Cennete Girebilecek İnsanlar Kimler?
>
  >
>

Hristiyan Facebook, Hristiyan Twitter, Hristiyan Youtube, Hristiyan Google Plus, Hristiyan Linkedin

SİTEMİZE 10 SANİYE İÇİNDE ÜYE OLABİLİRSİNİZ!

SAYFA SONUNA GİTMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

, 14:46: (#1)

Cennete Girebilecek İnsanlar Kimler?; Selamlar sevgili kardeşlerim. Hristiyan inanıcını araştırdıkça aklıma gelen bazı sorular oluyor. Forumdan abilerim bunların doğal olduğunu, Kutsal Kitab'ın derin anlamlar taşımasından kaynaklandığını söylediler. Şimdi ise internette yaptığım araştırmalarda tatmin edici cevaplar bulamadığım için sizlere sormak istediğim bir sorum var.

Başlıkta belirttiğim gibi. Kimler cennete gidecek? Kutsal Kitap RAB İsa Mesih'e iman eden, O'nun yolundan giden ve onun adı ile vaftiz olan herkesin kurtuluşa ereceğini, cennetteki krallığında yer alacağını söylüyor. Peki geri kalanlar? RABbin sevgi ve şefkat dolu olduğunu, bizi çok sevdiğini ve bu yüzden biricik Oğlunu bizim günahlarımız için Kurban ettiğini biliyoruz. Bu durum Müslümanları, Budistleri, Ateistleri, Musevileri... kapsıyor mu? İsa Mesih'e İman etmemiş, onun adı ile vaftiz olmamış insanları?

Geçenlerde gördüğüm bir rüya bu soruları kafamda oluşturdu. Rüyamda annemi ve bir arkadaşımı gördüm. Annem bildiğiniz üzere Müslüman. Arkadaşım ise bir Deist. Arkadaşımın yaşama amacı zaten iyilik yapmak üzerine. "Bana yapılmasını istemediğim bişeyi hiç kimseye, hiç birşeye yapmam." diyen birisi. Annem de öyle. Elinden geldiğince ibadetini yerine getiriyor. Bunların dışında elinden geldiğince iyilik yapma peşinde. Rüyamda ikiside cennete gidiyordu. Ve yanlış hatırlamıyorsam melek benzeri birisi "O'nun sevgisi karşılıksız. O hiç bir iyiliği boş bırakmaz." diyordu. Yaptığım bir miktar araştırmadan sonra Papa'nın "Ateistler cennete gidebilir." haberini okudum ve kafamda

"RAB SEVGİDİR. O kimseyi geri çevirmez." Gibi bir düşünce oluştu ama yinede siz değerli büyüklerimin tecrübelerine başvurmak istedim.

Güzel yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Nazaretli Mesih'in adı,
Kutsal Ruh'un kudreti
Ve Göklerdeki Peder'imiz şanı adına sizleri selamlıyorum...

Tanrı sizlerle olsun!

, 18:23: (#2)

Cennete Girebilecek İnsanlar Kimler?; Papa'nın tam olarak ne söylediğini bilemiyoruz, elimizdeki metinler Türkiye medyasından ve yeterince açık değil.

Kaldı ki, Papa "ateistler de kurtulabilir" demiş olsa bile elimizdeki Tanrı Sözü'ne baktığımızda kurtulmayacaklarını açıkça belirten birden fazla ayet vardır.

Tek bir kurtuluş yolu vardır; doğru Tanrı'ya iman, O'nun vaatlerine, O'nun sözlerine imandır. Bu iman; 2000 yıldan fazladan beridir ise İsa Mesih'e iman'da birleştirilmiştir.

Kısacası ateistler, müslümanlar, budistler kurtulmayacaktır. Yahudiler içinden küçük bir seçilmiş grubun ise özel amaçlar uğruna kurtarılacağı belirtilmektedir ama bir çok bedensel Yahudi ise kurtulmayacaktır.

, 19:42: (#3)

Cennete Girebilecek İnsanlar Kimler?; Romalılar - 2
Tanrı'nın adil yargısı
11Çünkü Tanrı insanlar arasında ayrım yapmaz.
12Kutsal Yasa'yı bilmeden günah işleyenler Kutsal Yasa olmadan da mahvolacaklar. Kutsal Yasa'yı bilerek günah işleyenler de bu Yasa'yla yargılanacaklar. 13Çünkü Tanrı katında aklanacak olanlar Yasa'yı işitenler değil, Yasa'yı yerine getirenlerdir. 14Kutsal Yasa'dan yoksun olan uluslar kendiliklerinden bu Yasa'nın gereklerini yaptıkça, Yasa'dan habersiz olsalar bile kendi yasalarını koymuş olurlar. 15Böylelikle Kutsal Yasa'nın gerektirdiklerinin yüreklerinde yazılı olduğunu gösterirler. Vicdanları buna tanıklık eder. Düşünceleri de onları ya suçlar, ya da savunur. 16Yaydığım müjdeye göre Tanrı'nın, insanları gizli suçlarından ötürü İsa Mesih aracılığıyla yargılayacağı gün böyle olacaktır.

LUMEN GENTİUM - II. Vatikan Konsili

Kilise Ve Hıristiyan Olmayanlar

Nihayet, İncil'i henüz kabul etmemiş olanların, çeşitli biçimlerde Tanrı'nın Halkı'na katılmaları için yola koyulmaları öngörülmüştür.
................
Gerçekten de kendi suçları olmaksızın, Mesih İsa'nın İncil'inden ve Kilisesi'nden haberdar olmayan, ama bütün bunlara karşın, içtenlikle Tanrı'yı arayanlar ve vicdanın sesi yoluyla tanınmış olan Tanrı'nın isteğini, çalışmalarıyla yerine getirmeye, lütfun yardımıyla çaba gösterenler de ebedi kurtuluşa erişebilmektedirler.

, 20:05: (#4)

Cennete Girebilecek İnsanlar Kimler?; Kimi zaman da örneğin onca zavallı vahşi yerlinin neden Tanrı sözünü bir kez bile duymadan öldüklerini düşünüyordum.Ancak o hiçbir şeyden haberi olmayan sadece sessizce ağlayan çocuğu yarattı; doğa yasasından başka yol göstereni bulunmayan zavallı vahşi yerliyi yarattı ve Tanrı onların yüreklerine dek alçalmak lütfünde bulunuyor!

Daha başka şeyleri de anladım... Tanrı sevgisi, hiçbir şeyde lütuflarına karşı direnmeyen en basit ruhta olduğu gibi en yüce ruhta da aynı şekilde beliriyor.

Azize Therese de l’Enfant

, 20:26: (#5)

Cennete Girebilecek İnsanlar Kimler?;
katoliküye
Romalılar - 2
Tanrı'nın adil yargısı
11Çünkü Tanrı insanlar arasında ayrım yapmaz.
12Kutsal Yasa'yı bilmeden günah işleyenler Kutsal Yasa olmadan da mahvolacaklar. Kutsal Yasa'yı bilerek günah işleyenler de bu Yasa'yla yargılanacaklar. 13Çünkü Tanrı katında aklanacak olanlar Yasa'yı işitenler değil, Yasa'yı yerine getirenlerdir. 14Kutsal Yasa'dan yoksun olan uluslar kendiliklerinden bu Yasa'nın gereklerini yaptıkça, Yasa'dan habersiz olsalar bile kendi yasalarını koymuş olurlar. 15Böylelikle Kutsal Yasa'nın gerektirdiklerinin yüreklerinde yazılı olduğunu gösterirler. Vicdanları buna tanıklık eder. Düşünceleri de onları ya suçlar, ya da savunur. 16Yaydığım müjdeye göre Tanrı'nın, insanları gizli suçlarından ötürü İsa Mesih aracılığıyla yargılayacağı gün böyle olacaktır.

Yukarıdaki ayetlerin HİÇ BİR YERİNDE, aşağıdaki metini destekleyen bir ifade yoktur. Yukarıdaki ayetler; kurtuluş ile ilgili değil, günahın yargılanması ve Yasa'nın herkes için geçerliliği ile ilgilidir. Özellikle 14. ve 15. ayetler Kutsal Yasa'dan yoksun ulusların yüreklerinde Yasa / vicdan 'ın bir şekilde Tanrı tarafından var edildiğini vurgular. Yüreklerinde vicdan olup müjdeyi duymayan uluslar bile "vicdan / Yasa" (eylem) ile kurtulamazlar. 12. ayet bu yöndedir.

Çünkü kurtuluş "vicdan / Yasa" (eylem) yoluyla değildir. Yasa'nın gönderilme amacı günahın bilinmesi içindir.

