HRİSTİYAN FORUM
İsa Mesih neden neden 30-33 yaşında çarmıha gerildi?
HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > İncil

İsa Mesih neden neden 30-33 yaşında çarmıha gerildi?

Bu konu 1190 kez okundu, 4 kez cevaplandı

loverboy97
(İptal edilmiş üyelik (ban veya istek üzerine iptal))
- -

Merhaba arkadaşlar.Sizlerden cevaplamanızı rica ettiğim 2 sorum var.İsa'nın çarmıha gerilme yaşı 30-33 olarak tahmin ediliyormuş.Anlayamadığım 1. soru şu İsa Tanrıysa yada Tanrısal özü taşıyorsa o zaman neden 30-33 yaşına kadar Tanrı yı insanlara anlatmak için bekledi yani neden 20 yaşlarında yani daha da önce yapmadı? 2. soru şu İsa çocukken yada gençken yani mesela 8 ile 19 yaşları arasında da Tanrısal özünü belli ediyor muydu.Yani şunu demek istiyorum Tanrı neden 30 yıl bir insan bedeninde yaşadı?

- -
 #1.  ✍ 2014-04-26, 11:59

hiatus
(Özel üye)
- -

loverboy97 yazdı:
Merhaba arkadaşlar.Sizlerden cevaplamanızı rica ettiğim 2 sorum var.İsa'nın çarmıha gerilme yaşı 30-33 olarak tahmin ediliyormuş.Anlayamadığım 1. soru şu İsa Tanrıysa yada Tanrısal özü taşıyorsa o zaman neden 30-33 yaşına kadar Tanrı yı insanlara anlatmak için bekledi yani neden 20 yaşlarında yani daha da önce yapmadı? 2. soru şu İsa çocukken yada gençken yani mesela 8 ile 19 yaşları arasında da Tanrısal özünü belli ediyor muydu.Yani şunu demek istiyorum Tanrı neden 30 yıl bir insan bedeninde yaşadı?

Evet kardeşim her zaman Tanrı'dan bahsetti ve hatta Tapınak'ta öğretti daha küçük bir çocukken bile, Luka İncili'ni okumanızı tavsiye ederim. Ama neden büyük işini o yaşta o zamanda gerçekleştirdiğini biz bilemeyiz, teolojik bir açıklamasını bilen varsa o başka. Gene de dikkat ederseniz hep belli bir zamanı gözetmektedir. Zamanı gelmeden önce insanların O'nun gerçekte kim olduğunu açıklamamalarını ister, Kana'daki düğünde annesi yardım isteyince "Benim zamanım henüz gelmedi" der ancak gene de mucizeyi gerçekleştirir. Dolayısıyla evet Tanrı'nın o yaşlar için belli bir planı varmış ama özel sebebini teolojik olarak açıklayabilecek arkadaşlar varsa sözü onlara devrediyorum.

- -
 #2.  ✍ 2014-04-26, 17:53

Konstantin
(Özel üye)
- -

Çünkü o zamanki toplumsal temayül, bir erkeğin 30 yaşında "adam" ya da "erkek" sayılmasıydı. 30 yaşından küçük biri o zaman "çocuk" sayılıyordu.

- -
 #3.  ✍ 2014-04-26, 19:01

loverboy97
- -

teşekkür ederim

- -
 #4.  ✍ 2014-04-26, 21:33

Halukca
- -

Isa mesih, Johannes 19:30 da " Tamamlandı" diyor. Ben okuduğumda kutsal kitabı benim gözümde şu sahne canlanıyor. Bu tamamlanmaya kadar geçirdiği dönem. Çocukluk, gençlik ve yeryüzündeki ayrılması. Çocukluk bir tanıklık dönemi geçiriyor. Elisabetin karnındaki çocuğun hareketlenmesi, yıldız bilimcilerin onu araması, simonun Mesih'i kucağına almadan ölmemesi, ayrıca peygamber kadın 84 yaşındaki Hannanın Tanrı'ya şükr etmesi vs. Örnekler okudukça çoğalır... Gençlik dönemi zamanı havrada geçiyor ve zamanının çoğu hahamlarla sohbet ediyor. Hatta 12 yaşında havrada sohbet ederken annesi ve üvey babası Mesih'i arıyorlar. Uzatmak istemiyorum. Kutsal kitap tamamen okunursa bir CV çıkıyor ortaya.

- -
 #5.  ✍ 2014-04-27, 01:20

ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

Kullanıcı adı:

Şifre:

Şifre (tekrar):

Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)

Email adresiniz (tekrar):

ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız:

Şifreniz:

Şifrenizi mi unuttunuz?
youtube: İncil filmini, azizlerin yaşamları filmlerini ve Hristiyanlık'la alakalı videolarımızı izleyin! youtube kanalımızdan izleyin
twitter: Forumdaki son mesajları, twitter hesaplarımız aracılığıyla takip edin!
facebook: Forumdaki son mesajları, facebook sayfalarımız aracılığıyla takip edin!

SİTE İÇİ ARAMA MOTORU

Hristiyanlık hakkında merak ettiğiniz şeyi aşağıdaki kutucuğa yazarak sitemiz içinde arayın!

Tevrat, Zebur, İncil (hristiyan kutsal kitapları) içinde kelime arama

Tevrat & Zebur İncil