HRİSTİYAN FORUM
İlahlar ?
HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > İncil

İlahlar ?

Bu konu 1286 kez okundu, 6 kez cevaplandı

vesper
(GEÇERSİZ EMAİL YÜZÜNDEN ÜYELİĞİNİZ OTOMATİK OLARAK İPTAL EDİLMİŞTİR. (YÖNETİME BAŞVURUNUZ))
- -

Merhaba arkadaşlar

Sitenin iddia ve iftiralara cevaplar bölümünde okurken bir arkadaşın sorusundaki şu ayetler aklıma takıldı

''''''''''''''Yu.10: 33 Şöyle yanıt verdiler: "Seni iyi işlerden ötürü değil, küfür ettiğin için taşlıyoruz. İnsan olduğun halde Tanrı olduğunu ileri sürüyorsun."

Burada Yahudiler onun kendisine Tanrı dediğini düşünüyorlar. Ancak İsa'nın vermiş olduğu yanıt ilginç;

Yu.10: 34 İsa şu karşılığı verdi: "Yasanızda, 'Siz ilahlarsınız, dedim' diye yazılı değil mi?

Yu.10: 35 Tanrı, kendilerine sözünü gönderdiği kimseleri ilahlar diye adlandırır. Kutsal Yazı da geçerliliğini yitirmez.'''''''''''''''

Tanrının sözünün olduğu kimseler ilahlar olarak adlandırılır ne demek?

İsa Mesih bu sözü kendi Tanrılığı için söylediyse başka Tanrı Oğulları mı vardır?

Yoksa iman edenlerden mi bahsediyor?

benim ilk düşüncem iman edip Tanrı sözünü kendinde yaşatanlara da tanrının çocukları olma hakkı verildiğinden böyle bir şey denmiş olabilir oldu ama yanılıyor da olabilrim.

Sizden de yanıtlar bekliyorum.=)

Şimdiden teşekkürler

Esenlikler dilerim

Yönetim Notu: Aynı o alıntı yaptığınız bölümdeki ilgili konuyu okursanız bilgi edinebilirsiniz. Ek olarak Yahşuah-Yahudi din bilginleri diyaloglarını da daha dikkatli incelemelisiniz, normal diyaloglardan farklıdırlar.

- -
 #1.  ✍ 2010-01-16, 00:39

Theophilos
(Ziyaretçi)
- -

Mesih'in Yuhanna 10. bölümde Tanrı'nın yargıçlara "ilahlar" dediğini hatırlatma nedenini anlamak için başka bir bölüm okuyalım:
Bir Sept günü İsa, havralardan birinde ders veriyordu. On sekiz yıldır içinde hastalık ruhu bulunan bir kadın da oradaydı. İki büklüm olmuş, belini hiç doğrultamıyordu. İsa onu görünce yanına çağırdı. «Kadın» dedi, «hastalığından kurtuldun.» Ellerini kadının üzerine koydu, o da hemen doğruldu ve Tanrı'yı yüceltmeye başladı. İsa'nın hastayı Sept günü iyileştirmesine kızan havra yöneticisi kalabalığa seslenerek, «Çalışmak için altı gün vardır» dedi. «O günler gelip iyileşin, Sept günü değil.» Rab ona şu karşılığı verdi: «Sizi ikiyüzlüler! Her biriniz Sept günü kendi öküzünü ya da eşeğini yemlikten çözüp suya götürmez mi? Buna göre, Şeytan'ın on sekiz yıldır bağlı tuttuğu, İbrahim'in bir kızı olan bu kadının da Sept günü bu bağdan çözülmesi gerekmez miydi?» (Luka 13:10-16)
Beli bükük kadınla ilgili konuşmasında yemlikten çözülen ve serbest bırakılan öküz ve eşeklerden bahseden Mesih, hasta kadının da Şeytan tarafından bağlı tutulduğunu söyleyerek paralelliği arttırmıştır. Ancak buna rağmen, Mesih'in bu referansının amacı beli bükük kadının öküz ve eşeklerden farklı olmadığını belirtmek değildir. Kadın, insan olduğu için öküz ve eşeklerden farklı ve üstündür. Yahudiler, Şabat günü hayvanlarını BİLE çözdüklerine göre, hasta bir kişinin de Şabat günü sembolik olarak hastalık bağından çözülüp kurtulmasına karşı çıkılmamalıdır.

