HRİSTİYAN FORUM
İsa Neden Petrus'a Şeytan Dedi?
HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > İncil

İsa Neden Petrus'a Şeytan Dedi?

Bu konu 1323 kez okundu, 9 kez cevaplandı

Ryuzaki
(Özel üye)
- -

Merhaba arkadaşlar, kafamı karıştıran bir soru oldu ve sizle paylaşmak istedim.

İsa'nın Petrus'a özel bir konum verdiğini biliyoruz imanından dolayı ancak şöyle bir söz de sarfetmiştir. Neden olduğunu anlayamadım. Açıklarsanız sevinirim.

"21 Bundan sonra İsa, kendisinin Kudüs'e gitmesi, ihtiyarlar, başkâhinler ve din bilginlerinin elinden çok acı çekmesi, öldürülmesi ve üçüncü gün dirilmesi gerektiğini öğrencilerine anlatmaya başladı.
22 Bunun üzerine Petrus O'nu bir kenara çekip azarlamaya başladı. «Tanrı korusun, ya Rab! Senin başına asla böyle bir şey gelmeyecek!» dedi.
23 Ama İsa dönüp Petrus'a şöyle dedi: «Çekil önümden, Şeytan! Sen yolumda engelsin. Senin düşüncelerin Tanrı'nın değil, insanın düşünceleridir.»"

- -
 #1.  ✍ 2014-09-09, 04:35

Augustinus
(KATOLİK MODERATOR (Bu bilginin doğruluğu yönetim tarafından onaylanmıştır))
- -

Çünkü her insan gibi Petrus'da günaha düşmüştür. Rab'bin kurtuluş planını anlamadan ona karşı çıkmıştır.

Bir insanın peygamber, havari ya da Papa olması onu günahsız kılmaz.

- -
 #2.  ✍ 2014-09-09, 12:09

GaRGaMeL
(Bu üyelik askıya alınmıştır, yönetime başvurunuz)
- -

Petrus kaya olunca kilise o kayanın üzerine kuruluyor eee şeytan olunca da aynı kilise :))

Yani anlamak isteyen anladığını anlar :)))

Sonucta Aziz Petrus bir insandır, Aziz ve ya havari olması hatta ilk papa olması dahi günah işlenmesine engel değildir. Zaten bu dünyaya gelmiş tek bir günahsız var o da Oğul dur.

Rab İsa nın yolu gerçek yoldur. Geresi teferruat tir.

- -
 #3.  ✍ 2014-09-09, 18:04

rivotorto
- -

Gayet güzel bir şekilde açıklanmış;
http://meryemana.net/books/vaftize-hazirlik/sayfa-27

- -
 #4.  ✍ 2014-09-09, 18:28

datatip
(Özel üye)
- -

İsa öldürülecekti yani bedeni yok edilmek isteniyordu.
Petrus İsa'nın bedenini koruyup,İsa'nın hep bedensel olarak yanında kalmasını istiyordu.
Tıpkı bizlerinde sevdiklerimizin ölmesini istememesi gibi
Ama İsa'nın bedendeki görevini tamamlaması gerekiyordu.
Petrus'a bedeni değil ruhunu sevmesini istiyordu

Petrus'a,bedeni,ruhdan önemli gösterende şeytan idi.
Çekil önümden şeytan derken hem Şeytan'a hemde şeytanın etkilediği Petrus'a aynı anda sesleniyordu.
Bu şeytanın fikriydi yoksa Petrus ayrı şeytan ayrı.
Petrus bile olsak,şeytanın etki alanındayız demekki

Buda bir yorum !

- -
 #5.  ✍ 2014-09-09, 20:21

ANDREASEA
(Özel üye)
- -

GaRGaMeL yazdı:
Petrus kaya olunca kilise o kayanın üzerine kuruluyor eee şeytan olunca da aynı kilise :))

Sonucta Aziz Petrus bir insandır, Aziz ve ya havari olması hatta ilk papa olması dahi günah işlenmesine engel değildir. Zaten bu dünyaya gelmiş tek bir günahsız var o da Oğul dur.

Gülücüklü cümleleriniz haricindeki cümlenize katılıyorum sadece.

Petrus kaya olunca kilise o kayanin üzerine kurulmuyor.

