HRİSTİYAN FORUM
Yakup 4:5'teki alıntı
HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > İncil

Yakup 4:5'teki alıntı

Bu konu 714 kez okundu, 8 kez cevaplandı

Giyotin424
(Özel üye)
- -

Merhaba kardeşler, Kutsal kitap'ta aramama rağmen bir türlü bu alıntının yerini bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Esen kalın.

- -
 #1.  ✍ 2014-08-24, 19:27

Augustinus
(KATOLİK MODERATOR (Bu bilginin doğruluğu yönetim tarafından onaylanmıştır))
- -

Sevgli kardeşim,
Sorun için teşekkürler zira sayende yeni birşeyler öğrendim.
Haydock Catholic Commentary'e baktığımda bu kısmın belirsiz bir ayeti alıntıladığını gösteriyor ama tahminen Hezekiel 23:25 gibi duruyor diyor.

Elimizdeki Yeni Çeviri'ye bakacak olursan kafan karışacaktır. Daha düzgün bir çeviri olan Eski Çeviriye (Kitab-ı Mukaddes) bakarsak bana da olabilir gibi geldi.

HEZEKİEL 23:25 (Eski Çeviri) yazdı:
Ve kıskançlığımı senin karşına koyacağım, ve sana kızgınlıkla davranacaklar; burnunu ve kulaklarını kesip düşürecekler, ve senden artakalan kılıçla düşecek, oğullarını ve kızlarını alacaklar, ve senden artakalanı ateş yiyip bitirecek.

Ancak bu eski çeviride de Yakup 4:5 çok farklı çevrilmiş ve Haydock Commentary'deki bambaşka noktaları ortaya çıkarmış.

YAKUP 4:5 (Eski Çeviri) yazdı:
Yahut yazı boş yere söyliyor mu sanıyorsunuz? Bizde duran ruh hasede kadar gıpta eder mi?

Haydock'a göre burada iki ihtimal var. Ya insanın içinde kötü bir ruh var (kesinlikle Tanrıdan gelmeyen) ve hasetlik yapıyor ya da içlerindeki Tanrı'nın Ruh'u onları sorguluyor ve "ben size sevin demedim mi ki haset ediyorsunuz?" gibi bir yargı var.

Durum karışık kardeşim. Soruna gelince Hezekiel 23:25 olabilir deniyor.

Sen ne düşünüyorsun?

- -
 #2.  ✍ 2014-08-24, 23:57

clicknettin
(İptal edilmiş üyelik (ban veya istek üzerine iptal))
- -

"Haydock Commentary" gibi yorum kitapları magisterium'un (öğretiş ofisi) onayından geçtikten sonra mı yayınlanıyor?

- -
 #3.  ✍ 2014-08-25, 00:53

Augustinus
- -

clicknettin yazdı:
"Haydock Commentary" gibi yorum kitapları magisterium'un (öğretiş ofisi) onayından geçtikten sonra mı yayınlanıyor?

Rev. Fr. George Leo Haydock zaten bir rahip ve Kutsal Kitap alimiydi...
Douay-Rheims çevirisi üzerinden yaptığı bu commentary tabii ki episkoposlar tarafından onay aldı...

Ancak direkt olarak Nihil Obstat (Doktrinsel olarak hatasız) ve Imprimatur (basılabilir) izinleri varmıdır hatırlamıyorum. Eve gidince bakıp söylerim kardeşim.

- -
 #4.  ✍ 2014-08-25, 15:38

ANDREASEA
(Özel üye)
- -

Bu konu ve yazilanlar icin anket talebim var. Okuyanların kaçı anladı? Anlayanlar ne anladı?

Arkadaşlar kusura bakmayın ama ben hiç bir şey anlamadım. :)

- -
 #5.  ✍ 2014-08-25, 18:47

Giyotin424
(Özel üye)
- -

Değerli cevabın için çok teşekkür ederim kardeş. "insanın içinde kötü bir ruh var (kesinlikle Tanrıdan gelmeyen) " yorumu bana Yaratılış 8:21'i hatırlattı. İnsan günah işlemeye meyillidir. Alıntılanan yeri tam olarak bulamadığımdan bu alıntının birebir ayet değilde bir bölümün genel özeti olarak yorumladım. Kutsal kitapta bazı mesajlar uzun hikayelerle anlatılabiliniyor bazen. Alıntı yapan yazar bölümün tamamını yazamayacağından sadece mesajını aktarması muhtemeldir diye düşündüm.

