HRİSTİYAN FORUM
Yahşuah Mesih'in adında, Kutsal Ruh'un ateşiyle kutsanın
HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > İncil

Matta 27:10, Yeremya, Zekeriya

Bu konu 1428 kez okundu, 4 kez cevaplandı

eireen
(Özel üye)
- -

Kardeşlerim
Matta 27:9-10 da şöyle yazmakta

Böylece Peygamber Yeremya aracılığıyla bildirilen şu söz yerine gelmiş oldu: “İsrailoğulları'ndan kimilerinin O'na biçtikleri değerin karşılığı olan Otuz gümüşü aldılar; Rab'bin bana buyurduğu gibi, Çömlekçi Tarlası'nı satın almak için harcadılar.”

Yeremya bölümünde kelime aradığımda buradaki sözlere ulaşamadım.

fakat zekerya 11:12-13. ayetlere baktığımda benzer bir anlatımla karşılaşıyorum.

Onlara, “Uygun görürseniz ücretimi ödeyin, yoksa boş verin” dedim. Onlar da ücret olarak bana otuz gümüş verdiler. RAB bana, “Çömlekçiye at” dedi. Böylece bana biçtikleri yüksek değerin karşılığı olan otuz gümüşü alıp RAB'bin Tapınağı'ndaki çömlekçiye attım.
ZEKERİYA 11:12-13

Acaba yeremya da böyle bir anlatım var da ben mi kaçırıyorum yoksa Zekerya çeviri hatası olarak Yeremya olarak mı yazılmış?

- -
 #1.  ✍ 2015-09-11, 18:23

Anglikanmoderator
(ANGLİKAN MODERATOR (Bu bilginin doğruluğu yönetim tarafından onaylanmıştır))
- -

Scatro yazdı:
Kardeşlerim
Matta 27:9-10 da şöyle yazmakta

Böylece Peygamber Yeremya aracılığıyla bildirilen şu söz yerine gelmiş oldu: “İsrailoğulları'ndan kimilerinin O'na biçtikleri değerin karşılığı olan Otuz gümüşü aldılar; Rab'bin bana buyurduğu gibi, Çömlekçi Tarlası'nı satın almak için harcadılar.”

Yeremya bölümünde kelime aradığımda buradaki sözlere ulaşamadım.

fakat zekerya 11:12-13. ayetlere baktığımda benzer bir anlatımla karşılaşıyorum.

Onlara, “Uygun görürseniz ücretimi ödeyin, yoksa boş verin” dedim. Onlar da ücret olarak bana otuz gümüş verdiler. RAB bana, “Çömlekçiye at” dedi. Böylece bana biçtikleri yüksek değerin karşılığı olan otuz gümüşü alıp RAB'bin Tapınağı'ndaki çömlekçiye attım.
ZEKERİYA 11:12-13

Acaba yeremya da böyle bir anlatım var da ben mi kaçırıyorum yoksa Zekerya çeviri hatası olarak Yeremya olarak mı yazılmış?

Burada birçok teori var. Biri ise kopya hatası oluşudur. Bir diğeri ise Zekerya'nın Yeremya'nın sözünü yazmış olmasıdır. Benim daha çok ihtimal verdiğim de Yahudi geleneğinde Peygamber kitabında yazılanlara iki büyük peygamberin ismini kullanarak anlatmanın olmasıdır. Yani "Yeşaya söyledi" veya "Yeremya söyledi" dendiği zaman "Bir peygamberin kitabında yazıldı." anlamına gelebilir. Matta da bu geleneğe uyarak öyle yazmıştır.

- -
 #2.  ✍ 2015-09-15, 06:34

eireen
(Özel üye)
- -

çok teşekkür ederim cevap için :)

- -
 #3.  ✍ 2015-09-15, 14:22

melkem
(Özel üye)
- -

Böylece Yeremya peygamber aracılığıyla bildirilen şu söz yerine gelmiş oldu: «İsrail oğullarından kimilerinin O'na biçtikleri değerin karşılığı olan otuz gümüşü aldılar ve Rab'bin bana buyurduğu gibi, çömlekçinin tarlasını satın almak için harcadılar.» (Matta 27:9-10)

