HRİSTİYAN FORUM
Matta 24:36
HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > İncil

Matta 24:36

Bu konu 1040 kez okundu, 17 kez cevaplandı

Vicente
(Özel üye)
- -

O günü ve saati ne gökteki melekler,ne de oğul bilir;Baba'dan başka kimse bilmez.Matta 24:36

Merhabalar sevgili kardeşlerim benim merak ettiğim şu şimdi Baba Tanrının Özü Oğul ise Tanrının Sözüdür diye okudum ben forumda bu özelliklerde Mesih'te bulunan özellikler.Oğul Tanrının Sözü olduğu halde ayette neden o günü oğulun bilemeyeceği yazıyor.Oğul Tanrının Sözüyse o günü ve saati bilmesi gerekmez mi ?

Esenlikler Dilerim...

- -
 #1.  ✍ 2014-11-05, 10:36

Augustinus
(KATOLİK MODERATOR (Bu bilginin doğruluğu yönetim tarafından onaylanmıştır))
- -

İsa Mesih bu dünyada yüceliğinden soyunup insan olmuş, ancak ezelden önce aracılığı ile meleklerin ve tüm evrenin yaratıldığı mükemmel ve tek Tanrı sözüdür...

Söylediği gibi Alfa ve Omega'dır, Başlangıç ve Sondur...

Ancak buradaki 3 yıllık görevi boyunca sadece babasının ona bildirmesini istediklerini bildirdi. Defalarca "söylediklerimi ben söylemiyorum, Babamın istediklerini söylüyorum" dedi. Yoksa günlerin sonunu tabii ki biliyordu ama bunu bildirmeye gelmediği için "bilemezdi"...

Görevi bitip dirildikten sonra göğe çıkmadan önce o günü aslında bildiğini ama söylemeyeceğini açıkça ifade eder:

Elçilerin İşleri 1:
6Elçiler bir araya geldiklerinde İsa'ya şunu sordular: «Rab, İsrail'e egemenliği şimdi mi geri vereceksin?»
7İsa onlara, «Baba'nın kendi yetkisiyle belirlemiş olduğu zamanları ve tarihleri sizin bilmenize izin yoktur» karşılığını verdi.

- -
 #2.  ✍ 2014-11-05, 15:58

Konstantin
(Özel üye)
- -

http://www.hris...d.php?t=318722

http://www.hris...d.php?t=337187

- -
 #3.  ✍ 2014-11-05, 16:38

Teo111
(İptal edilmiş üyelik (ban veya istek üzerine iptal))
- -

rabbimiz, kurtarıcımız isa mesih zamanı söylememiş ama tanrıyı işaret etmiş, ondan başkası bilemez demiştir. üçlü birliğe göre, isa mesih acaba o an "ben insan oğluyum" oğulda bilemez derken, insanlığın en merak ettiği konudan kendini uzaklaştırmak mı istemiştir ? yoksa gerçekten mi "o an"a özgü olarak öyle midir ? petrusa gelecekle ilgili olarak horoz 3 defa ötmeden demiştir. aynı şekilde tapınak yıkılıp 3 gün sonra yeniden yapılacak demiştir. bu işaretler gelecek ile ilgili tebliğlerde bulunduğunu rahatça göstermektedir. ve hatta "kuzu postuna bürünmüş kurt olan, sahte peygamberler"in geleceğini de söylemiştir. nihai bir son olan kıyamet, aslında her ölümlünün, ölümle beraber "kendi sonunu yani kıyametini yaşamasıyla" küçük çapta sürekli olagelmektedir. nedense insanlar, yüzyıllardır süregelen bir merakla, kendi ölüm vaktini, imanını düşünmezde hep kıyameti, dünyanın sonunu sorgular. :) o da ayrı bir vakadır. bizlere "ne kadar anlayışsızsınız" diye seslenen mesihin, gerçekten anlayışı kıt bireyler olarak (herhalde bugünkü dünyanın haline bakıp çok anlayışlı olduğumuzu pek iddia edecek kişi de çıkmayacaktır..) ne kadarını idrak ediyoruz ki, idrak etmediğimiz konuları sorgulayabilelim..

