degistirmek isterseniz size YESAYA yi tafsiye ederim.Zaten sent antun kilisesine gidiyorsaniz nicoletta size yardimci olacaktir.Rabbimiz yolunuzdaki patikalari duzlesin.
Asuri

- -
 #29.  ✍ 2010-02-03, 01:34

kbugra
(Özel üye)
- -

ilginiz için teşekkürler asuri...

rabbim melekleri üzerinize olsun..
amen.

- -
 #30.  ✍ 2010-02-03, 08:19

Josemaria
(Özel üye)
- -

Josemaria ismi alınabiliyor mu? Çünkü örnek aldığım aziz Josemaria Escriva

- -
 #31.  ✍ 2011-10-16, 15:47

orthodox38
(Özel üye)
- -

Nikolija ismi de çok güzel

- -
 #32.  ✍ 2011-10-16, 18:22

Augustinus
- -

Merhaba,

Şimdi Vera'nın dediği benim içinde geçerli herşeyi yalayıp yutmuş gibi bi bu mu kaldı diyeceksiniz ama olay biraz garip geldi.

Vaftiz olunca neden ad değiştirelim veya neden çocuğumuz olunca öz Türkçe bir isim koymayalım?

(Örneğin ben Demir adını çok severim)

Yani aslında söylemek istediğim neden toplum içinde iyice sırıtıcak bi şekilde hayatımızı değiştirelim?

Bunları sormamın sebebi yargılamak veya haksız bulduğum için değil. Asıl sorum bu gerekli mi?

Yani ben inanç konusunda gizli kalmak zorunda olan biriyim (aileme söyledim ancak genel anlamda iş ve akraba çevresi diyorum). Kimliğimi olduğu gibi değiştirmem ve yakın çevremdekiler inançlarımı paylaşmadığı halde onlarınkide dahil kendi hayatımıda zora sokmam gerekli mi bu şekilde?

Gerçi çocuklarım olunca kiliseye gitmeye devam edicem ve çocuğuda bu inançta yetiştiricem çocuğunda ağzı torba değil büzesin illa bir yerden patlak vericek :)

- -
 #33.  ✍ 2011-10-17, 23:54

Seoul
(Özel üye)
- -

Merhaba..
Ben de isim konusunda çok kararsızım.
Şimdi diyeceksiniz ki, bu ne acele? :)
Ama nasıl ki; daha bebek doğmadan, 9 ay öncesinden isim telaşı başlar.
Ben de aynı derecede kararsızım ve yeniden doğacağım o gün için; yepyeni ve anlamlı bir isim seçmek istiyorum.
Mesela en çok Sarah ile Lena arasında kaldım.
Araştırdığım kadarı ile Sarah'ın anlamı 'prenses' ;
Lena'nın anlamı da 'günışığı & ayışığı' demekmiş.
Göbek adım da Işık olduğu için, Lena daha uygun geliyor ama diğeri de çok güzel..
help me pleaseeee...:))

- -
 #34.  ✍ 2013-03-16, 17:15

Anastasia
(Üyeliğiniz askıya alınmıştır. Site yönetimine başvurunuz)
- -

Sevgili kardeşlerim,
Aziz ve azizelerimizin, elçi ve peygamberlerimizin, din adamlarımızın hayat hikayelerini inceleyip kendimizi kime yakın hissedersek onun ismini taşımak uygun olur. Unutmayın ki o aziz bizim koruyucumuz olur. Ayrıca ortodoks geleneğinde şöyle birşey de var: çocuğun doğduğu gün hangi azizin isim günü ise, çocuğa o azizin ismi verilir. Ilaveten vaftiz anne/babanın fikri de alınır bu konuda.

- -
 #35.  ✍ 2013-03-16, 18:15

Alexios
- -

Seoul yazdı:
Merhaba..
Ben de aynı derecede kararsızım ve yeniden doğacağım o gün için; yepyeni ve anlamlı bir isim seçmek istiyorum.
Göbek adım da Işık olduğu için, Lena daha uygun geliyor ama diğeri de çok güzel..

