HRİSTİYAN FORUM
İncil'deki Matta ve Luka'da neden iki farklı soy ağacı var?
HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > İncil

İncil'deki Matta ve Luka'da neden iki farklı soy ağacı var?

Bu konu 3473 kez okundu, 19 kez cevaplandı

r.b.m.
(GEÇERSİZ EMAİL YÜZÜNDEN ÜYELİĞİNİZ OTOMATİK OLARAK İPTAL EDİLMİŞTİR. (YÖNETİME BAŞVURUNUZ))
- -

Luka ve Matta da yer alan soy agaclarinda farkliliklar var . Neden bir incilin icinde 2 ayri yerde 2 farkli soy agaci var ? Bir sey vurgulanmak mi istenmis ? Oyle ise vurgulanmak istenen nedir ?

1. Neden 2 ayri yerde ayri ayri yazilmis ?
2. Neden soy agaclarinin ikisi birbirinden farklidir?

- -
 #1.  ✍ 2013-07-30, 04:02

Augustinus
(KATOLİK MODERATOR (Bu bilginin doğruluğu yönetim tarafından onaylanmıştır))
- -

r.b.m. yazdı:
Luka ve Matta da yer alan soy agaclarinda farkliliklar var . Neden bir incilin icinde 2 ayri yerde 2 farkli soy agaci var ? Bir sey vurgulanmak mi istenmis ? Oyle ise vurgulanmak istenen nedir ?

4 Müjde olmasının nedeni şudur: 4 ayrı kişinin tanıklığı daha güçlüdür.

Matta,Luka ve Markos sinoptik yani benzer İncillerdir aynı olayı 3 farklı kişi olarak anlatırlar.

Yuhanna daha sonra yazılmış ve İsa'nın Kudüs'teki işlerini konu almıştır.

Yani sadece soyağacı değil aynı konu birden fazla kez konu olarak alınmış farklı kişiler tarafından aynı olay anlatılarak tanıklık güçlendirilmiştir. Bizim kitabımız gökten İslami anlamda vahiyle inmemiştir. İsa'yı gören tanıyan bilen kişiler tanıklıklarını Kutsal Ruh'un esinlemesiyle yazmışlardır bu kadar... Tanrı Sözü zaten İsa Mesih'in kendisidir.

Güzel bir yeri yakalamışsınız:

Luka Meryem'in soy ağacını ele alırken, Matta Yusuf'un alır. Diyeceksinizki Yusuf İsa'nın babalığıydı fiziksel babası değildi ki. Ama İsa nüfus sayımında vs onun soyuna kayıt oluyordu. Buradan görüyoruzki İsa hem anne tarafından (yani fiziksel olarak) hemde Yusuf tarafından (mirasçı olarak) Davut'un soyundandır. Mesih Davut'un soyundan gelecekti...

Güzel bir soruydu.

Sevgiler.

- -
 #2.  ✍ 2013-07-30, 08:22

datatip
(Özel üye)
- -

Augustinus yazdı:
r.b.m. yazdı:

4 Müjde olmasının nedeni şudur: 4 ayrı kişinin tanıklığı daha güçlüdür.

Matta,Luka ve Markos sinoptik yani benzer İncillerdir aynı olayı 3 farklı kişi olarak anlatırlar.

Yuhanna daha sonra yazılmış ve İsa'nın Kudüs'teki işlerini konu almıştır.

Yani sadece soyağacı değil aynı konu birden fazla kez konu olarak alınmış farklı kişiler tarafından aynı olay anlatılarak tanıklık güçlendirilmiştir. Bizim kitabımız gökten İslami anlamda vahiyle inmemiştir. İsa'yı gören tanıyan bilen kişiler tanıklıklarını Kutsal Ruh'un esinlemesiyle yazmışlardır bu kadar... Tanrı Sözü zaten İsa Mesih'in kendisidir.

Luka Meryem'in soy ağacını ele alırken, Matta Yusuf'un alır. Diyeceksinizki Yusuf İsa'nın babalığıydı fiziksel babası değildi ki. Ama İsa nüfus sayımında vs onun soyuna kayıt oluyordu. Buradan görüyoruzki İsa hem anne tarafından (yani fiziksel olarak) hemde Yusuf tarafından (mirasçı olarak) Davut'un soyundandır. Mesih Davut'un soyundan gelecekti...