Romalılar 3. bölüm bu konuda gayet açık ve nettir:

19 Kutsal Yasa'da söylenenlerin her ağız kapansın, bütün dünya Tanrı'ya hesap versin diye Yasa'nın yönetimi altındakilere söylendiğini biliyoruz.
20 Bu nedenle Yasa'nın gereklerini yapmakla hiç kimse Tanrı katında aklanmayacaktır. Çünkü Yasa sayesinde günahın bilincine varılır.
21 Ama şimdi Yasa'dan bağımsız olarak Tanrı'nın insanı nasıl aklayacağı açıklandı. Yasa ve peygamberler buna tanıklık ediyor.
22 Tanrı insanları İsa Mesih'e olan imanlarıyla aklar. Bunu, iman eden herkes için yapar. Hiç ayrım yoktur.
23 Çünkü herkes günah işledi ve Tanrı'nın yüceliğinden yoksun kaldı.
24 İnsanlar İsa Mesih'te olan kurtuluşla, Tanrı'nın lütfuyla, karşılıksız olarak aklanırlar.
25-26 Tanrı Mesih'i, kanıyla günahları bağışlatan ve imanla benimsenen kurban olarak sundu. Böylece adaletini gösterdi. Çünkü sabredip daha önce işlenmiş günahları cezasız bıraktı. Bunu, adil kalmak ve İsa'ya iman edeni aklamak için şimdiki zamanda kendi adaletini göstermek amacıyla yaptı.
27 Öyleyse neyle övünebiliriz? Hiçbir şeyle! Hangi ilkeye dayanarak? Yasa'yı yerine getirme ilkesine mi? Hayır, iman ilkesine.
28 Çünkü insanın, Yasa'nın gereklerini yaparak değil, iman ederek aklandığı kanısındayız.
29 Yoksa Tanrı yalnız Yahudiler'in Tanrısı mı? Öteki ulusların da Tanrısı değil mi? Elbet öteki ulusların da Tanrısı'dır.

katoliküye
LUMEN GENTİUM - II. Vatikan Konsili

Kilise Ve Hıristiyan Olmayanlar

Nihayet, İncil'i henüz kabul etmemiş olanların, çeşitli biçimlerde Tanrı'nın Halkı'na katılmaları için yola koyulmaları öngörülmüştür.
................
Gerçekten de kendi suçları olmaksızın, Mesih İsa'nın İncil'inden ve Kilisesi'nden haberdar olmayan, ama bütün bunlara karşın, içtenlikle Tanrı'yı arayanlar ve vicdanın sesi yoluyla tanınmış olan Tanrı'nın isteğini, çalışmalarıyla yerine getirmeye, lütfun yardımıyla çaba gösterenler de ebedi kurtuluşa erişebilmektedirler.

Yukarıdaki metin tam anlamıyla Kutsal Kitap'taki Tanrı Sözü'ne AYKIRIDIR.

Tanrı'nın kendi sözlerine baktığımızda tam tersi yönde açıklamalar görürüz;

1. Petrus 4:17-18 17 Çünkü yargının, Tanrı'nın ev halkından başlayacağı an gelmiştir. Eğer yargılama önce bizden başlarsa, Tanrı'nın Müjdesi'ne kulak asmayanların sonu ne olacak? ‹‹Doğru kişi güçlükle kurtuluyorsa, Tanrısız ve günahlı kişiye ne olacak?››

Eyüp 13:16 Aslında bu benim kurtuluşum olacak, Çünkü tanrısız bir adam O'nun karşısına çıkamaz.

Eyüp 27:8 Tanrısız insanın umudu nedir Tanrı onu yok ettiğinde, canını aldığında?

Romalılar 1:18 Haksızlıkla gerçeğe engel olan insanların bütün tanrısızlığına ve haksızlığına karşı Tanrı'nın gazabı gökten açıkça gösterilmektedir.

2. Petrus 2:4-6 4 Tanrı günah işleyen melekleri esirgemedi; onları cehenneme atıp karanlıkta zincire vurdu. Yargılanıncaya dek orada tutulacaklar. 5 Tanrı eski dünyayı da esirgemedi. Ama tanrısızların dünyasına tufanı gönderdiğinde, doğruluk yolunu bildiren Nuh'u ve yedi kişiyi daha korudu. 6 Sodom ve Gomora kentlerini yakıp yıkarak yargıladı. Böylece tanrısızların başına geleceklere bir örnek verdi.

2. Petrus 3: 1-7 1 Sevgili kardeşler, şimdi bu benim size yazdığım ikinci mektuptur. Her iki mektubumda da bu konuları anımsatarak temiz düşüncelerinizi uyandırmaya çalıştım. 2 Öyle ki, kutsal peygamberlerin çok önceden söylediği sözleri ve Kurtarıcımız Rab'bin elçileriniz aracılığıyla verdiği buyruğu anımsayasınız. 3-4 Öncelikle şunu bilmelisiniz: Dünyanın son günlerinde kendi tutkularının ardından giden alaycı kişiler türeyecek. Bunlar, ‹‹Rab'bin gelişiyle ilgili vaat ne oldu? Atalarımızın ölümünden beri her şey yaratılışın başlangıcında olduğu gibi duruyor›› diyerek alay edecekler. 5 Ne var ki, göklerin çok önceden Tanrı'nın sözüyle var olduğunu, yerin sudan ve su aracılığıyla şekillendiğini bile bile unutuyorlar. 6 O zamanki dünya yine suyla, tufanla mahvolmuştu. 7 Şimdiki yer ve göklerse ateşe verilmek üzere aynı sözle saklanıyor, tanrısızların yargılanarak mahvolacağı güne dek korunuyorlar.

Müjdeyi duymamış olanlar için; "müjdeyi duyma şansı"nı Tanrı kendi adaletini göstermek için sağlayabilir ancak sonuçta bu "olası" imkan bir "şans"tır, kurtuluş demek değildir. Yine bu "şans"a cevap vermek gerekir.

, 20:55: (#6)

Cennete Girebilecek İnsanlar Kimler?; Bu konuyu geçtiğimiz günlerde konuştuğumuzu hatırlıyorum. Ya da buna benzer bir konuydu ama kurtuluşla ilgili bir noktaya gelmişti konu. Katolik Kilise'nin ya da Papa'nın söylediği, o zaman da yazdığım gibi bir ihtimaldir. Ateistler kesinlikle kurtulacak demiyor.

Tekrar yazmakta fayda var sanırım. Kısaca... Prensip olarak İsa Mesih'e iman eden kurtulacaktır. Ancak bunun dışında da Tanrı'nın yapacaklarını sınırlayamayız. Bir ateist, Budist veya Müslüman, Hindu da kurtulabilir. Tanrı bir şekilde onlara bir kurtuluş sağlayabilir. Katolik Kilise bunu söylüyor. Yoksa her önüne gelen kurtulacak demiyor. Tanrı herkese son bir "lütuf" verebilir. Keşke herkes ama herkes kurtulsa.

Kişisel olarak Tanrı'yı çok kıskanan bir insanım. Bunu pederime de söyledim. Yani şu aynı Allah'a inanma konularında vs.. Hiçbir inançla hiçbir konuda ortak noktamız olmadığına inanıyorum. Ancak kurtuluş konusunda herkesin kurtulabilme "ihtimalinin" olduğunu düşünüyorum, inanıyorum ve öyle olmasını istiyorum; yeryüzüne gelmiş her insanoğlu için. Kilisem gibi, Papa gibi.

, 21:00: (#7)

Cennete Girebilecek İnsanlar Kimler?; katoliküye kardeşim güzel bir açıklama yapmıştır.

Papa'nın ne dediğini ise ben yabancı kaynaklarda iyice araştırdım.

Demek istediği aslında senin de soruna işaret.

Şu an tekrar bakamayacağım ama aşağı yukarı şöyle özetlenebilir:

"Bütün iyilikler Tanrı'dan kaynaklanır. İnsanlar olarak iyilik yapmakta birleşmeliyiz. İsa Mesih hepimiz için kurban olmuştur, bütün insanlar için. İyilik yapamkta birleşir isek Hristiyan, Müslüman, Yahudi, Budist, Ateist Tanrı'dan gelen bu iyiliğe yol verdikleri sürece ne zaman nasıl lütuf alırlar bilemeyiz"

Baba'ya giden yol Oğul'dan geçer. Bu güzel, evet. Ama Oğul'a nasıl ulaşırız? Yobaz, sansürlenmiş ve nefretle doldurulmuş bir toplumda yetişen insanlar bu kadar karanlığın arasında ışığa nasıl kavuşur?

Eğer sadece vaftiz olanlar cennete gidecektir dersek ateistlerin şu savı doğru çıkmaz mı?:

"İnsanların 99% nerede hangi toplumda doğdularsa o toplumun dinini benimser"

Bu durumda Tanrı ülke mi kayırıyor? Suudi Arabistan da dünyaya gelen çocuğun günahı nedir?

Baba'ya giden yolun Oğul'dan geçtiğinden eminim. İsa havarilerine "Gidin bütün ulusları Baba, Oğul ve Kutsal Ruh adına vaftiz edin." dedi... Ama herkes olamıyor işte. Oğul'a giden yola kim nasıl kavuşur Tanrı'nın lütfu nedir nasıl bilelim?

İsa'dan önce ölenler için İsa nasıl ölüler ülkesine indiyse belki İsa'yı tanıyamayanlar için gidip onları orada vicdanalrına göre yargılayacaktır.

Mesih İsa günlerin sonu hakkında şöyle diyor:

Matta 24:40-41
O gün tarlada bulunan iki kişiden biri alınacak, biri bırakılacak. Değirmende buğday öğüten iki kadından biri alınacak, biri bırakılacak.

