HRİSTİYAN FORUM
TÜM MEZHEPLER, TÜM ETNİK KÖKENLER, TÜM KİLİSELER, TÜM TEOLOJİLER İÇİN FORUM
TÜRKÇE ORTODOKS AYİN - İLAHİLER - HAFTANIN AZİZLERİ - HAFTANIN VAAZI - GÜNLÜK OKUMALAR - CANLI AYİN - CANLI AYİN 2 - TV - TV2 - TV3 - TV4 - RADYO - RADYO2 - YENİ MESAJ ANINDA BİLDİRİM - CEP/TABLET/BİLGİSAYAR - EMAİL ABONELİĞİ - MESAJ TAKİP - FACEBOOK - YOUTUBE - TWITTER - INSTAGRAM - GOOGLE+ - LINKEDIN - ACADEMIA - RSS - NEWS - TÜRKİYE: HABERLER - SECURITY: BROWSER CHECK
Sitemizde, Hristiyanlık hakkında Sorularınızı sorabilir, Türkiye'de Hristiyanlık'ın son durumu hakkında bilgilenebilir, duyurulardan haberdar olabilir, anketlere katılabilir, haberleri takip edebilirsiniz. Ya da Türkçe Hristiyanlık Arşivi'mizi inceleyebilirsiniz.

HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > Zaman, Takvim, Bayramlar

Niçin Katolikler ve Ortodokslar bayramlarını farklı günlerde kutlarlar?

Bu konu 4081 kez okundu, 0 kez cevaplandı
Zaman, Takvim, Bayramlar

ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız:


Şifreniz:Şifrenizi mi unuttunuz?

ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN! Forum üyeleri; email duyuruları, konuları PDF olarak kaydetme, yazılı metinleri seslendirici aracılığıyla dinleme, üyelerin profil bilgilerini görebilme imkanlarına sahip olmaktadırlar.

Kullanıcı adı:


Şifre:


Şifre (tekrar):


Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)


Email adresiniz (tekrar): Katolikmoderator hristiyanlık Niçin Katolikler ve Ortodokslar bayramlarını farklı günlerde kutlarlar?
Katolikmoderator
(Özel üye)
✍ 2012-05-08, 23:35
-

Ortodokslar ve Katolikler bazı dini bayramları ayrı ayrı ta*rihlerde kutluyorlarsa, bu tarihleri arasındaki fark, onaltıncı asırda yapılmış olan bir takvim düzeltmesinden ileri gelmek*tedir.

Katolik Kilise'si ve bütün batılı ülkeler, Türkiye dahil, bu*gün "Gregoryen takvimi" denilen takvimi kullanmaktadırlar. Bu takvim Julius Caesar tarafından tespit ettirilmiş olan eski Romalıların takvime dayanır; bu eski takvime "Jülyen takvi*mi" denilir. Bu takvime göre her sene 365 günden ibarettir, halbuki, bir güneş senesi 365 gün, 5 saat 48 dakika ve 47 sa*niyeden ibarettir. Güneş senesi ile takvim senesi arasında mevcut olan farkı gidermek için her dört seneye bir gün ilâve edilmiştir; bu seneye "artık yıl" ya da "sene-i kebise" denilir*di. Fakat böylece takvim senesi ile güneş senesi arasında yine de oniki dakikalık bir fark meydana çıkmaktadır; bu oniki da*kika, on sene sonra iki saat olur, bin sene sonra ikiyüz saat ve ikibin sene sonra dörtyüz saat, yani onaltı gün olacaktı. İşte bu durumu önlemek için, Papa XIII. Gregorius, 1582 senesinde, takvimde yeni bir reform ya da düzeltme yapmıştır; ilk önce, o tarihe kadar birikmiş olan farkları gidermek için, on gün at*lanmış ve 4 ekimden doğrudan doğruya 15 ekime geçilmiştir.

Devletlerin çoğu bu reformu kabul etmişlerdir, çünkü ger*çeklere uygundur, ve bu takvim, - ki ona, Papa Gregorius'a at*fen "Gregoryen takvimi" denilir - Türkiye'de olduğu gibi he*men hemen bütün batılı ve doğulu ülkelerde hâlâ geçerlidir. Ancak bazı Ortodoks Kiliseleri bu reformu reddederek eski takvimi kullanmakta ısrar etmektedirler. Bu nedenle, onların takvimi diğerlerin takviminden farklıdır ve bazı bayramları başka bir tarihe rastlamaktadır.

Ancak, bayramların tarihlerinin farkı bütün dini bayramlar için söz konusu değildir, çünkü bazı bayramlar sabit tarihler*de kutlanır; örneğin Noel (25 Aralık), Meryem Ana'nın Göklere yükselmesi (15 Ağustos) vs; bu bayramlar için hiç bir mesele yoktur. Fakat bazı bayramlar Paskalya bayramına bağ*lıdırlar, onların tarihi Paskalya bayrımının tarihine göre tespit edilir. Örneğin, Mesih İsa'nın haç üzerindeki ölümünün anma gü*nü olan Büyük Cuma günü, (Paskalya'nın evvelki cuma gü*nü), Pentekost (Paskalya'dan elli gün sonra) vs. Paskal*ya'nın tarihi ise seneden seneye değişir; onun tarihi her sene ilkbaharın ilk dolunayından sonraki pazar günüdür.
Paskalya bayramına bağlı olan bayramların tarihi de ona göre değişir. Katolikler, Paskalya bayramının tarihini yeni, yani "Gregoryen takvimine" göre, bazı Ortodokslar ise eski takvimi, de*mek ki, "Jülyen takvimine" göre hesaplamaktadırlar; bayram*ların tarihleri arasındaki fark buradan kaynaklanmaktadır.