Mesih İsa: "Ben de sana şunu söyleyeyim, sen Petrus'sun ve ben kilisemi bu kayanın üzerine kuracağım. Ölüler diyarının kapıları ona karşı direnemeyecek. (*MATTA‬ *16‬:*18‬)

Nasıl anlarsanız anlayabilirsiniz.

Şeytan Petrus'u kullanabilir ve kullandı. İsa'yı kandırmak için her yolu denedi. Ancak bu olay yaşandığında daha Mesih İsa kilisesini Petrus'a emanet etmemişti ve yine Petrus ve diğer havarilere Kutsal Ruh inmemişti. Ne zaman indiğini biliyorsunuz zaten.

- -
 #6.  ✍ 2014-09-09, 22:13

Konstantin
(Özel üye)
- -

ANDREASEA yazdı:
GaRGaMeL yazdı:

Gülücüklü cümleleriniz haricindeki cümlenize katılıyorum sadece.

Petrus kaya olunca kilise o kayanin üzerine kurulmuyor.

Mesih İsa: "Ben de sana şunu söyleyeyim, sen Petrus'sun ve ben kilisemi bu kayanın üzerine kuracağım. Ölüler diyarının kapıları ona karşı direnemeyecek. (*MATTA‬ *16‬:*18‬)

Nasıl anlarsanız anlayabilirsiniz.

Şeytan Petrus'u kullanabilir ve kullandı. İsa'yı kandırmak için her yolu denedi. Ancak bu olay yaşandığında daha Mesih İsa kilisesini Petrus'a emanet etmemişti ve yine Petrus ve diğer havarilere Kutsal Ruh inmemişti. Ne zaman indiğini biliyorsunuz zaten.

Luka 22:31-32
"Simun, Simun! İşte şeytan buğdayı samandan ayırır gibi sizi elemek için izin istedi.

Ama imanın sarsılmasın diye senin için dua ettim. Sen de geri döndüğünde kardeşlerini destekle."

Petrus'la ilgili "çekil önümden şeytan" ayetini görenler genelde İsa Mesih'in Petrus'a "senin için dua ettim" sözlerinin geçtiği bu ayet söz konusu olunca görmezden geliyor. Belki biraz da bu ayetin üzerinde düşünürlerse bakışları değişebilir.

- -
 #7.  ✍ 2014-09-10, 14:08

S A D M İ N
(☩Admin (FACEBOOK TWITTER))
- -

Ya da Şeytan dedikten çok sonra ''koyunlarımı güt'', ''koyunlarımı otlat'' dediğini...

- -
 #8.  ✍ 2014-09-10, 14:30

Augustinus
(KATOLİK MODERATOR (Bu bilginin doğruluğu yönetim tarafından onaylanmıştır))
- -

Sadmin yazdı:
Ya da Şeytan dedikten çok sonra ''koyunlarımı güt'', ''koyunlarımı otlat'' dediğini...

:)

- -
 #9.  ✍ 2014-09-11, 00:19

GaRGaMeL
- -

Ne güzel işte Petrus seytanin etkisinde kalmamasi icin Rab herkes için dua ettiği gibi onada ediyor. Rabbin hitabi Petrus'a dır. Sen ve haleflerin demiyor ya da sen ve ardından gelecekler koyunlarimi gudun demiyor. Sorun su; kişiye yapilan hitabi genele yayarsan istediğin sonuca varırsın.

Esenlikler

- -
 #10.  ✍ 2014-09-11, 07:18

ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

Kullanıcı adı:

Şifre:

Şifre (tekrar):

Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)

Email adresiniz (tekrar):

ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız:

Şifreniz:

Şifrenizi mi unuttunuz?
youtube: İncil filmini, azizlerin yaşamları filmlerini ve Hristiyanlık'la alakalı videolarımızı izleyin! youtube kanalımızdan izleyin
twitter: Forumdaki son mesajları, twitter hesaplarımız aracılığıyla takip edin!
facebook: Forumdaki son mesajları, facebook sayfalarımız aracılığıyla takip edin!

SİTE İÇİ ARAMA MOTORU

Hristiyanlık hakkında merak ettiğiniz şeyi aşağıdaki kutucuğa yazarak sitemiz içinde arayın!

Tevrat, Zebur, İncil (hristiyan kutsal kitapları) içinde kelime arama

Tevrat & Zebur İncil