HRİSTİYAN FORUM
İncil, Matta'daki Yeryüzüne barış getirmeye geldiğimi sanmayın. Barış değil, kılıç getirmeye geldim ayeti
HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > İncil

İncil, Matta'daki Yeryüzüne barış getirmeye geldiğimi sanmayın. Barış değil, kılıç getirmeye geldim ayeti

Bu konu 994 kez okundu, 6 kez cevaplandı

HALLELUJAH2
(Kayıtlı Kullanıcılar)
- -

Yeryüzüne barış getirmeye geldiğimi sanmayın. Barış değil, kılıç getirmeye geldim. 35 Çünkü ben ‘oğulla babasının, kızla anasının, gelinle kaynanasının’ arasını açmaya geldim. 36 ‘İnsanın düşmanları öz ev halkı olacaktır.’* 37 “Babayı ya da anayı benden çok seven bana yaraşıklı olamaz. Oğulu ya da kızı benden çok seven bana yaraşıklı değildir. 38Haçını alıp* ardım sıra gelmeyen de bana yaraşıklı değildir. 39Canını bulan onu yitirecektir. Ama bana bağlılığı yüzünden canını yitiren onu bulacaktır

- -
 #1.  ✍ 2013-03-25, 19:08

jasonprime
(Özel üye)
- -

Bu soru forumda defalarca cevaplanmis... Bence onları bir okuyun... Ve cümle cımbızlayip , farklı şeyler peşinde koşmayı bırakın... Doğru düzgün okusaniz sormaya gerek duymazsiniz...

- -
 #2.  ✍ 2013-03-25, 20:01

HALLELUJAH2
(Kayıtlı Kullanıcılar)
- -

Bir şey peşinde koştuğum yok.
incil i okurken dikkatimi çekti.
bende merak edip sordum.

Bu kadar ön yargılı olmayın lütfen.

- -
 #3.  ✍ 2013-03-26, 00:04

canatay
(Özel üye)
- -

HALLELUJAH2 yazdı:
bende merak edip sordum.

sevgili kardeşim bu ayet her sorulduğunda genel sorum amacı farklı oluyor. bazen kardeşlerimiz de gene mi aynı soru şeklinde bir sitem ediyorlar.

ilk olarak hiç bir ayet kendi başına anlamlandırılmamalıdır. bütün içindeki yeri önemlidir. yani mesihin mesajının tamamı içindeki yeri önemlidir. mesela bir halının bir parça kırmızı ipliğini eline alıp halının tamamının kırmız olduğunu iddia etmek ne kadar mantık dışıysa, bir ayeti alıp bundan bir yargı çıkarmakta öyledir.

verdiğiniz ayette isa mesih getirdiği mesaja karşı insanların vereceği tepkileri vurgular. gerçektende toplumlarda bir inanç ortaya çıktığında o inanca katılanlar ve karşı çıkanlar olarak ayrışmalar olur. gayet normaldir. bu ayrışmalar aileler içinde bile yaşanabilir. illaki dini olmak zorunda da değildir. mesela bir ailede kimi sağcı kimi solcu kimi dinci gibi ayrışmalarda yaşanmıştır. RAB bir mesaj verdiğinde de kimileri bu mesaja evet derken kimileri de hayır diyecektir. bu kaçınılmaz bir gerçektir.

sizin verdiğiniz kılıç ayeti mecazidir çünkü isa hayatta eline kılıç almamıştır. kılıç almak isteyen havarilerine de engel olmuştur. kılıç taşıyan kılıçla gidecektir buyruğuyla gerçek bir kılıca ve savaşa karşı olduğunu net olarak göstermiştir. bununla beraber kılıç metaforu kelamda yaygındır. ve RAB bin sözünü temsilen kullanılmıştır. Allahın sözü olan Mesihin şahsında iletilmiş olan İncil ve ayetleri ve dahi iman ilkeleri, dünyayı bölen kılıçtır. kimileri bu müjdeye evet der kimileri hayır der... alın size bölünmüş dünya... bir tarafta gerçekten yana olanlar, diğer tarafta gerçeğe karşı olanlar... insanların tercihleridir bu ayrımda esas olan...

son olarak maalesef kilise tarihinde bu kılıç işini abartıp gerçekten kılıçlı sopalı zorbalıklarda olmamış değildir, ancak ne isa mesih gerçek bir kılıç kuşanmıştır. ne de havarileri Tanrının sözünden başka bir kılıca sarılmışdır.

- -
 #4.  ✍ 2013-03-26, 00:38

Augustinus
(KATOLİK MODERATOR (Bu bilginin doğruluğu yönetim tarafından onaylanmıştır))
- -

Arama kısmına "kılıç getirmeye" yazın kardeşim.

İsa hep benzetmelerle konuşurdu. Bazen abartılı bir biçimde söylerdi söylemek istediğini (gözünü çıkar at gibi). Sonuçta buradaki müslüman ailedeki kardeşler ve hristiyan toplumlardaki bir çok insan dahil imanlarını gerçekten yaşamaya çalıştıklarında çevreleri özellikle en yakınları tarafından dışlanırlar.

Örneğin bu konuda iman etmeden çok farklı düşünen ben şimdi eski arkadaşlarıma evlilik dışı cinsel ilişkilerin yokedici doğası, insan ve özellikle kadın gururunu nasıl ayak altına aldığını sakince açıklasam bile yobaz gözüyle bakılıyorum. Bu kaçınılmaz bir şey...

- -
 #5.  ✍ 2013-03-26, 00:53

Seoul
(Özel üye)
- -

Kendi gözlemlerime dayanarak, şunu söyleyebilirim ki; İncil'de yer alan bir ayet ile Kuran'da yer alan bir ayeti yorumlama şekilleri çok farklıdır.
Mesela Kuran'da bir ayeti genelde tek başına değerlendirirler.
Ama İncil'de yer alan bir ayeti, tek başına ele alıp "bunun anlamı ne" diye düşünürsen olmaz bence.. Sonuçta onun - öncesindeki ve sonrasındaki yaşananlara ve yazıldığı döneme bakarak, ne söylenmek istendiğine göre - yorumlamak gerekir.
Mesela (ambiyane tabirle) ben şimdi " insan hakları uygulanmalı" desem, bu her yöne çekilebilir. Ama bunu neyi düşünerek, neden söylediğimi ya da hangi insanları kastdettiğimi bilemezsin..
Tabii bende, yeni yeni öğrenen biri olarak bu şekilde yorumluyorum ama hristiyan kardeşlerim daha doğru bir açıklama getireceklerdir.

- -
 #6.  ✍ 2013-03-26, 00:54

ANDREASEA
(Özel üye)
- -

HALLELUJAH2 yazdı:
bende merak edip sordum.

Merhaba, site ana sayfada, site içi arama motoruna kılıç getirmeye geldim diye yazın çıkan sonuçlar sorunuzu cevaplayacaktır.

Ayetlerin devamını okuyarak bir bütün olarak düşünün. Sevgiler

- -
 #7.  ✍ 2013-03-26, 01:24

ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

Kullanıcı adı:

Şifre:

Şifre (tekrar):

Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)

Email adresiniz (tekrar):

ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız:

Şifreniz:

Şifrenizi mi unuttunuz?

SİTE İÇİ ARAMA MOTORU

Hristiyanlık hakkında merak ettiğiniz şeyi aşağıdaki kutucuğa yazarak sitemiz içinde arayın!

Tevrat, Zebur, İncil (hristiyan kutsal kitapları) içinde kelime arama

Tevrat & Zebur İncil