Lafları direk seçerek alacak olsak bu durumda insanların yarısı cennete girecek. Ama başka bir yerde dar kapıdan girenlerin sayısı az olacaktır, yıkıma giden yol ise enli ve geniştir oradan giden çok olacaktır diyor.

Cennet'e gitme veya gitmeme... Bu belki insan hayatındaki en önemli şey. Ama ben birşey söyleyeceğim:

Ölünce cennete gitmek için vaftiz olmadım. Bu dünyadayken Tanrı'nın verdiği cennet huzurunu yaşamak için vaftiz oldum. Biz Hristiyanların asıl ayrıcalığı budur.

Sevgilerimle.

, 21:04: (#8)

Cennete Girebilecek İnsanlar Kimler?; Diğer mezheplere saygım var. Protestanlar ve ortodoklarda cennete gitmeyebilir.

Kutsal kitaba bakış açımız farklıdır.

Ben katolik hristiyanlığa göre anlatıyorum. Katolik hristiyanlığa göre ateistlerin paganların vb. de cennete gidebilir.

Papa " Ateistler cennete gidebilir" derken haklıydı.

Bizim için konsüller çok önemlidir. Bizim için azizler ve azizeler çok önemlidir.

, 21:22: (#9)

Cennete Girebilecek İnsanlar Kimler?; Bu durumda özetlemek istersek Mesih'e iman edip vaftiz olanlar kurtuldu ancak geri kalanların da Mesih'in gösterdiği şekilde yaşamalarını (iyilik, hoşgörü, sevgi, saygı vb.) sürdürdükleri durumda cennete gidebilecekleri, çünkü RABbimiz İsa Mesih'in insanları sonsuz merhamet ve sevgi ile sevdiği ve kucakladığı gerekçesini düşünebilir miyiz?

Umarım birgün bütün insanlar doğru yolu bulacak. Bunun için Rabbe dua ediyorum.

Yönetim Notu: Hayır bunu söyleyemeyiz.

, 21:23: (#10)

Müjdeyi duymamış olanlar için; "müjdeyi duyma şansı"nı Tanrı kendi adaletini göstermek için sağlayabilir ancak sonuçta bu "olası" imkan bir "şans"tır, kurtuluş demek değildir. Yine bu "şans"a cevap vermek gerekir.

Bu tamamen doğru kardeşim. Örneğim benim dedem koyu bir müslümandı. Duyduğu ve bildiği hristiyanlıkla benim bildiğim arasında en ufak bir bağlantı yok. Ölüm anında veya sonrasında ne oldu hiç bir fikrim yok. Umarım bir şans verilmiş ve dedem de "evet" demiştir...

Ama asıl konuyu kaçırıyoruz bence. Belki küstahça olacak ama cehennem beni hiç korkutmamıştır. Sevmediğim bir Tanrı'ya iman edemem. Sırf iman etmediğim için beni cehenneme atacaksa da zaten varsın atsın istemem onun cennetini. (bunu özellikle Hristiyanlığı gerçekten öğrenmeden önce bildiğim Tanrı kavramı için söylüyorum).

Benim için asıl Kurtuluş Tanrı'yı tanımam ve hayatıma ve varoluşuma bir anlam gelmesi oldu. Sevebileceğim, çok iyi ve mükemmel bir Tanrı olduğunu ve beni bilerek, isteyerek, severek yarattığını öğrendim... Daha güzel ne olabilir ki???

Böyle bir Tanrı olmasaydı da ateistlerin düşündüğü gibi olsaydı zaten amaçsızlık cehenneme dönüşüyor, yok diğer dinlerin dediği gibi olsaydı da istemem onların cennetini de Tanrılarını da...

, 21:44: (#11)

Augustinus
katoliküye kardeşim güzel bir açıklama yapmıştır.

Papa'nın ne dediğini ise ben yabancı kaynaklarda iyice araştırdım.

Demek istediği aslında senin de soruna işaret.

Şu an tekrar bakamayacağım ama aşağı yukarı şöyle özetlenebilir:

"Bütün iyilikler Tanrı'dan kaynaklanır. İnsanlar olarak iyilik yapmakta birleşmeliyiz. İsa Mesih hepimiz için kurban olmuştur, bütün insanlar için. İyilik yapamkta birleşir isek Hristiyan, Müslüman, Yahudi, Budist, Ateist Tanrı'dan gelen bu iyiliğe yol verdikleri sürece ne zaman nasıl lütuf alırlar bilemeyiz"

Baba'ya giden yol Oğul'dan geçer. Bu güzel, evet. Ama Oğul'a nasıl ulaşırız? Yobaz, sansürlenmiş ve nefretle doldurulmuş bir toplumda yetişen insanlar bu kadar karanlığın arasında ışığa nasıl kavuşur?

Eğer sadece vaftiz olanlar cennete gidecektir dersek ateistlerin şu savı doğru çıkmaz mı?:

Bu durumda Tanrı ülke mi kayırıyor? Suudi Arabistan da dünyaya gelen çocuğun günahı nedir?

Baba'ya giden yolun Oğul'dan geçtiğinden eminim. İsa havarilerine "Gidin bütün ulusları Baba, Oğul ve Kutsal Ruh adına vaftiz edin." dedi... Ama herkes olamıyor işte. Oğul'a giden yola kim nasıl kavuşur Tanrı'nın lütfu nedir nasıl bilelim?

İsa'dan önce ölenler için İsa nasıl ölüler ülkesine indiyse belki İsa'yı tanıyamayanlar için gidip onları orada vicdanalrına göre yargılayacaktır.

O gün tarlada bulunan iki kişiden biri alınacak, biri bırakılacak. Değirmende buğday öğüten iki kadından biri alınacak, biri bırakılacak.

Lafları direk seçerek alacak olsak bu durumda insanların yarısı cennete girecek. Ama başka bir yerde dar kapıdan girenlerin sayısı az olacaktır, yıkıma giden yol ise enli ve geniştir oradan giden çok olacaktır diyor.

Cennet'e gitme veya gitmeme... Bu belki insan hayatındaki en önemli şey. Ama ben birşey söyleyeceğim:

Ölünce cennete gitmek için vaftiz olmadım. Bu dünyadayken Tanrı'nın verdiği cennet huzurunu yaşamak için vaftiz oldum. Biz Hristiyanların asıl ayrıcalığı budur.

Sevgilerimle.

Papa,çok güzel konuşuyor.Bu konuşmaları bize ilettiğin için teşekkürler Augustinus kardeşim

, 22:31: (#12)

_andreas_
Tekrar yazmakta fayda var sanırım. Kısaca... Prensip olarak İsa Mesih'e iman eden kurtulacaktır. Ancak bunun dışında da Tanrı'nın yapacaklarını sınırlayamayız. Bir ateist, Budist veya Müslüman, Hindu da kurtulabilir. Tanrı bir şekilde onlara bir kurtuluş sağlayabilir. Katolik Kilise bunu söylüyor. Yoksa her önüne gelen kurtulacak demiyor. Tanrı herkese son bir "lütuf" verebilir. Keşke herkes ama herkes kurtulsa.

Kişisel olarak Tanrı'yı çok kıskanan bir insanım. Bunu pederime de söyledim. Yani şu aynı Allah'a inanma konularında vs.. Hiçbir inançla hiçbir konuda ortak noktamız olmadığına inanıyorum. Ancak kurtuluş konusunda herkesin kurtulabilme "ihtimalinin" olduğunu düşünüyorum, inanıyorum ve öyle olmasını istiyorum; yeryüzüne gelmiş her insanoğlu için. Kilisem gibi, Papa gibi.

_andreas_
Bir ateist, Budist veya Müslüman, Hindu da kurtulabilir. Tanrı bir şekilde onlara bir kurtuluş sağlayabilir. Katolik Kilise bunu söylüyor.

Hayır, Katolik Kilisesi bunu söylemiyor, Kutsal Yasa'ya, imana sahip olmayan, hristiyan olmayan kişilerin, "vicdan, yasa, eylem" aracılığıyla "kendilerini" kurtarabileceklerini söylüyor.

Esas metin şu şekildedir;

(İkinci Vatikan Konsili, Kilise Hakkında Dogmatik Yasa, 2.16)
Olağan 2. Çarşamba
Henüz İncil’i kabul etmemiş olan insanlar çeşidi ilişkilerle Allah’ın halkına bağlanmış bulunmaktadırlar. İlk olarak, kendisine ahitler ve vaatler verilmiş olan ve Mesih’in bedence kendisinden doğmuş bulunduğu halk gelmektedir (Bak. Rom. 4, 4-5); bu halk, seçilmiş olmasının da gösterdiği gibi, ataları nedeniyle çok sevilmiştir, çünkü Allah’ın bağışları ve çağrısı geri alınamaz (Bak. Rom. 11,28-29). Fakat kurtuluş tasarısı Yaratanı tanıyan insanları da içine almaktadır; ilk olarak, İbrahim’in yasasını kabul edip bizimle birlikte tek, bağışlayıcı, sonuncu günde beşeriyeti yargılayacak olan Allah’a ibadet eden Müslümanları. Bilinmeyen Allah’ı gölgeler ve resimler içinde arayan öteki kimselere gelince, Allah onlardan da uzakta değildir; çünkü herkese hayat, soluk ve bütün her şeyi veren O’dur (bk. Hav. İş. 17, 25-28), çünkü Kurtarıcı olarak bütün insanların kurtulmasını istemektedir (bk. I. Tim. 2,4). Gerçekten hiç bir kusurları olmaksızın Mesih’in İncil’ini ve onun Kilise’sini tanımamış olan, fakat samimi bir kalple Allah’ı arayan ve inayetin etkisi altında O’nun, vicdanlarının emirleriyle tanıdıkları, iradesini yerine getirecek şekilde hareket etmeye çalışan kimseler de ebedi kurtuluşa kavuşabilirler. Tanrı, kendi kusurları olmaksızın, henüz açık bir Allah bilgisine erişememiş olup, doğru bir hayat sürmeye çalışanlardan; kurtuluş için gerekli yardımları esirgemez. Gerçekten, bu kimselerin içinde iyi ve doğru ne varsa, Kilise bunları İncil’e bir hazırlık olarak ve her insanı sonunda yaşama kavuşsun diye aydınlatan tarafından bağışlanmış bir armağan olarak saymaktadır.