Benzer şekilde, Mesih'in 82. Mezmur'a göndermede bulunmasının amacı, kendisinin de İLAH sayılan basit bir insan olduğunu ima etmek değildir. Tanrı sözünün gönderildiği insanlar bile iLAH sayılmaktadır; oysa Mesih, Tanrı'nın Sözü'dür ve bunun için gerçekten Tanrı'dır. O'nun kendisini Tanrı ile bir saymasına karşı çıkılmamalıdır.

- -
 #2.  ✍ 2010-01-16, 01:22

ortodoksmoderator
(O R T O D O K S M O D E R A T O R)
- -

Tanrι'nιn Sozu insanlara verildi ki onlarda Tanrι'ya benzesinler, O'nun gibi aziz olsunlar. Yani "Tanrι'nιn Οgullarι" sιfatι Isa adιna onlara verilen bir armagandιr. Tanrι'nιn tek oz mirascιsι Isa dιr.

- -
 #3.  ✍ 2010-01-16, 02:01

vesper
(GEÇERSİZ EMAİL YÜZÜNDEN ÜYELİĞİNİZ OTOMATİK OLARAK İPTAL EDİLMİŞTİR. (YÖNETİME BAŞVURUNUZ))
- -

cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Aslında site yönetimin dediği konu konunun devamını okuduğumda durumu anladım ama theophilos gösterdiğiniz örnek yararlı oldu gerçekten:)

Sorarken biraz aceleci davrandım. Sanırım bunun sebebi de ''tanrıoğulları'' ile ilgili okuduğum bazı yazılardı. İlahlar deyince ne oluyor birden deyip hemen sormak istedim:)

New age akımından etkilenen bir hristiyanın yazdıklarını okumuştum. şöyle diyordu. BABA=Mutlak bilen OĞUL(EVLAT)=Deneyimleyen KUTSAL RUH=Deneyimleri kaydeden, deneyimlerde insanlara yol gösteren... Çok değişik bir tanımdı ama ben buna değil, daha çok Oğul tanımına takıldım.

Eğer Tanrının oğulları/evlatları oluyorsak Üçlemede herhangi bir yere sahip miyiz. Ya da Oğul kavramındaki yerimiz tam olarak ne? Okuduğum bu yazı üçlemede inananların olduğunu da savunuyordu ilk okuduğumda bu yüzden çok ilginç gelmişti. Üçlemedeki Oğul yalnızca Biricik Oğul olan İsa Mesih midir?? Tanrının evlatları olarak bizim yerimiz tam olarak nedir?? Tanrının Evlatları da sözü yaşatıyorsa, yani bir şekilde Tanrıda yaşıyorlarsa bu iddiayla ilgili yorumumuz nasıl olmalıdır??

Özellikle Tanrının Evlatlarının yerini çok merak ediyorum. Kilisede bu konuyu özellikle soran arkadaşlar varsa beni bu konuda aydınlatmalarını rica ederim

Esenlikler:)

- -
 #4.  ✍ 2010-01-16, 15:22

Theophilos
(Ziyaretçi)
- -

vesper yazdı:
New age akımından etkilenen bir hristiyanın yazdıklarını okumuştum. şöyle diyordu. BABA=Mutlak bilen OĞUL(EVLAT)=Deneyimleyen KUTSAL RUH=Deneyimleri kaydeden, deneyimlerde insanlara yol gösteren... Çok değişik bir tanımdı ama ben buna değil, daha çok Oğul tanımına takıldım.

