HRİSTİYAN FORUM
Kutsal Öpüşle Selamlamak nasıl yapılır?
HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > İncil

Kutsal Öpüşle Selamlamak nasıl yapılır?

Bu konu 689 kez okundu, 4 kez cevaplandı

Giyotin424
(Özel üye)
- -

Son zamanlarda üzerinde bir hayli duruldu, merak ettim; Geleneksel kiliselere göre bu eylemin kalıbı nedir, Nasıl yapılır?

Selametle

- -
 #1.  ✍ 2014-12-11, 17:49

Augustinus
(KATOLİK MODERATOR (Bu bilginin doğruluğu yönetim tarafından onaylanmıştır))
- -

Aslında yapılış "şeklinin" bir kalıbı yoktur, anlatacağım. Ama anlatmadan önce şunu söylemek isterim, Admin kardeşin size söylemeye çalıştığı şey bunun kalıbının olup olmadığı da sadece Kutsal Kitap'a bakarak söylenemez. Ama siz basit bir sou sormuşsunuz cevap vereyim:

Katolik Kilise'de Efkaristiya sakramenti dağıtılmadan hemen önce Göklerdeki Babamız (Rab'bin duası) okunur. Bildiğiniz gibi bu dua çok önemlidir çünkü İsa Mesih'in bize şahsen öğrettiği ve içinde tüm duaları barındıran tek duadır.

yazdı:
Bize kötülük edenleri bağışladığımız gibi, sen de bağışla suçlarımızı.

Aslında Kutsal Öpüş (ya da Selamet öpüşü) bu kısımla ilgilidir. Duanın bu kısmının üstümüze düşen kısmını uygulamaya koymaktır.

Dualardan sonra olay şöyle gerçekleşir:

Rahip: Rabbin selameti daimi sizinle olsun.
Cemaat: Ve sizin ruhunuzla.
Rahip: Kardeşlerim, Mesih'in sevgisi içinde birbirimize barış ve huzur dileyelim.

Daha sonra insanlar birbirlerine, hangi dili kullanıyorlarsa o dilde "Pax Christi" yani "Mesih'in Selameti" derler ve selamlarlar...

Bu selamlama kültürden kültüre, kişiden kişiye değişir. Yaygın hali bölge episkoposu tarafından belirlenir.

Sarılma, öpme (Doğu Avrupa, Ortadoğu), tokalaşma (Batı Avrupa, Amerika) ya da önünde eğilme (Uzak doğu) şeklinde olabilir.

Örneğin Ermeni Katolik kilisesinde iki avcunuzla karşı tarafın ellerini tutarsınız. Peder de Mesih'in selametini çocuklara verir (aynı şekilde) ve çocuklar bunu cemaate dağıtır...

Bizim Roma Katolik Kilisesinde genelde tokalaşma şeklinde oluyor ama samimi hissettiğimiz insanlara sarılabiliriz. Ben genelde Ermeniler gibi iki elimle yapıyorum, samimiysem sarıldığım oldu... İçinizden ne geliyorsa. Şahsen biri gelip öperse dur napıyorsun demem :)

Galiba en otantik şekli direkt olarak dudak ile öpmedir. Hatta Umberto Eco'nun "Gülün Adı" adlı eserinde keşiş ve rahiplerin birbirini dudaklarından öptüklerini betimler. Ne kadar doğrudur bilmem ama bu harekette tabii ki şehvet duyguları yoktur. (Genede kilisede beni böyle öpmeyin eşim henüz böyle birşey görmedi, görse neder hiç merak etmiyorum, "Forumda yazmıştı" diyene kadar benim başım yanar :)))

Burada amaç karşı taraf ile bir husumetiniz varsa barışmak ve Tanrı'nın sevgisinin dudaklarınızdan (ya da elinizden) karşı tarafa akmasını sağlamaktır.

Zamanında tanıdığınız tüm insanlar komşularınızdı ve aynı Kiliseye giderdiniz. Bu yüzden bu "barışma" toplumsal olarak önemli bir ritüeldir. Günümüzde bile Kilisede tam bu sırada Hristiyan olduklarını anımsayıp barışan insanlar gördüm.

- -
 #2.  ✍ 2014-12-11, 23:01

arayisdaki insan2
(Özel üye)
- -

Yahudanin İsayi öpmesi kutsal olmayan öpüştü.

Çünkü Onu ele verdi.

Tam tersi kutsal olur , sevgi ve kardeşlik

- -
 #3.  ✍ 2014-12-11, 23:11

Giyotin424
(Özel üye)
- -

yazdı:
İçinizden ne geliyorsa.

Sanırım kilit nokta burası. Sevgimizi kardeşimize içimizden geldiği gibi aktarmamız gerekir, kutsalıkta zaten budur-öğretilemez. Bundan dolayı Tanrı bu eylemi bizim içtenliğimize bırakmıştır. Tıpkı birbirimizi sevmek, hizmet etmek, tapınmak gibi...

Değerli yorumların için teşekkür ederim kardeşim, esen kal.

- -
 #4.  ✍ 2014-12-12, 16:48

Augustinus
(KATOLİK MODERATOR (Bu bilginin doğruluğu yönetim tarafından onaylanmıştır))
- -

Giyotin424 yazdı:
yazdı:
İçinizden ne geliyorsa.

Sanırım kilit nokta burası. Sevgimizi kardeşimize içimizden geldiği gibi aktarmamız gerekir, kutsalıkta zaten budur-öğretilemez. Bundan dolayı Tanrı bu eylemi bizim içtenliğimize bırakmıştır. Tıpkı birbirimizi sevmek, hizmet etmek, tapınmak gibi...

Değerli yorumların için teşekkür ederim kardeşim, esen kal.

Burada kilit nokta litürjide ne zaman yapıldığı... Dediğim gibi sırf yapılış an ve zamanı yüzünden barışan insanlar gördüm. Mesih'in öğrettiği duanın hemen ardından yapılmasıdır önemli olan.

Kilisemizin tapınma litürjiside bu yüzden belli bir düzen içindedir. Herşeyin anlamı çok büyüktür...

Tabii ki evinizde, özelinizde ya da dua toplantılarınızda içinizden geldiği gibi tapınacaksınız, selamlaşacaksınız... Fakat litürjik ayin duaların en üstünüdür. İçinde Mesih'i tüm derinliğiyle barındırır.

- -
 #5.  ✍ 2014-12-12, 18:07

ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

Kullanıcı adı:

Şifre:

Şifre (tekrar):

Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)

Email adresiniz (tekrar):

ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız:

Şifreniz:

Şifrenizi mi unuttunuz?
youtube: İncil filmini, azizlerin yaşamları filmlerini ve Hristiyanlık'la alakalı videolarımızı izleyin! youtube kanalımızdan izleyin
twitter: Forumdaki son mesajları, twitter hesaplarımız aracılığıyla takip edin!
facebook: Forumdaki son mesajları, facebook sayfalarımız aracılığıyla takip edin!

SİTE İÇİ ARAMA MOTORU

Hristiyanlık hakkında merak ettiğiniz şeyi aşağıdaki kutucuğa yazarak sitemiz içinde arayın!

Tevrat, Zebur, İncil (hristiyan kutsal kitapları) içinde kelime arama

Tevrat & Zebur İncil