Tanrı; (bazılarının teorisine göre) ölüm anındakilere ya da müjdeyi duymamış kişilere bir "şans" sağlayabilir. Ancak bu "kurtarış" değildir. Kişiye "müjdenin duyurulması"dır. (Teoriye göre) bu son anda bile o kişinin bu müjdeye "iman" ile cevap vermesi gerekir.

İşte bu noktada kişi; ateist, müslüman veya budist olarak kalıp "iman etmezse" yine KURTULMAYACAKTIR.

İşte bu noktada kişi; ateist, müslüman veya budist olarak kalmayıp "iman ederse" kurtulabilir. Bu durumda; zaten iman eden kişi "hristiyan" olur. Yani (teoriye göre) kurtulan kişi yine "iman eden" kişidir, "hristiyan" kişidir. Yani kurtulacak olanlar yine sadece hristiyanlardır. Müslüman, ateist, budist DEĞİLDİR.

Yani, Her şartta kurtuluş "iman"a çıkar.

Yani;

Bununla ilgili olarak;
İncil, Romalılar 14:11 Yazılmış olduğu gibi: ‹‹Rab şöyle diyor: ‹Varlığım hakkı için her diz önümde çökecek, Her dil Tanrı olduğumu açıkça söyleyecek.› ››

ayeti kullanılır, ancak bu ayetin kullanılması da "herkes"in iman edeceği, kurtulacağı sonucuna götürür, ki bu da Üniversalizm olarak bilinir: http://www.hristiyanforum.com/forum/...d.php?t=330586 Bu durum; İsa Mesih'i yalancı çıkarır, İncil'deki bir çok ayeti geçersiz kılar, cehennemin hiç var olmamasını gerektirir. Tüm bu çıkarımlar, ilgili teolojik teorinin yanlışlığını ortaya koymak için yeterlidir. (Ancak ayetin aşağıda geliştirilmiş bir yorumu vardır, başka bir ayet teoriye eklenerek teori geliştirilebilir, lütfen okumaya devam edin)

Ek olarak;

İncil, 1 Korintliler 12:3 Bunun için bilmenizi isterim ki: Tanrı'nın Ruhu aracılığıyla konuşan hiç kimse, ‹‹ İsa'ya lanet olsun! ›› demez. Kutsal Ruh'un aracılığı olmaksızın da kimse, ‹‹ İsa Rab'dir ›› diyemez.

ayetlerinden göreceğimiz üzere de "iman edebilenler"in hepsi yine Tanrı Kutsal Ruh tarafından "İsa Rab'dir" deyip iman edebilmişlerdir.

Yani her şartta her iman "Kutsal Ruh"a çıkar.

İmanlıların "eylem"leri; onlardaki "iman"ın belirtisi iken, imansızların eylemleri sadece genel Tanrı'nın lütfudur, "iman" belirtisi değildir.

_andreas_
Ancak kurtuluş konusunda herkesin kurtulabilme "ihtimalinin" olduğunu düşünüyorum, inanıyorum ve öyle olmasını istiyorum; yeryüzüne gelmiş her insanoğlu için. Kilisem gibi, Papa gibi.

Bu düşüncenizi anlıyorum, iyi bir dilek, duygusal yönlü bir istek, ancak buna karşı duran ve Tanrı Sözü olarak inandığımız metinlerde birden fazla sayıda ve yoruma açık olmayan şekilde ayetler var.

Belki de "müjdeyi duyma şansı", "ölüm anında, cehennemden önce son şans" gibi bir şey diyorsanız o zaman bir noktaya varılabilir.

Ya da şöyle bir teori de öne sürülebilir;

İncil, 2. Petrus 2:4 Tanrı günah işleyen melekleri esirgemedi; onları cehenneme atıp karanlıkta zincire vurdu. Yargılanıncaya dek orada tutulacaklar.

Buradaki örnek insanlar için değildir, insanlar için olabileceği yazmamaktadır ancak diyelim ki insanlar için de geçerli olsun; günah işleyenler belli bir süre cehennem ateşinde azap çekip, daha sonra "yargılanabilirler" ve devamında;
İncil, Romalılar 14:11 Yazılmış olduğu gibi: ‹‹Rab şöyle diyor: ‹Varlığım hakkı için her diz önümde çökecek, Her dil Tanrı olduğumu açıkça söyleyecek.› ››

ayetindeki gibi herkes YHVH'nin (İsa'nın) Tanrı olduğunu ikrar ederek kurtulabilir.

Ancak belirttiğim gibi bunlar sadece ayetler üzerinden kişisel yorumlardır. Olacağına dair bir ayet/veri yoktur.

Gerçekleşse bile asla değişmeyecek gerçek ise bir müslüman/ateist/budist vs. nin iman etmeden kurtulamayacağıdır. Bir müslüman, Kuran'daki ilah "Allah"ı reddedip, Tanrı YHVH'i, İsa Mesih'i kabul ettiği anda zaten "hristiyan" olmuştur, "müslüman"lıktan çıkmıştır.

Sonuca gelirsek, bu yukarıda yazdığımız olasılıklar Katolik Kilisesi'nin II. Vatikan Konsili'ndeki "olasılıklar" DEĞİLDİR. Katolik Kilisesi'nin söylediği kurtuluş başka bir yöndedir ve İncil'deki ayetlere AYKIRIDIR. Çünkü kurtuluş, "vicdan, eylem, yasa"ya dayandırılmaktadır.

Ek olarak; yanlış bir şekilde; müslümanların ve bazı grupların Tanrı'nın "Kurtuluş Tasarısı" içinde olduğunu, güya İbrahim'in yasasını kabul ettikleri ve güya aynı "allah"a inandığımızı öne sürmektedir. Diğer taraftan http://www.hristiyanforum.com/forum/...ead.php?t=4415 adresindeki Katolik ruhanilerin açıklamaları ise bambaşka yöndedir.

En sonda şunu belirtmek isterim ki, sizi gayet iyi anlıyorum, ilk imanlı olduğum yıllarda benzer ikilemler, istekler, duygulara sahiptim. Papa'nın da iyi niyetli olduğunu, medya açıklamalarını da bir anlamda müjdeci şekilde yaptığını, dikkat çekici olduğunu düşünüyorum.

Ancak diğer taraftan, Tanrı'nın bana verdiği bir görev olduğuna inandığım şeyi yaparak Tanrı Sözü'nü de hatırlatmaya çalışıyorum.

Elbetteki her hristiyan birbiri ile yüzde yüz aynı görüşte olmak zorunda değil.

Esenlikler kardeşim.

, 22:31: (#13)

Augustinus

Aslında bu açıklama agnistik bir yorum gibidir, ateistlere kurtuluş vardır da dememektedir.

Augustinus

Öncelikle; bizler ateistlerin yorumlarını doğru/yanlış çıkarmayı ikinci planda önemsemeliyiz, bazen de hiç önemsememeliyiz. Birincil olarak Tanrı'nın mesajı, Sözü üzerinde yoğunlaşmalıyız.

Eğer insanların %99'u nerede, hangi toplumda doğdularsa o toplumun dinini benimsiyorlarsa, bu bir "gerçek" ise; bu yine Tanrı'nın izni dahilinde olmuştur.

Bir önceki mesajımda (_andreas_'a cevaben) belirttiğim üzere, "bazı teoriler"e göre, "cehennemden önce son bir şans" olabilir, Nuh zamanındakilere müjdenin İsa tarafından duyurulması gibi özel bir yol olabilir, ancak bunun ne olduğunu bilemiyoruz ve biz bunu kesin bir kurtuluş olarak iddia edemeyiz. Bu bir "kurtuluş kapasitesi" olayı değil, "kurtuluş için şans" veya "müjdeyi duyma şansı" olabilir. Sonuçta kişinin yine de bu "son şans"a cevap vermesi gerekir. Yani "iman etmesi" gerekir. Kısacası, ateistlerin teorileri kolay bir şekilde bertaraf edilebilir.