- -
 #4.  ✍ 2014-11-06, 01:27

bedros__34
(Özel üye)
- -

Vicente yazdı:
O günü ve saati ne gökteki melekler,ne de oğul bilir;Baba'dan başka kimse bilmez.Matta 24:36

Merhabalar sevgili kardeşlerim benim merak ettiğim şu şimdi Baba Tanrının Özü Oğul ise Tanrının Sözüdür diye okudum ben forumda bu özelliklerde Mesih'te bulunan özellikler.Oğul Tanrının Sözü olduğu halde ayette neden o günü oğulun bilemeyeceği yazıyor.Oğul Tanrının Sözüyse o günü ve saati bilmesi gerekmez mi ?

Esenlikler Dilerim...

O günü ve saati, ne gökteki melekler, ne de Oğul bilir; Baba'dan başka kimse bilmez. 37Nuh'un günlerinde nasıl olduysa, İnsanoğlu'nun gelişinde de öyle olacak. 38Nuh'un gemiye bindiği güne dek, tufandan önceki günlerde insanlar yiyip içiyor, evlenip evlendiriliyorlardı. 39Tufan gelinceye, hepsini süpürüp götürünceye dek başlarına geleceklerden habersizdiler. İnsanoğlu'nun gelişi de öyle olacak. 40O gün tarlada bulunan iki kişiden biri alınacak, biri bırakılacak. 41Değirmende buğday öğüten iki kadından biri alınacak, biri bırakılacak.
42«Bunun için uyanık kalın. Çünkü Rabbinizin geleceği günü bilemezsiniz. 43Ama şunu bilin ki, ev sahibi, hırsızın gece hangi saatte geleceğini bilse, uyanık durur, evinin soyulmasına fırsat vermez. 44Bunun için siz de hazır olun! Çünkü İnsanoğlu, ummadığınız bir saatte gelecektir.
45«Efendinin, hizmetkârlarına vaktinde yiyecek vermek için üzerlerinde yetkili kıldığı güvenilir ve akıllı köle kimdir? 46Efendisi eve döndüğünde işinin başında bulacağı o köleye ne mutlu! 47Size doğrusunu söyleyeyim, efendisi onu tüm malının üzerinde yetkili kılacak. 48-51Ama o köle kötü olur da kendi kendine, `Efendim gecikiyor' der ve yoldaşlarını dövmeye başlarsa, sarhoşlarla birlikte yiyip içerse, efendisi, onun beklemediği bir günde, ummadığı bir saatte gelecek, onu şiddetle cezalandıracak ve ikiyüzlülerle bir tutacak. Orada ağlayış ve diş gıcırtısı olacaktır.

42.ayette Uyanık kalın sözü burada anlatılmak istenen imanda olun Tanrı'nın Söz'lerini uygulayın.yaşamımızın her anında bunu uygulamalıyız.

http://www.kuts...8&mc=2&sc=1480
zaten 24.bölümde Son'un ne zaman geleceğine dair ipucu vermiştir Mesih İsa.

Son Günü bilseydik eğer o zamana kadar yapacağımızı yapardık sonra ona göre davranırdık.

sevdiğiniz bir misafiriniz gelicek evinizi işinizi o güne göre ayarlarsınız .ama eğer ne zaman geleceğini haber vermezse siz o gün hep bekleyeceksiniz onu evinizde.eğer bilseydiniz işlerinizi vs. diğerlerini halledip geleceği saate göre ayarlardınız kendinizi.umarım açıklayabilmişimdir.misaf ir olacak kişi bilir ne zaman gidecegini ama söylemez ev sahibine

- -
 #5.  ✍ 2014-11-06, 09:35

Justinus
(Özel üye)
- -

Yanlış hatirlamiyorsam İsa Mesih, İncil'in bir yerinde, "Müjde tüm uluslara duyrulmadan, Yargı Günü gelmeyecektir." gibi bir şey söylüyordu galiba. Yanlış ise lütfen düzeltin.

