HRİSTİYAN FORUM
Yahşuah Mesih'in adında, Kutsal Ruh'un ateşiyle kutsanın
HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > İncil

Kölesi hasta olan Yüzbaşı

Bu konu 1642 kez okundu, 9 kez cevaplandı

Augustinus
(KATOLİK MODERATOR (Bu bilginin doğruluğu yönetim tarafından onaylanmıştır))
- -

Arkadaşlar önce arasında ilişki kurmaya çalıştığım iki ayeti yazacağım ardından sorumu.

yazdı:

MATTA 8:5-13
Yüzbaşının imanı

(Luk.7:1-10)

5-6İsa Kefernahum'a varınca bir yüzbaşı O'na gelip, «Ya Rab» diye yalvardı, «felçli uşağım korkunç acılar içinde evde yatıyor.»
7İsa, «Gelip onu iyileştireceğim» dedi.
8Ama yüzbaşı, «Rab, ben layık değilim ki, çatımın altına giresin!» karşılığını verdi. «Sen yeter ki bir söz söyle, uşağımiyileşir. 9Ben de buyruk altında bir adamım, benim de buyruğumda askerlerim var. Birine, `Git' derim, gider; bir diğerine, `Gel' derim, gelir; köleme, `Şunu yap' derim, yapar.»
10İsa, duyduğu bu sözlere hayran kaldı. Ardından gelenlere, «Size doğrusunu söyleyeyim» dedi, «ben böyle imanı İsrail'de kimsede görmedim. 11Size şunu söyleyeyim, doğudan ve batıdan birçok insan gelecek, Göklerin Egemenliğinde İbrahim, İshak ve Yakup'la birlikte sofraya oturacaklar. 12Ama bu egemenliğin asıl mirasçıları dışarıya, karanlığa atılacak. Orada ağlayış ve diş gıcırtısı olacaktır.» 13Sonra İsa yüzbaşıya, «Git, inandığın gibi olsun» dedi.
Ve uşak o anda iyileşti.

ve

yazdı:

LUKA 7:1-10
Yüzbaşının imanı

(Mat.8:5-13)

İsa, kendisini dinleyen halka bütün bu sözleri söyledikten sonra Kefernahum'a gitti. 2Orada bir yüzbaşının çok değer verdiği kölesi ölüm döşeğinde hasta yatıyordu. 3İsa'yla ilgili haberleri duyan yüzbaşı, gelip kölesini iyileştirmesini rica etmek üzere O'na Yahudilerin bazı ihtiyarlarını gönderdi. 4Bunlar İsa'nın yanına gelince içten bir yalvarışla O'na şöyle dediler: «Bu adam senin yardımına layıktır. 5Çünkü ulusumuzu seviyor. Havramızı yaptıran da kendisidir.»
6İsa onlarla birlikte yola çıktı. Eve yaklaştığı sırada, yüzbaşı bazı dostlarını yollayıp O'na şu haberi gönderdi: «Rab, zahmet etme; ben layık değilim ki, çatımın altına giresin. 7Nitekim senin yanına gelmeye de kendimi layık görmedim. Sen yeter ki bir söz söyle, uşağım iyileşir. 8Ben de buyruk altında bir görevliyim, benim de buyruğumda askerlerim var. Birine, `Git' derim, gider; bir diğerine, `Gel' derim, gelir; köleme, `Şunu yap' derim, yapar.»
9Bu sözleri duyan İsa yüzbaşıya hayran kaldı. Ardından gelen kalabalığa dönerek, «Size şunu söyleyeyim» dedi, «İsrail'de bile böyle iman görmedim.» 10Ve gönderilenler eve döndüklerinde köleyi iyileşmiş buldular.

İnternette çok araştırdım bir dolu cevap var ve hepsi fazla zorlama cevaplar olmuş.

Burda yüzbaşı kendisi mi geliyor, adam mı yolluyor? Önemsiz görünebilir mesaj aynıdır ama benim gibi bir okuduğu aklında hemen kalan bir imansız bana sorarsa bunu ne diyeceğimi bilmiyorum.

Bazı cevaplarda önce adamları yollamış sonra kendisi gitmiş gibi şeyler söylüyor ama çok zorlama oluyor sanki oda. Bilemiyorum tabi ama bir adam kendi gidecekse niye birini yollasın.