Hezekiel 23:25, Yaratılış 8:2 vb. Bölümlerin aktardığı ortak bir mesaj olarak değerlendirilebilir sanırım bu alıntı.

Eğer durum buysa Kutsal kitapta alıntılanan bölümlerin her zaman birebir ayet olmayacağı, yazarın bir bölümden veya Kutsal kitabın genelinden çıkardığı bir mesajda olabileceği sonucu çıkar. Aynı durum Yuhanna 7:38 içinde geçerli olabilir.

- -
 #6.  ✍ 2014-08-25, 19:36

Augustinus
- -

Giyotin424 yazdı:
Değerli cevabın için çok teşekkür ederim kardeş. "insanın içinde kötü bir ruh var (kesinlikle Tanrıdan gelmeyen) " yorumu bana Yaratılış 8:21'i hatırlattı. İnsan günah işlemeye meyillidir. Alıntılanan yeri tam olarak bulamadığımdan bu alıntının birebir ayet değilde bir bölümün genel özeti olarak yorumladım. Kutsal kitapta bazı mesajlar uzun hikayelerle anlatılabiliniyor bazen. Alıntı yapan yazar bölümün tamamını yazamayacağından sadece mesajını aktarması muhtemeldir diye düşündüm.

Hezekiel 23:25, Yaratılış 8:2 vb. Bölümlerin aktardığı ortak bir mesaj olarak değerlendirilebilir sanırım bu alıntı.

Eğer durum buysa Kutsal kitapta alıntılanan bölümlerin her zaman birebir ayet olmayacağı, yazarın bir bölümden veya Kutsal kitabın genelinden çıkardığı bir mesajda olabileceği sonucu çıkar. Aynı durum Yuhanna 7:38 içinde geçerli olabilir.

-Kutsal Yazı demese Hanok'un Kitabı gibi bir kitapdan alıntı yapmıştır diyeceğim (Yahuda 1:14-15'de olduğu gibi) ancak açıkça Kutsal Yazı demiş. Dolayısı ile söylediğin doğru olabilir kardeşim.

-AndreasEA kardeşim neyi anlamadın yahu? :)

-Clicknettin kardeşim, Impirimatur ve Nihil Obstat genelde tek bir Episkopos tarafından verilirken dediğim commentary onlarca Episkopos tarafından onaylanmış. Ben'de büyük bir Katolik Çevirisi olan Douay-Rheims ve altında da bu yorum kitabı var... Ancak sen de internette İngilizcen varsa okuyabilirsin: http://haydock1859.tripod.com/

- -
 #7.  ✍ 2014-08-25, 23:21

CinnettinYıldız
(GEÇERSİZ EMAİL YÜZÜNDEN ÜYELİĞİNİZ OTOMATİK OLARAK İPTAL EDİLMİŞTİR. (YÖNETİME BAŞVURUNUZ))
- -

Mısırdan Çıkış 20:5
Putların önünde eğilmeyecek, onlara tapmayacaksın. Çünkü ben, Tanrın RAB, kıskanç bir Tanrı'yım. Benden nefret edenin babasının işlediği günahın hesabını çocuklarından, üçüncü, dördüncü kuşaklardan sorarım.

Mısırdan Çıkış 20:3
"Benden başka tanrın olmayacak.

- -
 #8.  ✍ 2014-08-28, 23:28

CinnettinYıldız
(GEÇERSİZ EMAİL YÜZÜNDEN ÜYELİĞİNİZ OTOMATİK OLARAK İPTAL EDİLMİŞTİR. (YÖNETİME BAŞVURUNUZ))
- -

Mısırdan Çıkış 20:5 Putların önünde eğilmeyecek, onlara tapmayacaksın. Çünkü ben, Tanrın RAB, kıskanç bir Tanrı'yım. Benden nefret edenin babasının işlediği günahın hesabını çocuklarından, üçüncü, dördüncü kuşaklardan sorarım.
Mısırdan Çıkış 20:3 Benden başka tanrın olmayacak.

- -
 #9.  ✍ 2014-08-28, 23:33

ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

Kullanıcı adı:

Şifre:

Şifre (tekrar):

Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)

Email adresiniz (tekrar):

ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız:

Şifreniz:

Şifrenizi mi unuttunuz?

SİTE İÇİ ARAMA MOTORU

Hristiyanlık hakkında merak ettiğiniz şeyi aşağıdaki kutucuğa yazarak sitemiz içinde arayın!

Tevrat, Zebur, İncil (hristiyan kutsal kitapları) içinde kelime arama

Tevrat & Zebur İncil