Augustinus

Aslında Tanrı açık bir şekilde insan kayırıyor ve bunu açık bir şekilde de belirtiyor;

İncil, Romalılar 9. bölüm
11-12 Çocuklar henüz doğmamış, iyi ya da kötü bir şey yapmamışken, Tanrı Rebeka'ya, ‹‹Büyüğü küçüğüne kulluk edecek›› dedi. Öyle ki, Tanrı'nın seçim yapmaktaki amacı yapılan işlere değil, kendi çağrısına dayanarak sürsün.
13 Yazılmış olduğu gibi, ‹‹Yakup'u sevdim, Esav'dan ise nefret ettim.››
14 Öyleyse ne diyelim? Tanrı adaletsizlik mi ediyor? Kesinlikle hayır!
15 Çünkü Musa'ya şöyle diyor: ‹‹Merhamet ettiğime merhamet edeceğim, Acıdığıma acıyacağım.››
16 Demek ki bu, insanın isteğine ya da çabasına değil, Tanrı'nın merhametine bağlıdır.

Bu bir insan gözünde "adaletsizlik"tir, ama bir şekilde bunda adaletsizlik olmadığı İncil'de savunuluyor. Belki de, o zamanlarda da birileri bunun "adaletsizlik" olduğunu söylüyordu. Buna cevaben belki de 14. ayet yazıldı. Sonuçta buradaki ayetler Tanrı'nın açıkça insan ayrımı yaptığını gösteriyor, ancak bunun; henüz bilemediğimiz bir şekilde Tanrı'yı adaletsiz yapmadığını ifade ediyor. Buradaki ayetlerde Tanrı'nın neye göre ayrım yaptığı, ya da Kutsal Kitap'taki bir çok ayette geçen "iman eden seçilmişler"in neye göre seçildiğini belirtmiyor. "Seçilmişlik" başlı başına bir "ayrım" olarak görünüyor. İnsanların gözünde bu bir "ayrımcılık", ancak bu noktadan sonra biz hristiyanlar Tanrı'ya iman etmeye devam ediyoruz, olayı tam olarak "anlamıyoruz", belki de bazılarının içi acıyor, Tanrı'ya olan sevgileri ile "akıl"ları çatışıyor. Ancak bu noktadan sonra diğerleri yani iman etmeyenler; Tanrı'ya iman etmeyi bırakıyor, ayetleri çözemiyor, ya da bu ayetleri "ayetlerin açıklamasını bilmiyoruz ama Tanrı adaletsiz değildir" şeklinde yorumlamaya güçleri yetmiyor ve iman edemiyorlar. Aslında, diğerleri ile aramızdaki esas fark bu noktada başlıyor; bizim bu ikileme rağmen iman etmemizi sağlayan şey nedir?

Belki de sebep;
İncil, 1 Korintliler 12:3 Bunun için bilmenizi isterim ki: Tanrı'nın Ruhu aracılığıyla konuşan hiç kimse, ‹‹ İsa'ya lanet olsun! ›› demez. Kutsal Ruh'un aracılığı olmaksızın da kimse, ‹‹ İsa Rab'dir ›› diyemez.

ayetinde belirtildiği üzere Kutsal Ruh'tur...

Augustinus

Evet, bu mümkün, bununla ilgili ayetler mevcut. Ancak yine de bu bir müjdeyi duyma şansı ya da vicdana göre "yargılama". Tam olarak kesin kurtuluştur diye konuşamıyoruz. Ancak "müjdeyi duyma şansı" daha büyük bir olasılık olarak görünmesine rağmen "kesin" olarak mümkündür diyebileceğimiz bir ayet yok. Diğer taraftan inançsızların kurtulmayacağına yönelik ise elimizde bir çok Tanrı Sözü ayeti var.

Augustinus

Sevgilerimle.

Evet çok iyi ayetler bulmuşsunuz, bunları unutmuştum.

, 22:34: (#14)

katoliküye
Diğer mezheplere saygım var. Protestanlar ve ortodoklarda cennete gitmeyebilir.

Kutsal kitaba bakış açımız farklıdır.

Ben katolik hristiyanlığa göre anlatıyorum. Katolik hristiyanlığa göre ateistlerin paganların vb. de cennete gidebilir.

Papa " Ateistler cennete gidebilir" derken haklıydı.

Bizim için konsüller çok önemlidir. Bizim için azizler ve azizeler çok önemlidir.

Elbetteki Katolik Kilisesi öğretilerine göre konuşuyorsunuz, bunu anlıyorum, buna bir sözüm yok, forum kuralları ve T.C. yasalarına göre istediğinize inanabilirsiniz.

Ben de, Tanrı Sözü'ne göre yazmaya çalışıyorum.

Sizin için konsüller, azizler ve azizelerin önemini biliyorum.

Her hristiyanın, her an, aynı düşüncede olması mümkün değil, bu dünyada olmayacak.

Esenlikler.

, 22:37: (#15)

Cennete Girebilecek İnsanlar Kimler?; @katoliküye, @Augustinus, @_andreas_

Düşüncelerinizi, Katolik Kilisesi'ne olan sevginizi/inancınızı anlıyorum/biliyorum.

Ancak benim de Tanrı Sözü için sevgim/inancım var.

Bu bağlamda size / kilisenize yönelik yazılanlar "kişisellik" veya "mezhepsel bir düşmanlık" değildir. Umarım ki böyle algılamazsınız.

Esenlikler.

http://www.hristiyanforum.com/forum/...d.php?t=336208

PS @Augustinus; The Kraken II

, 22:44: (#16)

Cennete Girebilecek İnsanlar Kimler?; En azından her Hristiyan'ın her zaman aynı düşüncede olmayacağı konusunda hemfikiriz. Sizin Tanrı sözüne aykırı dediğiniz konular Katolik Kilise açısından farklı yorumlanır. Ve elbette benim için geçerli olan şahsi yorumum, forum yönetiminin yorumu ya da x bir kişinin yorumu değil Kilise'nin yorumudur. Aklıma takılan herhangi bir soru olduğunda ve Kilise'den farklı düşündüğüm zamanlarda, her zaman kendime, "2000 senelik Kilise mi daha iyi yorumlayacak sen mi?" diye sorarım. Ve cevap her zaman "Kilise" olur.

Şahsi fikrim, Katolik Kilise her zaman her şeyin en iyi ve doğrusunu bilir.

Sevgilerimle.

, 00:25: (#17)

Cennete Girebilecek İnsanlar Kimler?; Admin kardeşim,

Buradaki sorun çıkarabilecek tek şey şudur.

Biz forumda kendi adımızla yazıyoruz. Siz ise yetkili (admin) adıyla yazıyorsunuz.

Bu durumda kardeşler, Katolik Kateşizmi gibi Vatikan ve Papa onaylı biryerden alıntı yapsalar bile sizin Kutsal Kitap yorumlamalarınız site yetkilisi adıyla yapıldığı için "daha yetkili" gibi görünüyor.

İşin aslı şudur. Ben Katolik Kilisesi ve bu Kilisenin oluşturduğu Kutsal Kitap'a karşı sevgi duyuyorum. Yanlış anlamayın Kutsal Kitap Vatikan da yazıldı gibi saçma birşey demiyorum. Ama bizim mezhebimiz Petrus'u, Pavlus'u vs hepsini sahiplendiği için öyle dedim...

Bana göre Katolik Kilisesi Kutsal Kitap'ı en güzel yorumluyor...

Ama bir iki yer vardırki ben biraz farklı düşünebiliyorum... Ama işin sonunda Kilise haklı çıkıyor hep.

Ben tavrınızdan ve yazınızdan özellikle rahatsız olmadım. Sadece yorumunuzun fazla yetkili görünmesi durumu var.

İşin aslı üstüne konuştuğumuz konularda Kilise de yüzde yüz yorum yapıp dogmalaştırdığı birşey yok.

Benim ilgi alanım zaten farklı. Çünkü kurtaracağını Tanrı kurtarır diye düşünüyorum. Benim ne düşündüğümün hiçbir önemi yok. Beni kurtardı. Ben kendimide parçalasam insanalrla konuşmalarım sonuç vermiyor. Yürekleri değiştirende, insanları kurtaranda Tanrıdır. Müslüman , Ateist vs kurtulur mu?

İhtimal var mı? Beni çok etkilemeyen konular. Ben onları insan olarak sevmekle yükümlüyüm... Kurtuluşlarını ben sağlayamam :)

, 00:33: (#18)

Sadmin

PS @Augustinus; The Kraken II

:) ahahahah

Yok kardeşim, kurtulamayanlar yüzünden kurtulanlar birbirini yemesin komik olur.

Şaka bir yana kimin kurtulacağı ve sayısı Tanrı tarafından biliniyor. Yani bizim aslında "yapabileceğimiz" bir şey bile yok.

, 09:46: (#19)

Augustinus
Admin kardeşim,

Buradaki sorun çıkarabilecek tek şey şudur.

Biz forumda kendi adımızla yazıyoruz. Siz ise yetkili (admin) adıyla yazıyorsunuz.

Bu durumda kardeşler, Katolik Kateşizmi gibi Vatikan ve Papa onaylı biryerden alıntı yapsalar bile sizin Kutsal Kitap yorumlamalarınız site yetkilisi adıyla yapıldığı için "daha yetkili" gibi görünüyor.

Aslında bu benim yazdıklarımı destekleyen ayetleri bulmamdan kaynaklanıyor, ya da yoruma açık olmayan ayetleri kullanmamdan ve devamında yan/ek tamamlayıcı yorumları da daha az belirgin olan ayetlerle tamamlamandan kaynaklanıyor.