Bilgisi olan biri varsa sevinirim.

Sevgiler.

- -
 #1.  ✍ 2011-12-19, 13:10

melkem
(Özel üye)
- -

Matta bölümünü okudugumuzda kisilerden bahsedilmedigi fakat anlatimda 3. kisilerin yüz basiyi anlattigi anlasilabilir.

Fakat Lukaya baktigimizda Luka anlatim`da biraz daha detaya girip kisilerden bahsetmektedir. Her iki bölümde`de yüz basinin gelmedigini görebiliyoruz.

- -
 #2.  ✍ 2011-12-19, 18:30

yenidogan
(Özel üye)
- -

Anlatmak için vaktim yok ancak İngilizce'niz varsa veya İngilizce bilen bir arkadaşınız varsa bu metni okumanızı tavsiye ederim.Konu çok güzel açıklanmış.Bir de küçük bir kişisel yorum eklemek istiyorum.Bizler mantığımıza uyduğu veya bilimsel dayanağımız olduğu için değil sadece inandığımız için inanmalıyız.Öncelikle Kutsal Kitap'ın Tanrı esini olduğundan ve yanlış,çelişkili bilgi vermediğinden biz emin olmalıyız.Ancak bu bilimsel çabalarla değil imanla olacak bir şeydir.İman Tanrı'nın lütfudur.Mantığın sonucu değildir...

http://www.tms.edu/tmsj/17c.pdf

- -
 #3.  ✍ 2011-12-19, 22:41

Augustinus
- -

Melkem kardeşim orda
"Git, inandığın gibi olsun"
kısmında sanki direk Yüzbaşına sesleniyor gibi.

yenidoğan kardeşim bilmiyorum bu açıklama fazla zorlama geliyor.
Hani önce yahudileri yolluyor, sonra arkadaşlarını yolluyor, sonra kendi gidiyor vs...

İncil'in hatalı değil ancak eksik anlatıp geçtiğini var sayabilirmiyiz?

Olay büyük ihtimal Luka'nın anlattığı gibi oldu, ancak Matta detaya girmeden kısaca anlatmak işin özünü vermek istedi.

Sonuçta çıkardığımız ders aynı. Olayın nasıl geliştiğinin çok önemi yok demiş olabilir Matta.

Çarmıhtaki 2 haydut örneğinde olduğu gibi sadece Luka olayları çok detaylı inceleyip haydutlardan birinin iman ettiğini söylüyor... (ki aslında bayağı önemli bir olay) diğerlerinde ikiside küfür ettiler diyor.

yenidoğan kardeşim ben zaten Kutsal Kitab'ın öğretisine ve yanılmazlığına inanıyorum. Bana okuduktan sonra bunları soran iman etmemiş birine nasıl cevap veririm diye düşünüyorum. Benim için fark etmiyor bu farklar aslında zira verilmek istenen mesaj hep aynı.

Ama dört İncil içinde diğerleri verilmek istenen derslere yoğunlaşırken, Luka bayağı detaylı ve tam bir tarihçi gibi yazmış. Diğer inciller yanlış değil tabiki ama detayları önemsememişler deyip geçicem artık galiba.

Diğer açıklamalar fazla zorlama oluyor.

Yönetim Notu: Sevgili kardeşim; sürekli olarak "açıklamalar fazla zorlama oluyor/olmuş" demektesin, ancak unutmamalısın ki ne sitemizde ne de Hristiyan inanç savunmasında yapılan açıklamalar tatmin için değildir. Mümkünse gerçeği uygun bir şekilde açıklamak içindir.

- -
 #4.  ✍ 2011-12-20, 09:09

melkem
(Özel üye)
- -

Degerli kardesim;

Bir daha iki bölümdeki anlatima baktim.

