HRİSTİYAN FORUM
Yahşuah Mesih'in adında, Kutsal Ruh'un ateşiyle kutsanın
HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > Mezhepler - Hristiyanlık Mezhepleri

Kaya, Kefas, Petrus, Papa, Kilise

Bu konu 1408 kez okundu, 9 kez cevaplandı

Servant of God
(Özel üye)
- -

http://www.gotquestions.org/upon-this-rock.html

- -
 #1.  ✍ 2014-11-03, 21:36

Augustinus
(KATOLİK MODERATOR (Bu bilginin doğruluğu yönetim tarafından onaylanmıştır))
- -

İsa Mesih , Simon adlı havariye Petrus, Petros, Petra falan değil Aramice KEFAS demiştir ve bu direkt olarak KAYA demektir. Küçük taş falan değil. İstediğiniz çeviriye bakabilirsiniz.
yazdı:
YUHANNA 1:42]Andreya kardeşini İsa'ya götürdü. İsa ona baktı, «Sen Yuhanna'nın oğlu Simun'sun. Kefas diye çağrılacaksın» dedi. `Kefas', Kaya anlamına gelir.

yazdı:
And he brought him to Jesus. And Jesus looking upon him, said: Thou art Simon the son of Jona: thou shalt be called Cephas, which is interpreted Peter (rock).

Eski Tercümemizdede Kifas Petrus olarak tercüme olunur der... İsterseniz Kefas-Kifas ne demek anadili Aramice olan Asuri kardeşimiz cevap versin...

Yunanca çevirilerde de küçük taş diye çevriliceği düşünülmemiştir zira kelimenin cinsiyeti nedeniyle Petrus olarak kullanılmıştır. Çünkü Kaya dişil bir kelimeydi, erkeğe uyarlamak için dediğiniz değişim olmuştur ancak o dönem bu kelime de kaya için kuçlanılıyordu... İşin aslına Aramiceden bakabilirsiniz.

Bunun dışında bu ayeti izleyen hemen sonraki ayetlerde İSA PETRUS'A:
yazdı:
19Göklerin Egemenliğinin anahtarlarını sana vereceğim. Yeryüzünde bağlayacağın her şey göklerde de bağlanmış olacak; yeryüzünde çözeceğin her şey göklerde de çözülmüş olacak.

demiştir. Böyle bir yetkinin ve otoriyütenin tek bir insan için özellikle daha Mesih'in döneminden hemen sonra ölecek bir insana mahsus olarak verileceğini düşünmek abese iştigaldir.

Eğer bu yetki devam etmeseydi şu an karşımızda yüzlerce farklı Kutsal Kitap yorumu olurdu... İsa Mesih'in verdiği bu yetkiyi kabul etmeyenler tarafından bu yüzlerce Kutsal Kitap yorumu geçerli olabilir ama 2000 yıllık kilise için tek bir yorum vardır...

Bunun dışında otoritenin (Tanrı tarafından görülen) gerekliliği ile ilgili bir yazı:
http://www.hris...d.php?t=339462

Ayrıca Petrus'un Roma'da hiç bulunmaması savı Hristiyanlık inancına karşı bir hainliktir. Zira bu bilgiyi bize en basitinden Eusebius vermiştir. Eusebius gibi kilise tarihçilerinin yazılarına dayanarak Kutsal Kitap'ı yazan insanların inançları uğruna öldürüldüğünü ve bu yüzden Kutsal Kitabın doğruluğunu savunuyoruz. Bu yazarlara yalancı demek ve Petrus'un Roma'da bulunmadığını söyleyerek Kutsal Kitap'ın güvenilirliğini baltalamış oluruz.

- -
 #2.  ✍ 2014-11-04, 00:22

clicknettin
(İptal edilmiş üyelik (ban veya istek üzerine iptal))
- -

Evet, Petrus'un aslında Roma'da hiç bulunmadığı savını bir Ortodoks kaynağından okuyuncada çok şaşırmıştım. Aynı sitedeki kilise babalarının yazılarında Petrus'un Roma'da bulunduğu açıkça yazıyor. Ignatius, Ireneus, Klement .. gibi

http://oodegr.c...tros_rwmi1.htm
Did the Apostle Peter actually go to Rome?