Ayrıca şunu da söylemeliyim ki mesajlarımdaki bazı yerlerde ap açık ayetler var ve yorumum yok, ancak siz bunu Katolik Kilisesi yorumu ile Admin yorıumu gibi göstermişsiniz. İnançsızların kurtulmayacağı, kurtulanların hepsinin iman yoluyla kurtulacağı, iman edenlerin hepsinin Kutsal Ruh aracılığıyla "İsa Rab'dir" diyeceği, her dilin YHVH'nin (İsa'nın) Tanrı olduğunu ikrar edeceği, herkesin kurtulmayacağı, cehennemin var olduğu ve cehenneme gidecek bir çok kişinin olduğu, kurtulanların az olduğu gibi şeyler benim yorumum DEĞİLDİR, bunlar AYNEN Kutsal Kitap'ta yazılı olan şeylerdir. Admin "yorumu" olarak nitelendirilebilecek metinler, bu ap açık ayetler arasında kurulan bağlardır, yorum ve olasılık oldukları da belirtilmiştir. Bundan daha fazla ne yapılabilir? Ayet paylaşmayalım mı? Bu yetki, bence "admin"in yetkisi değil, ayetlerin yetkisi.

Elbetteki her kilisenin kendi yorumu olabilir, Katolik Kilisesi'nin yorumu olabilir, ancak Kutsal Kitap'ta açıkça belirtilen ve konu ile ilgili olan ayetlere değinmeden, konu ile direkt ilgisi ve belirginliği daha az olan ayetlere odaklanmak, o kilisenin yorumunun etkisini azaltır. Bence tam bir kilise yorumu, konu ile ilgili tüm ayetlere değinmeli, doktrinini savunurken, tam tersini işaret eden ve yoruma kapalı ayetleri açıklayabilmelidir. Bunu yapan bir kilisenin yorumu daha güçlü olacaktır.

Augustinus
İşin aslı şudur. Ben Katolik Kilisesi ve bu Kilisenin oluşturduğu Kutsal Kitap'a karşı sevgi duyuyorum. Yanlış anlamayın Kutsal Kitap Vatikan da yazıldı gibi saçma birşey demiyorum. Ama bizim mezhebimiz Petrus'u, Pavlus'u vs hepsini sahiplendiği için öyle dedim...

Bana göre Katolik Kilisesi Kutsal Kitap'ı en güzel yorumluyor...

Ama bir iki yer vardırki ben biraz farklı düşünebiliyorum... Ama işin sonunda Kilise haklı çıkıyor hep.

Ben tavrınızdan ve yazınızdan özellikle rahatsız olmadım. Sadece yorumunuzun fazla yetkili görünmesi durumu var.

İşin aslı üstüne konuştuğumuz konularda Kilise de yüzde yüz yorum yapıp dogmalaştırdığı birşey yok.

Benim ilgi alanım zaten farklı. Çünkü kurtaracağını Tanrı kurtarır diye düşünüyorum. Benim ne düşündüğümün hiçbir önemi yok. Beni kurtardı. Ben kendimide parçalasam insanalrla konuşmalarım sonuç vermiyor. Yürekleri değiştirende, insanları kurtaranda Tanrıdır. Müslüman , Ateist vs kurtulur mu?

İhtimal var mı? Beni çok etkilemeyen konular. Ben onları insan olarak sevmekle yükümlüyüm... Kurtuluşlarını ben sağlayamam :)

Katolik Kilisesi'ne sevgi ve saygı duyduğunuzu biliyorum, peki hiç düşündünüz mü bu sevgi ve saygının, sizi, Katolik Kilisesi'ni sorgulamaktan alıkoyuyor? Acaba, bu sevgi ve saygı; sizi Katolik Kilisesi doktrinlerini kabul etmeye yöneltiyor olabilir mi?

Belki Ortodokslar'ın ve Protestanlar'ın da kendi kiliselerine sevgi ve saygıları aynı etkiye sahiptir...

, 09:47: (#20)

_andreas_
Ve elbette benim için geçerli olan şahsi yorumum, forum yönetiminin yorumu ya da x bir kişinin yorumu değil Kilise'nin yorumudur.

Benim yazdıklarım ise ayet temelli şeylerdir, yorum kısımlarını zaten belirtiyorum. Ancak yoruma açık olmayan salt ayetlerin kendileri de ortadadır.

_andreas_
Aklıma takılan herhangi bir soru olduğunda ve Kilise'den farklı düşündüğüm zamanlarda, her zaman kendime, "2000 senelik Kilise mi daha iyi yorumlayacak sen mi?" diye sorarım. Ve cevap her zaman "Kilise" olur.

Bu düşünceniz aslında kilise tarihine bakıldığında yeteri kadar güçlü bir önerme değildir, çünkü "Kilise" içinde olup ayrılan bir çok başka kilise vardır. Ortodokslar, "Eski Katolikler", Protestanlar gibi. Ek olarak; geçmişte Katolik kilisesinin aracı olduğu ya da katkısı olduğu veya direkt yaratıcısı/uygulayıcısı olduğu bir çok uygulama şu anda yanlış kabul edilmektedir; haçlı seferleri, endüljans vs gibi.

Dolayısıyla "2000 yıllık Kilise" olarak ifade ettiğiniz kavram aslında tek bir bütün gibi değildir. Bu "2000 yıllık Kilise" içinde bir çok tartışma, ihtilaflı uygulama, bölünme vardır. Yani, önerme cümlesinin içindeki kavram, yapılan önermeyi tam olarak destekleyemez.

_andreas_

Sevgilerimle.

Elbetteki istediğinize inanabilirsiniz, ancak bize göre de her zaman her şeyin en iyisini ve doğrusunu ancak Tanrı bilir. Tabi karar sizin, daha önce de söylediğimiz gibi, istediğiniz şeye inanmakta özgürsünüz.

, 10:07: (#21)

Cennete Girebilecek İnsanlar Kimler?; Yanlışlar yok demedim hiçbir zaman. Kilise içinde de yanlışlar vardır ve bundan sonra da olacak. Ama Kutsal Ruh tarafından yönetilen bir Kilise'den bahsediyoruz. Augustinus'un da söylediği gibi bazı şeyler yanlış olmasına rağmen hiçbir zaman dogma olmamıştır. Haçlı seferleri hakkında bir dogma hatırlamıyorum. Yanlış mıdır? Evet, ama dogma değildir. Endüljans ise hala verilmektedir ve yanlış bir uygulama değildir. Her zaman her durumu suistimal etmiş olan insanlar olabilir. Bu ne Katolik Kilise'ye ne başka bir kuruma has bir olaydır. Bugün en küçük bir yerel yönetim biriminden koskoca devletlere ve hatta kiliselere kadar yönetimin içinde olan kişiler büyük küçük yanlışlar yapmaktadırlar.

Aslında üzüldüğüm tek nokta, "Katolik Kilise'nin her zaman doğruyu söylediğine inandığımı" belirtmeme karşılık; "bizim için de her zaman en iyisini Tanrı bilir" demeniz. Bugüne kadar benim veya başka bir katoliğin ağzından "Tanrı değil Katolik Kilise doğrusunu bilir" gibi bir söz çıktı mı? Her şeyin en iyisini Tanrı'nın bildiğine iman etmeyen bir Hristiyan (veya Katolik) var mıdır? İşte bu noktada bu yazdığınız, Hristiyanlar'ı, "Hristiyanlar ve Katolikler" olarak ayıran kimilerinin söylemiyle çakışıyor. Bunu kast etmek istemediyseniz bile böyle bir izlenim yaratıyor.

"Her şeyin en iyisini Tanrı bilir, ancak Tanrı sözünü en iyi Katolik Kilise yorumlar."

Böyle yazmam gerekirdi sanırım bu eleştiriyi almamak için.

Daha fazla uzatmamak ve üzülmemek adına, kardeşimin de söylediği gibi "Tanrı kurtaracağını kurtarır" diyorum. Bunu O'na bırakıyorum. Ve ben sıradan bir Hristiyan olarak hayatımda Tanrı sözünü daha iyi nasıl uygulayabileceğime kafa yormak istiyorum.

, 11:39: (#22)

Cennete Girebilecek İnsanlar Kimler?; Üzgünüm ama
_andreas_

Sevgilerimle.

sözünüz iddialı bir söz ve buna cevaben
Elbetteki istediğinize inanabilirsiniz, ancak bize göre de her zaman her şeyin en iyisini ve doğrusunu ancak Tanrı bilir.

denmesini algılamanız biraz alınganlık içeriyor.

Açıkçası "hristiyanlar ve katolikler" diye yazı yazanlarla çakışıp çakışmadığıma hiç dikkat etmiyorum, ilgili yazarı önemsemiyorum da.

Yazdığım mesajları, başka kişi ve görüşlerin bağlamında değerlendirmemelisiniz, çünkü sadece sizin alıntı yapılan sözlerinize yönelikti.