Güzel bir soruydu.

Sevgiler.

Ve güzel bir belirlemeydi (cevaptı),teşekkürler :)

- -
 #3.  ✍ 2013-07-30, 12:44

r.b.m.
(GEÇERSİZ EMAİL YÜZÜNDEN ÜYELİĞİNİZ OTOMATİK OLARAK İPTAL EDİLMİŞTİR. (YÖNETİME BAŞVURUNUZ))
- -

Bende tesekkur ederim .fakat bir sey daha soracagim . kendi yazdiginizbir sey oldugu icin soruyorum .ben inciller dedigimde cok buyuk bir tepki aldim fakat sizde inciller dediniz . Yuhanna sonradan yazildi dediniz . sonradan yazilan bir incil bolumu ( siz boyle demistiniz ) nasil Tanrinin kitabinin icine bir bolum olarak alindi ? Gercekten anlamadigim icin soruyorum . sakin yanlis anlamayin cunku iki mesajiniz biraz farklilasti . markos luka ve matta da ayni olayin farkli anlatildigini soylediniz . ayni olayi farkli anlatmak icin farkli kisi - vs. lerin farkli bakis acilari ile yazilmis olmasi gerekmez mi ? Ayni olay ayni kisi olmadigi surece farkli sekillerde anlatilamaz . yani ben size gok yuzunden bakarken sadece bir nokta olarak gorurum .sizi tanimlayamam . fakat onden gorursem yuzunuzu tanimlarim. sagdan gorursem sag tarafinizi vs. tanimlarim degil mi ? Farkli yerden bakmassam farkli anlatamam bir olayi . bu durumda nasil ayni olay farkli anlatilmaktadir ? Cevap icin tekrar tesekkur ediyorum . Daha acik yazmaya calistim . sorum aslinda tam olarak bu idi . Cok tesekkurler tekrar cevap yazarsaniz cok sevinirim . Saygilar

- -
 #4.  ✍ 2013-07-31, 01:11

Augustinus
- -

r.b.m. yazdı:
Bende tesekkur ederim .fakat bir sey daha soracagim . kendi yazdiginizbir sey oldugu icin soruyorum .ben inciller dedigimde cok buyuk bir tepki aldim fakat sizde inciller dediniz . Yuhanna sonradan yazildi dediniz . sonradan yazilan bir incil bolumu ( siz boyle demistiniz ) nasil Tanrinin kitabinin icine bir bolum olarak alindi ? Gercekten anlamadigim icin soruyorum . sakin yanlis anlamayin cunku iki mesajiniz biraz farklilasti . markos luka ve matta da ayni olayin farkli anlatildigini soylediniz . ayni olayi farkli anlatmak icin farkli kisi - vs. lerin farkli bakis acilari ile yazilmis olmasi gerekmez mi ? Ayni olay ayni kisi olmadigi surece farkli sekillerde anlatilamaz . yani ben size gok yuzunden bakarken sadece bir nokta olarak gorurum .sizi tanimlayamam . fakat onden gorursem yuzunuzu tanimlarim. sagdan gorursem sag tarafinizi vs. tanimlarim degil mi ? Farkli yerden bakmassam farkli anlatamam bir olayi . bu durumda nasil ayni olay farkli anlatilmaktadir ? Cevap icin tekrar tesekkur ediyorum . Daha acik yazmaya calistim . sorum aslinda tam olarak bu idi . Cok tesekkurler tekrar cevap yazarsaniz cok sevinirim . Saygilar

Sevgili kardeşim bu sorun Türkçe'de Hristiyan terminolojisinin eksikliğinden kaynaklanıyor. Genelde Müslümanlar İncil deyince akla bütün Yeni ahitimiz geliyor... Bu bir tanedir. Ama Müjde yani "iyi haber" yani Tanrı'nın Kurtuluş planının tamamlanması Mesih'in hikayesi 4 ayrı kişi tarafından kaleme alınmıştır.

Size kitabımızı dilim döndüğünce anlatayım aslında araştırsanız görürsünüz.

Eski Ahit (Tevrat, Zebur ve Peygamberlikler) Aynı zamanda Yahudilerin Kutsalıdır.

