Haksızlığa uğradığımızda ne yapmalıyız?
>
  >
>

- -

SİTEMİZE 10 SANİYE İÇİNDE ÜYE OLABİLİRSİNİZ!

SAYFA SONUNA GİTMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

, 10:35: (#1)

Haksızlığa uğradığımızda ne yapmalıyız?; Bir haksızlığa uğradığımızda imanlılar olarak bu uğradığımız haksızlık konusunda nasıl davranmalı, o kişiye nasıl yaklaşmalıyız? Hikmetli davranmak isterken tüm haksızlıkları kabullenmek durumunda kalmak zorunda kalıyorum.O yüzden siz kardeşlerden cevap bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

Bu bölümdeki en popüler konular

, 15:27: (#2)

Haksızlığa uğradığımızda ne yapmalıyız?;
eutuxia
Bir haksızlığa uğradığımızda imanlılar olarak bu uğradığımız haksızlık konusunda nasıl davranmalı, o kişiye nasıl yaklaşmalıyız? Hikmetli davranmak isterken tüm haksızlıkları kabullenmek durumunda kalmak zorunda kalıyorum.O yüzden siz kardeşlerden cevap bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

Kardeşim bu forumda hap yaptığım gibi gene katolik öğretisi ile cevap vereceğim. Diğer mezheplerden kardeşlerde hem sana cevap verirken hemde benim görüşüm hakkında ne düşündüklerni söylerler ise çok sevinirim. Tartışarak kendimizi geliştiririz.

Meşru müdafa ile ilgili Katolik Kilisesi Din Ve Ahlak ilkelerinden (Catholic Catechism) ilgili paragrafları yazayım:

2263 Kişilerin ve toplumların meşru müdafaası, isteyerek yapılmış cinayet sayılan suçsuzun öldürülmesini yasaklayan yasaya bir istisna oluşturmaz. "Kendini savunma eylemi beraberinde iki sonuç getirebilir: Biri kendi yaşamını korumayı, diğeri ise saldırganın ölümünü. ( ... ) Yalnızca biri istenir; diğeri ise istenmez."(A. Aquinolu Thomas, s. th. 2-2, 64, 7)

2264 İnsanın kendisine olan sevgisi ahlâkın temel ilkesi olarak kalmaya devam ediyor. Kendi yaşamını koruma her insanın meşru hakkıdır. Kendi yaşamını koruyan kişi kendisine saldırana öldürücü darbe indirmek zorunda kalmış olsa bile cinayetle suçlanamaz.

Birisi kendini savunmak için gereğinden çok şiddete başvuruyorsa, bu meşru sayılamaz. Şiddeti ölçülü bir şekilde geri püskürtülmüşse bu meşrudur ( ... ) Başkasını öldürmemek için ölçülü savunma eyleminden vazgeçmek esenlik için gerekli değildir; zira insan bir yabancının yaşamından çok kendi yaşamına özen gösterir.(A. Aquinolu Thomas, s. th. 2-2, 64, 7)

Burdan sonrası kendi fikrimdir:

Bence Mesih İsa bize karşı haksızlık yapılınca dönüp intikam gibi yıkıcı duygularla karşılık vermemizi istemedi.

Luka 22:36 ; O da onlara, «Şimdi ise kesesi olan onu yanına alsın, torbası olan da onu alsın» dedi. «Kılıcı olmayan, abasını satıp bir kılıç alsın. 37Size şunu söyleyeyim, yazılmış olan şu sözün bende yerine gelmesi gerekiyor: `O, suçlularla bir sayıldı.' Gerçekten de benimle ilgili yazılmış olanlar yerine gelmektedir.»

Kısmından belki bu anlaşılmamalı ama meşru müdafa yapılabilir. Kendimizi korumaya hakkımız vardır. Bu dişe diş, göze göz şeklinde o beni dövdü şimdi adam toplayıp bende onu döveyim gibi bir intikam olamaz ancak bize o sırada yapılan sözlü ve fiziksel haksızlıklardan kendimizi koruma hakkına sahibiz gibi geliyor. Ancak daha sonra Rab'bin Duası'ndaki gibi "bize kötülük edenleri bağışladığımız gibi sende bizi bağışla" diyebilmemiz için kin ve intikam duygularından uzak durmalıyız.

