HRİSTİYAN FORUM
Yahşuah Mesih'in adında, Kutsal Ruh'un ateşiyle kutsanın
HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > İncil

Petrus'un İnkarı : Horoz ötmeden 3 kez mi, horoz iki kez ötmeden üç kez mi?

Bu konu 2107 kez okundu, 11 kez cevaplandı

Saved By Blood
(Özel üye)
- -

Merhaba arkadaşlar benim uzun zaman önce aklıma gelen fakat sormaya fırsat bulamadığım bir soru vardı.4 Müjde'yi okurken karşıma çıktı.Matta,Luka ve Yuhanna'nın müjdelerinde İsa Petrus'a "Bu gece horoz ötmeden beni üç kez inkar edeceksin" diyor (Bkz: Matta 26:31-35,Luka 22:33-34,Yuhanna 13:36-38)

Fakat Markos'un Müjdesinde :

yazdı:
Markos 14:27 Bu arada İsa öğrencilerine, "Hepiniz sendeleyip düşeceksiniz" dedi."Çünkü şöyle yazılmıştır:"Çobanı vuracağım,koyunlar darmadağın olacak"
Markos 14:28 Ama ben dirildikten sonra sizden önce Celile'ye gideceğim."
Markos 14:29 Petrus O'na, "Herkes sendeleyip düşse bile ben düşmem" dedi.
Markos 14:30 "Sana doğrusunu söyleyeyim" dedi İsa,"Bugün,bu gece,horoz iki kez ötmeden sen beni üç kez inkar edeceksin"

Matta'nın Müjdesinde Petrus'un İnkarı : Matta 26

yazdı:
69 Petrus ise dışarıda, avluda oturuyordu. Bir hizmetçi kız yanına gelip, “Sen de Celileli İsa’yla birlikteydin” dedi.
70 Ama Petrus bunu herkesin önünde inkâr ederek, “Neden söz ettiğini anlamıyorum” dedi.
71 Sonra avlu kapısının önüne çıktı. Onu gören başka bir hizmetçi kız orada bulunanlara, “Bu adam Nasıralı İsa’yla birlikteydi” dedi.
72 Petrus ant içerek, “Ben o adamı tanımıyorum” diye yine inkâr etti.
73 Orada duranlar az sonra Petrus’a yaklaşıp, “Gerçekten sen de onlardansın. Konuşman seni ele veriyor” dediler.
74 Petrus kendine lanet okuyup ant içerek, “O adamı tanımıyorum!” dedi.
Tam o anda horoz öttü. 75 Petrus, İsa’nın, “Horoz ötmeden beni üç kez inkâr edeceksin” dediğini hatırladı ve dışarı çıkıp acı acı ağladı.

Markos'un Müjdesinde Petrus'un inkarı : Markos 14

yazdı:
66-67 Petrus aşağıda, avludayken, başkâhinin hizmetçi kızlarından biri geldi. Isınmakta olan Petrus’u görünce onu dikkatle süzüp, “Sen de Nasıralı İsa’yla birlikteydin” dedi.
68 Petrus ise bunu inkâr ederek, “Senin neden söz ettiğini bilmiyorum, anlamıyorum” dedi ve dışarıya, dış kapının önüne çıktı. Bu arada horoz öttü.
69 Hizmetçi kız Petrus’u görünce çevrede duranlara yine, “Bu adam onlardan biri” demeye başladı.
70 Petrus tekrar inkâr etti. Çevrede duranlar az sonra Petrus’a yine, “Gerçekten onlardansın; sen de Celileli’sin” dediler.
71 Petrus kendine lanet okuyup ant içerek, “Sözünü ettiğiniz o adamı tanımıyorum” dedi.
72 Tam o anda horoz ikinci kez öttü. Petrus, İsa’nın kendisine, “Horoz iki kez ötmeden beni üç kez inkâr edeceksin” dediğini hatırladı ve hüngür hüngür ağlamaya başladı.

Bunun ingilizce bir açıklamasını görmüştüm fakat tam olarak bahsettiği şeyi anlayamamıştım burada bilen bir arkadaş varsa açıklayabilir mi lütfen?