LUKA 7:1-10
Yüzbaşının imanı

(Mat.8:5-13)

İsa, kendisini dinleyen halka bütün bu sözleri söyledikten sonra Kefernahum'a gitti. 2Orada bir yüzbaşının çok değer verdiği kölesi ölüm döşeğinde hasta yatıyordu. 3İsa'yla ilgili haberleri duyan yüzbaşı, gelip kölesini iyileştirmesini rica etmek üzere O'na Yahudilerin bazı ihtiyarlarını gönderdi. 4Bunlar İsa'nın yanına gelince içten bir yalvarışla O'na şöyle dediler: «Bu adam senin yardımına layıktır. 5Çünkü ulusumuzu seviyor. Havramızı yaptıran da kendisidir.»
6İsa onlarla birlikte yola çıktı. Eve yaklaştığı sırada, yüzbaşı bazı dostlarını yollayıp O'na şu haberi gönderdi: «Rab, zahmet etme; ben layık değilim ki, çatımın altına giresin. 7Nitekim senin yanına gelmeye de kendimi layık görmedim. Sen yeter ki bir söz söyle, uşağım iyileşir. 8Ben de buyruk altında bir görevliyim, benim de buyruğumda askerlerim var. Birine, `Git' derim, gider; bir diğerine, `Gel' derim, gelir; köleme, `Şunu yap' derim, yapar.»
9Bu sözleri duyan İsa yüzbaşıya hayran kaldı. Ardından gelen kalabalığa dönerek, «Size şunu söyleyeyim» dedi, «İsrail'de bile böyle iman görmedim.» 10Ve gönderilenler eve döndüklerinde köleyi iyileşmiş buldular.

Matta olayi anlatirken kisa ve öz bir sekilde sadece 7 ayet ile; Luka ise 10 ayet ile olayi aciklamistir. Matta anlatimda arada bulunan sahislardan bahsetmemis direkt yüz basinin yardim istedigini aciklamistir. Yardim istedigi kisiler yahudi bazi ihtiyarlar. Daha sonra isa mesih o ihtiyarlarla beraber yüzbasinin evine gidiyor. Fakat isa eve yaklasmadan tekrar dostlarini yolluyor. isa o gönderenlere yüzbasiya sanki hitap edermis gibi yaklasim göstermistir.

Bu bölümde yardim isteyen biri var ve aradaki sahislarin fazlada bir önemi yoktur aslinda. Ben birinden yardim isterken X kisiyi araya sokabilirim fakat biride cikip O benden yardim istedi dersede hata olmaz.

Mattada yüzbasinin direkt isayla konustugunu vurgulamis ama aslinda anlatmak istedigi sey yüz basinin isadan yardim istedigiydi. Ayrica her sey bilimsel olacak yada uzun uzun sayfa sayfa anlatilacak diye bir kaidede yoktur. Bu siniri anlamak istemeyen kisiler koyar. Ben kisa cevap verince yetersiz uzun cevap verincede bir yerlerden kopy paste (Kopyala yapistir)yaptigimi iddaa edip konulari gecistirdiler. isa mesihin gitmeden bile her yerde hükmü gectiginin bir göstergesidir. Tanri oldugunun en büyük kanitlarindan birisidir.

esenlikler degerli kardesim.

- -
 #5.  ✍ 2011-12-20, 21:28

Augustinus
- -

yazdı:

Yönetim Notu: Sevgili kardeşim; sürekli olarak "açıklamalar fazla zorlama oluyor/olmuş" demektesin, ancak unutmamalısın ki ne sitemizde ne de Hristiyan inanç savunmasında yapılan açıklamalar tatmin için değildir. Mümkünse gerçeği uygun bir şekilde açıklamak içindir.

Ben yapılanları inanç savunması olarak değil yorum olarak nitelendirdim zira kendi inancıma veya kimsenin inancına saldırdığım yok bende hristiyanım.

Zorlama dememin sebebi kardeşlerime saygısızlık etmek değildi yanlış anlaşılmasın. Ama bunu bana soran bir ateist veya müslüman bu kadar uzun bir açıklamayı dinlemez, dinlesede anlamaz diye düşünüyorum. Aynı olayı Luka daha detaylı ele almış diğeri kısa kesmek için özüne inip bırakmış demek daha kolay olur gibi geldi bana.

Sevgili yönetim yabancı kaynaklı sitelere baktığımdada yenidoğan kardeşimin açıklamasını görüyorum.

Sizcede işin aslı bu mudur? Gerçek savunması yani? Bir çok ilahiyatçı için karışık bir bölümmüş bu.

Yüzbaşı önce yahudileri yolladı, Mesihimiz yola çıktı, arkadaşlarını yolladı sonra emin olamayıp kendi geldi, İsa Mesihte ona "git inandığın gibi olsun" dedi köle iyileşti ve döndüklerinde köleyi iyileşmiş buldular.