- -
 #3.  ✍ 2014-11-04, 16:06

Augustinus
- -

Clicknettin kardeşim,
Anladığım kadarıyla Protestan bir Kiliseye katılıyorsun ancak Ortodoks kaynaklara karşı hep Katolikleri savunuyorsun...

Ancak Forumda bizi çeşitli ithamlarla suçlayanlar Ortodoks değil bunu görmeni isterim... Bizim Forumda Katolik-Ortodoks kavgamız yok...

Protestanlar da sadece kendi inançlarını paylaşsalar bir sorunumuz olmaz diyeceğim ancak galiba inançları adları gibi bizi Protesto etmek üzere kurulu olduğundan bu kavga bitmeyecek gibi. Daha buraya gelip de Katolik Kiliseye laf atmadan durabilen birine raslamadım.Lütfen aynı kavgayı Ortodoks kardeşlerle başlatmayalım...

Ortodoksların varolmak için Katolik Kiliseyi haksız çıkarmaya ihtiyaçları yok...

Bu söylediğinin ve çok daha fazlasının biz de farkındayız ama bahsetmeye gerek yok. Durduk yere bize laf sokulmasa bizim hiçbir mezheple derdimiz olmayacak.

Hayır 99%'un İslam olduğu iddia edilen bir ülkede yaşıyoruz ve birbirimizi yeriyoruz saçma olan bu... Sanki insanların buna ihtiyacı var.

- -
 #4.  ✍ 2014-11-04, 18:10

clicknettin
- -

Augustinus yazdı:
Clicknettin kardeşim,
Anladığım kadarıyla Protestan bir Kiliseye katılıyorsun ancak Ortodoks kaynaklara karşı hep Katolikleri savunuyorsun...

Ancak Forumda bizi çeşitli ithamlarla suçlayanlar Ortodoks değil bunu görmeni isterim... Bizim Forumda Katolik-Ortodoks kavgamız yok...

Protestanlar da sadece kendi inançlarını paylaşsalar bir sorunumuz olmaz diyeceğim ancak galiba inançları adları gibi bizi Protesto etmek üzere kurulu olduğundan bu kavga bitmeyecek gibi. Daha buraya gelip de Katolik Kiliseye laf atmadan durabilen birine raslamadım.Lütfen aynı kavgayı Ortodoks kardeşlerle başlatmayalım...

Ortodoksların varolmak için Katolik Kiliseyi haksız çıkarmaya ihtiyaçları yok...

Bu söylediğinin ve çok daha fazlasının biz de farkındayız ama bahsetmeye gerek yok. Durduk yere bize laf sokulmasa bizim hiçbir mezheple derdimiz olmayacak.

Hayır 99%'un İslam olduğu iddia edilen bir ülkede yaşıyoruz ve birbirimizi yeriyoruz saçma olan bu... Sanki insanların buna ihtiyacı var.