- -
 #1.  ✍ 2015-05-03, 12:42

Augustinus
(KATOLİK MODERATOR (Bu bilginin doğruluğu yönetim tarafından onaylanmıştır))
- -

Açıklama yaparım fakat asıl merak ettiğim bir İncil yazarı doktrinsel olarak tamamen diğer 72 kitapla tutarlı bir Müjde yazmış ve bir horoz ötüşü eksik söylemiş diye buna "hata" denir mi?

Bence bu biraz Yaratılış Kitabından astronomi ve kozmoloji konularında bilimsel betimlemeler beklemeye benziyor.

- -
 #2.  ✍ 2015-05-03, 19:59

Alexios
(İptal edilmiş üyelik (ban veya istek üzerine iptal))
- -

Augustinus yazdı:
Açıklama yaparım fakat asıl merak ettiğim bir İncil yazarı doktrinsel olarak tamamen diğer 72 kitapla tutarlı bir Müjde yazmış ve bir horoz ötüşü eksik söylemiş diye buna "hata" denir mi?

Bence bu biraz Yaratılış Kitabından astronomi ve kozmoloji konularında bilimsel betimlemeler beklemeye benziyor.

İsa Mesih'in iki öğrencisi Matta ve Yuhanna olayların doğrudan tanıklarıdır. Markos, yanlış anımsamıyorsam, Havari Petrus'un tanıklığı ile İncil'i yazdı.Loukas ise Dr idi ve Aziz Pavlos'un öğrencisi idi.
Burada önemli olan, Petrus'un, İsa Mesih'i 3 defa inkar etmesinden sonra horozun ötmesidir. Horoz 1 defa mı öttü, 2 defa mı öttü, sanıyorum çok önemi olan ifadeler değildir.

- -
 #3.  ✍ 2015-05-03, 21:49

Saved By Blood
(Özel üye)
- -

Augustinus yazdı:

Kardeşim benim için bir problem yok fakat eğer hata varsa bu tanrısal esin olduğuyla çelişmezmi ? 2000 yıllık kilise tarihinde mutlaka bu sorulara cevap bulmuştur. yani eminimkî bu soru ilk benim aklıma gelmemiştir fakat benden sonrada bunu farkeden ve kafasına takılan arkadaşlar buradada açıklamasını bulmuş olur :)

- -
 #4.  ✍ 2015-05-03, 21:51

S A D M İ N
(☩Admin (FACEBOOK TWITTER))
- -

http://www.hris...d.php?t=320084

- -
 #5.  ✍ 2015-05-03, 22:02

Augustinus
- -

Saved By Blood yazdı:
fakat eğer hata varsa bu tanrısal esin olduğuyla çelişmezmi ?

Demek istediğim de bu kardeşim bu tip şeylerin başka bir açıklaması olsun olmasın ÇELİŞMEZ.

- -
 #6.  ✍ 2015-05-03, 22:24

Giyotin424
(Özel üye)
- -

"Bu gece horoz ötmeden beni üç kez inkar edeceksin" cümlesi içerisinde herhangi bir sayı verilmemiş. Diğer müjdeler sayı vermiş. İkisi farklı sayı vermediğinden herhangi bir tutarsızlık yok.

- -
 #7.  ✍ 2015-05-03, 22:37

Saved By Blood
(Özel üye)
- -

İngilizcesi olan arkadaşlar için şurada bir açıklaması var : https://carm.or...s-third-denial

Buraya birkaç kez çevirmeyi denedim ama çok tarzanca oldu çeviremedim türkçeye tam :D İngilizcesi olmayan arkadaşlara şunu söyleyebilirimki çelişmiyor mantıklı bir açıklaması var daha iyi bilen bir arkadaş varsa çevirmesini rica ediyorum.Birde keşke foruma çelişki iddialarına cevap gibi bir bölüm açılsa orada hepsi cevaplansa daha iyi olur bence çünkü answering-christianity gibi internetteki islami siteler bir ton çelişki olmayan çelişki iddiaları yazıyorlar oraya insanların kafası karışmasın.

- -
 #8.  ✍ 2015-05-03, 22:55

S A D M İ N
- -

yazdı:
39. [s. 141] "Horoz kaç kere öttü?"