Yazdığınız mesajdaki sıfat yalnızca Tanrı'ya aittir, bir kişi forumda yanlışlıkla yazdığınız önermedeki gibi bir iddiada bulunduğunda ben de üzerime düşeni yapmak zorundayım, bunu belirttiğim için kırılıyorsanız özür dilerim ancak teolojik olarak bunu söylemekten geri durmam. (http://www.hristiyanforum.com/forum/...ead.php?t=2797)

_andreas_
Yanlışlar yok demedim hiçbir zaman. Kilise içinde de yanlışlar vardır ve bundan sonra da olacak. Ama Kutsal Ruh tarafından yönetilen bir Kilise'den bahsediyoruz

Katolik olmayan hristiyanlar da kendileri ve kiliseleri için "Kutsal Ruh tarafından yönetildiğini" düşünüyorlar. Bunu da unutmamanız gerekiyor. Görüleceği üzere, karşılıklı olarak sözlerin yanlış anlaşılmasına sebebiyet verebilecek düşünceler, cümlelerden ortaya çıkabiliyor. Zannediyorum ki siz, diğer kiliselerin Kutsal Ruh'suz yönetildiğini kast etmiyorsunuz, ama bir başkası bu sözlere bakarak; "Katolik Kilisesi Kutsal Ruh ile yönlendiriliyor, söyledikleri doğru, bununla çelişenler Kutsal Ruh'a karşı geliyorlar (ya da Kutsal Ruh ile yönlendirilmiyorlar)" düşüncesine kapılabilir. Tabi bu da bir alınganlıktır.

Ek olarak; ben de #15. mesajda (http://www.hristiyanforum.com/forum/...5&postcount=15) bunun kişisel bir şey ya da "mezhepsel bir düşmanlık olmadığını" belirtmiştim ancak siz de beni "hristiyanlar ve katolikler" düşüncesindekilerle bir tuttunuz. Bu bir teolojik tartışma ve farklı noktalardayız. http://www.hristiyanforum.com/forum/...d.php?t=336208 adresindeki konuyu hatırlayarak tartışmaya son noktayı koyabiliriz.

, 11:51: (#23)

Cennete Girebilecek İnsanlar Kimler?; Admin kardeşim, ben Protestan kilisesine başladığımda Katolik kilisesini şeytanın evi gibi görüyordum. Bunun nedeni şuydu:

Yanlış tanıdığım hristiyanlık inancını öğrenmiştim. Öyle ise bu yanlışlıkların tüm sorumlusu Katolik kilisesiydi.

Çok yanıldığımı ve hiçbirşeyin göründüğü gibi olmadığını öğrendim ve zaman içinde Katolik öğretiyi benimsedim.

Ama geldiğim yol sebebiyle bir gözü kör aşk durumu söz konusu değil. Hatta tarihte çok ama çok kötü Papalarımız da oldu vs. bu tür şeyler sır değil. Ama Kateşizme bir etkileri olmadı... Öğreti temiz kaldı.

Verdiğiniz ayetlerin rededilemez, tam yetkili ve çok açık oluşuna gelince:
"Petrus, sen kayasın ben kilisemi bu kaya üzerine kuracağım"

Sözü bence çok açık. Çünkü Petrus veya Kefas kaya demek yani Petrus'u Papa ilan ederek kilise üzerinde tam yetkili kılıyor.

Ama Protestan ve Ortodoks kardeşler aynı ayete bakarak bu kayanın İsa Mesih olduğunu söylüyorlar.

Benim buradan çıkardığım sonuç şu:

Ayetler bizce ne kadar açık olursa olsun aynı ayete ve aynı konuya bakıp her insan farklı yorum yapabiliyor.

Bu yüzden Yaratılış kitabı hariç ben her konuda Kilise'nin yorumuna bakarım (Yaratılış hakkında fazla yorum yok o yüzden) ve güvenirim. Çünkü 2000 yıllık kilise. Bir Ortodoks ise kendi kilisesinin yorumuna bakar çünkü 2000 yıllık kilise (bize göre onlar, onlara göre biz kopmuşuzdur gerçek kiliseden). Bir Protestan ise kendi Kutsal Kitap yorumuna güvenir çünkü Tanrı sözleri açık ve belirgindir ve Kutsal Ruh onun yanlış yorumlamasına izin vermeyecektir.

Bu bakış açılarının hepsi kendi içinde doğru olduğu için ben kardeşliğimizden yanayım ve anlaşamamakta anlaşıp zeytin dalı uzatıyorum :)

Yetki konusunda ise yanlış anlaşıldım. Sizin admin kullanıcı adıyla yazmanız diğer fikirler eş derece de argümana sahip olsa bile daha aşağı görünmesine sebep oluyor gibi olabilir dedim. Yoksa kesinlikle Admin olduğun için istediğini yazıyorsun vs. gibi bir söylem değildi. Ayeti ise tabii ki paylaşacaksınız. Ben de aynı konuda Kilise kateşizminde farklı öğretiyi hangi ayetlere dayandırarak vermiş onu yazarım zaten.

Bu tür tartışmaların bu kadar medeni ilerlediği başka bir platform var mı acaba Türkiye'de :)

, 12:04: (#24)

Cennete Girebilecek İnsanlar Kimler?; :)

Doğru. Şu anda "anlaşamadığımızda anlaşıyoruz".

Hristiyanlık'ı yeni tanımaya başlayanlara not:
Katolikler, Ortodokslar, Protestanlar vs.. hepsi BİR'dir. Ne kadar aramızda tartışsak da hepimiz aynı şeye inanırız. Bunlar aramızdaki teolojik tartışmalardır. İnandığımız YOL ve GERÇEK aynıdır.

, 12:16: (#25)

Cennete Girebilecek İnsanlar Kimler?; Eğer isterseniz; Katolik Moderatör ifadelerini Katolik Admin olarak değiştirebiliriz.

Augustinus hesabını da özel üyelikten Katolik Admin konumuna getirebiliriz, tabi en büyük katolik moderatörünüz izin verirse.

Bizim açımızdan bir engel yok...

, 13:02: (#26)

Cennete Girebilecek İnsanlar Kimler?; Sevgili admin kardeşim,
Teklif için çok teşekkürler. Ben şahsi olarak yazmaktan şu an için memnunum. Moderatör olursam bi önceki mesajımdaki gibi "tarihte kötü Papalarımızda olmuştu" ifadesini kullanmam hiç yakışık almaz.

Veya Papa'mız ile ilgili bir haber paylaşıldığında eleştirmem güzel durmaz.

İhtiyaç varsa moderatörlük yaparım ama şu an zaten yeteri kadar Katolik Moderatör var gibi duruyor. Sizin takdiriniz...

Sevgilerimle.

, 13:18: (#27)

Sadmin
Eğer isterseniz; Katolik Moderatör ifadelerini Katolik Admin olarak değiştirebiliriz.

Augustinus hesabını da özel üyelikten Katolik Admin konumuna getirebiliriz, tabi en büyük katolik moderatörünüz izin verirse.

Bizim açımızdan bir engel yok...

Çok güzel bir öneri...kardeşimiz bunu başaracağından eminiz.

, 13:58: (#28)

Cennete Girebilecek İnsanlar Kimler?; Cahilliğime verin ama en büyük katolik moderator kim =)

Ben de Augustinus'un söylediklerine katılıyorum.

, 17:41: (#29)

Augustinus
Admin kardeşim, ben Protestan kilisesine başladığımda Katolik kilisesini şeytanın evi gibi görüyordum. Bunun nedeni şuydu:

Yanlış tanıdığım hristiyanlık inancını öğrenmiştim. Öyle ise bu yanlışlıkların tüm sorumlusu Katolik kilisesiydi.

Çok yanıldığımı ve hiçbirşeyin göründüğü gibi olmadığını öğrendim ve zaman içinde Katolik öğretiyi benimsedim.

Ama geldiğim yol sebebiyle bir gözü kör aşk durumu söz konusu değil. Hatta tarihte çok ama çok kötü Papalarımız da oldu vs. bu tür şeyler sır değil. Ama Kateşizme bir etkileri olmadı... Öğreti temiz kaldı.

Verdiğiniz ayetlerin rededilemez, tam yetkili ve çok açık oluşuna gelince:
"Petrus, sen kayasın ben kilisemi bu kaya üzerine kuracağım"

Sözü bence çok açık. Çünkü Petrus veya Kefas kaya demek yani Petrus'u Papa ilan ederek kilise üzerinde tam yetkili kılıyor.

Ama Protestan ve Ortodoks kardeşler aynı ayete bakarak bu kayanın İsa Mesih olduğunu söylüyorlar.

Benim buradan çıkardığım sonuç şu:

Ayetler bizce ne kadar açık olursa olsun aynı ayete ve aynı konuya bakıp her insan farklı yorum yapabiliyor.

Bu yüzden Yaratılış kitabı hariç ben her konuda Kilise'nin yorumuna bakarım (Yaratılış hakkında fazla yorum yok o yüzden) ve güvenirim. Çünkü 2000 yıllık kilise. Bir Ortodoks ise kendi kilisesinin yorumuna bakar çünkü 2000 yıllık kilise (bize göre onlar, onlara göre biz kopmuşuzdur gerçek kiliseden). Bir Protestan ise kendi Kutsal Kitap yorumuna güvenir çünkü Tanrı sözleri açık ve belirgindir ve Kutsal Ruh onun yanlış yorumlamasına izin vermeyecektir.