Yukarıdaki linki paylaşmamın sebebi Hristiyanforum'daki Katolikleri ve Ortodoksları birbirine sokmak değil, Oodegr'nin ingilizce kısmı hazırlanırken bunu hazırlayan arkadaşın aşırıya kaçıp fundamentalistlerin de Katolik karşıtı argümanlarınıda ekleyip tamamen bir koyu anti katolik site yaratma çabasını fark etmiş olmamdır. ( Benim kişisel yargımdır, katılmayabilirsiniz )... Oodegr'nin Türkçe arayüzünü bende çok sıklıkla okuyor ve çok bereket alıyorum. Oodegr websitesinin İngilizce bölümünü incelerseniz çok çok çok anti-katolik olduğunu bizzat kendiniz de görebilirsiniz. Holokost ile papalığın bağlantısı iddiasından tutun "papist" aşağılamasından vahiy kitabındaki fahişe babil'in Katolik Kilisesi olduğu iddiasına kadar birçok şey. Siteyi hazırlayan vatandaş resmen Anti katolik koleksiyonu hazırlamaya çalışırken yanlışlıkla gaza fazla basıp kendi inandığı şeyleride farkında olmadan reddetmiş! İşin komik olan yanı ayını sitede kilise babalarının yazılarından alıntı kısımlarda yada papazların makalelerinde ister ingilizce ister türkçe arayüzünde olsun , Petrus'un Roma'da şehit edildiğinin çok açık bir şekilde yazıyor olması. Bartholomeos'a bile Petrus nerede şehit oldu diye sorursanız bence yüzde doksan ihtimal Roma diye cevap verecektir. Katolikliği Katolik, Ortodoksluğu Ortodoks kaynaklarından okumaya gayret gösteriyorum. Okuduğum şeyin tezini ve anti tezini aynı kaynaktan okuyup fikir edinmektense karşı taraf buna nasıl açıklama getiriyor diye karşılaştırma zahmetinden hiç geri kamam. Zaten o kaynakları okuduktan sonra kim nediyor az çok durum anlaşılıyor. Umarım şimdi ne anlatmak istediğimi anlamışsınızdır. :))

yazdı:
http://www.oode...na3aristis.htm
Mesela Aziz Elçi Petrus’un korkusuzca ve imanla baş aşağı çarmıha gerilişini veya Aziz Elçi Pavlos’un başının kesilmesine dek imanla Müjde’ye hizmet ettiğini, ilk dönem Kilise hizmetkarlarından, Tanrı’nın Kutsal Azizlerinden öğreniyoruz.

http://www.oode...iou_petrou.htm
Isa Mesih’in 12 havarisinden biri olan Petrus, Kudüs’te İsa’nın öğretilerini yaydığı için hapse atıldığında zincire vurulduğuna ve yargılanacağı günden önceki gece, Petrus bir melek tarafından zincirlerinden kurtarıldı ve hapishaneden kaçtı. Bugün Petrus’un vurulduğu zincirler Roma’daki San Pietro bazilikasındaki sunağın altında yer alan kutsal emanet sandığında tutulmaktadır. Bizans İmparatoriçesi Euxodia zincirleri Papa Birinci Leo’ya verdiği zaman, Papa zincirleri Petrus’un ilk tutulduğu Roma’daki Mamertime Hapishanesi’ndeki zincirleriyle yan yana getirdi ve mucize eseri iki zincir kaynaştı.

http://www.oode...peter_paul.htm İsa Mesih’in dirilişinden ve Kutsal Ruh’un havarilere inişinden sonra İsrail’de, Antakya'da, Anadolu’da ve en son Roma’da İncil’i yaydı. Roma’da İmparator Neron tarafından başı aşağıda ve ayakları yukarıda olmak üzere asılıp şehit edildi. (M.S 66-67) İsa onu kilisenin “Kaya”sı (temeli)olarak tayin etmiş ve ona göklerin krallığının anahtarını vermiştir. Bu nedenle ikonalarda hep elinde bir anahtarla resmedilmiştir.

- -
 #5.  ✍ 2014-11-05, 15:42

Augustinus
- -

Ben o siteyi iyi biliyorum, Anastasia kardeşimle de özelde konuştuğumda da Ortodoksların hakkımızdaki görüşlerini aşağı yukarı öğrendim.

Amacım size "bölücü" demek falan değildi kardeşim yanlış anlamayın... Ancak o sitedeki ya da başka kaynaklardaki Katolik - Ortodoks kavgalarının forumumuzda ya da Papa ve Bartholomeos hazretleri arasında olmadığını belirtmek istedim.

Çok kaynak var Katolik karşıtı. Ortodoks, Protestan ve Hristiyan olmayan Müslüman, Ateist, Deist bir dolu var. Ama bu inanç ve görüşlerini bizi umursamadan yaşayanlar da var... Benim muhattabım o kişilerdir.