Yeni Ahit ise 4 Müjde (İnciller dedim müjdeler aslında) Mektuplar ve Vahiy (Apocalypse) kitabından oluşur.

İngilizce ve bir çok batı dilinde Toplamına Bible denirki Biblia "Kitaplar" demektir.

Matta ve Yuhanna İsa'nın havarileriydi. Luka Elçi Pavlus'un öğrencisiydi. Markos havari Petrus'un yardımcısıydı.

Matta konuyu çok detaylı ele almıştır.
Luka olayı bir tarihçi edasıyla detaylı vedüzenli olarak yazmıştır.
Markos kısa ve öz daha çok mucizelere değinerek anlatmıştır.

Yuhanna ise bunlardan sonra bu Müjdeler zaten ortada dolaşırken gene aynılarını yazmak yerine yani Celile bölgesindeki olaylara odaklanmak yerine Kudüsteki olaylara ve İsa'nın ilahi doğasına odaklanmıştır. Bu çok doğaldır çünkü bir yazılanı bir daha yazmak istememiştir.

Sana şunu söyleyeyim kardeşim. Hristiyanlık bir "Kitap Dini" değildir. Hristiyanlığın ilk 30 yılında (İsa öldükten ve dirilip, göğe yükseldikten sonra) kitap falan yoktu. Yahudi geleneği olarak öğreti dilden dile sözlü olarak geçiyordu. Daha sonra Kilise büyümeye ve dünyaya yayılmaya başladıkça yanlış öğretiler olmasın diye Müjdeler ve bir çok mektup yazıldı. Bunlar bizim Kutsal Kitabımızı oluşturur.

Yani İslamdaki gibi bir "Kitap" anlayışı bizde asla olmadı. İsa'ya bir kitap "inmedi". İsa'nın kendisi bizzat Tanrı'nın Sözü olduğu için onun öğretilerini ve hayatını görüp yazanlar İslami anlamda "vahiy" almış sayılır...

Umarım anlatabilmişimdir.

Ayrıca bir detay daha. Yeni ahit yazarlarından Yuhanna dışında hiç biri eceliyle ölmedi ve yazdıkları yüzünden iman şehidi oldular. Bu detayda yazdıklarına güvenebileceğiniz anlamına geliyor. Yuhanna ise bol bol hapiste kaldı vs...

Yazılanların Hepsinin Kutsal Ruh'un yani Tanrı'nın esiniyle yazıldığına inanırız. Bu yüzden hata yoktur deriz.

Cidden ilk başta anlaması güç bir durum. Çünkü önce İslami bakış açısını bırakıp aslında tamamen yeni bir şey öğrendiğinizi kabul etmeniz ve İslam tarafından üstümüze atılan karalamalar ve itiraflardan sıyrılmanız gerekiyor anlamak için.

Başka sorularınız olursa severek cevaplarım. Veya anlamadığınız kısımlar.

- -
 #5.  ✍ 2013-07-31, 08:32

r.b.m.
- -

Cok tesekkur ederim . genel anlamda teslis inancinin var olusu ile alakali . tekrar tesekkur ederim .

Saygilar

- -
 #6.  ✍ 2013-08-01, 01:24

Augustinus
- -

r.b.m. yazdı:
Cok tesekkur ederim . genel anlamda teslis inancinin var olusu ile alakali . tekrar tesekkur ederim .

Saygilar

Teslis inancı ile alakalı derken İsa'nın İlahi doğasını kastediyorsanız evet. İsa Tanrı'nın bütün Sözü ve Düşüncesi olduğu için onu gören ve öğrencisi olanlar zaten İslam toplumunda yetişmiş insanların anladığı şekilde "vahiy" almış sayılır.

Yardımcı olabildiğime sevindim. Yeni Ahit'i bir tamamen okumayı deneyin. Özellikle Matta'nın dağdaki vaaz kısmını (5-6-7. bölümler) okursanız aslında değerlerimiz nedir vs. daha iyi görürsünüz.

Sevgiler.

- -
 #7.  ✍ 2013-08-01, 07:36

SELEUKOS_NIKATOR
(ORTODOKS MODERATOR (Bu bilginin doğruluğu yönetim tarafından onaylanmıştır))
- -

r.b.m. yazdı:

Eskiden bu konuya yönelik forumda bir bir kaç kardeş iken bu konuya yönelik çalışmalar yaptık bu konuyada cevap vermiştik. Acaba bu çalışmamız nerde kaldı?