Bu açıklamada kafama takılan tek şey neden bu kadar saygısı ve imanı varken İsa Mesih'i yola revan edip yordu madem evime gelmene layık değilim diyecekti... Mesih oraya kadar gelmişken evine davet edip ağırlaması gerekirdi sanki hikayenin akışına göre.

Bilmiyorum bunlarda benim yorumlarım tabi. Gerçeği arıyorum özgür olmak için. Şimdilik bir müslüman veya ateist sorsa vereceğim cevap değişmedi.

Tekrar söylüyorum imanımda bir değişme yok, Kutsal Kitap "acaba doğru mu değil mi?" diye bir sorum yok doğru olduğunu biliyorum ve kalbimde hissediyorum. Sorum bu ayetlerin birbirine uyumunu nasıl anlayabilirim...

Yönetim Notu: İlk olarak önerimiz; vaftiz olmadan, temel inanç eğitiminizi tamamlamadan, daha sonrasında da belli teolojik kitap/kişilerden destek/eğitim almadan, temel olmayan teolojik konularda müslüman ve ateistlerle tartışma içinde bulunmamanızdır.

Bunu söylememizin nedeni tartışmayı kaybedebileceğiniz korkusu değildir, lakin Hristiyanlık inancı ve öğretileri dünya üzerinde hakkında en çok kritik edilen düşünce/inanç sistemidir. Hala daha da ayaktadır.

Buradaki uyarımız: http://www.hristiyanforum.com/forum/apolojetik-f88/ bölümdeki makalelerde gizlidir.

Geçmişte sitelerimize gelen, iman ateşiyle bir şeyler yapmaya çalışan bir çok kardeş oldu. Ancak bir süre sonra kendi temel eğitimlerini ve/veya Tanrı Sözü'nü, hristiyan yaşamı eylem ve gerekliliklerini ihmal etmeye başladılar. Daha sonrasında bazılarının hayatları Tarih, Arkeoloji, Apolojetik, Teoloji, Sosyoloji, Psikoloji, Ateizm, vs olmaya başladı. Müslüman ve ateistlerle olan tartışma ve kavgalar hayatlarının merkezi haline geldi.

Bunun sonucunda bu kişiler, temel günlük besinleri olan Tanrı Sözü ile beslenemediler. Ruhsal bedenleri besinsiz kaldı. Devamında kiliseden ya da imandan ayrıldılar.

Hala daha bu kişilerin yazdığı makaleler çeşitli türkçe hristiyan "apolojetik" sitelerinde yer almaktadır. Yazarları da çeşitli ateist, deist, müslüman vs. sitelere giderek "bakın işte şu hristiyan sitesindeki yazıyı ben yazmıştım, şimdi ise X inancına sahibim" şeklinde ifadelerle psikolojik olarak zavallı bir durumda yaşamlarını sürdürmektedirler.

Sitemizin düşüncesine göre, inanç savunması; yeni iman edenlerin, vaftiz olmayanların, kilisedeki temel eğitimini tamamlamamış kişilerin görevi değildir.

Tabi siz yukarıdaki kişiler gibi birisi olmayabilirsiniz, sadece size soru sorulduğunda nasıl cevap vereceğinizi bilmek istiyor olabilirsiniz, bu durumda o kişileri hristiyan forumuna davet etmeniz de iyi bir seçenek olacaktır. Burada bir çok kilise/teolojiden kardeşleriniz ortak bir şekilde çalışıp, araştırıp, en iyi cevapları verebilirler.

Genel olarak bu tarz konularda nasıl düşüneceğinize dair referans alabileceğiniz materyalimiz ise şu linktedir: http://www.hris...e-t320084.html

- -
 #6.  ✍ 2011-12-20, 21:45

yenidogan
(Özel üye)
- -

Formerly Saul kardeşim alındıysan özür dilerim.Kastım imanını sorgulamak değildi.O haddim değil zaten sadece kendimce doğrusunu söylemek istedim.

Bu konuda yolladığım linkten daha derin bilgi sahibi değilim.

