HRİSTİYAN FORUM
Yahşuah Mesih'in adında, Kutsal Ruh'un ateşiyle kutsanın
HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > İncil

İsa Mesih ne zaman çarmıha gerildi?

Bu konu 2147 kez okundu, 3 kez cevaplandıdrno61
(İptal edilmiş üyelik (ban veya istek üzerine iptal))
- -

Merhabalar.Daha önce sorduğum sorular gibi bu soruyu sorarken de daha önce forumun herhangi bir bölümünde tartışılmışsa kusura bakmayın diyerek başlamak istiyorum.Yeni Antlaşma'da Matta 26.bölüm ve Yuhanna 19.bölümlerini incelerken kafa karışıklığı yaşadım.Yardımınız dokunursa sevinirim.

İsa Mesih'in çarmıha gerilmesinin sürecini ve son akşam yemeğini Matta 26.bölümden okurken öğrendiğime göre son akşam yemeği Fısıh bayramını kutlamak için yenilen yemekti.Yani Yahudiler Fısıh Bayramı'nı kutlamaktaydılar.Haliyle İsa Mesih Fısıh Bayramı'ndan sonra çarmıha gerilmiş olmalıydı.Ancak Yuhanna 19.bölümü okuyunca(bilhassa Yuhanna 19:14 ayetini okuduğumda) şunu farkettim ki Pilatus İsa Mesih'i çarmıha gerilmek üzere Yahudiler'e teslim ettiğinde henüz Fısıh Bayramı'na hazırlık günüydü.Yani İsa Mesih çarmıha Fısıh Bayramı'ndan önce gerilmiş olmalıydı ve henüz Fısıh Bayramı'nı kutlamamıştı.

Bu durum beni tereddüte sevketti.Belki de ben yanlış değerlendiriyor da olabilirim.Yardımlarınız için teşekkür ederim...

- -
 #1.  ✍ 2011-09-05, 19:45


gabriel33
(İptal edilmiş üyelik (ban veya istek üzerine iptal))
- -

Pesah, fısıh veya Hamursuz Bayramı, 7 gün boyunca kutlanan bayramdır


Matta 26. Bölüm

17Mayasız Ekmek bayramının ilk günü öğrenciler İsa'nın yanına gelerek, «Fısıh yemeğini yemen için nerede hazırlık yapmamızı istersin?» diye sordular.
18İsa onlara, «Kente varıp o adamın evine gidin» dedi. «Ona şöyle deyin: `Öğretmen diyor ki, zamanım yaklaştı. Fısıh bayramını, öğrencilerimle birlikte senin evinde kutlayacağım.'» 19Öğrenciler, İsa'nın buyruğunu yerine getirerek Fısıh yemeği için hazırlık yaptılar.


Yuhanna 19. Bölüm
13Pilatus bu sözleri işitince İsa'yı dışarı çıkardı. Taş Döşeme[dd] - İbranicede Gabata - denilen yerde yargı kürsüsüne oturdu. 14O gün Fısıh bayramına hazırlık günüydü. Saat on iki sularıydı[ee]. Pilatus Yahudilere, «İşte, sizin Kralınız!» dedi.

bu ayette fısıh bayramın kaçıncı günü olduğu belirtilmemiş. Fısıh bayramın son günü veya ilk günü gibi bir ibare yok. Yani burdan anlaşılıyorki fısıh bayramı devam ediyor. Ve sadece fısıh bayramı için ilk gün hazırlık yapılmaz diğer günlerdede hazırlık yapılır.

- -
 #2.  ✍ 2011-09-06, 03:29


drno61
(İptal edilmiş üyelik (ban veya istek üzerine iptal))
- -

Vaktinizi ayırıp cevapladığınız için çok teşekkürler Sn.Cengiz33...

- -
 #3.  ✍ 2011-09-06, 03:37


aobir
(İptal edilmiş üyelik (ban veya istek üzerine iptal))
- -

Yönetim Notu: Her bir soru için, ayrı ayrı olarak, SORU PANOSU'nda konu açmalısınız. Aksi takdirde konular birbirine girmekte ve karışıklık oluşmaktadır.

- -
 #4.  ✍ 2012-04-20, 16:24


ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

Kullanıcı adı: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.


Şifre: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.


Şifre (tekrar): NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.


Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)


Email adresiniz (tekrar): 
ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.


Şifreniz: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.Şifrenizi mi unuttunuz?
youtube: İncil filmini, azizlerin yaşamları filmlerini ve Hristiyanlık'la alakalı videolarımızı izleyin! youtube kanalımızdan izleyin
twitter: Forumdaki son mesajları, twitter hesaplarımız aracılığıyla takip edin!
facebook: Forumdaki son mesajları, facebook sayfalarımız aracılığıyla takip edin!
Benzer konular:
hristiyan.net: Hristiyanlık nedir? Hristiyan kime denir? Hıristiyanlık inancı nasıldır?
hristiyanolmak.com: Nasıl Hristiyan olunur?Hristiyan olmak istiyorum diyenler neleri yapmalılar?
incil.biz: İncil nedir? Kaç tane İncil vardır? İncil'de neler yazar?
rabisamesih.net: İsa Mesih kimdir? İsa Mesih, Tanrı mı, insan mı, yoksa her ikisi de mi? İsa Mesih neler anlattı?
hristiyangazete.com: Türkçe, İngilizce, Yunanca - Hristiyan ve Hristiyan olmayan - Türkiye ve dünyadan haberler, basın özetleri takibi ve günlük email bültenlerine abonelik...
turkishchristians.net: A Christian non-profit web ministry for Turks by Turks from Turkey
Son Mesajlar HristiyanForum günlük bültene abone ol!
v B u l l e t i n ® J e l s o f t - E n t e r p r i s e s L t d . - Copyright ©2000 - 2017,

HristiyanForum
Taksim, İstanbul