Forumda bu çeşit barışı Ortodoks kardeşlerle sağladık. Birisi Ortodoks Kilisenin, Katolik bir öğreti hakkında ne düşündüğünü SORUNCA Ortodoks moderatörlerin Katolikleri üzmek istemiyeceğini düşünerek Ortodoks öğretiyi direkt olarak ben yazıyorum. Bunu bir kaç kez yaptım Seleukos abi bilir.

Aynısını bize saldırılar coşmadan önce Protestanlar içinde yaptım. Soranlara Katolik moderatör halimle Protestan öğretiyi aramızdaki farkları cidden tarafsız kalarak açıkladım.

Sonuçta öğretilerimiz ve farklılıklarımız belli, aşağılamadan, itham ya da hakaret etmeden anlaşılabilinir. Şahsileşmeye hiç gerek bile yok... En fazla anlaşamamakta anlaşırsın, kardeşlik bunu gerektirir.

Ancak dikkat edin, bu tür şeyler SORULUNCA yazıyoruz.

Durduk yere hiç bir Ortodoks başlık açıp Katolik Kilisenin ne kadar haksız olduğunu gösterme çabasında değil...

Umarım anlatabildim :))

Gerçi bu tarz başlıklar yabancı binlerce kaynaklarda sırf Katolik düşmanı olarak yazılmış kaynaklara cevap vermemiz için şans oluyor. Bu tarz başlık ve yaklaşımlara verilen cevaplar yüzünden son 6 aydır bir çok kişi Katolik Kiliseyi seçti... Dolayısı ile işimize gelmiyor diyemeyeceğim...

Çünkü bu siteye insanlar giriyor, aklında zaten Katolik Kilise hakkında ön yargılar var, normalde Protestan Kiliseyi seçecekken burada Protestan kardeşlerin söyledikleri şeylere verilen cevapları okuyunca önyargıları bir bir yıkılıyor ve Katolik, bazen de Ortodoks olmaya karar veriyorlar. Bazı kardeşler ise bu konularla hiç ilgilenmiyor ve Protestan oluyor onlarla zaten hiç bir sıkıntımız yok, mezhepler arası misyonerlik yapmıyoruz zaten.

Kısacası aslında Katolik karşıtı saldırıların güncel kalması bence Rab'be daha çok hizmet ediyor :))) Ama bunun Ortodokslar ile hiç alakası yok... O siteninde çok iyi kısımları olmak ile birlikte cidden Katolikliğe kafayı takmış kısımları da var ama okuyanın da sizin gibi aklı çalışsın, Katolikliği Katolik kaynaktan okusun... Her okuduğuna "nette yazıyo" diye inanmasın :)

Son durum bu :) Burada Protestan bir pastör yazıyordu... O ya da onun kafasında biri daha çok zaman ayırabilse forum çok iyi biryere doğru gidecek.

- -
 #6.  ✍ 2014-11-06, 00:10

SELEUKOS_NIKATOR
(ORTODOKS MODERATOR (Bu bilginin doğruluğu yönetim tarafından onaylanmıştır))
- -

Clicknettin kardeşim, yanılıyorsam Tanrıdan af diliyorum ancak size inanmıyorum!

Protestan sitelerine bir baksanız. ..katolik ve ortodoksluk hakkında yazılanları...

Gayetinizin ne olduğunu belli ettirdiniz maalesef!

- -
 #7.  ✍ 2014-11-06, 09:20

clicknettin
- -

SELEUKOS_NIKATOR yazdı:
Clicknettin kardeşim, yanılıyorsam Tanrıdan af diliyorum ancak size inanmıyorum!

Protestan sitelerine bir baksanız. ..katolik ve ortodoksluk hakkında yazılanları...

Gayetinizin ne olduğunu belli ettirdiniz maalesef!