Eğer Tanrının oğulları/evlatları oluyorsak Üçlemede herhangi bir yere sahip miyiz. Ya da Oğul kavramındaki yerimiz tam olarak ne? Okuduğum bu yazı üçlemede inananların olduğunu da savunuyordu ilk okuduğumda bu yüzden çok ilginç gelmişti. Üçlemedeki Oğul yalnızca Biricik Oğul olan İsa Mesih midir?? Tanrının evlatları olarak bizim yerimiz tam olarak nedir?? Tanrının Evlatları da sözü yaşatıyorsa, yani bir şekilde Tanrıda yaşıyorlarsa bu iddiayla ilgili yorumumuz nasıl olmalıdır??

Özellikle Tanrının Evlatlarının yerini çok merak ediyorum. Kilisede bu konuyu özellikle soran arkadaşlar varsa beni bu konuda aydınlatmalarını rica ederim

Esenlikler:)

Mesih aracılığıyla kurtulmuş insanlar olarak Tanrısal yaşama katıldığımız doğru; ancak bu katılım bizim Tanrı ile aynı özde olmamızı sağlamıyor. Üçleme'de üç ŞAHIS vardır: Baba, Oğul ve Kutsal Ruh. New Age akımının yorumu doğru değildir; çünkü Tanrı'nın ikinci kişiliği tekildir. Baba ve "Oğullar" ve Kutsal Ruh'tan söz etmiyoruz; sadece Baba, Oğul ve Kutsal Ruh'tan söz ediyoruz.

Biz insanlar, insan tabiatını alan Mesih aracılığıyla Tanrı tarafından evlat ediniliyoruz ve bu sayede Tanrı'nın çocukları oluyoruz.
Kendi yurduna geldi, ama kendi halkı O'nu kabul etmedi. Ancak, kendisini kabul edip adına iman edenlerin hepsine Tanrı'nın çocukları olma hakkını verdi. (Yuhanna 1:11-12)
Bu ayetlerin öznesi Yeshua'dır. Kısacası, bizi Tanrısal yaşama ortak eden, insan tabiatı alıp bizimle kardeş olan Tanrı Mesih'in sağladığı kurtuluştur.

- -
 #5.  ✍ 2010-01-16, 18:28

S A D M İ N
(☩Admin (FACEBOOK TWITTER))
- -

Benzer new age düşünceleri bazı hristiyan sohbet ortamlarında da hristiyan olduklarını söyleyenlerin ağzından duyabilirsiniz, ben şahsen duydum.

- -
 #6.  ✍ 2010-01-17, 12:19

ortodoksmoderator
(O R T O D O K S M O D E R A T O R)
- -

moderator1 yazdı:
Benzer new age düşünceleri bazı hristiyan sohbet ortamlarında da hristiyan olduklarını söyleyenlerin ağzından duyabilirsiniz, ben şahsen duydum.

Maalesef oyle. Ama new age akιmιnιn amaclarιndan biri bu iste, insanlarιn kafalarι karιstιrιlsιn ki Gercegi goremesinler.

- -
 #7.  ✍ 2010-01-18, 00:46

ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

Kullanıcı adı:

Şifre:

Şifre (tekrar):

Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)

Email adresiniz (tekrar):

ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız:

Şifreniz:

Şifrenizi mi unuttunuz?
youtube: İncil filmini, azizlerin yaşamları filmlerini ve Hristiyanlık'la alakalı videolarımızı izleyin! youtube kanalımızdan izleyin
twitter: Forumdaki son mesajları, twitter hesaplarımız aracılığıyla takip edin!
facebook: Forumdaki son mesajları, facebook sayfalarımız aracılığıyla takip edin!

SİTE İÇİ ARAMA MOTORU

Hristiyanlık hakkında merak ettiğiniz şeyi aşağıdaki kutucuğa yazarak sitemiz içinde arayın!

Tevrat, Zebur, İncil (hristiyan kutsal kitapları) içinde kelime arama

Tevrat & Zebur İncil