- -
 #6.  ✍ 2014-11-06, 20:09

Augustinus
- -

Justinus yazdı:
Yanlış hatirlamiyorsam İsa Mesih, İncil'in bir yerinde, "Müjde tüm uluslara duyrulmadan, Yargı Günü gelmeyecektir." gibi bir şey söylüyordu galiba. Yanlış ise lütfen düzeltin.

Bu dediğin doğru olsa bile kardeşim, tüm uluslara duyrulduktan sonr 10 bin yıl geçmeyeceğinin garantisi yok...

Herkes "kıyamet yakın" der. Herkes kendi hayatında bunu göreceğini düşünür. Belki Aziz Pavlus bile böyle düşünüyordu...

İşin sonunda bizim için ne kadar önemli? Şahsi kıyametimiz, yani klümümüz her an her saniye olabilir. Benim bu mesajı bitirebileceğimin garantisi bile yok demek ki buna göre yaşamalıyız, değil mi? :))

- -
 #7.  ✍ 2014-11-06, 22:35

bedros__34
(Özel üye)
- -

Justinus yazdı:

2.selanikliler 2.bölüm

- -
 #8.  ✍ 2014-11-06, 22:51

Vicente
(Özel üye)
- -

Cevaplarınız için ayrı ayrı teşekkür ederim.Ben şunu anlayamadım İsa Mesih Tanrı'nın beden almış hali değil mi ? Yani Baba'da Mesih olmuş oluyo sonuçta ikiside bir.İsa Mesih Tanrı'nın kendisiyse o günü ve saati kendisinin bilemeyeceğinimi söyledi ?

- -
 #9.  ✍ 2014-11-07, 11:37

S A D M İ N
(☩Admin (FACEBOOK TWITTER))
- -

Vicente yazdı:
Cevaplarınız için ayrı ayrı teşekkür ederim.Ben şunu anlayamadım İsa Mesih Tanrı'nın beden almış hali değil mi ? Yani Baba'da Mesih olmuş oluyo sonuçta ikiside bir.İsa Mesih Tanrı'nın kendisiyse o günü ve saati kendisinin bilemeyeceğinimi söyledi ?

Hristiyanlık öğretisine göre; ''İsa Mesih, Tanrı'nın beden almış hali'' ifadesi EKSİKTİR.

Tanrı, beden alarak dünyaya geldi, ancak bu dünyada iken tüm yüceliğini (tüm özelliklerini) göstermedi.

Sadece o günü ve saati bilememek değil, Mesih; Tanrı'nın yapabildiği daha bir çok şeyi yapamadı, yapmadı.

yazdı:
Ama kul özünü alıp insan benzeyişinde doğarak ululuğunu bir yana bıraktı. İnsan biçimine bürünmüş olarak ölüme, çarmıh üzerinde ölüme bile boyun eğip kendini alçalttı.

İncil, Filipililer 2:7-8

- -
 #10.  ✍ 2014-11-07, 11:54

Justinus
(Özel üye)
- -

Augustinus yazdı:
Justinus yazdı:

Bu dediğin doğru olsa bile kardeşim, tüm uluslara duyrulduktan sonr 10 bin yıl geçmeyeceğinin garantisi yok...

Herkes "kıyamet yakın" der. Herkes kendi hayatında bunu göreceğini düşünür. Belki Aziz Pavlus bile böyle düşünüyordu...

İşin sonunda bizim için ne kadar önemli? Şahsi kıyametimiz, yani klümümüz her an her saniye olabilir. Benim bu mesajı bitirebileceğimin garantisi bile yok demek ki buna göre yaşamalıyız, değil mi? :))

Zaten kardeşim, bu olay gerceklestikten hemen sonra Yargı Günü gelecek demek istemedim, bu olay olmadan gelmeyecek demek istedim.

- -
 #11.  ✍ 2014-11-07, 22:10

Justinus
(Özel üye)
- -

bedros__34 yazdı:
Justinus yazdı:

2.selanikliler 2.bölüm

Çok teşekkür ederim kardeşim.

- -
 #12.  ✍ 2014-11-07, 22:10

Augustinus
- -

Tanrı tek Tanrıdır ancak bu tek Tanrı da ÜÇ AYRI KİŞİ vardır.

