HRİSTİYAN FORUM
Niçin Katolikler ve Ortodokslar bayramlarını farklı günlerde kutlarlar?
HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > Zaman, Takvim, Bayramlar

Niçin Katolikler ve Ortodokslar bayramlarını farklı günlerde kutlarlar?

Bu konu 5362 kez okundu, 0 kez cevaplandıKatolikmoderator
(Özel üye)
- -

Ortodokslar ve Katolikler bazı dini bayramları ayrı ayrı ta*rihlerde kutluyorlarsa, bu tarihleri arasındaki fark, onaltıncı asırda yapılmış olan bir takvim düzeltmesinden ileri gelmek*tedir.

Katolik Kilise'si ve bütün batılı ülkeler, Türkiye dahil, bu*gün "Gregoryen takvimi" denilen takvimi kullanmaktadırlar. Bu takvim Julius Caesar tarafından tespit ettirilmiş olan eski Romalıların takvime dayanır; bu eski takvime "Jülyen takvi*mi" denilir. Bu takvime göre her sene 365 günden ibarettir, halbuki, bir güneş senesi 365 gün, 5 saat 48 dakika ve 47 sa*niyeden ibarettir. Güneş senesi ile takvim senesi arasında mevcut olan farkı gidermek için her dört seneye bir gün ilâve edilmiştir; bu seneye "artık yıl" ya da "sene-i kebise" denilir*di. Fakat böylece takvim senesi ile güneş senesi arasında yine de oniki dakikalık bir fark meydana çıkmaktadır; bu oniki da*kika, on sene sonra iki saat olur, bin sene sonra ikiyüz saat ve ikibin sene sonra dörtyüz saat, yani onaltı gün olacaktı. İşte bu durumu önlemek için, Papa XIII. Gregorius, 1582 senesinde, takvimde yeni bir reform ya da düzeltme yapmıştır; ilk önce, o tarihe kadar birikmiş olan farkları gidermek için, on gün at*lanmış ve 4 ekimden doğrudan doğruya 15 ekime geçilmiştir.

Devletlerin çoğu bu reformu kabul etmişlerdir, çünkü ger*çeklere uygundur, ve bu takvim, - ki ona, Papa Gregorius'a at*fen "Gregoryen takvimi" denilir - Türkiye'de olduğu gibi he*men hemen bütün batılı ve doğulu ülkelerde hâlâ geçerlidir. Ancak bazı Ortodoks Kiliseleri bu reformu reddederek eski takvimi kullanmakta ısrar etmektedirler. Bu nedenle, onların takvimi diğerlerin takviminden farklıdır ve bazı bayramları başka bir tarihe rastlamaktadır.

Ancak, bayramların tarihlerinin farkı bütün dini bayramlar için söz konusu değildir, çünkü bazı bayramlar sabit tarihler*de kutlanır; örneğin Noel (25 Aralık), Meryem Ana'nın Göklere yükselmesi (15 Ağustos) vs; bu bayramlar için hiç bir mesele yoktur. Fakat bazı bayramlar Paskalya bayramına bağ*lıdırlar, onların tarihi Paskalya bayrımının tarihine göre tespit edilir. Örneğin, Mesih İsa'nın haç üzerindeki ölümünün anma gü*nü olan Büyük Cuma günü, (Paskalya'nın evvelki cuma gü*nü), Pentekost (Paskalya'dan elli gün sonra) vs. Paskal*ya'nın tarihi ise seneden seneye değişir; onun tarihi her sene ilkbaharın ilk dolunayından sonraki pazar günüdür.
Paskalya bayramına bağlı olan bayramların tarihi de ona göre değişir. Katolikler, Paskalya bayramının tarihini yeni, yani "Gregoryen takvimine" göre, bazı Ortodokslar ise eski takvimi, de*mek ki, "Jülyen takvimine" göre hesaplamaktadırlar; bayram*ların tarihleri arasındaki fark buradan kaynaklanmaktadır.

Fakat bu tarih farkı, bayramların manasını hiç etkilemez, bu farklar aslında tamamen yüzeysel bir unsur olup iman ba*kımından önemsizdirler.

Haç işaretine gelince, bu farklar da önemsizdirler. Katolik*ler haç işaretini soldan sağa, Ortodokslar ise sağdan başlaya*rak sola doğru yaparlar; fakat Katoliklerin usulü de, Orto*doksların usulü de çok eski geleneklere dayanmaktadır ve her ikisi geçerlidir. İkisi de bir anane olmuştur, netice ve mana ba*kımından aralarında bir fark yoktur; ikisi de hem Hıristiyanla*rın kurtuluş simgesi olan haçı, hem de Hıristiyanların temel inancı olan Teslis'i anımsamak ve ona saygı göstermek mak*sadı ile yapılır.

- -
 #1.  ✍ 2012-05-08, 23:35

ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

Kullanıcı adı:


Şifre:


Şifre (tekrar):


Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)


Email adresiniz (tekrar): 
ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız:


Şifreniz:Şifrenizi mi unuttunuz?
youtube: İncil filmini, azizlerin yaşamları filmlerini ve Hristiyanlık'la alakalı videolarımızı izleyin! youtube kanalımızdan izleyin
twitter: Forumdaki son mesajları, twitter hesaplarımız aracılığıyla takip edin!
facebook: Forumdaki son mesajları, facebook sayfalarımız aracılığıyla takip edin!


SİTE İÇİ ARAMA MOTORU

Hristiyanlık hakkında merak ettiğiniz şeyi aşağıdaki kutucuğa yazarak sitemiz içinde arayın!Tevrat, Zebur, İncil (hristiyan kutsal kitapları) içinde kelime arama

Tevrat & Zebur İncil


Benzer konular:
hristiyan.net: Hristiyanlık nedir? Hristiyan kime denir? Hıristiyanlık inancı nasıldır?
hristiyanolmak.com: Nasıl Hristiyan olunur?Hristiyan olmak istiyorum diyenler neleri yapmalılar?
incil.biz: İncil nedir? Kaç tane İncil vardır? İncil'de neler yazar?
rabisamesih.net: İsa Mesih kimdir? İsa Mesih, Tanrı mı, insan mı, yoksa her ikisi de mi? İsa Mesih neler anlattı?
hristiyangazete.com: Türkçe, İngilizce, Yunanca - Hristiyan ve Hristiyan olmayan - Türkiye ve dünyadan haberler, basın özetleri takibi ve günlük email bültenlerine abonelik...
v B u l l e t i n ® J e l s o f t - E n t e r p r i s e s L t d . - Copyright ©2000 - 2017,