- -
 #8.  ✍ 2013-08-01, 10:09

r.b.m.
- -

Okumaya devam ediyorum . En kisa surede orayida okuyacagim .tesekkur ederim . :)

Saygilar ...

- -
 #9.  ✍ 2013-08-02, 01:53

Anglikanmoderator
(ANGLİKAN MODERATOR (Bu bilginin doğruluğu yönetim tarafından onaylanmıştır))
- -

Augustinus yazdı:

Güzel bir soruydu.

Sevgiler.

Birçok kişi böyle yorum yaparlar, ancak Luka'nın yazısına bakılırsa, Luka'nın da Yusuf'un soy ağacını ele aldığı belli. "Yusuf da Eli oğlu" (Luka 3:23)

Ben Afrikanus'un yorumunu tercih ederim. Bu yorum, bildiğim kadar bu konu üzerinde olan elimize kalan en eski yorumdur.(3. y.y) Yahudi geneleğinde ve Eski Antlaşma Yasası'na göre bir erkek çocuğu olmadan ölürse onun kardeşi veya en yakın akraba, dul kadınla evelenip abisinin ismini yaşatmalı. Bu durumda doğan çocuğun iki babası var. Biri yasal baba (yani ölen) diğeri de biyolojik baba. İki yazardan biri yasal baba soyağacını ele aldı. Diğer ise biolojik babanın.

- -
 #10.  ✍ 2013-08-02, 15:46

Augustinus
- -

r.b.m. yazdı:
Okumaya devam ediyorum . En kisa surede orayida okuyacagim .tesekkur ederim . :)

Saygilar ...

Okuyun, sorularınız olursa buradayız. İlk geldiğinizde hemen korumaya geçmemizi mazur görünüz inanamazsınız nasıl insanalr geliyor foruma...

Başka bir kardeşimin başka bir başlıkta dediği gibi amacım sizi hristiyan yapmak değil ama bizi bizden öğrense toplumda herkes daha iyi olur.

- -
 #11.  ✍ 2013-08-02, 16:40

Augustinus
- -

Anglikanmoderator yazdı:
Augustinus yazdı:

Güzel bir soruydu.

Sevgiler.

Birçok kişi böyle yorum yaparlar, ancak Luka'nın yazısına bakılırsa, Luka'nın da Yusuf'un soy ağacını ele aldığı belli. "Yusuf da Eli oğlu" (Luka 3:23)

Ben Afrikanus'un yorumunu tercih ederim. Bu yorum, bildiğim kadar bu konu üzerinde olan elimize kalan en eski yorumdur.(3. y.y) Yahudi geneleğinde ve Eski Antlaşma Yasası'na göre bir erkek çocuğu olmadan ölürse onun kardeşi veya en yakın akraba, dul kadınla evelenip abisinin ismini yaşatmalı. Bu durumda doğan çocuğun iki babası var. Biri yasal baba (yani ölen) diğeri de biyolojik baba. İki yazardan biri yasal baba soyağacını ele aldı. Diğer ise biolojik babanın.

Biyolojik baba?????

- -
 #12.  ✍ 2013-08-02, 18:48

r.b.m.
- -

Kesinlikle yanlis anlamiyorum . sadece bazi yorumlar sertti . bu kadar sert yorum beklemedigimi soylemeliyim. ama beklemedigim kadar guzel sekilde cevaplarda var :) tesekkur ederim . dikkatle okumaya devam ediyorum .

Saygilar :)

- -
 #13.  ✍ 2013-08-03, 01:01

KyhN
(Özel üye)
- -

Augustinus yazdı:
Anglikanmoderator yazdı:
Augustinus yazdı:

Güzel bir soruyd
u.

Sevgiler.

Biyolojik baba?????

Arkadaş Meryem'in soy ağacı diyecekti karıştırdı galiba

- -
 #14.  ✍ 2013-08-03, 01:35

Anglikanmoderator
- -

Augustinus yazdı:
Anglikanmoderator yazdı:
Augustinus yazdı:

Güzel bir soruydu.

Sevgiler.