Diğer kardeşlerin cevaplarını merak ediyorum. Ben henüz yolda bana bıçak çeken adama hiç birşey yapmadan duracak kadar olgunlaşmadım... Gereklimi böyle bir tepkisizlik hiç emin değilim.

, 13:22: (#3)

Haksızlığa uğradığımızda ne yapmalıyız?; http://www.hristiyanforum.com/forum/...d.php?t=319009

Bu konuda başka bir üyenin açtığı başlıkta (üyeliği iptal edilmiş), verdiğim linkteki yazdığı mentinde resmen diyor ki ;" Sana karşı suç işleyen, sana kazık atan, senden özür dilemedikçe kesinlikle onu bağışlama!" Üstelik kimse cevap yazmadan kabul edip içine sindirmiş gibi. Kardeşler, bize kazık atan biri bizden özür dilemiyorsa onu bağışlamak zorunda mıyız?
Çünkü tövbe etmeden Tanrı bağışlamıyor .
Mesela ; Malatya cinayetinden sonra Tilman Geske'nin eşi , "onları affediyorum " dedi. Fakat bu cinayeti işleyen kişiler pişman değillerdi ve gazetelerde yazdığı üzere dava devam ederken de duruşma sırasında bu insanlara tehdir savuruyorlarmış.. ve malesef şimdi serbestler

Bunun sonucu olarak diğer başlıktan alıntı olarak kişi şöyle davranmış olmuyor mu ;
Kötü kişinin, tövbe etmesini, özür dilemesini beklemeden, affetmek veya bağışlamak; bu kötü kişiyi; işlemekte olduğu kötülüğü sürekli işlemesi için onu sürekli kötülüğe doğru itiyor, davet ve teşvik ediyor. Kötülük yapmağa onu adeta sürüklüyor!
Tanrının yapmadığı bir şey yaparak Tanrının önüne veya üstüne çıkmaya çalışıyor!
7.- Güya Tanrıdan, daha iyi, daha anlayışlı, daha sevgi dolu yaklaşım aldatmacası üretiyor! http://www.hristiyanforum.com/forum/...d.php?t=319009

Cevaplarınızı bekliyorum ....

Whatsapp'ta paylaş
, 20:15: (#4)

eutuxia
Bir haksızlığa uğradığımızda imanlılar olarak bu uğradığımız haksızlık konusunda nasıl davranmalı, o kişiye nasıl yaklaşmalıyız? Hikmetli davranmak isterken tüm haksızlıkları kabullenmek durumunda kalmak zorunda kalıyorum.O yüzden siz kardeşlerden cevap bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

Kardeşim bu konuda protestan düşüncesi yazdığım bu konuda olduğu gibidir.

http://www.hristiyanforum.com/forum/...d.php?t=339528

Pause
Yuhanna 20.23: “Kimin günahlarını bağışlarsanız, bağışlanmış olur; kimin günahlarını bağışlamazsanız, bağışlanmamış kalır.”

Bu ayet affedici olmakla yorumlanır.
Yani, "size tokat atana, diğer yanağınızı çevirin" gibi..
"Sizi üzen, size haksızlık eden..vs varsa, affedici olun.. O kişiyi bağışlayın.. Çünkü Tanrı'mız sevgi Tanrısıdır. O'nun sizi sevdiği gibi, siz de insanları sevin.. Günaha düşmüşlerse bile, onları affedin.. Nefret, Kin, Öfke, Öç almak gibi konulardan uzak durun.. Yoksa siz de günahkar olursunuz.. Affedici olmazsanız, Tanrı'nın isteğine karşı gelmiş ve siz de günaha düşmüş olursunuz.. Siz sadece affedici ve bağışlayıcı olun.. Ortada bir günah varsa, bunun hesabını görecek olan sadece Tanrı'dır.."

Bahsettiğin hemen herkesin başına gelen bir durumdur aslında..
Haksızlığa uğramak, iftiraya maruz kalmak..vb.
Bir zamanlar ben de aynı durumlara uğradım ve o dönem henüz Hristiyan değilken ama Mesih İsa'yı kabul eden ve seven sıradan bir insan olarak, içimden tek söylediğim şu oldu;
"Rabbim; neyin ne olduğunu ve kimin ne olduğunu, herşeyi görüyor ve biliyor. O nasıl isterse, öyle olsun.! "
Aynı günün akşamı şirketteki herkes servislere doluşmuş, arka arkaya giderken; tam köşe virajda, önümdeki o kişinin bulunduğu servis ve sadece onun oturduğu yeri, koca bir tır sıyırıp geçti.
Hani "bu sana bir uyarı" dercesine.. Bütün bunlar gözlerimin önünde olmasına rağmen inanamadım..!
Sadece "Rabbim sen ne büyüksün..!" diyebildim. Ve yaklaşık 2 ay sonra, kimse nedenini anlayamadan kovuldu.