Çok sevdiğiniz bir Azize'nin ismi de olabilir. Maria veya Irena da olabilir :)

- -
 #36.  ✍ 2013-03-16, 18:26

Konstantin
(Özel üye)
- -

Seoul yazdı:
Merhaba..

Jaklin güzel bir isim. Düşün bence ;)
Jacques (Jak) isminin dişilidir. "Tanrı korusun" gibi bir anlamı var.

- -
 #37.  ✍ 2013-03-16, 20:22

jasonprime
(Özel üye)
- -

Seoul yazdı:
Merhaba..

Sarah eski antlaşmada geçen çok guzel bir isim. Yaratılış bölümünde rab ile ibrahim arasındaki antlaşmada : Tanrı İbrahim'e, "Karın Saray'a gelince, ona artık Saray demeyeceksin" dedi, "Bundan böyle onun adı Sara.. şeklinde geçer. Sanırım eski antlaşmayi okumadin yada unuttun ;)

- -
 #38.  ✍ 2013-03-16, 21:07

komiser_dede
(Kayıtlı Kullanıcılar)
- -

Sebastian yazdı:
Ben de Sebastian ya da Ludvig(Ludwig) isimlerini beğeniyorum.

Evanjelique kardeşimize bu çalışmasından ötürü teşekkür ederim.

Bilinçaltınızda klasik müziğe bir yakınlık var sanırım. :)
Çünkü birisi Johann Sebastian Bach'ın, diğeri de Ludwig Van Beethoven'ın ismidir.. :)

- -
 #39.  ✍ 2013-07-01, 23:40

Fırat B.
(Bu üyelik askıya alınmıştır, yönetime başvurunuz)
- -

Anastasia yazdı:
Sevgili kardeşlerim,
Aziz ve azizelerimizin, elçi ve peygamberlerimizin, din adamlarımızın hayat hikayelerini inceleyip kendimizi kime yakın hissedersek onun ismini taşımak uygun olur. Unutmayın ki o aziz bizim koruyucumuz olur. Ayrıca ortodoks geleneğinde şöyle birşey de var: çocuğun doğduğu gün hangi azizin isim günü ise, çocuğa o azizin ismi verilir. Ilaveten vaftiz anne/babanın fikri de alınır bu konuda.

Merhaba,
Hangi gün hangi azizin isim günü olduğunu bulabileceğimiz bir kaynak veya link varsa çok sevinirim.

- -
 #40.  ✍ 2013-09-29, 14:32

Anastasia
(Üyeliğiniz askıya alınmıştır. Site yönetimine başvurunuz)
- -

Su anda sadece yunanca dilinde bir kaynak verebilirim...

http://www.synaxarion.gr/gr/sxcalendar.aspx

Butun azizlerin isim gunlerini iceren bir takvim.
Sizi ilgilendiren gunun azizlerinin isimlerini ve hayat hikayelerini tercume edeyim.

- -
 #41.  ✍ 2013-09-29, 15:03

kubianka20
- -

Bir hristiyan ismi Arthur olabilir mi?

- -
 #42.  ✍ 2014-03-19, 16:30

KGT elemanı
(Özel üye)
- -

çok güzel bi çalışma olmuş hepsi birbirindn güzel isimler Ramos adını da unutmamak gerekir :) konumuzla alakalı degil ama Cahit ismini çok seviyorum ben.

- -
 #43.  ✍ 2014-03-20, 16:46

Konstantin
(Özel üye)
- -

kubianka20 yazdı:
Bir hristiyan ismi Arthur olabilir mi?

Bir Hristiyan ismi "Osman" da olabilir "Abdullah" da.

"Andreas" da olabilir "Paolo" da.

- -
 #44.  ✍ 2014-03-20, 21:24

Ninae.
(Özel üye)
- -

Bu konuyla ilgili benimde düşündüklerim vardı. Bir çoğuna cevap buldum. İnternette araştırırken ingilizce Catolik online sitesine denk geldim. Burda doğduğunuz günlere göre isimlerini alabiliceğiniz azizleri ve hayatlarını yazmışlar. Çok güzel bir site. Ancak ingilizce. Adminlerin izni olursa link'i paylaşmak isterim.