Biyolojik baba?????

Tam anlatamadığım için özür dilerim. Biyolojik babayı gerçek bedensel baba anlamında kullandım. Yani, abisinin ismini yaşatmak için onun dul kadınıyla evlenip çocuk yapan o kardeş.

- -
 #15.  ✍ 2013-08-03, 07:07

Augustinus
- -

Anglikanmoderator yazdı:

Tam anlatamadığım için özür dilerim. Biyolojik babayı gerçek bedensel baba anlamında kullandım. Yani, abisinin ismini yaşatmak için onun dul kadınıyla evlenip çocuk yapan o kardeş.

Sevgili kardeşim,

Galiba sen de değil benim anlamamda problem var :)
Şimdi Matta ve Luka'da Kral Davut'a kadar ortak olduğunu sonra birinde Kral Süleymana diğerinde başka bir kişiye geçtiğini görüyoruz...

Sonuçta ikiside Davut soyu. Siz Luka Yusuf'un soyağacı demişsiniz. O zaman Matta mı Meryem'in?

Bedensel baba demişsiniz ama İsa'nın bedensel bir babası yoktu. Galiba demek istediğiniz soy ağacında bir yerde kırılma noktası atalardan birinin biyolojik babası ayrı ama fiziksel babası ayrı diye. Ama Süleyman noktasında kırıldığını görüyoruz. Süleyman'ın biyolojik babası Davut'tu. Nathan'ında....

Luka'da Yusuf'un babası derken o dönem yahudileri aynı şimdi olduğu gibi damatlarına "Oğlum" derdi ve o dönemde hiç kimse soy ağacına bir kadını koymazdı onun yerine İsa'nın hem annesinin hemde babalığının soyunu açıklamak için bu tür bir yol izlenmiş diye biliyorum.

- -
 #16.  ✍ 2013-08-03, 13:35

Anglikanmoderator
- -

Augustinus yazdı:
Anglikanmoderator yazdı:

Sevgili kardeşim,

Şimdi Matta ve Luka'da Kral Davut'a kadar ortak olduğunu sonra birinde Kral Süleymana diğerinde başka bir kişiye geçtiğini görüyoruz...

Sonuçta ikiside Davut soyu. Siz Luka Yusuf'un soyağacı demişsiniz. O zaman Matta mı Meryem'in?

Bedensel baba demişsiniz ama İsa'nın bedensel bir babası yoktu. Galiba demek istediğiniz soy ağacında bir yerde kırılma noktası atalardan birinin biyolojik babası ayrı ama fiziksel babası ayrı diye. Ama Süleyman noktasında kırıldığını görüyoruz. Süleyman'ın biyolojik babası Davut'tu. Nathan'ında....

Luka'da Yusuf'un babası derken o dönem yahudileri aynı şimdi olduğu gibi damatlarına "Oğlum" derdi ve o dönemde hiç kimse soy ağacına bir kadını koymazdı onun yerine İsa'nın hem annesinin hemde babalığının soyunu açıklamak için bu tür bir yol izlenmiş diye biliyorum.

Bu tezi izlemek o kadar zor değil. Matta'ya göre Yusuf'un babası Yakup'tur. Luka'ya göre Yusuf'un babası Eli'dir. Yani, biri Yusuf'un bedensel baba, diğeri de Yusuf'un yasal babadır. İkisi de Davut'un soyundan gelir, ancak Yakup, Süleyman'ın soyundandır ve Eli Natan'ın soyundandır.

Damat'a oğul dediği doğru, ama soyağaçta damadı koyduğunu hiç duymadım. Luka'nın yazısında onun Meryem'in soyağacı olduğuna dair hiçbir ipuç yoktur. O teoriyi koyanlar, Luka'nın Meryem'i çok anlattığına dayanarak öyle tezi koyuyor, ama bence asılsız iddia gibi geliyor. Tabi, Afrikanus'un tezisinin doğru olup olmadığını da kesin olarak bilemeyiz. Ancak, eskiden beri gelen yorum olması ve daha mantıklı olmasıdan dolay daha büyük ihtimal veriyorum.

