HRİSTİYAN FORUM
El yazması İnciller
HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > İncil

El yazması İnciller

Bu konu 796 kez okundu, 4 kez cevaplandı

can263
(Kayıtlı Kullanıcılar)
- -

Amacim kesinlikle inandiginiz degerlere hakaret etmek degildir sadece soru sormaktir anlayisiniz icin simdiden teşekkür ederim.

Suan ki incilin bir cok bölümünün eski el yazması incillerde bulunamamasi ve bu bolumlerin sonradan eklenmis olmasi incilin korunarak bu gune kadar gelmediginin ve tahrif oldugunu kanitlamaz mi?

Yönetim Notu: İncil'in bir çok bölümünün eski el yazması İncil kopyalarında bulunmadığı ifadeniz bir YALANdır. Tam tersi şekilde, sadece bazı kopyalarda az sayıda ayet ile ilgili kopyalarda farklılıklar vardır. Kurduğunuz cümle bir yalandır ve art niyetlidir. El yazmaları kopyalarına bakılarak İncil'in DÜNYA ÜZERİNDE ARKEOLOJİK ANLAMDA EN İYİ ŞEKİLDE DOĞRULANMIŞ METİN olduğunu hristiyan olmayan kaynaklar bile söyler. Buradaki insanları aklısıra aptal yerine koyup böyle sinsi, dayanaksız ve art niyetli cümleler kurmayın.

- -
 #1.  ✍ 2014-01-26, 21:47

Augustinus
(KATOLİK MODERATOR (Bu bilginin doğruluğu yönetim tarafından onaylanmıştır))
- -

Abu bahsettiğiniz iddiaları kanıtlamak iddia sahiplerine aittir.

Hukuk "suçlanan değil suçlayanın kanıt sunmasını" zorunlu tutar.

El yazmalarında bulunmadığını ve ekleme olduğunu iddia edenler size ne gibi bir kaynak gösterdiler?

- -
 #2.  ✍ 2014-01-27, 03:04

can263
(Kayıtlı Kullanıcılar)
- -

Augustinus yazdı:

El yazmalarında bulunmadığını ve ekleme olduğunu iddia edenler size ne gibi bir kaynak gösterdiler?

Bunu soyleyen benim ve kaynak olarakta sizin incilinizi gösteriyorum taksimdeki st Antuan kilisesinden aldığım incilin bir cok bolumun altında bu not yazıyor.
Ornek olarak havarilerin isleri bolum 24 ayet 7
havarilerin isleri bolum 15 ayet 34
havarilerin isleri bolum 9 ayet 5-6
havarilerin isleri bolum 8 ayet 37

- -
 #3.  ✍ 2014-06-23, 22:43

Augustinus
(KATOLİK MODERATOR (Bu bilginin doğruluğu yönetim tarafından onaylanmıştır))
- -

can263 yazdı:
Augustinus yazdı:

Bunu soyleyen benim ve kaynak olarakta sizin incilinizi gösteriyorum taksimdeki st Antuan kilisesinden aldığım incilin bir cok bolumun altında bu not yazıyor.
Ornek olarak havarilerin isleri bolum 24 ayet 7
havarilerin isleri bolum 15 ayet 34
havarilerin isleri bolum 9 ayet 5-6
havarilerin isleri bolum 8 ayet 37

Havarilerin İşleri 8:36-37 Notu:
Bazı Grekçe el yazmaları, "Filipus, 'Bütün yüreğinle iman edersen vaftiz olabilirsin' dedi. Hadım da, ' İman ediyorum ki, İsa Mesih Tanrı'nın Oğlu'dur' dedi" sözlerini de içerir.

9:5-6 da birşey bulamadım.

Havarilerin İşleri 15:33-34 Notu:
bazı Grekçe elyazmaları, "Ama Silas orada kalmaya karar verdi" sözlerini de içerir.

Yönetim notunun neresini algılamadınız? Bu yazanlarla sizin söylediğiniz şey aynı mı?

Yeni Ahit tarihteki en sağlam kalmış kaynaktır. Bunu diğer hiç bir yazılı metin için söyleyemeyiz. Bu tip ufak noktaların belirtilmesi sizin gibi hevesli saldırganları tahrik etse bile, aslında bu konuda ne kadar açık ve dürüst olunduğunun göstergesidir.

Yeni Ahit'in Yunanca 5600 antik elyazması vardır. MS.50-100 arası yazılan bu kitapların en erken kopyası MS. 130 yılına aittir (eldeki en erken kopya ile orjinal arasında yüzyıldan az var). Tüm bu el yazması kopyalar arasındaki tutarlılık 99.5%dir...

Yani:
YENİ AHİT 5600 Kopya - MS50-100 yazılış - MS130 en erken Kopya - 99.5% tutarlılık
HOMER (ILIAD) 643 Kopya - MÖ 900 yazılış - MÖ400 en erken kopya (500 yıl) - 95% tutarlılık
PLATO 7 Kopya- MÖ427-347 yazılış - MS900 en erken kopya (1200 yıl)

Komik olmayın...

- -
 #4.  ✍ 2014-06-24, 01:03

berkaya4
(İptal edilmiş üyelik (ban veya istek üzerine iptal))
- -

Günaydın. Sizin sorunuz daha önce de sorulmuştu. Aşağıdaki linkten sorunuzun cevabını alabilirsiniz.

http://www.hris...d.php?t=338605

- -
 #5.  ✍ 2014-06-24, 07:16

ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

Kullanıcı adı:

Şifre:

Şifre (tekrar):

Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)

Email adresiniz (tekrar):

ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız:

Şifreniz:

Şifrenizi mi unuttunuz?
youtube: İncil filmini, azizlerin yaşamları filmlerini ve Hristiyanlık'la alakalı videolarımızı izleyin! youtube kanalımızdan izleyin
twitter: Forumdaki son mesajları, twitter hesaplarımız aracılığıyla takip edin!
facebook: Forumdaki son mesajları, facebook sayfalarımız aracılığıyla takip edin!

SİTE İÇİ ARAMA MOTORU

Hristiyanlık hakkında merak ettiğiniz şeyi aşağıdaki kutucuğa yazarak sitemiz içinde arayın!

Tevrat, Zebur, İncil (hristiyan kutsal kitapları) içinde kelime arama

Tevrat & Zebur İncil