HRİSTİYAN FORUM
Yuhanna 3:7 ve Kutsal Ruh
HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > İncil

Yuhanna 3:7 ve Kutsal Ruh

Bu konu 2636 kez okundu, 4 kez cevaplandı

elyon...
(GEÇERSİZ EMAİL YÜZÜNDEN ÜYELİĞİNİZ OTOMATİK OLARAK İPTAL EDİLMİŞTİR. (YÖNETİME BAŞVURUNUZ))
- -

“Sana yeniden doğmalısınız dediğime şaşma. Rüzgâr dilediği yerde eser. Onun sesini işitirsin, ama nereden gelip nereye gittiğini bilmezsin. Ruh’tan doğan herkes böyledir.”
Yu.3:7-8

- -
 #1.  ✍ 2009-11-29, 21:03

nicoletta
(KATOLİK MODERATOR (Bu bilginin doğruluğu yönetim tarafından onaylanmıştır))
- -

'Doğrusu sana derim... yeniden doğmalısınız... Bir kimse yeniden doğmadıkça Tanrı'nın Egemenliği'ni göremez ve ona giremez' ( Yuhanna 3:1-8).
Bu sözler yeniden doğuşun her bir insanın kurtuluşu ve Tanrı tarafından kabul edilmesi için ne derece gerekli olduğunu açıkça göstermektedir. Değil yalnız Tanrı'nın Egemenliğ'ne girmek onu görmek bile yeniden doğuşumuza dayanmaktadır. Yeniden doğuş Kutsal Ruh'un tövbe anında insanın yüreğinde gerçekleştirmiş olduğu ruhsal değişiklik operasyonudur. Günahlı ve isyanı sebebiyle Tanrı önünde ölü insan konumunda bulunan bir kişinin Kutsal Ruh aracılığıyla yeniden yaşam bulması dirilmesi veya canlanmasıdır. Elçi Pavlus zaten bu değişikliği 'yeni yaratık' olmak ifadesiyle dile getirir:

'Bir kimse Mesih'te ise yeni yaratıktır; eski şeyler geçmiş her şey yeni olmuştur' ( 2. Korintliler 5: 17).
Yeniden doğuş yalnızca İsa Mesih'e ve O'nun Sözü'ne iman etmekle mümkündür. O halde bir kimse bu yeni doğuşa sahip olduğunu nasıl bilebilir? İlk önce Tanrı'nın Sözü'ndeki vaatlere ve aynı zamanda diğer inanlılarla birlikte olup onlara karşı duyulan sevgi ve hizmetidir.
'Size yeni bir buyruk veriyorum: Birbirinizi sevin. Sizi sevdiğim gibi siz de birbirinizi sevin.
Birbirinize sevginiz olursa herkes bununla benim öğrencilerim olduğunuzu anlayacaktır' (Yuhanna 13: 34-35).

'Kardeşler dünya sizden nefret ederse şaşmayın' (1.Yuhanna 3 :13).

Bir kimse bu doğuşa sahip değilse hala Tanrı önünde günahlı ve ölü durumdadır. Siz yeniden doğdunuz mu? İsa Mesih'in vurguladığı gibi kurtulmak ve Tanrı'nın egemenliğine girmek için siz de 'yeniden doğmalısınız'. 'Sana `Yeniden doğmalısınız` dediğime şaşma!' (Yuhanna 3:7).

- -
 #2.  ✍ 2009-11-29, 22:19

Theophilos
(Ziyaretçi)
- -

elyon... yazdı:
“Sana yeniden doğmalısınız dediğime şaşma.Rüzgâr dilediği yerde eser. Onun sesini işitirsin, ama nereden gelip nereye gittiğini bilmezsin. Ruh’tan doğan herkes böyledir.”
Yu.3:7-8

Kutsal Ruh, hayatlarımıza ansızın girer ve gizemli bir şekilde hareket eder. O'nun varlığından haberdar olmak ve kişinin yeniden doğduğunu görmek (rüzgarın sesini işitmek) mümkündür; ancak bunun nasıl gerçekleştiği tam olarak açıklanamaz.

İnsanlar rüzgarın sesini duyarlar; ancak rüzgar insanların isteği doğrultusunda değil de kendi yasaları ve tabiatı doğrultusunda eser. Ruh'dan doğan herkes için de aynı durum söz konusudur. Bu tür bir kişi söylediği sözler aracılığıyla yeniden doğduğunu belli eder; ama bunun nasıl gerçekleştiğini tam olarak kavramak veya açıklamak mümkün değildir.

- -
 #3.  ✍ 2009-11-30, 00:31

elyon...
(GEÇERSİZ EMAİL YÜZÜNDEN ÜYELİĞİNİZ OTOMATİK OLARAK İPTAL EDİLMİŞTİR. (YÖNETİME BAŞVURUNUZ))
- -

Sevgili Theophilos,
Güzel açıklaman için teşekkürler.Rüzgar ile Kutsal Ruh arasındaki benzerlik ilişkisini uzun süre düşünmüştüm;fakat bir sonuca varamamıştım.Açıklaman sayesinde şimdi anlıyorum.

Sevgili Nicoletta,
Güzel açıklaman için sana da teşekkür ediyorum.

- -
 #4.  ✍ 2009-11-30, 10:59

Theophilos
(Ziyaretçi)
- -

elyon... yazdı:
Sevgili Theophilos,
Güzel açıklaman için teşekkürler.Rüzgar ile Kutsal Ruh arasındaki benzerlik ilişkisini uzun süre düşünmüştüm;fakat bir sonuca varamamıştım.Açıklaman sayesinde şimdi anlıyorum.

Rica ederim, sayın elyon.

Kutsal Kitap'ta (özellikle Eski Antlaşma'da) Kutsal Ruh genelde rüzgara ve Tanrı'nın nefesine benzetilmiştir. Rüzgarın nesneleri hareket ettirip yönlendirmesi gibi, Tanrı'nın Ruhu da insanları harekete geçirmekte ve yönlendirmektedir. Yeni Antlaşma'da bununla ilgili pek çok ayet bulmak mümkündür. Örneğin:

Kutsal Ruh'la dolu olarak Şeria nehrinden dönen İsa, Ruh'un yönlendirmesiyle çölde dolaştırılarak kırk gün süreyle İblis tarafından sınandı. (Luka 4:1)

Böylece Şimon, Ruh'un yönlendirmesiyle tapınağa geldi. (Luka 2:27)

Pentikost günü geldiğinde bütün imanlılar bir arada bulunuyordu.Ansızın gökten, güçlü bir yelin esişini andıran bir ses geldi ve bulundukları evi tümüyle doldurdu. (Elçilerin İşleri 2:1-2)

- -
 #5.  ✍ 2009-11-30, 13:58

ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

Kullanıcı adı:

Şifre:

Şifre (tekrar):

Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)

Email adresiniz (tekrar):

ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız:

Şifreniz:

Şifrenizi mi unuttunuz?
youtube: İncil filmini, azizlerin yaşamları filmlerini ve Hristiyanlık'la alakalı videolarımızı izleyin! youtube kanalımızdan izleyin
twitter: Forumdaki son mesajları, twitter hesaplarımız aracılığıyla takip edin!
facebook: Forumdaki son mesajları, facebook sayfalarımız aracılığıyla takip edin!

SİTE İÇİ ARAMA MOTORU

Hristiyanlık hakkında merak ettiğiniz şeyi aşağıdaki kutucuğa yazarak sitemiz içinde arayın!

Tevrat, Zebur, İncil (hristiyan kutsal kitapları) içinde kelime arama

Tevrat & Zebur İncil