Bela ya da lanet okunmasına karşıyımdır her zaman..
Sadece "Tanrım sana bırakıyorum.. Sen ne yapacağını bilirsin" demek yeterli olacaktır her zaman..
Bu süre zarfında yaşadıkların içinse, sınandığını düşünmelisin belki..?

Whatsapp'ta paylaş
, 21:59: (#5)

Haksızlığa uğradığımızda ne yapmalıyız?; "Ben henüz yolda bana bıçak çeken adama hiç birşey yapmadan duracak kadar olgunlaşmadım."

Esas bu benim sorunum.Hayır tam bundan sonra birşey yapmıyacam hep alttan alcam diyorum ama örneğin geçen gün basket oynarken biri bulaştı."Çok top sürme kafa yapar"Hayır cevap vercem şimdi aklıma isa mesih geliyor kendimi zor tutuyorum.2.de dayanamadım verdim.Rab herkeze sabır versin.

Whatsapp'ta paylaş
, 22:38: (#6)

Haksızlığa uğradığımızda ne yapmalıyız?; Rab'bin duası ve müjdeye göre herkesi her durumda kalbimiz de affetmeliyiz.

Ama herkesle görüşmek ve samimi olmak zorunda değiliz. Affetmek ve kin gütmemek ile görüşmek ve samimi olmak ayrı şeylerdir. Size yaptığı haksızlık yüzünden özür dilemeyen biriyle görüşmeye devam etmek zorunda değilsiniz. Ama kalbinizde affetmelisiniz.

Whatsapp'ta paylaş
, 00:07: (#7)

Haksızlığa uğradığımızda ne yapmalıyız?; Kardeşler verdiğiniz cevaplar için teşekkürler, anlaşılan kadarıyla "Augustinus" ve "Pause" kardeşlerimin yorumları aşağıdaki makaleyi onaylamıyor, çünkü daha kesin bir yargı var...

http://www.hristiyanforum.com/forum/...d.php?t=319009

Whatsapp'ta paylaş
, 04:10: (#8)

noble750
"Ben henüz yolda bana bıçak çeken adama hiç birşey yapmadan duracak kadar olgunlaşmadım."

Esas bu benim sorunum.Hayır tam bundan sonra birşey yapmıyacam hep alttan alcam diyorum ama örneğin geçen gün basket oynarken biri bulaştı."Çok top sürme kafa yapar"Hayır cevap vercem şimdi aklıma isa mesih geliyor kendimi zor tutuyorum.2.de dayanamadım verdim.Rab herkeze sabır versin.

Bende de aynı sorun var. Geçtiğimiz günlerde mezhebime iftira atan, haksızlık yapan insanlara dayanamayıp ters cevaplar yazdım. Ne olursa olsun yumuşak yazmam gerekirdi. Az önce gene aynısını yaptım ve bir Hristiyan olarak utanıyorum. Rab bize tokat atana öbür yanağımızı çevirmemizi söylemiş. Kardeşine öfkelenmek dahi günahtır, demiş. Daha doğru davranmaya çalışacağım. Tanrı hepimize sabır ve hidayet versin ve bizi affetsin. Amin.

Whatsapp'ta paylaş

SAYFA BAŞINA GİTMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

Haksızlığa uğradığımızda ne yapmalıyız? konusuna benzer konular

SİTEMİZE 10 SANİYE İÇİNDE ÜYE OLABİLİRSİNİZ!

SİTE İÇİ ARAMA MOTORU

Detaylı arama

KUTSAL KİTAPLAR KELİME ARAMA MOTORU

v B u l l e t i n ® J e l s o f t . E n t e r p r i s e s L t d . - Copyright ©2000 - 2015,

İncil | İsa Mesih | Tanrı Rab Allah | Hristiyanlık ve Hristiyan | Kuran | İslam | Muhammed