HRİSTİYAN FORUM
Masa sallama efsanesinin başlangıcı
HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > İncil

Masa sallama efsanesinin başlangıcı

Bu konu 804 kez okundu, 1 kez cevaplandıSimun
(Özel üye)
- -

Bu mesajımda dikkat çekmek istediğim nokta bu RİVAYETin çıkış noktasının islami olmadığı ve buna çok şaşırmamdır.Herhangi bir alt mesaj yada yönlendirme/ima içermemektedir.Sadece okuduğumda şaşırdığım bu yazıyı sizlerle paylaşmak ve varsa düşüncelerinizi almak.Şu masa sallama efsanesini duymayan kalmamıştır her halde. Ben de ilk duyduğumda inanmamıştım ki her bakımdan çok saçma geliyordu.

Fakat bu saçma iddanın İslamcılardan çıktığını düşünürdük , öyle ya, her şeye egemen Tanrı'nın sözlerinin değiştirilebilmesine bile inanıyorlarsa buna da inanmaları çok da şaşırtıcı gelemezdi.

Fakat değerli kardeşimiz Marc' ın sitesindeki makaleler arasında gezerken şu bilgiye rastladım ve bu söylentinin şaşırtıcı biçimde çıkış kaynağının aslında İslam '' alimlerinden '' değilde , bilakis rivayete göre 17. yüzyılda yaşamış olan peder Philippe Labbe'den çıktığını gördüm.

yazdı:
18. yüzyılda eserlerinde Katolik Kilisesini eleştiren Fransız filozof Voltaire İznik Konseyini anlatırken şöyle bir açıklamada bulunur: “Kilise Babaları bu konsilde [İznik’te] Kutsal Kitap’a ait özgün bölümlerle sahtelerini birbirlerinden ayırdı; hepsini altar [kilise sunağı] üstüne yerleştirdiler ve apokrifler kendiliğinden yere düştü” (Voltaire, Felsefe Sözlüğü, İznik Konsili). Bu beyanatın dayanağı olarak Voltaire’in gösterdiği referans, 17. yüzyılda yaşamış olan peder Philippe Labbe’ye aittir. Labbe bu ilginç rivayeti, Latince’den Fransızca’ya çevirdiği “Conciles” adlı eserinin 1. cildi, 84. sayfasında bir appendix [ek] olarak kaydeder. Labbe’nin dayanağı ise 9. yüzyılda yazılan “Synodicon Vetus” eseridir. M.S. 887’te yazılan “Synodicon Vetus”ta tüm Konsiller listelenip kararlarından özetler verilmektedir. Bu eserde Kilise Babaları’nın kayıtları derlenmekle ve eserin 35. bölümü ve 29. sayfasında yazar tarafından İznik’le ilgili şöyle bir dipnot ve rivayet dahil edilir: “Kutsal Kitap’a ait kanonik ve apokrif bölümler şu şekilde birbirlerinden ayrıldı: Tanrı’nın evinde tüm kitaplar kutsal sunak [altar] üzerine kondu, sonra da piskoposlar vahiy niteliği taşıyan [inspired] bölümler üste, kanonik olmayanlar [spurious] da alta geçsin diye Rabb’e dua ettiler, ve böyle de oldu.” (SV, 887, vol.5, p.9) Synodicon Vetus’un yayıncısı bu rivayetin ilk defa burada yani 9. yüzyılda duyulduğunu ve kaydedildiğini açıklar. Duffy’e göre Synodicon Vetus’ta bulunan ve diğer eserlerde yer almayan rivayetler yazar tarafından konsilin kararlarını ilahi açıdan meşrulaştırmak amacıyla dahil edilmiş olabileceği sonucunu çıkarır.

Sonuç olarak Voltaire’in eserine giren rivayet bir şekilde İslam literatürüne aksettirilerek geçmiş olabilir. Fakat bu görüş Eusebius ve Athanasius’un aktardığı konsilin en eski kayıtlarında yer almamaktadır.

Yazıda da okunacağı gibi bu iddia

yazdı:
Fakat bu görüş Eusebius ve Athanasius’un aktardığı konsilin en eski kayıtlarında yer almamaktadır.


Kaynak : http://inciltar...iznik-konsili/

- -
 #1.  ✍ 2016-01-23, 14:59

AngelArtist
(Özel üye)
- -

Voltaire zaten anti-Hristiyan çizgide bir adamdı, birileri de "düşmanımın düşmanı dostumdur" mantığıyla bu zırvaları irdelemiş olabilir.

- -
 #2.  ✍ 2016-01-26, 22:33

ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

Kullanıcı adı:


Şifre:


Şifre (tekrar):


Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)


Email adresiniz (tekrar): 
ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız:


Şifreniz:Şifrenizi mi unuttunuz?
youtube: İncil filmini, azizlerin yaşamları filmlerini ve Hristiyanlık'la alakalı videolarımızı izleyin! youtube kanalımızdan izleyin
twitter: Forumdaki son mesajları, twitter hesaplarımız aracılığıyla takip edin!
facebook: Forumdaki son mesajları, facebook sayfalarımız aracılığıyla takip edin!


SİTE İÇİ ARAMA MOTORU

Hristiyanlık hakkında merak ettiğiniz şeyi aşağıdaki kutucuğa yazarak sitemiz içinde arayın!Tevrat, Zebur, İncil (hristiyan kutsal kitapları) içinde kelime arama

Tevrat & Zebur İncil


hristiyan.net: Hristiyanlık nedir? Hristiyan kime denir? Hıristiyanlık inancı nasıldır?
hristiyanolmak.com: Nasıl Hristiyan olunur?Hristiyan olmak istiyorum diyenler neleri yapmalılar?
incil.biz: İncil nedir? Kaç tane İncil vardır? İncil'de neler yazar?
rabisamesih.net: İsa Mesih kimdir? İsa Mesih, Tanrı mı, insan mı, yoksa her ikisi de mi? İsa Mesih neler anlattı?
hristiyangazete.com: Türkçe, İngilizce, Yunanca - Hristiyan ve Hristiyan olmayan - Türkiye ve dünyadan haberler, basın özetleri takibi ve günlük email bültenlerine abonelik...
v B u l l e t i n ® J e l s o f t - E n t e r p r i s e s L t d . - Copyright ©2000 - 2017,