- -
 #45.  ✍ 2014-09-04, 11:27

Ninae.
(Özel üye)
- -

Ninae. yazdı:
Bu konuyla ilgili benimde düşündüklerim vardı. Bir çoğuna cevap buldum. İnternette araştırırken ingilizce Catolik online sitesine denk geldim. Burda doğduğunuz günlere göre isimlerini alabiliceğiniz azizleri ve hayatlarını yazmışlar. Çok güzel bir site. Ancak ingilizce. Adminlerin izni olursa link'i paylaşmak isterim.

http://www.catholic.org/saints/f_day/sep.php Yukarıdan istediğiniz ayı seçerek bakabilirsiniz. Sevgiler...

- -
 #46.  ✍ 2014-09-04, 12:35

BlahBlah
(Özel üye)
- -

balkoy yazdı:
Vissarion
Ahmet
Hristοdulos
Elias
Yeremya
Markos
Melani
Sofia
Katerina

Mesela sehid Ahmet'in ismi, musluman bir isim olduguna ragmen, simdi bir hristiyan ismidir.

Neden bunlar haric?

- -
 #47.  ✍ 2015-03-12, 21:38

ANDREASEA
(Özel üye)
- -

BlahBlah yazdı:
balkoy yazdı:
Vissarion
Ahmet
Hristοdulos
Elias
Yeremya
Markos
Melani
Sofia
Katerina

Neden bunlar haric?

Yanlış bilgidir, İsim olarak seçilebilir. İsim seçerken önemli olan örnek alınan Aziz'e layık ve yakın bir yaşam sürmek iyidir.

- -
 #48.  ✍ 2015-03-14, 10:13

EceLifad
(Özel üye)
- -

Evanjelique yazdı:
Doğacak çocuklarımıza verilebilecek,Türkçe ile uyumlu güzel Hristiyan isimleri:

