HRİSTİYAN FORUM
İncil, Matta 5:28'te ne denilmek isteniyor?
HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > İncil

İncil, Matta 5:28'te ne denilmek isteniyor?

Bu konu 2184 kez okundu, 4 kez cevaplandı

artke87
(Özel üye)
- -

Merhaba aşağıda yazdığım ayet ile ilgili yorumunuzu rica ederim; Burda "gözü çıkarmak veya eli kesmek" tabirleri sembolik olarak mı kullanılmaktadır? yani günaha sebebiyet veren yönlerinizi bastırın mı denmek istenmektedir ? yoksa gerçekten o uzuvları yok edin mi denmek istenmektedir ?

"MATTA 5:28 Ama ben size diyorum ki, bir kadına şehvetle bakan her adam, yüreğinde o kadınla zina etmiş olur. Eğer sağ gözün günah işlemene neden olursa, onu çıkar at. Çünkü vücudunun bir üyesinin yok olması, bütün vücudunun cehenneme atılmasından iyidir. Eğer sağ elin günah işlemene neden olursa, onu kes at. Çünkü vücudunun bir üyesinin yok olması, bütün vücudunun cehenneme gitmesinden iyidir."

RAB İSA MESİH SİZİNLE OLSUN...

- -
 #1.  ✍ 2014-09-16, 17:14

Giyotin424
(Özel üye)
- -

Bu bölümü okuduğumda 2 şey düşünüyorum.

1- Kilisede kardeşlerin sürçmesine sebep olan kişilerin kiliseden uzaklaştırılması gerektiği..

2- Kadınları giydikleri elbiselerden dolayı, "günaha sebep oluyor" gerekçesiyle taşlayan kişilerin o kadını öldüreceklerine günah işlemelerine sebep olan gözlerini çıkarmaları(gerçek anlamda) daha mantıklıdır. Bozuk olan yüreğimizi düzelteceğimize komşumuzu değiştirmeye çalışıyoruz çoğu zaman. Bilmeliyiz ki biz eğer günah işliyorsak bunun tek sorumlusu biziz.

Selametle

- -
 #2.  ✍ 2014-09-16, 18:01

artke87
(Özel üye)
- -

Ama elin kesilmesi veya gözün çıkarılması v.b. bedene zarar verme durumu hem başlı başına kendisi günahtır hem de islamiyette'ki "Kısasa kısas" denen ( hırsızlık yapanın elinin kesilmesi veya birinin gözünü çıkaranın gözünün çıkarılması v.b. ) vahşi ve Hristiyanlık'ta hiç yeri olmayan bir durumun tezahürü gibi geliyor. Ben bu yüzden bu ayeti hep sembolik olarak yorumlamıştım ama son günlerde nedense daha çok aklımı kurcalamaya başladı...

- -
 #3.  ✍ 2014-09-16, 19:01

ahmet112233
(Bu üyelik askıya alınmıştır, yönetime başvurunuz)
- -

artke87 yazdı:
Merhaba aşağıda yazdığım ayet ile ilgili yorumunuzu rica ederim; Burda "gözü çıkarmak veya eli kesmek" tabirleri sembolik olarak mı kullanılmaktadır? yani günaha sebebiyet veren yönlerinizi bastırın mı denmek istenmektedir ? yoksa gerçekten o uzuvları yok edin mi denmek istenmektedir ?

"MATTA 5:28 Ama ben size diyorum ki, bir kadına şehvetle bakan her adam, yüreğinde o kadınla zina etmiş olur. Eğer sağ gözün günah işlemene neden olursa, onu çıkar at. Çünkü vücudunun bir üyesinin yok olması, bütün vücudunun cehenneme atılmasından iyidir. Eğer sağ elin günah işlemene neden olursa, onu kes at. Çünkü vücudunun bir üyesinin yok olması, bütün vücudunun cehenneme gitmesinden iyidir."

Kardeşim ilk öncelikle belirtmek isterim ki;Bu Görüş Tamamen bana aittir.Eğer Yanlış bir bilgi varsa Kardeşlerimden beni Düzeltmelerini istiyorum.

yazdı:
MATTA 5:28 "Ama ben size diyorum ki, bir kadına şehvetle bakan her adam, yüreğinde o kadınla zina etmiş olur. Eğer sağ gözün günah işlemene neden olursa, onu çıkar at. Çünkü vücudunun bir üyesinin yok olması, bütün vücudunun cehenneme atılmasından iyidir. Eğer sağ elin günah işlemene neden olursa, onu kes at. Çünkü vücudunun bir üyesinin yok olması, bütün vücudunun cehenneme gitmesinden iyidir."

Burada Kardeşim, Mesih'in bize anlattığı şey mecazi bir anlam taşımakta.Amaç ise Zina Etmenin,Ellerimizle günah işlemenin(Hırsızlık,Cinay et vb.) çok ciddi Günahlar olduğudur.

Yani Kardeşim Senin Anlayacağın Tanrı Vücudumuza Zarar vermemizi istemiyor, sadece Günahların Ciddiyetini anlayalım diye böyle bir anlatım Tercih Ediyor.Yoksa İslamdaki gibi Kol,El Kesme istenmiyor.

Ne olursa olsun bu konuda Kendimizin, Günah İşlememize engel Olmamızı İstiyor.Amaç Bu Kardeşim.

Umarım Ne demek istediğimi anlamışsındır ve umarım yardımcı olmuşumdur.

Esenlikle Kal Kardeşim.

- -
 #4.  ✍ 2014-09-16, 19:30

Augustinus
(KATOLİK MODERATOR (Bu bilginin doğruluğu yönetim tarafından onaylanmıştır))
- -

Ayet tabii ki vurgulanan noktanın vehametini göstermek için abartılarak anlatılmıştır.

- -
 #5.  ✍ 2014-09-16, 19:44

ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

Kullanıcı adı:

Şifre:

Şifre (tekrar):

Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)

Email adresiniz (tekrar):

ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız:

Şifreniz:

Şifrenizi mi unuttunuz?

SİTE İÇİ ARAMA MOTORU

Hristiyanlık hakkında merak ettiğiniz şeyi aşağıdaki kutucuğa yazarak sitemiz içinde arayın!

Tevrat, Zebur, İncil (hristiyan kutsal kitapları) içinde kelime arama

Tevrat & Zebur İncil