HRİSTİYAN FORUM
İncil neden Yunanca'dır?
HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > İncil

İncil neden Yunanca'dır?

Bu konu 1475 kez okundu, 3 kez cevaplandı

sarina181
(Özel üye)
- -

Merhaba arkadaşlar.Geçenlerde bana yöneltilen cevaplayamadığım bir soruyu sizinle paylaşmak istiyorum.

Yeni Ahit neden Mesih İsa'nın havarilerinin konuştuğu dil olan İbranice değil de Yunanca yazılmıştır ?

Yönetim Notu: Bu sorunuz HATALIDIR. Çünkü; gerçeği eksik ifade ederken yanlış bir anlaşılmaya sebep verir. Havarilerin konuştuğu dil "İbranice" ifadesi eksik bir ifadedir. Havariler; Aramice, Latince, Grekçe konuşuyorlardı. O zamanlarda, bölgedeki Yahudilerin büyük çoğunluğu, özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar Grekçe konuşuyorlardı. Hatta kendi kutsal kitaplarını bile Grekçe versiyondan kullanmaktaydılar. Ancak şehir dışındaki ve/veya yaşı ilerlemiş kişiler, İbranice'ye sahip çıkmak isteyen bazı gruplar ise hala daha İbranice kullanmaktaydılar. Bu ise küçük bir yüzde idi. Ek olarak; o dönemde Yahudiler, Roma İmparatorluğu'nun egemenliği altındaydılar. Roma İmparatorluğu'nun resmi dili ise Latince idi. Yani resmi dil Latince idi. Devlet ile ilgili konularda bu dil kullanılmaktaydı. http://www.hris...d.php?t=320824

- -
 #1.  ✍ 2013-10-11, 01:57

Augustinus
(KATOLİK MODERATOR (Bu bilginin doğruluğu yönetim tarafından onaylanmıştır))
- -

Yönetim çok güzel açıklamış Roma'nın istilasında olan topraklarda daha önce Büyük İskenderin fetihleri sayesinde doğu topraklarına tamamen Yunanca hakimdi. Doğu romalılar da Yunanca konuşuyordu.

Yani kültür dili Yunanca idi. Şu an Hindistanda herkesin İngilizce ile anlaşması gibi. Kendi dilleri olduğu halde çoğu insan İngilizceyi tercih ediyor...

Ayrıca evrensel olacak bir öğreti ve din gittiği kavimin değil bütün dünyanın konuştuğu dilde yazılır. Espiri olarak söylemek gerekse şu an Tanrı benimle konuşsa bunu Türkçe değil herkese yaymak için İngilizce yazardım...

- -
 #2.  ✍ 2013-10-11, 09:54

sarina181
(Özel üye)
- -

Hatalı birşey söylediysem özür diliyorum.Soru bana yöneltildiği gibi aynen buraya yazdım.Ama soruma çok güzel yanıt vermişsiniz.Teşekkür ederim
Esenlikler.

- -
 #3.  ✍ 2013-10-11, 18:07

S A D M İ N
(☩Admin (FACEBOOK TWITTER))
- -

sarina181 yazdı:
Hatalı birşey söylediysem özür diliyorum.Soru bana yöneltildiği gibi aynen buraya yazdım.Ama soruma çok güzel yanıt vermişsiniz.Teşekkür ederim
Esenlikler.

Sorunuz hatalıdır dediğimizde özür dilemenize gerek yoktur, bu sadece bir bilgilendirme.

- -
 #4.  ✍ 2013-10-12, 14:51

ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

Kullanıcı adı:

Şifre:

Şifre (tekrar):

Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)

Email adresiniz (tekrar):

ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız:

Şifreniz:

Şifrenizi mi unuttunuz?
youtube: İncil filmini, azizlerin yaşamları filmlerini ve Hristiyanlık'la alakalı videolarımızı izleyin! youtube kanalımızdan izleyin
twitter: Forumdaki son mesajları, twitter hesaplarımız aracılığıyla takip edin!
facebook: Forumdaki son mesajları, facebook sayfalarımız aracılığıyla takip edin!

SİTE İÇİ ARAMA MOTORU

Hristiyanlık hakkında merak ettiğiniz şeyi aşağıdaki kutucuğa yazarak sitemiz içinde arayın!

Tevrat, Zebur, İncil (hristiyan kutsal kitapları) içinde kelime arama

Tevrat & Zebur İncil