HRİSTİYAN FORUM
İki Mesih mi var?
HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > İncil

İki Mesih mi var?

Bu konu 555 kez okundu, 4 kez cevaplandı

TheHolySpirit
(İptal edilmiş üyelik (ban veya istek üzerine iptal))
- -

Sorum cok kolay, Eski Ahit´te, Yeni Ahit´te iki tane Mesih oldugunu yaziyor ve bunlarin Dünya´da Rabblerin Rabbi, Krallarin Krali olana hizmet edecegi bildiriliyor, acikcasi carmiha gerilenin Mesih olmadigi anlasiliyor, bunu neden göz ardi ediyorlar ?

Eski Ahit Zekeriya 4

Beşinci Görüm: Kandillik ve Zeytin Ağaçları
1 Benimle konuşan melek yine geldi ve uykudan uyandırır gibi beni uyandırdı. 2 ‹‹Ne görüyorsun?›› diye sordu. ‹‹Som altın bir kandillik görüyorum›› diye yanıtladım, ‹‹Tepesinde zeytinyağı için bir tas, üzerinde yedi kandil, kandillerde yedişer oluk var. 3 Ayrıca kandilliğin yanında, biri zeytinyağı tasının sağında, öbürü solunda iki zeytin ağacı da var.›› 4 Benimle konuşan meleğe, ‹‹Bunların anlamı nedir, efendim?›› diye sordum. 5 Melek, ‹‹Bunların anlamını bilmiyor musun?›› diye karşılık verdi. ‹‹Hayır, efendim›› dedim. 6 Bunun üzerine şöyle dedi: ‹‹RAB Zerubbabil'e, ‹Güçle kuvvetle değil, ancak benim Ruhum'la başaracaksın› diyor. Böyle diyor Her Şeye Egemen RAB. 7 Sen kim oluyorsun, ey ulu dağ? Zerubbabil'in önünde bir düzlük olacaksın! O tapınağın son taşını çıkarırken, halk da, ‹Ne güzel, ne güzel!› diye bağıracak.›› 8 RAB bana yine seslendi: 9 ‹‹Bu tapınağın temelini Zerubbabil'in elleri attı, tapınağı tamamlayacak olan da onun elleridir. O zaman beni size Her Şeye Egemen RAB'bin gönderdiğini anlayacaksınız. 10 ‹‹Küçük işleri yapma gününü kim küçümsüyor? İnsanlar Zerubbabil'in elinde çekülü görünce sevinecekler. -‹‹Bu yedi kandil RAB'bin bütün yeryüzünde dolaşan gözleridir.››- 11 Meleğe, ‹‹Kandilliğin sağındaki ve solundaki bu iki zeytin ağacı nedir?›› diye sordum, 12 ‹‹Altın gibi yağ akıtan iki altın oluğun yanındaki bu iki zeytin dalı nedir?›› 13 ‹‹Bunların anlamını bilmiyor musun?›› diye karşılık verdi. ‹‹Hayır, efendim›› dedim. 14 Melek, ‹‹Bunlar bütün dünyanın Rabbi'ne hizmet eden, zeytinyağıyla kutsanmış iki kişidir›› diye açıkladı.

Yeni Ahit Vahiy 11

İki Tanık
1 Bana değneğe benzer bir ölçü kamışı verilip şöyle dendi: ‹‹Git, Tanrı'nın Tapınağı'nı ve sunağı ölç, orada tapınanları say! 2 Tapınağın dış avlusunu bırak, orayı ölçme. Çünkü orası, kutsal kenti kırk iki ay ayaklarıyla çiğneyecek olan uluslara verildi. 3 İki tanığıma güç vereceğim; çul giysiler içinde bin iki yüz altmış gün peygamberlik edecekler.›› 4 Bunlar yeryüzünün Rabbi önünde duran iki zeytin ağacıyla iki kandilliktir. 5 Biri onlara zarar vermeye kalkışırsa, ağızlarından ateş fışkıracak ve düşmanlarını yiyip bitirecek. Onlara zarar vermek isteyen herkesin böyle öldürülmesi gerekir. 6 Peygamberlik ettikleri sürece yağmur yağmasın diye göğü kapamaya yetkileri vardır. Suları kana dönüştürme ve yeryüzünü, kaç kez isterlerse, her türlü belayla vurma yetkisine sahiptirler. 7 Tanıklık görevleri sona erince dipsiz derinliklerden çıkan canavar onlarla savaşacak, onları yenip öldürecek. 8 Cesetleri, simgesel olarak Sodom ve Mısır diye adlandırılan büyük kentin anayoluna serilecek. Onların Rabbi de orada çarmıha gerilmişti. 9 Her halktan, oymaktan, dilden, ulustan insan üç buçuk gün cesetlerini seyredecek, cesetlerinin mezara konulmasına izin vermeyecekler. 10 Yeryüzünde yaşayanlar onların bu durumuna sevinip bayram edecek, birbirlerine armağanlar gönderecekler. Çünkü bu iki peygamber yeryüzünde yaşayanlara çok eziyet etmişti. 11 Üç buçuk gün sonra iki peygamber, Tanrı'dan gelen yaşam soluğunu alınca ayağa kalktılar. Onları görenler dehşete kapıldı. 12 İki peygamber gökten gelen yüksek bir sesin, ‹‹Buraya çıkın!›› dediğini işittiler. Sonra düşmanlarının gözü önünde bir bulut içinde göğe yükseldiler. 13 Tam o saatte şiddetli bir deprem oldu, kentin onda biri yıkıldı. Depremde yedi bin kişi can verdi. Geriye kalanlar dehşete kapılıp gökteki Tanrı'yı yücelttiler. 14 İkinci ‹‹vay›› geçti. İşte, üçüncü ‹‹vay›› tez geliyor.

