HRİSTİYAN FORUM
İsa Mesih'in çarmıhta ekşi şarabı içmesinin sebebi nedir?
HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > İncil

İsa Mesih'in çarmıhta ekşi şarabı içmesinin sebebi nedir?

Bu konu 786 kez okundu, 1 kez cevaplandı

Mayn
(Kayıtlı Kullanıcılar)
- -

Hepinize merhaba kardeşlerim size aklıma takılan bir şeyi sormak istiyorum;

Son akşam yemeğinde İsa, "Size şunu söyleyeyim, Babam'ın egemenliğinde sizinle birlikte tazesini içeceğim o güne dek, asmanın bu ürününden bir daha içmeyeceğim.”(Matta 26:29) diyor.
Fakat daha sonra çarmıhta süngerle kendisine uzatılan şarabı içiyor (İçlerinden biri hemen koşup bir sünger getirdi, ekşi şaraba batırıp bir kamışın ucuna takarak İsa'ya içirdi.-Matta 27:48-) . Bunun nedenini sormak istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

İlk defa soru soruyorum bir hatam varsa mazur görün ve bu konuyla ilgili herhangi bir şey bulamadım, gözümden bir şey kaçmışsa da özür diliyorum.

- -
 #1.  ✍ 2016-02-06, 01:49

Augustinus
(KATOLİK MODERATOR (Bu bilginin doğruluğu yönetim tarafından onaylanmıştır))
- -

Bunun bir Katolik bir de Protestan açıklaması var...

Protestan açıklama:
"BU ÜRÜN" lafı üzerine kuruludur. Bu ürün dediği şaraptır ve İsa Mesih'in çarmıhta içtiği şey aslında Türkçe'ye "ekşi şarap" olarak çevrilmiş sirkedir dolayısıyla aynı ürün değildir.

Katolik açıklama:
Luka ve Markos İncillerinde "Asmanın BU ÜRÜNÜ" değil sadece "Asma'nın ürünü" dediğine göre çarmıhta içtiği şey ile normal şarabı ayıran şey şarap olması değil (ya da sirke farketmez hepsi asmanın ürünüdür) başka birşeydir...

Öyleyse nedir? İsa'nın içtiği Fısıh şarabıdır ve öncesinde havarilere kendi kanı olarak sunmuştur. Dolayısıyla İsa Mesih EFKARİSTİYA'DAN bahsetmektedir ve asma ürünü olarak kastettiği budur.

Sevgiler.

- -
 #2.  ✍ 2016-02-06, 14:55

ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

Kullanıcı adı:

Şifre:

Şifre (tekrar):

Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)

Email adresiniz (tekrar):

ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız:

Şifreniz:

Şifrenizi mi unuttunuz?
youtube: İncil filmini, azizlerin yaşamları filmlerini ve Hristiyanlık'la alakalı videolarımızı izleyin! youtube kanalımızdan izleyin
twitter: Forumdaki son mesajları, twitter hesaplarımız aracılığıyla takip edin!
facebook: Forumdaki son mesajları, facebook sayfalarımız aracılığıyla takip edin!

SİTE İÇİ ARAMA MOTORU

Hristiyanlık hakkında merak ettiğiniz şeyi aşağıdaki kutucuğa yazarak sitemiz içinde arayın!

Tevrat, Zebur, İncil (hristiyan kutsal kitapları) içinde kelime arama

Tevrat & Zebur İncil