"Sana doğrusunu söyleyeyim" dedi İsa, "bu gece horoz ötmeden sen beni üç kez inkâr edeceksin."(Matta 26:34)

İsa, "Sana şunu söyleyeyim, Petrus, bu gece horoz ötmeden sen beni tanıdığını üç kez inkâr edeceksin" dedi.(Luka 22:34)

İsa şöyle cevap verdi: "Benim için canını mı vereceksin? Sana doğrusunu söyleyeyim, horoz ötmeden sen beni üç kez inkâr edeceksin."(Yuhanna 13:38)

"Sana doğrusunu söyleyeyim" dedi İsa, "bugün, bu gece, horoz iki kez ötmeden sen beni üç kez inkâr edeceksin."

(Markos 14:30)

Markos'ta yazıldığı gibi horoz iki kere öttü. Markos Petrus'un yardımcısıydı ve özellikle Petrus'la ilgili olaylara daha ayrıntılı bir şekilde tanıklık etmektedir. Horoz ilk kez öttüğünde Petrus aldırmamış tövbe etmemişti. Ancak ikinci kez öttüğünde İsa'nın dediğini hatırladı ve hüngür hüngür ağlayarak tövbe etti. Aslında bir fark yoktur. "Yemeye çağıran zil çalmadan önce yetişin" ile "zil ikinci kez çalmadan önce yetişin" ifadeleri arasındaki fark gibidir. Birisi sadece biraz daha ayrıntılı olarak açıklıyor.

http://www.hristiyan.net/kitabimukaddes/bolum540.htm (39)

- -
 #9.  ✍ 2015-05-03, 23:15

Augustinus
- -

Saved By Blood yazdı:
İngilizcesi olan arkadaşlar için şurada bir açıklaması var : https://carm.or...s-third-denial

Buraya birkaç kez çevirmeyi denedim ama çok tarzanca oldu çeviremedim türkçeye tam :D İngilizcesi olmayan arkadaşlara şunu söyleyebilirimki çelişmiyor mantıklı bir açıklaması var daha iyi bilen bir arkadaş varsa çevirmesini rica ediyorum.Birde keşke foruma çelişki iddialarına cevap gibi bir bölüm açılsa orada hepsi cevaplansa daha iyi olur bence çünkü answering-christianity gibi internetteki islami siteler bir ton çelişki olmayan çelişki iddiaları yazıyorlar oraya insanların kafası karışmasın.

Verdiğin site bazı konuları güzelce ele alsa da Hyper-Calvinist bir site (yani alabildiğine kaderci) ve bazı yerlerde Kutsal Kitap savunmasını çok iyi yapamıyor.

Genelde savunma çok basit oluyor. Giyotin kardeşim dediği gibi bir yerde birşeyin söylenmemesi olmadığı anlamına gelmez :))

İki hırsızın bir müjdede ikisinin birden hakaret edip diğer bir müjdede sadece birinin hakaret edip diğerinin yövbe etmesi gibi... İkisi de olmuştur bu kadar basit...

- -
 #10.  ✍ 2015-05-03, 23:17

S A D M İ N
- -

Saved By Blood yazdı:

Yeni hristiyanlar önce kendi inançlarını öğrenseler daha iyi olur

- -
 #11.  ✍ 2015-05-04, 01:31

Theodor87
(Özel üye)
- -

S A D M İ N yazdı:
Saved By Blood yazdı:

Yeni hristiyanlar önce kendi inançlarını öğrenseler daha iyi olur

+1

- -
 #12.  ✍ 2015-05-04, 06:31

ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

Kullanıcı adı: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.

Şifre: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.

Şifre (tekrar): NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.

Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)

Email adresiniz (tekrar):

ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.

Şifreniz: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.

Şifrenizi mi unuttunuz?
youtube: İncil filmini, azizlerin yaşamları filmlerini ve Hristiyanlık'la alakalı videolarımızı izleyin! youtube kanalımızdan izleyin
twitter: Forumdaki son mesajları, twitter hesaplarımız aracılığıyla takip edin!
facebook: Forumdaki son mesajları, facebook sayfalarımız aracılığıyla takip edin!