Matta’nın bu peygamberlik sözünü Yeremya’ya atfetmesi bazı eleştirmenlere bir parça şaşırtıcı ve problemli görünse de, onun Zekeriya ile Yeremya’yı karıştırarak hata yaptığını savunmak pek kolay ve mantıklı değildir. Matta’nın, Zekeriya’nın kitabından alıntılanmış birkaç ikincil ön bildiri eşliğinde aslında Yeremya’nın kitabındaki bir peygamberlik sözüne odaklandığını anlamak biraz zaman alabilir. Buna karşın, bu peygamberlik sözü ile ilgili en önemli nokta, onun Yahudi dinsel yetkililerle hain Yahuda arasında yaşananlara gizemli bir biçimde bağlantılı olmasıdır. Yani, Tanrı’nın planına dâhil edilen Yahuda, Eski Antlaşma’daki bir peygamberlik sözünün gerçekleşmesinde temel bir aktör işlevi görmüştür; ki bu, Mesih’e ihanet eden öğrenciyi araç olarak kullanma konusunda Tanrı’nın aşkın iradesini ve gücünü göstermektedir.

Matta 27:9-10’da yazılı olan peygamberlik sözünün asıl kaynağının Zekeriya’nın değil de Yeremya’nın kitabı olduğuna işaret eden anahtar söz grubu “bana buyurduğu gibi”dir. Rab, Peygamber Yeremya’ya bir tarla satın almasını buyurmuştur – yani emretmiştir – ve aynı peygamber, çarpıcı bir şekilde kitabının 32. Bölümünde satın alma işlemini Tanrı’nın öngörüsünün gerçekleşmesi olarak değerlendirmiştir:

Yeremya, "RAB bana şöyle seslendi" diye yanıtladı, "Amcan Şallum oğlu Hanamel sana gelip, 'Anatot'taki tarlamı satın al. Çünkü en yakın akrabam olarak tarlayı satın alma hakkı senindir' diyecek. "Sonra RAB'bin sözü uyarınca amcam oğlu Hanamel muhafız avlusunda yanıma gelip, 'Benyamin bölgesinde, Anatot'taki tarlamı satın al' dedi, 'Çünkü miras hakkı da en yakın akrabalık hakkı da senindir. Onu kendin için satın al.' " O zaman RAB'bin sözünün yerine geldiğini anladım". (Yeremya 32:6-8)

Görüldüğü gibi, Rab tarafından söylenen bir ön bildirinin nasıl gerçekleştiğini anlatan Yeremya, Tanrı’nın kudretine ve bilgeliğine tanıklıkta bulunmuştur. Aynı şekilde, Matta da önce Yahuda İskariyot ile Ferisiler arasında geçen konuşmayı aktarmış ve sonra Yahuda’nın pişmanlığının ve parayı geri getirmesinin Yahudi liderleri nasıl dolaylı yoldan bir tarla satın almak zorunda bıraktığını anlatmıştır. Bu sayede Yahudi din görevlileri tarafından bir tarla satın alınması ile Yeremya’ya akrabasından bir tarla satın alması konusunda Tanrı tarafından verilen buyruk arasında bağlantı kurmuştur. Matta’nın ilgili peygamberlik sözünü bu derece büyük bir cesaret ile Yeremya’ya atfetmesinin nedeni büyük ihtimalle Yeremya’nın kitabının 32. Bölümünde yaşananlarla Yahuda’nın pişmanlığı ve ihanetin bedeli olan parayı tapınağa geri getirmesi sonrasında yaşananlar arasındaki paralellikleri Tanrısal esin yardımıyla görebilmesidir.

Alinti

- -
 #4.  ✍ 2015-09-15, 15:34

servantofgod
(Özel üye)
- -

Orada 30 gümüş değil çömlekçiye git buyruğuna bahsediyor. Yeremya 18.bölümde 30 gümüş ayrı birşey...Kalk, çömlekçinin işliğine git; orada sana sesleneceğim.
YEREMYA 18:2 TCL02
http://bible.com/170/jer.18.2.TCL02

- -
 #5.  ✍ 2015-09-15, 21:52

ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

Kullanıcı adı: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.

Şifre: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.

Şifre (tekrar): NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.

Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)

Email adresiniz (tekrar):

ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.

Şifreniz: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.

Şifrenizi mi unuttunuz?
youtube: İncil filmini, azizlerin yaşamları filmlerini ve Hristiyanlık'la alakalı videolarımızı izleyin! youtube kanalımızdan izleyin
twitter: Forumdaki son mesajları, twitter hesaplarımız aracılığıyla takip edin!
facebook: Forumdaki son mesajları, facebook sayfalarımız aracılığıyla takip edin!