İnançsız kişilerden sorusunu bu ölçüde derinleştirenler olsa da genelde hakkında bilgi sahibi olmadıkları konularda fikir sahibi oldukları için fazla ciddiye almamak lazım bence.Baştan savmak olmaz ama kibarca gereken cevap verilebilir.Gerçekten bilerek soruyorsa zaten o kişi kötü niyetlidir.Çünkü bilgisinde açıklama mevcuttur onu tekrar senden duyup aklı sıra senin imanını sarsmak peşindedir önceden hazırladığı konuşmasıyla.

Ben vaftiz olmuş,kendince bir şeyler bilen biriyim ancak müjdecilik hepimizin göreviyken teoloji hepimizin görevi değildir.Müjdeyi duyururuz inanıp inanmamak kişilere kalmış.

Yine de herkesin bilgisini ilerletmeye çalışması kötü bir şey değildir.Yeter ki bilinçli olunsun.Rehberden yoksun bir kişi;pusulasıyla yön tayin edebilen ancak karanın hangi yönde olduğunu bilmeyen gemi kaptanı gibidir.Kristof Kolomb misali,hep batıya gider Amerika'yı bulur ama orayı Hindistan zanneder...İyi bir rehberin desteğiyle öğrenmeliyiz.

Esen kalın.

- -
 #7.  ✍ 2011-12-21, 16:20

Augustinus
- -

Burda cevap yazan yenidoğan ve melkem kardeşime teşekkür ederim. Melkem kardeş zaten senin dediğin olay benim dediğime benziyor katılıyorum sana Matta detaya inmeden "farklı atrzda" yazmış diye kabul ediyorum şu an.

Sevgili Yönetim, ben açıkçası zaten apolejist bir tutum değilde babam okurda sorarsa ne diyeceğim diye düşünüyodum açıkçası arada bir o şekil "ahiret sorusu" sorabiliyor çok şükür şimdiye kadar onun aklına uysun uymasın geçerli cevaplar verdim.

Ama haklısınız şimdilik vaftiz olana kadar teolojiye çok dalmadan eğitimlerimi bitiyerim. Daha sonra bol bol vaktim olacak.

Bundan sonra babamın bu çeşit "zor" bir sorusu olursa o soruyor diye soracağım size böylece niyetim daha belli olur. (onun amacı beni geri çevirmek değil merak ediyor adam umudum var onun için)

Yardımlarınız ve vaktiniz için hepinize teşekkür ederim.

- -
 #8.  ✍ 2011-12-21, 19:54

yuhannapolikarp
- -

Bu bölüm hep sanki KK'ta tutarsızlık varmış gibi sunulur.

En kısa özet şu şekildedir:
Yüzbaşı önce Yahudi ihtiyarları gönderiyor.

Sonra dostlarını gönderiyor.

Rab İsa, eve gelmeye devam ederken kendisi çıkıp geliyor.

Esenlikle,
Yuhanna

- -
 #9.  ✍ 2011-12-21, 23:20

Augustinus
- -

yuhannapolikarp yazdı:
Bu bölüm hep sanki KK'ta tutarsızlık varmış gibi sunulur.

En kısa özet şu şekildedir:
Yüzbaşı önce Yahudi ihtiyarları gönderiyor.

Sonra dostlarını gönderiyor.

Rab İsa, eve gelmeye devam ederken kendisi çıkıp geliyor.

Esenlikle,
Yuhanna

Yok Sevgili kardeşim ben bir saldırı sitesinden görüpte alıp burda sormadım kendim okurken dikkatimi çekmişti. Mesih'in hayatıyla ilgili bir sürü film izleyince insanın aklında kalıyor iyice okurken aa bu böyle değilmiydi diye bakıyosun. Ama sorun çözüldü teşekkür ederim sanada cevabın için :)

- -
 #10.  ✍ 2011-12-22, 11:06

ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

Kullanıcı adı: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.

Şifre: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.

Şifre (tekrar): NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.

Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)

Email adresiniz (tekrar):

ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.

Şifreniz: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.

Şifrenizi mi unuttunuz?
youtube: İncil filmini, azizlerin yaşamları filmlerini ve Hristiyanlık'la alakalı videolarımızı izleyin! youtube kanalımızdan izleyin
twitter: Forumdaki son mesajları, twitter hesaplarımız aracılığıyla takip edin!
facebook: Forumdaki son mesajları, facebook sayfalarımız aracılığıyla takip edin!