Onlara zamanından çok bakıp üstünde düşünmüştüm. Onlara bakmaya artık gerek kalmadı. Buhur yakmanın , mum yakmanın, litürjik kıyafetlerin vs. şekilcilik olmadığını Katoliklerin heykellere ve Meryem Ana'ya tapmadığını böyle bişeyin bahsi bile olmadığını çoktan anladım..

- -
 #8.  ✍ 2014-11-06, 13:45

Justinus
(Özel üye)
- -

Anlayamıyorum, Tanrı'mız İsa Mesih Simun isimli havarisine, kesin olarak "kaya" anlamına gelen Petrus ismini takmış ve bunun ardından, "Kilisemi bu KAYA uzerine kuracağım." diyor. Bu o kadar barizki...

İki gündür Ortodoks kardeslerle bunu tartisiyorduk, bu konu tam isabet oldu. Beni Katolik yapan en büyük şey bu ayetlerdir: Petrus'un Isa Mesih'in kilisesinin kurulduğu kaya olması ve Isa Mesih'in bunu açık açık söylemesi.

Bu konu yıllardır tartışılıyor. Biz burada bir çare bulanayiz. Ama bu konudaki en iyi şey Augustinus kardeşimizin hep söylediği gibi "anlasamamakta anlasmak"tir.

- -
 #9.  ✍ 2014-11-06, 20:22

asuri
- -

«Simun, Simun, Şeytan sizleri buğday gibi kalburdan geçirmek için izin almıştır. Ama ben, imanını yitirmeyesin diye senin için dua ettim. Geri döndüğün zaman kardeşlerini güçlendir.»
luka 22:31-32

Yemekten sonra İsa, Simun Petrus'a, «Yuhanna oğlu Simun, beni bunlardan daha çok seviyor musun?» diye sordu.
Petrus, «Evet, Rab» dedi, «seni sevdiğimi bilirsin.»
İsa ona, «Kuzularımı otlat» dedi. İkinci kez yine ona, «Yuhanna oğlu Simun, beni seviyor musun?» diye sordu.
O da, «Evet, Rab, seni sevdiğimi bilirsin» dedi.
İsa ona, «Koyunlarımı güt» dedi. Üçüncü kez ona, «Yuhanna oğlu Simun, beni seviyor musun?» diye sordu.
Petrus kendisine üçüncü kez, «Beni seviyor musun?» diye sormasına üzüldü. «Rab, sen her şeyi bilirsin, seni sevdiğimi de bilirsin» dedi.
İsa ona, «Koyunlarımı otlat» dedi.
Yuhanna 21:15-17

Ben de sana şunu söyleyeyim, sen Petrus'sun ve ben topluluğumu bu kayanın üzerine kuracağım. Ölüler diyarının kapıları ona karşı direnemeyecek. Göklerin Egemenliğinin anahtarlarını sana vereceğim. Yeryüzünde bağlayacağın her şey göklerde de bağlanmış olacak; yeryüzünde çözeceğin her şey göklerde de çözülmüş olacak.
Matta 16:18-19

Uzunca bir tartışmadan sonra Petrus ayağa kalkıp onlara, «Kardeşler» dedi, «diğer uluslar Müjde'nin bildirisini benim ağzımdan duyup inansınlar diye Tanrı'nın uzun zaman önce aranızdan beni seçtiğini biliyorsunuz.
Elcilerin Isleri 15:7

- -
 #10.  ✍ 2014-11-12, 01:11

ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

Kullanıcı adı: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.

Şifre: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.

Şifre (tekrar): NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.

Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)

Email adresiniz (tekrar):

ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.

Şifreniz: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.

Şifrenizi mi unuttunuz?
youtube: İncil filmini, azizlerin yaşamları filmlerini ve Hristiyanlık'la alakalı videolarımızı izleyin! youtube kanalımızdan izleyin
twitter: Forumdaki son mesajları, twitter hesaplarımız aracılığıyla takip edin!
facebook: Forumdaki son mesajları, facebook sayfalarımız aracılığıyla takip edin!