Anjelika

Ada

Adela/Adelina

Agape

Agatha

Agnes

Alana/Alina

Alis

Alvin/Alvina

Amanda

Amelya

Antonina

Abraham/Avram

Amos

Adrian/Adriano/Adriana

Aleks/Aleksandra

Albert/Alberta

Alfred/Alfredo

Anatol/Anatoli

Ansel/Anselma

Antoni/Anton/Antonya

Arman/Armand

Arno

Arsen

Agusta/Agustin

Aksel

Andre/Andrea/Andreas

Anna

Anastasya

Athanasios

Barnabas

Barbara

Belina

Berenis

Beti

Brigit

Basil

Bartolomeo

Beatriks

Belen

Benedik

Bertran

Bruno/Bruna

Benyamin

Cesi/Jes

Corc/Corciya

Jesika/Cesika

Kalvin

Gaspar/Kaspar

Zefas

Kamilla

Krista/Kristina/Kristin

Kolin

Kristoforos

Klotilda

Dafne/Defne

Debora

Diana

Dulselina

Dorotea/Doroti

Dimitri/Demetria

Danyel/Danyela

Davit/David

Dalida

Delora

Dolores

Dorkas

Elia

Elişa

Elizabet/Elisavet

Emanuel/Imanuel

Efrem

Elgar

Edmund/Edmunda

Elenor/Elenora

Eleni/Elena

Elvira

Ester

Evangelina

Erasmus

Irene

Eva

Ezra

Evelin/Evelina

Edgar

Edvard/Eduardo

Fabia/Fabiola

Fani

Flavia

Florens/Florentina

Fabian/Fabiano/Fabiana

Ferdi/Ferdinand

Frederik/Frederika

Florian

Gabriel/Gabriela

Gizel/Gizela

Gregori

Gustav/Gustaf

Hagar

Hanna

Hariyet

Hilda

Hilarya/İlarya

Henri/Henriyet/Henriyeta

Ezekiyel

Hosanna

İzak

İrene/İrina

İsabel/İzabel

İzador/İzadora

İşaya

İvan/İvana

Yakup

Jared/Jaret

Julyan/Julyana

Jülyet

Janet

Karmela

Karla

Karolin/Karolina/Karol

Kasandra/Sandra

Katrin/Katrina

Kenan

Lora/Laura

Manuel/Manuela

Martin/Martina

Leopold/Leopolda

Lena

Ludvig

Loren/Lorena

Yeremya/Ceremi

Yuhanna/Yohan

Yoel

Jonathan/Yonatan

Yusuf/Yosef/Jozef

Josefin/Yosefin/Yosefina/Jozefin

Yudit/Judit

Klara

Klementin/Klementina

Klodya

Konstanz/Konstanza

Lazar/Lazarus/Lazaro

Lea/Lia

Leo/Leonardo/Leonarda

Luka/Lukas

Loreto/Loreta

Lidya

Lina

Linda

Liza

Lola

Luiz/Luiza

Lusinda

Ludmilla

Madalena/Maddalena/Magdalena

Mair/Mahir

Malina/Melina/Meline

Marsel/Marselo/Marsela

Matild/Matilda

Maria

Marta

Maryam

Mariabella

Mariyen

Melani

Monik/Monika

Mariyel

Marisol

Mateo

Markus/Markos

Matta

Matias

Melkor/Melkon

Mikail/Mikael

Mikaela

Milagros

Nahum

Naomi

Nadin

Natali/Natalya

Natanyel/Natan

Nuh/Noa

Norma

Nikoleta

Nestor

Nori/Nora

Niko/Nikolas

Oskar

Öjeni

Noel

Paskal

Patrik

Pamela

Penelope/Penelopi

Polikarp

Paul/Pavlus/Pol

Polin

Peter/Petro/Petrus

Filemon/Filomena

Filip/Filipa/Filipo/Filipina

Pia

Pilar

Prisilla/Prisila

Rafael/Rafaela/Rafaelo

Rebaka

Raşel

Rayza/Raiza

Rozanna

Renato/Renata

Remi

Ruben

Robert/Roberta/Roberto

Rosa/Roza/Rozarya/Rozaryo

Rudolfo

Sabina

Serena

Sibil/Sibel/Zabel

Samuel

Sercio

Silviyo/Silvia

Sebastian

Sara/Sarah

Saul

Serafim/Serafina

Stefan/Stefano/Stefana

Stefanya

Servan

Şilo/Şiloh

Sharon

Silas

Selin

Seleste

Simeon/Simon/Simona

Soledad

Solomon/Salomon

Susanna/Suzanna/Suzan

Şarlot/Şarlota

Tatyana

Teresa

Talulah

Tamar/Tamara

Tadeus

Teo/Teodor/Teodora

Teofani/Teofane/Teofanya

Teofilus/Teofilos

Tomas/Tomasa

Tifani

Timoti/Tim

Ursula

Valentin/Valentino/Valentina

Valter

Viktor/Viktorya

Vilyam

Vilhelmina

Viola

Valeri

Vera

Veronik/Veronika

Vivien/Viviana

Vinsen

Yolanda

Zakarya/Zekeriya

Zelda

Zita

Zoe

Sevgili Evanjelique,
Bu yaptığınız çok güzel payaşımdan ötürü size teşekkür etmek isterim. İsimlerin hepsi çok güzel. Gerçekten çok beğendim.

- -
 #49.  ✍ 2015-03-15, 19:34

ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

Kullanıcı adı:

Şifre:

Şifre (tekrar):

Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)

Email adresiniz (tekrar):

ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız:

Şifreniz:

Şifrenizi mi unuttunuz?
youtube: İncil filmini, azizlerin yaşamları filmlerini ve Hristiyanlık'la alakalı videolarımızı izleyin! youtube kanalımızdan izleyin
twitter: Forumdaki son mesajları, twitter hesaplarımız aracılığıyla takip edin!
facebook: Forumdaki son mesajları, facebook sayfalarımız aracılığıyla takip edin!

SİTE İÇİ ARAMA MOTORU

Hristiyanlık hakkında merak ettiğiniz şeyi aşağıdaki kutucuğa yazarak sitemiz içinde arayın!

Tevrat, Zebur, İncil (hristiyan kutsal kitapları) içinde kelime arama

Tevrat & Zebur İncil