HRİSTİYAN FORUM
Yahşuah Mesih'in adında, Kutsal Ruh'un ateşiyle kutsanın
HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > Terminoloji

İsa'nın Gerçek İsmi Yeşua mı Yahşuah mıdır?

Bu konu 3309 kez okundu, 3 kez cevaplandıNCyril
(Ziyaretçi)
- -

Yeşua ve Yahşuah isimlerinin İbranice'de yazılış şekilleri farklıdır.

Bazı kişiler Yeşua diyor, bazıları ise Yahşuah diyor. Hangisinin doğru olduğunu nasıl bilebiliriz?

Yönetim Notu: Biz site olarak Yeşu, Yeşuah olmadığını, Yahşuah olduğunu söylüyoruz. HalleluYAH deniliyorsa, bu isim de YAH(u)şuah olmalı. Bu konuda; http://www.hris...ead.php?t=4554 Yehoşuah, Yeşua gibi kelimeler Lexiconlardan direkt olarak alıntılanan İbranice kelimelerin, ünlü harflerle seslendirilmiş hallerinin yazılışıdır. Yeşuah, Yeşu diyen YHVH için Yehova demelidir, çünkü kullandığı kural/ilke/metodoloji aynıdır. Yahveh, Yah(u)veh diyen Yah(u)şuah demelidir. Aynı şekilde Zekeriyah(u) diyenler Yahşuah demelidir, çünkü aynı metodolojidir, eğer Yeşuah diyorsanız Zekeriyeh(u) demek gereklidir. Kök kelime ise; Yah'tır, lexiconlarda 3050 numarası ile yer alır. Yahşuah'tan önce 5. yüzyıla ait İbranice "SESLİ HARFLER KULLANILAN" Murashu papirüslerinde YAHŞUAH ile aynı harflere sahip özel isimler "yahu" ile başlamaktadır. "Yehu" ise sadece normal isimler için kullanılmaktadır. "A. H. Sayce in "Higher Criticism" notes on p. 87 "e göre de YH, YV, YHV ve Jehu, Yo, Yochanan (Yuhanna=John), Joel (Yoel) kelimeleri bile "YAHU" olarak seslendirilmiştir. Yoel=Yahuel, John=Yuhanna=Yahuchanan, şeklindedir. Ayrıca Babil'in Isthar kapısı yakınında bulunan arkeolojik kalıntılarda da aynı şekilde sesli harf kullanımı telaffuzu bulunmuştur. Bu arkeolojik kalıntılar 2Krallar 25:27-29'te bahsedilen tabletlerdir ve kullanım Yehoyakin olarak DEĞİL, Ya(h)ukin şeklindedir.

- -
 #1.  ✍ 2010-04-07, 23:30


NCyril
(Ziyaretçi)
- -

Bilgi için teşekkürler değerli yönetim.

İsmin "Yeşua" olduğunu iddia edenler zaten isimde "YAH" sözcüğünün geçtiğini söylemiyorlar. Yeşua'nın "kurtuluş" manasına geldiğini söylüyorlar. Yani bu iddiaya göre İsa'nın isminde zaten "YAH" geçmiyor.

- -
 #2.  ✍ 2010-04-08, 13:29


S ADMİN
(☩Admin)
- -

Ancak; Yeşua isminin; Yah(u)şuah isminin kısaltılmış versiyonu olabileceğini de söyleyenler vardır: http://www.jamesdprice.com/images/Joshua.pdf

- -
 #3.  ✍ 2015-10-22, 16:01


S ADMİN
(☩Admin)
- -

yazdı:
His real name, the name his mother called Him: Yahshua (alternately pronounced Yahushua. The often-used short forms, Y’shua, Yeshua, or Yahsu, are corruptions which disguise the meaning of the Name). Yahshua means "Yahweh is salvation." The English word "Jesus" is not a translation; it is a transliteration of a transliteration, and it has lost every shred of its original meaning.

http://web.arch...other.Prophecy adresindeki yazıda YE DEĞİL YA şeklinde kullanımın doğru olduğu belirtiliyor.

- -
 #4.  ✍ 2015-10-22, 16:32


ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

Kullanıcı adı: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.


Şifre: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.


Şifre (tekrar): NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.


Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)


Email adresiniz (tekrar): 
ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.


Şifreniz: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.Şifrenizi mi unuttunuz?
youtube: İncil filmini, azizlerin yaşamları filmlerini ve Hristiyanlık'la alakalı videolarımızı izleyin! youtube kanalımızdan izleyin
twitter: Forumdaki son mesajları, twitter hesaplarımız aracılığıyla takip edin!
facebook: Forumdaki son mesajları, facebook sayfalarımız aracılığıyla takip edin!
Benzer konular:
hristiyan.net: Hristiyanlık nedir? Hristiyan kime denir? Hıristiyanlık inancı nasıldır?
hristiyanolmak.com: Nasıl Hristiyan olunur?Hristiyan olmak istiyorum diyenler neleri yapmalılar?
incil.biz: İncil nedir? Kaç tane İncil vardır? İncil'de neler yazar?
rabisamesih.net: İsa Mesih kimdir? İsa Mesih, Tanrı mı, insan mı, yoksa her ikisi de mi? İsa Mesih neler anlattı?
hristiyangazete.com: Türkçe, İngilizce, Yunanca - Hristiyan ve Hristiyan olmayan - Türkiye ve dünyadan haberler, basın özetleri takibi ve günlük email bültenlerine abonelik...
turkishchristians.net: A Christian non-profit web ministry for Turks by Turks from Turkey
Son Mesajlar HristiyanForum günlük bültene abone ol!
v B u l l e t i n ® J e l s o f t - E n t e r p r i s e s L t d . - Copyright ©2000 - 2017,

HristiyanForum
Taksim, İstanbul