- -
 #1.  ✍ 2015-02-22, 20:39

datatip
(Özel üye)
- -

Bende dikkatle okudum arkadaş,ama nerede iki mesih var olarak sonuca vardığınızı anlıyamadım.

Sorunuzda İsa'nın zamanında ve yanısıra bir tane daha mesih var olarak anladım.Ama pasajda ben göremedim.

Hiç görüm gördünüzmü.Onlar her manaya gelir.Her zamanda ayrı bir mana taşır görümler.Bunun ilk görüldüğü zamanda anlamı farklıdır şimdi anlamı farklıdır ve herkese ayrı bir cevap vardır görümlerde.Ben görüm uzmanı değilim ama görümlerimde bu sonuca vardım ve görmemek için hap alıyorum.Herkes taşıyamaz.Helede ben.

Bu iki pasaj sizi İsa'dan soğuttumu.İsa'nın sözlerini hayatınıza almaktan uzaklaştırdımı.
"Bütün Dünyanın Rabbi" İsa'dır.Ben burayı böyle gördüm.İsa'nın iki manevi yardımcısımı vardı diye sorum bile doğdu.Ancak zaten İsa,Baba'dan görüyor ve gördüğünü uyguluyordu.Yoksa bunca derin bilgi nereden gelir tabiki Tanrı ile bütünleşmekten.

Ama görümleri inceleyecek kadar bir derin ilgi yumağınızın olduğunuda söylüyeyim.
Kandil deyince benim ilk aklıma gelen,kandilin tepeye konacağı;birde kandillerle Rabbi karşılamaya gidenlerden hazırlıksız olanların yağ almak için geri döndüğü ve Rabbin gelişini kaçırıdığı üzerindedir.
Burda bir giriş yaptım.Simgeleri tüm Kutsal Kitapta araştırıp,hangi manalarda kullanıldığını bilmek lazımki fikirler oluşsun ve o kesinlikle nihai fikir değildir,pek çok anlamı vardır hepside manalıdır.
Yine Nuh'un gemisine güvercin zeytin dalıyla geldi,kara göründü-kurtuldunuz manasında ve günümüzde de barış manasında kullanılır.İşte zamanı aşmak gerek,her manayı değerlendirmek gerek.

Tekrarlarsam "Bu dünyanın Rabbi",İsa'dır yoksa Baba görünmez zamandan-mekandan bağımsızdır bizlerle iletişim için zamanı,mekanı kullanır.
Bilmem şimdi ne düşündünüz ?

- -
 #2.  ✍ 2015-02-22, 22:14

TheHolySpirit
- -

Yönetim Notu: Forum Kuralları'nı okuyunuz.

- -
 #3.  ✍ 2015-02-23, 02:41

Marc Madrigal
(KİLİSE PASTÖRÜ (Bu bilginin doğruluğu site yönetimi tarafından onaylanmıştır))
- -

Bu bahsi geçen iki meshedilmiş kişi Mesihin ikinci gelişinden önce kendisine tanıklık edecek ve deccal veya anti-Christ'in güçleri tarafından katledelecek peygamberlerdir. Yani buradaki yazıtlar iki farklı İsa Mesih'ten bahsetmiyor.

Sevgiler...

- -
 #4.  ✍ 2015-02-23, 09:25

TheHolySpirit
- -

Yönetim Notu: Kullandığınız kelimelere dikkat ediniz, size vakit ayırıp cevap yazmış kişilere ''Vay, demek öyle!'' şeklinde lakayitçe üslup kullanamazsınız. Normal medeni insanlarca ''doğru düzgün'' sayılan şekilde üslup kullanmazsanız bu foruma göndereceğiniz hiç bir mesaj yayınlanmayacaktır.

- -
 #5.  ✍ 2015-02-24, 12:39

ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

Kullanıcı adı:

Şifre:

Şifre (tekrar):

Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)

Email adresiniz (tekrar):

ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız:

Şifreniz:

Şifrenizi mi unuttunuz?
youtube: İncil filmini, azizlerin yaşamları filmlerini ve Hristiyanlık'la alakalı videolarımızı izleyin! youtube kanalımızdan izleyin
twitter: Forumdaki son mesajları, twitter hesaplarımız aracılığıyla takip edin!
facebook: Forumdaki son mesajları, facebook sayfalarımız aracılığıyla takip edin!

SİTE İÇİ ARAMA MOTORU

Hristiyanlık hakkında merak ettiğiniz şeyi aşağıdaki kutucuğa yazarak sitemiz içinde arayın!

Tevrat, Zebur, İncil (hristiyan kutsal kitapları) içinde kelime arama

Tevrat & Zebur İncil