Afrikanus'un tezi deskleyen başka bir şey var. Kırılma noktası davut'tan sonra dedeiniz. Ancak, ondan sonra birleştiği başka nokta var. Şealtiel ve Zerubbbabil. Demek, Şealtiel'in de iki babası vardı. Yoksa sizce Neri Şealtiel'in kayınbabsı mıydı?

- -
 #17.  ✍ 2013-08-03, 20:33

Augustinus
- -

Anglikanmoderator yazdı:
Augustinus yazdı:
Anglikanmoderator yazdı:

Sevgili kardeşim,

Bu tezi izlemek o kadar zor değil. Matta'ya göre Yusuf'un babası Yakup'tur. Luka'ya göre Yusuf'un babası Eli'dir. Yani, biri Yusuf'un bedensel baba, diğeri de Yusuf'un yasal babadır. İkisi de Davut'un soyundan gelir, ancak Yakup, Süleyman'ın soyundandır ve Eli Natan'ın soyundandır.

Damat'a oğul dediği doğru, ama soyağaçta damadı koyduğunu hiç duymadım. Luka'nın yazısında onun Meryem'in soyağacı olduğuna dair hiçbir ipuç yoktur. O teoriyi koyanlar, Luka'nın Meryem'i çok anlattığına dayanarak öyle tezi koyuyor, ama bence asılsız iddia gibi geliyor. Tabi, Afrikanus'un tezisinin doğru olup olmadığını da kesin olarak bilemeyiz. Ancak, eskiden beri gelen yorum olması ve daha mantıklı olmasıdan dolay daha büyük ihtimal veriyorum.

Afrikanus'un tezi deskleyen başka bir şey var. Kırılma noktası davut'tan sonra dedeiniz. Ancak, ondan sonra birleştiği başka nokta var. Şealtiel ve Zerubbbabil. Demek, Şealtiel'in de iki babası vardı. Yoksa sizce Neri Şealtiel'in kayınbabsı mıydı?

Sizin dediğiniz şeklini anlatan güzel bir link verebilir misiniz? İngilizce ya da Türkçe. Çünkü kopup tekrar birleşmesinin sonra tekrar kopmasının da çok anlamı olmuyor... En iyisi güzel uzun bir araştırma makalesi biliyorsanız sizi yormadan ordan okuyayım.

- -
 #18.  ✍ 2013-08-03, 21:25

Anglikanmoderator
- -

Augustinus yazdı:
Anglikanmoderator yazdı:
Augustinus yazdı:
Anglikanmoderator yazdı:

Sevgili kardeşim,

Sizin dediğiniz şeklini anlatan güzel bir link verebilir misiniz? İngilizce ya da Türkçe. Çünkü kopup tekrar birleşmesinin sonra tekrar kopmasının da çok anlamı olmuyor... En iyisi güzel uzun bir araştırma makalesi biliyorsanız sizi yormadan ordan okuyayım.

http://www.ccel...anus#highlight

Bu parça, en eski kilise tarih kitabı olarak kabul edilen Eusebıus'un kitabının bir parçasıdır.

- -
 #19.  ✍ 2013-08-04, 12:28

Augustinus
- -

Ah tamam şimdi hatırladım. O kitap bende de var açıp baktım tekrar. Aradaki soylardada çok büyük karışıklık var ama. Sadece sondan 2 kişiyi açıklamak yeterli olmuyor. Ama tüm soy boyunca böyle şeyler gerçekleştiyse diyecek birşeyim yok.

- -
 #20.  ✍ 2013-08-04, 16:19

ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

Kullanıcı adı:

Şifre:

Şifre (tekrar):

Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)

Email adresiniz (tekrar):

ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız:

Şifreniz:

Şifrenizi mi unuttunuz?
youtube: İncil filmini, azizlerin yaşamları filmlerini ve Hristiyanlık'la alakalı videolarımızı izleyin! youtube kanalımızdan izleyin
twitter: Forumdaki son mesajları, twitter hesaplarımız aracılığıyla takip edin!
facebook: Forumdaki son mesajları, facebook sayfalarımız aracılığıyla takip edin!

SİTE İÇİ ARAMA MOTORU

Hristiyanlık hakkında merak ettiğiniz şeyi aşağıdaki kutucuğa yazarak sitemiz içinde arayın!

Tevrat, Zebur, İncil (hristiyan kutsal kitapları) içinde kelime arama

Tevrat & Zebur İncil