Fakat bu tarih farkı, bayramların manasını hiç etkilemez, bu farklar aslında tamamen yüzeysel bir unsur olup iman ba*kımından önemsizdirler.

Haç işaretine gelince, bu farklar da önemsizdirler. Katolik*ler haç işaretini soldan sağa, Ortodokslar ise sağdan başlaya*rak sola doğru yaparlar; fakat Katoliklerin usulü de, Orto*doksların usulü de çok eski geleneklere dayanmaktadır ve her ikisi geçerlidir. İkisi de bir anane olmuştur, netice ve mana ba*kımından aralarında bir fark yoktur; ikisi de hem Hıristiyanla*rın kurtuluş simgesi olan haçı, hem de Hıristiyanların temel inancı olan Teslis'i anımsamak ve ona saygı göstermek mak*sadı ile yapılır.

-

ALINTILA - CEVAPLA - #1.Bu konu 4081 kez okundu, 0 kez cevaplandı

SAYFA BAŞI - FORUM ANA SAYFA - FACEBOOK'TA PAYLAŞ - TWITTER'DA PAYLAŞ - KAYDET (PDF)


ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız:


Şifreniz:Şifrenizi mi unuttunuz?

ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN! Forum üyeleri; email duyuruları, konuları PDF olarak kaydetme, yazılı metinleri seslendirici aracılığıyla dinleme, üyelerin profil bilgilerini görebilme imkanlarına sahip olmaktadırlar.

Kullanıcı adı:


Şifre:


Şifre (tekrar):


Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)


Email adresiniz (tekrar): Hristiyanlık hakkında merak ettiğiniz şeyi aşağıdaki kutucuğa yazarak sitemiz içinde arayın!Tevrat, Zebur, İncil (hristiyan kutsal kitapları) içinde kelime arama

Tevrat & Zebur İncil


Sitemizde, Hristiyanlık hakkında Sorularınızı sorabilir, Türkiye'de Hristiyanlık'ın son durumu hakkında bilgilenebilir, duyurulardan haberdar olabilir, anketlere katılabilir, haberleri takip edebilirsiniz. Ya da Türkçe Hristiyanlık Arşivi'mizi inceleyebilirsiniz.

Niçin Katolikler ve Ortodokslar bayramlarını farklı günlerde kutlarlar? konusuna benzer konular
  • Ortodokslar yalnızca Ortodokslar'la mı evlenebilir? ortodokslar yalnızca ortodokslarla mı evlenebilir? Aksi halde nikah geçersiz mi sayılır? Başka din ve mezheplerden kimselerle evlenmek günah mıdır? Tanrı hepinizi bereketlesin kardeşlerim, esen kalın!
  • Katolikler ve Ortodokslar neden tesbih çeker? Selamlar kardeşler, Katolikler ve ortodokslar neden tesbih çeker? İslamda tesbih çekmek sevap anlayışından dolayı var hristiyanlık inancında ise sevap kavramı yok. Bu yüzden sorma gereği duydum. Yani tesbih çekmek bir çeşit dua mıdır?
  • Katolikler, Ortodokslar ve Protestanlar 1.Korintliler 1:10'u nasıl açıklıyor? Öncelikle sorum tüm Hristiyan mezheplerine yönelik.Başlıkta baskın 3 mezhep üzerinden gittim. Ben yaklaşık 5 yıldır imanlıyım ve artık vaftiz olup bir kiliseye katılmak istiyorum.Önceleri imanda olgunlaşmayı bekledim.Daha sonra tüm mezhepleri genel hatlarıyla öğrenmeye,aklıma takılan soruları bu forum aracılığıyla gidermeye çalıştım.Vaftiz olmak için de bir kiliseye katılmam gerekiyor ve eğer herhangi bir mezhebe bağlanırsam "1.Kor:10 Kardeşlerim, Rabbimiz İsa Mesih'in adıyla sizleri öğütlerim: Hepiniz aynı görüşte olun. Aranızda ayrılıklar olmasın. Tam tersine düşünce birliği, akıl...
  • İncil'de İsa Mesih'in tutuklanmasının farklı farklı anlatılmasının nedeni nedir? Selamlar kardeşler, internette bir yanıt bulamayınca aklıma bu faydalı sitemize başvurmak geldi. Mesihimizin tutuklanması Matta, Markos ve Lukada "Yahudanın İsayı öperek ele vermesi" şeklinde anlatılırken Yuhannada ise İsa önce konuşur ve "kimi arıyorsunuz?" der, "Nasıralı İsayı" cevabını alınca da "Ben'im -Ben O'yum-" der. Yahudadan ise bahsedilmez. Bu farklılığı yorumlayacak bir kardeşim olursa sevinirim. (Özellikle Augustinus kardeşimin cevaplayacağını düşünüyorum :) Yönetim Notu: İlk dört müjde aynı olayları aynı şekilde ve aynı vurguda anlatmaz, birinde anlatılmayanı diğeri vurgular....

Forumdaki tüm mesajlardan günlük olarak haberdar olun!

GÜNLÜK FORUM BÜLTENİ EMAİL ABONELİĞİ


Açılan sayfadaki ilk kutucuğa email adresinizi, ikinci kutucuğa da resimde göreceğiniz harfleri yazın. Daha sonra email adresinize gönderilen emaildeki linke tıklayın.

v B u l l e t i n ® J e l s o f t - E n t e r p r i s e s L t d . - Copyright ©2000 - 2016,

K A P K A N - Copyright © 2016Hristiyan Forum.