Bu bakış açılarının hepsi kendi içinde doğru olduğu için ben kardeşliğimizden yanayım ve anlaşamamakta anlaşıp zeytin dalı uzatıyorum :)

Yetki konusunda ise yanlış anlaşıldım. Sizin admin kullanıcı adıyla yazmanız diğer fikirler eş derece de argümana sahip olsa bile daha aşağı görünmesine sebep oluyor gibi olabilir dedim. Yoksa kesinlikle Admin olduğun için istediğini yazıyorsun vs. gibi bir söylem değildi. Ayeti ise tabii ki paylaşacaksınız. Ben de aynı konuda Kilise kateşizminde farklı öğretiyi hangi ayetlere dayandırarak vermiş onu yazarım zaten.

Bu tür tartışmaların bu kadar medeni ilerlediği başka bir platform var mı acaba Türkiye'de :)

Sevgili kardesim, kardesler, amacim bu topic'te tartismayi sürdürmek degil sadece kendi fikrimi aktarmaktir ve birisi tartisma yapmak arzusundaysa cevap vermiyecegim.

Ben orta yaslarda bir bayim. Katolik Kilisesinin son 3 kutsal Papa Hazretlerinin Katolik ve Hristiyanliga hangi hizmet verdiklerini sadece ben degil, tüm Hristiyan dünyasi bilmektedir.

LAKIN Katolik Kilisesinin tarihi gecen son 30 yil gibi degildir. Orta cagda katolik Kilisesi yüzünden yasananlar, halan bu Hristiyanlarin kara lekesidir.

Sadece Hacli seferleri degil....

Simdi isimleri siralamak istemedigim Papalar sadece öyle yaziyorum Ispanyol asilli olan Papa bu katolik kilisesine yetti, Hristiyanlik disi yasam sürdürmüs, katolik kilisesini Hristiyanliktan koparmis olmalari, kara bir tarih yasandi..adetta 1054'te gibi...büyük SIZMA'nin yasandigi dönemler...

Gercekleri kimse silemez...gercek tarihi, olanlari bitenleri kimse yok edemez. Dogru olan yukarda yazdigin gibi sevgili Augustinus...sadece bizim perspektivimizden degil...

Inanin ki bizim ekümenik Patrigimiz Hristiyanligin tekrar birlesmesini cok arzuluyor ve buna yönelik büyük adimlar atmaktadir. Onun bir konusmasini hatirladim, dedi ki, bizim birlesmemizi Isa Mesih istemektedir.

Umarim bir gün bu iki mezhep ve protestant kardeslerimiz dahil bir oluruz. Konsiller ve dogmalar degisebilir yeterki bizler birlesmek icin caba harciyalim.

Sevgiler

, 21:28: (#30)

Cennete Girebilecek İnsanlar Kimler?; Papaların yaptıklarından bir tanesi de zamanında İncil'i kullanarak cadıların olduğunu iddia edip bir çok insanı katlettirip sonradan cadılığın olmadığını Kutsal Kitap'ta yazmadığını söylemişler. Bunun Hristiyanları barbar olarak gösteren bir diğer etmen olduğunu son 3 günde yaptığım bazı araştırma ve sohbetlerde öğrendim. Ama lütfen kimse yanlış anlamasın. Bir hatam olduysa affola...

Yönetim Notu: Bunu hangi site/kişi/kitap söylüyor? Katoliklik konusunda; katoliklerden, ortodoksluk konusunda ortodokslardan, protestanlık konusunda protestanlardan, hristiyanlık konusunda bu sitedeki hristiyanlardan başka kaynakları kullanırken dikkatli olmanızı öneririz.

, 22:55: (#31)

Cennete Girebilecek İnsanlar Kimler?; Sevgili Seleukos Nikator kardeşim,

Tarihte kötü Papalar olmuştur. Bu bir sır veya giz değil zaten. Aynı şeyi Ortodoks Patrikleri için söyleyemem çünkü araştırmadım. Kendi Mezhebim'in tarihini iyice öğrendim Ortodoksun da iyiside kötüsüde olduğunu varsayıyorum.

Duaların dualarımdır. Sizin bizden diyerek ukalalık etmem ama bizim sizden öğreneceğimiz çok şey var. Hatta nasip olurda yüzyüze görüşürsek bana Chotki öğreterek başlayabilirsin buna :)

Elma Kurdu kardeşim herşeyi kaynağından öğrenmelisin duyduğun her şeye inanma. Bu sitede bir çok kaynak bulabilirsin. Başka kaynak ararsan:

Katolik: www.meryemana.net
Ortodoks: http://www.oodegr.com/tourkika/index.htm

Sitelerinden herkesi kendi kaynağından öğrenebilirsin. Protestan kardeşler hakkında çok daha fazla kaynak var. Ama hangisi iyidir bilemiyorum.

Bu kaynaklarda yazmayanlar dışındakilere çok güvenme. Gel bize sor.

İncil'in hiç bir yerinden cadıları yakın gibi birşeyi destekleyecek birşey çıkaramazsın. Hatta Aziz Augustinus cadı olduğunu iddia edenlerin cidden bazı güçlere sahip olduğuna inanmanın sapkınlık (heretic) olduğunu söylemiştir.

Cadı yakma olayı o dönem Avrupasında genel birşeydi. Hatta Protestan nüfusun yoğun olduğu yerlerde daha çok cadı yakılmıştır. Tek başına kilisenin suçu değildi. Kilise de tamamen suçsuz olamaz. Ama asla bu konuyu onaylayan bir Dogma, Doktrin olmadı.

Sevgilerimle.

, 23:03: (#32)

Cennete Girebilecek İnsanlar Kimler?; Sizi yanıltmak istemem fakat ya Lutheryan bir siteydi yada Yehova Şahitleri diye bir site idi.

, 23:34: (#33)

Cennete Girebilecek İnsanlar Kimler?; Sevgili abilerim/kardeşlerim.

Geçmişe baktığımda bu söylediğim durumu Yehova Şahitleri adlı tarikata ait bir siteden edindiğimi fark ettim. Hemen forumdan kim olduklarına baktım.

Bu adamların Hristiyanlığı kötülemek yalanlamak için ellerinden geleni yaptıkları bir tarikat olduklarını ve daha birçok bilgiye rastladım.

Sizlere yanlış bir siteden edindiğim yalan yanlış bilgilerle yalan yanlış konuştuğum ve vaktinizi çaldığım için özür diliyorum.

Bu konuda bilgi verici mesaj yazmış kardeşlerime de burdan bilgilendirdikleri için teşekkür ederim.

Yüceler Yücesi Rab İsa Mesih'in adı ile
Sevgiler.

, 23:54: (#34)

Elma Kurdu
Sizi yanıltmak istemem fakat ya Lutheryan bir siteydi yada Yehova Şahitleri diye bir site idi.

Lutheryan kardeşlerin diğer mezheplere bu kadar çamur atacağını düşünmem. Kendileri Protestanlar arasında en gelenekçileridir.

Yehova Şahitleri
ve Mormonlar'ın hiçbirşeyini ne oku ne de güven.

Çünkü hristiyan olmayan sapkın tarikatlar. Biri Baş Melek Aziz Mikael'in İsa olduğuna diğeride Tanrı'nın uzaylı olduğuna inanıyor...

Katolik , Ortodoks ve Protestan (Evangelist, Baptist, Lutheryen, Anglikan vs.) mezhepleri dışında Hristiyan mezhebi yoktur geri kalanlar tarikattir.

, 00:05: (#35)

Elma Kurdu
Papaların yaptıklarından bir tanesi de zamanında İncil'i kullanarak cadıların olduğunu iddia edip bir çok insanı katlettirip sonradan cadılığın olmadığını Kutsal Kitap'ta yazmadığını söylemişler. Bunun Hristiyanları barbar olarak gösteren bir diğer etmen olduğunu son 3 günde yaptığım bazı araştırma ve sohbetlerde öğrendim. Ama lütfen kimse yanlış anlamasın. Bir hatam olduysa affola...

Yönetim Notu: Bunu hangi site/kişi/kitap söylüyor? Katoliklik konusunda; katoliklerden, ortodoksluk konusunda ortodokslardan, protestanlık konusunda protestanlardan, hristiyanlık konusunda bu sitedeki hristiyanlardan başka kaynakları kullanırken dikkatli olmanızı öneririz.

Üç koca gün araştırıp bu sonuca mı ulaştın?

"Dünyadaki tüm İncilleri din adamları toplayıp değiştirip yerine geri koymuş" iddiaları gibi.

SAYFA BAŞINA GİTMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

Cennete Girebilecek İnsanlar Kimler? konusuna benzer konular

SİTEMİZE 10 SANİYE İÇİNDE ÜYE OLABİLİRSİNİZ!

SİTE İÇİ ARAMA MOTORU

Detaylı arama

KUTSAL KİTAPLAR KELİME ARAMA MOTORU

v B u l l e t i n ® J e l s o f t . E n t e r p r i s e s L t d . - Copyright ©2000 - 2015,

İncil | İsa Mesih | Tanrı Rab Allah | Hristiyanlık ve Hristiyan | Kuran | İslam | Muhammed | Katolik | Ortodoks | Protestan

incil | incil