BABA beden alıp Mesih olmadı, Oğul yaniDöz beden alıp Mesih oldu.

- -
 #13.  ✍ 2014-11-07, 22:44

Vicente
(Özel üye)
- -

yazdı:
Sadece o günü ve saati bilememek değil, Mesih; Tanrı'nın yapabildiği daha bir çok şeyi yapamadı, yapmadı.

Mesih zaten Tanrı değil mi ? Benim anlayamadığım aklımın almadığı en büyük soru işareti bu hem Mesih Tanrı'nın yapabildiği birşeyi yapmadı yapamadı.Hem Mesih Tanrının kendisi.Yani o zaman Mesih Tanrı ise kendisinin yapabildiği şeylerimi yapamadı ? Bir yerde ikisi farklı bi varlıkmış gibi anlatılıyo bi yerde ise Mesih'in bedeninde ruhunda birmiş gibi.Yani ayette o günü ve saati Baba'dan başka kimse bilmez diyen Mesih zaten Baba'nın kendisi değil mi ?

Yönetim Notu: Tüm Kutsal Kitap'ı okumadıkça, dünyanın en büyük gizemlerinden birisini anlamamanız gayet doğal

- -
 #14.  ✍ 2014-11-08, 02:09

Konstantin
(Özel üye)
- -

Sorunuz direkt olarak Mesih'in doğası ve Üçlü Birlik ile alakalıdır.

Öncelikle belirttiğim konuları forumdan bularak okursanız, sormuş olduğunuz soruya cevabı kendiniz bulabilirsiniz.

- -
 #15.  ✍ 2014-11-08, 06:35

datatip
(Özel üye)
- -

Üçlü birlik'in nasıl keşfedildiğini bilmek gerekiyor.Tümevarım la üçlü birlik bulunuyor ama üçlü birlik varsa bu şu gibi şeylerde olmalı gibi tümden gelimle mantık dizelemesi oluyor.

İsa, Tanrının sevgili oğludur.Benim aracılığım olmadan kimse Baba'ya gidemez,dedi.Eski Ahit'de de Tanrının geleceği biliniyordu.Buralardan bakınca Üçlü Birlik'i görüyorsun ama

Tümdengelimle öyleyse İsa herşeyi yapabilmeliydi denilebiliyor ama İsa'nın görevi,bizleri Baba'ya taşımaktı.

- -
 #16.  ✍ 2014-11-08, 07:55

Justinus
(Özel üye)
- -

Söz ettiğim ayeti buldum: Matta 24:14

"Egemenliğin bu Incil'i, bütün uluslara tanıklık etmek amacıyla, dünyanın her tarafında duyurulacaktır. Son ancak o zaman gelecektir."

Buradan da açıkça anlaşılıyor ki, İsa Mesih aslında Yargı Günü'nün ne zaman geleceğini biliyor. Ancak soruyu soran kardeşin verdiği ayette başka bir şey kastedilmis olabilir.

- -
 #17.  ✍ 2014-11-08, 11:24

bedros__34
(Özel üye)
- -

Vicente yazdı:
yazdı:

Mesih zaten Tanrı değil mi ? Benim anlayamadığım aklımın almadığı en büyük soru işareti bu hem Mesih Tanrı'nın yapabildiği birşeyi yapmadı yapamadı.Hem Mesih Tanrının kendisi.Yani o zaman Mesih Tanrı ise kendisinin yapabildiği şeylerimi yapamadı ? Bir yerde ikisi farklı bi varlıkmış gibi anlatılıyo bi yerde ise Mesih'in bedeninde ruhunda birmiş gibi.Yani ayette o günü ve saati Baba'dan başka kimse bilmez diyen Mesih zaten Baba'nın kendisi değil mi ?

