Kastamonu Taşköprü’de tarihi kilise kalıntılarına rastlandı
>
  >
>Kastamonu Taşköprü’de tarihi kilise kalıntılarına rastlandı

- -SİTEMİZE 10 SANİYE İÇİNDE ÜYE OLABİLİRSİNİZ!

SAYFA SONUNA GİTMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ


, 23:15: (#1)


Kastamonu Taşköprü’de tarihi kilise kalıntılarına rastlandı; http://www.hristiyangazete.com/2013/...ina-rastlandi/

Haber City .net sitesinde yayınlanan haberde; Kastamonu Taşköprü’deki bir ev inşaatı temel kazıları sırasında tarihi kilise kalıntılarına rastlandığı belirtiliyor.

“Olay, Taşköprü ilçesine bağlı Kese köyünde meydana geldi. Köyde ikamet eden Ahmet Çetin’e ait ahşap evin 1979 yılında yanmasının ardından Çetin ailesinin yanan evlerinin bulunduğu arsa üzerine yeni bir ev yapmayı planlaması üzerine başlatılan inşaat temel kazıları sırasında tarihi kalıntılara rastlandı. Çetin ailesinin durumu Kastamonu Müze Müdürlüğüne bildirmesi üzerine bölgeye gelen yetkililer arsanın bulunduğu bölgeyi Sit alanı ilan etti.

Çetin ailesinin durumu müze müdürlüğüne bildirmesi sonrası yaşanan gelişmeler ailede uzun yıllar sürecek bir mücadelenin de başlamasına neden oldu. Aile arsalarında ne inşaat yapabiliyor ne de arsalarının kamulaştırılmasını.

Arsanın sahibi Ahmet Çetin, yaşananları şu şekilde aktardı: “1979 yılında evimizin çıkan bir yangında yanmasının ardından yeni bir ev yapmak için temel kazısı yaptık. Bu sırada tarihi eser kalıntılarına rastlayınca hemen durumu Kastamonu Müze Müdürlüğüne bildirdik köye gelen yetkililer arsamızın da içinde bulunduğu bölgeyi Sit alanı ilan etti. Zaman içerisinde müze müdürlüğü ile defalarca irtibata geçtik alanın kamulaştırılarak bedelinin ödenmesini istedik ancak çeşitli bahanelerle 30 yıl boyunca oyalandık. Son olarak geçen ay BİMER (Başbakanlık İletişim Merkezi)’ne yolladığımız bir maille sondaj kazılarının yapılması sağlandı bizim bu süreçte isteğimiz alanın detaylı bir kazı çalışması ile gün yüzüne çıkarılarak turizme kazandırılması ve köyümüzün bundan mümkün olduğunca faydalanması yönünde ve bizimde mağduriyetimizin giderilmesi başlıca talebimizdir.”

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Köy Muhtarı Ahmet Özkan, böylesine önem taşıyan bir tarihi eserin köyde bulunmasına sevindiklerini belirterek şunları söyledi: “Bu bize mutluluk veriyor ancak Müze Müdürlüğü yetkililerini tarafımıza konuyla ilgili bir açıklama yapmamaları endişe vericidir. Umut ediyorum ki devletimiz tarihimize sahip çıkar ve köyümüzde bundan en iyi şekilde faydalanır.”

Öte yandan Kastamonu Müze Müdürlüğü yetkilileri, bu konu hakkında bilgi veremeyeceklerini ifade etti”

Kastamonu Taşköprü’de tarihi kilise kalıntılarına rastlandı


- -

Bu bölümdeki en popüler konularSAYFA BAŞINA GİTMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ


Kastamonu Taşköprü’de tarihi kilise kalıntılarına rastlandı konusuna benzer konular

SİTEMİZE 10 SANİYE İÇİNDE ÜYE OLABİLİRSİNİZ!

SİTE İÇİ ARAMA MOTORU

Detaylı arama


KUTSAL KİTAPLAR KELİME ARAMA MOTORUv B u l l e t i n ® J e l s o f t . E n t e r p r i s e s L t d . - Copyright ©2000 - 2015,İncil | İsa Mesih | Tanrı Rab Allah | Hristiyanlık ve Hristiyan | Kuran | İslam | Muhammed