HRİSTİYAN FORUM
Seni uluslara ışık yaptım (Elçilerin İşleri 47)
HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > İncil

Seni uluslara ışık yaptım (Elçilerin İşleri 47)

Bu konu 675 kez okundu, 2 kez cevaplandı

nexusian
(Bu üyelik askıya alınmıştır, yönetime başvurunuz)
- -

Elçilerin işleri kitabının 47. ayeti "Çünkü Rab bize şöyle buyurmuştur: `Yeryüzünün dört bucağına kurtuluş götürmen için Seni uluslara ışık yaptım.” ibaresini açıklar mısınız?

- -
 #1.  ✍ 2009-08-29, 17:02

Theophilos
(Ziyaretçi)
- -

Pelatre yazdı:
Elçilerin işleri kitabının 47. ayeti "Çünkü Rab bize şöyle buyurmuştur: `Yeryüzünün dört bucağına kurtuluş götürmen için Seni uluslara ışık yaptım.” ibaresini açıklar mısınız?

Havradaki topluluk dağılınca, Yahudiler ve Yahudi dinini benimseyip Tanrı'ya tapan yabancılardan birçoğu onların ardından gitti. Pavlus'la Barnaba onlarla konuşarak onları devamlı Tanrı'nın lütfunda yaşamaya özendirdiler. Ertesi Sept günü kent halkının hemen hemen tümü Rab'bin sözünü dinlemek için toplanmıştı.Kalabalığı gören Yahudiler büyük bir kıskançlık içinde, küfürlerle Pavlus'un söylediklerine karşı çıktılar. Pavlus'la Barnaba ise cesaretle karşılık verdiler: «Tanrı'nın sözünü ilkönce size bildirmemiz gerekiyordu. Siz onu reddettiğinize ve kendinizi sonsuz yaşama layık görmediğinize göre, biz şimdi diğer uluslara gidiyoruz. Çünkü Rab bize şöyle buyurmuştur: `Yeryüzünün dört bir bucağına kurtuluş götürmen için seni uluslara ışık yaptım.'» Diğer uluslardan olanlar bunu işitince sevindiler ve Rab'bin sözünü yücelttiler. Sonsuz yaşam için belirlenmiş olanların hepsi iman etti. (Elçilerin İşleri 13:43-48)

Bu bölümdeki anlatıma göre elçiler Yahudi olmayan uluslara da Mesih'i müjdelemişler ve bu nedenle Mesih'e iman etmeyen kıskanç bir Yahudi grubun saldırısına uğramışlardır. Mesih'in misyonunun ve Müjde'nin evrensel olduğuna dikkat çeken elçiler, Yahudilerin Mesih'e iman etmememelerinin diğer uluslardan olup iman edenlerin kurtulmasına aracılık ettiğini bildirmişlerdir. Bu öğreti Tanrı esiniyle Mesih'den yüzlerce yıl önce bir kehanet şeklinde Yahudi kutsal yazılarında da belirtilmiştir. Elçilerin alıntı yaptıkları ayet, Mesih'in öğretisinin sadece Yahudilere değil İsrail dışındaki tüm uluslara da yönelik olduğunu kanıtlamaktadır.

İncilci Matta "Mesih'in niçin yabancıların oturduğu Kefernahum'a yerleştiği" sorusuna yanıt verirken de benzer bir Eski Antlaşma ayetini alıntılamıştır:

«Zebulun diyarı ve Naftali diyarı, Şeria nehrinin ötesinde, deniz tarafı, ulusların Celilesi! Karanlıkta yaşayan halk, büyük bir ışık gördü. Ölümün gölgelediği diyarda yaşayanların üzerine bir ışık doğdu.»
(Matta 4:14-16)

Simeon da Mesih'in tüm uluslar için aydınlatıcı bir ışık olduğu kehanetinde bulunmuştur:

«Ey Rabbim, vermiş olduğun sözü tuttun; kulun olan ben artık huzur içinde ölebilirim.Çünkü senin sağladığın ve tüm halkların gözü önünde hazırladığın kurtuluşu, ulusları aydınlatıp halkın İsrail'e yücelik kazandıracak ışığı gözlerimle gördüm.» (Luka 2: 29-32)

- -
 #2.  ✍ 2009-08-29, 17:57

Kitty
(Özel üye)
- -

Pelatre yazdı:

Elçilerin İşteri Bölüm 13

45 Kalabalığı gören Yahudiler büyük bir kıskançlık içinde, küfürlerle Pavlus'un söylediklerine karşı çıktılar.
46 Pavlus'la Barnaba ise cesaretle karşılık verdiler: "Tanrı'nın sözünü ilk önce size bildirmemiz gerekiyordu. Siz onu reddettiğinize ve kendinizi sonsuz yaşama layık görmediğinize göre, biz şimdi öteki uluslara gidiyoruz.
47 Çünkü Rab bize şöyle buyurmuştur: 'Yeryüzünün dört bucağına kurtuluş götürmen için Seni uluslara ışık yaptım.'"
48 Öteki uluslardan olanlar bunu işitince sevindiler ve Rab'bin sözünü yücelttiler. Sonsuz yaşam için belirlenmiş olanların hepsi iman etti.
49 Böylece Rab'bin sözü bütün yörede yayıldı.

Denmek istenen gayet açık değil mi? Rab'bin sözünün bütün ulusları aydınlatacağından bahsediyor. Sadece Yahudi ulusuna özgü olmadığını anlatıyor ve burda da görüldüğü gibi diğer uluslardan olanlar bu sözü duyunca iman ediyorar..

- -
 #3.  ✍ 2009-08-29, 18:05

ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

Kullanıcı adı:

Şifre:

Şifre (tekrar):

Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)

Email adresiniz (tekrar):

ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız:

Şifreniz:

Şifrenizi mi unuttunuz?
youtube: İncil filmini, azizlerin yaşamları filmlerini ve Hristiyanlık'la alakalı videolarımızı izleyin! youtube kanalımızdan izleyin
twitter: Forumdaki son mesajları, twitter hesaplarımız aracılığıyla takip edin!
facebook: Forumdaki son mesajları, facebook sayfalarımız aracılığıyla takip edin!

SİTE İÇİ ARAMA MOTORU

Hristiyanlık hakkında merak ettiğiniz şeyi aşağıdaki kutucuğa yazarak sitemiz içinde arayın!

Tevrat, Zebur, İncil (hristiyan kutsal kitapları) içinde kelime arama

Tevrat & Zebur İncil