Yönetim Notu: Tüm Kutsal Kitap'ı okumadıkça, dünyanın en büyük gizemlerinden birisini anlamamanız gayet doğal

http://kutsal-k...7&mc=2&sc=1531

Onların hepsi, «Yani, sen Tanrı'nın Oğlu musun?» diye sordular.
O da onlara, «Söylediğiniz gibi, ben O'yum» dedi.

http://kutsal-k...3&mc=2&sc=1560

O sırada Kudüs'te tapınağın açılışını anma bayramı kutlanıyordu. Mevsim kıştı. 23İsa tapınağın avlusunda, Süleyman'ın Eyvanında yürüyordu. 24Yahudiler O'nun çevresini sararak, «Bizi daha ne kadar zaman kuşkuda bırakacaksın?» dediler. «Eğer Mesih isen, bize açıkça söyle.»
25İsa onlara şu karşılığı verdi: «Size söyledim, ama iman etmiyorsunuz. Babamın adıyla yaptığım işler bana tanıklık ediyor. 26Ama siz iman etmiyorsunuz. Çünkü benim koyunlarımdan değilsiniz. 27Koyunlarım sesimi işitir. Ben onları tanırım, onlar da beni izler. 28Onlara sonsuz yaşam veririm; asla mahvolmayacaklar. Onları hiç kimse elimden kapamaz. 29Onları bana veren Babam her şeyden üstündür. Onları Baba'nın elinden kapmaya kimsenin gücü yetmez. 30Ben ve Baba biriz.

http://kutsal-kitap.net/bible/tr/index.php?mc=2&sc=1560

Başlangıçta Söz vardı. Söz Tanrı'yla birlikteydi[a] ve Söz Tanrı'ydı. 2Başlangıçta O, Tanrı'yla birlikteydi[b]. 3Her şey O'nun aracılığıyla var oldu, var olan hiçbir şey O'nsuz olmadı. 4Yaşam O'ndaydı ve yaşam insanların ışığıydı. 5Işık karanlıkta parlar ve karanlık onu alt edememiştir.[c]

Söz insan[ç] olup aramızda yaşadı. Biz de O'nun yüceliğini, Baba'dan gelen, lütuf ve gerçekle dolu olan biricik Oğul'un yüceliğini gördük

http://kutsal-k...8&mc=2&sc=1783

İsa Mesih'in beden alıp bu dünyaya geldiğini kabul eden her ruh Tanrı'dandır. Tanrı'nın Ruhunu bununla tanıyacaksınız

eski ahitte ise
yeşeya
http://kutsal-k...58&mc=1&sc=705
mika
http://kutsal-k...34&mc=1&sc=929

http://kutsal-k...49&mc=1&sc=705
Her Şeye Egemen RAB diyor ki:

"İlk ve son benim,

Benden başka Tanrı yoktur.

http://kutsal-k...64&mc=1&sc=705

http://kutsal-k...61&mc=1&sc=952
Ey Siyon kızı, sevinçle coş!

Sevinç çığlıkları at, ey Yeruşalim kızı!

İşte kralın!

O adil kurtarıcı ve alçakgönüllüdür.

Eşeğin sırtına,

Eşeğin yavrusunun sırtına binmiş sana geliyor!

http://kutsal-k...66&mc=1&sc=952

http://kutsal-k...&sc=705&id=712

14 Bundan ötürü Rab'bin kendisi size bir belirti verecek: İşte, erden kız gebe kalıp bir erkek çocuk doğuracak ve adını İmmanuel[ii] koyacak.

- -
 #18.  ✍ 2014-11-08, 13:30

ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

Kullanıcı adı:

Şifre:

Şifre (tekrar):

Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)

Email adresiniz (tekrar):

ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız:

Şifreniz:

Şifrenizi mi unuttunuz?
youtube: İncil filmini, azizlerin yaşamları filmlerini ve Hristiyanlık'la alakalı videolarımızı izleyin! youtube kanalımızdan izleyin
twitter: Forumdaki son mesajları, twitter hesaplarımız aracılığıyla takip edin!
facebook: Forumdaki son mesajları, facebook sayfalarımız aracılığıyla takip edin!

SİTE İÇİ ARAMA MOTORU

Hristiyanlık hakkında merak ettiğiniz şeyi aşağıdaki kutucuğa yazarak sitemiz içinde arayın!

Tevrat, Zebur, İncil (hristiyan kutsal kitapları) içinde kelime arama

Tevrat & Zebur İncil