HRİSTİYAN FORUM
İsa Mesih'i tanrılaştıran Yuhanna İncili midir?
HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > İncil

İsa Mesih'i tanrılaştıran Yuhanna İncili midir?

Bu konu 1869 kez okundu, 0 kez cevaplandı

S A D M İ N
(☩Admin (FACEBOOK TWITTER))
- -

Hz. İsa'yı tanrılaştıran Yuhanna İncili midir?

Bir kere Yuhanna Müjdesi Havari Yuhanna tarafından kaleme alındığını ilk elden bir tanık olan, kendi öğrencileri Papias ve Polikarp'tan öğreniyoruz! «Yuhanna Müjdesi, o henüz yaşarken yayınlandı ve onun tarafından kiliseye teslim edildi. Tıpkı Yuhanna'nın sevgili öğrencisi Hierapolisli Papias'ın beş yorum kitabında anlattığı gibi…»

Bir zamanlar kuşkucu eleştirmenler arasında en popüler iddia şuydu: 'Yuhanna' adını taşıyan İncil helenist filozofların kategorileriyle yazılmıştır, İsa nebinin semitik öğrencisiyle yakından uzaktan ilişkisi yoktur. Bir zamanlar dedik, çünkü “Ölü Deniz Tomarları” - “Kumran Yazıtları” keşfedildikten sonra, aslında Yuhanna Müjdesi'ndeki sözüm ona he*le*nist terimlerin tamamen semitik kültürün içinden çıktıkları anlaşılmaktadır! Böylece Yuhanna, Müjdeler arasındaki en 'ilkel' olandır. Üstelik Yahudi düşünür Philo, “Logos” kavramını kullanan bir başka semitik yazardır.

Ölü Deniz Tomarları'nda ve İsa'dan önceki döneme ait bazı Yahudi kaynaklarda, Yuhanna'da kullanılan “Logos”, “göksel Mesih”, “ışık oğulları” veya “karanlığın çocukları” ifadelerine sıkça rastlanmaktadır. Yani bu ifadeler sonradan iddia edildiği gibi 'helenist' değil, tam olarak İ.Ö. 2. yy.a ait 'semitik' kültüre ait ifadelerdir! Yuhanna Müjdesi İsa'nın 7 önemli mucizesi (onun deyimiyle 'belirtiler') ve Yahudi din adamlarıyla Kudüs'teki tartışmaları etrafında öğrettiklerine odaklandığı ve bu öğretiler özellikle İsa'nın öğrencilerine yönelik daha derin bir teoloji içerdiği için, İsa'nın bu tarz ifadeler kullanması hem mantıklı hem de tarihi-kültürel koşullar ışığında gayet doğaldır.

Genel ismiyle Sinoptikler olarak bilinen Matta, Luka veya Markos Müjdesi'nde İsa'nın kimliğine ilişkin kendi sözlerine yer verildiğinde Yuhanna Müjdesi'nde geçen ifadelerle aynıdır. Böylece dördünün aynı mesaj ilettikleri ve İsa'nın aynı ilahi kimliğini ilan ettikleri net olarak anlaşılmaktadır:

Sinoptikler: "Baba, yerin ve göğün Rabbi! Bu gerçekleri bilge ve akıllı kişilerden gizleyip küçük çocuklara açtığın için sana şükrederim. Evet Baba, senin isteğin buydu."
"Babam her şeyi bana teslim etti. Oğul'u, Baba'dan başka kimse tanımaz. Baba'yı da Oğul'dan ve Oğul'un O'nu tanıtmak istediği kişilerden başkası tanımaz" (Mat.11:25-27; Luk.10:21-22).
Yuhanna: "İsa, "Yol, gerçek ve yaşam Ben'im" dedi. "Benim aracılığım olmadan Baba'ya kimse gelemez" (Yu.14:6).
"Beni görmüş olan, Baba'yı görmüştür. Sen nasıl, 'Bize Baba'yı göster' diyorsun? Benim Baba'da, Baba'nın da bende olduğuna inanmıyor musun?" (Yu.14:9-10).

Carlos Madrigal

- -
 #1.  ✍ 2010-08-21, 19:32

ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

Kullanıcı adı:

Şifre:

Şifre (tekrar):

Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)

Email adresiniz (tekrar):

ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız:

Şifreniz:

Şifrenizi mi unuttunuz?
youtube: İncil filmini, azizlerin yaşamları filmlerini ve Hristiyanlık'la alakalı videolarımızı izleyin! youtube kanalımızdan izleyin
twitter: Forumdaki son mesajları, twitter hesaplarımız aracılığıyla takip edin!
facebook: Forumdaki son mesajları, facebook sayfalarımız aracılığıyla takip edin!

SİTE İÇİ ARAMA MOTORU

Hristiyanlık hakkında merak ettiğiniz şeyi aşağıdaki kutucuğa yazarak sitemiz içinde arayın!

Tevrat, Zebur, İncil (hristiyan kutsal kitapları) içinde kelime arama

Tevrat & Zebur İncil