HRİSTİYAN FORUM
Yahşuah Mesih'in adında, Kutsal Ruh'un ateşiyle kutsanın
HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > Hristiyan Türkler, Türkiye'de Hristiyanlık

[Anket] Sizce ülkeler, yabancı misyoner(lik)leri dış bağlantılarından kurtarmalı mıdır?

Bu konu 9568 kez okundu, 40 kez cevaplandıAnketimiz: Sizce ülkeler, yabancı misyoner(lik)leri dış bağlantılarından kurtarmalı mıdır?
Evet, misyoner(lik)ler yerel merciler tarafından kontrol edilmeli 31 86,11%
Hayır, misyoner(lik)ler yerel merciler tarafından hiç bir şekilde kontrol edilmeli 5 13,89%
Katılımcı sayısı: 36. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Konunun devamı sayfalar: 1 - 2 -
S ADMİN
(☩Admin)
- -

http://www.duny...yasasi-istiyor

Haberde bahsi geçenler;
 1. Almanya'nın kendi İslam yasası isteği
 2. Politik İslam'ın Almanya'yı olumsuz etkilediği iddiası
 3. Almanya'da görev yapacak bütün imamların Almanya'da eğitilmesi
 4. Bütün imamların Almanya'nın temel değerlerini aktarması
 5. Yurtdışından Almanya'ya aşırı fikirlerin gelmesinin engellenmesi
 6. Yurt dışından bazı zararlı fikirlerin Almanya'ya girişinin engellenmesi
 7. Almanya'da camilerde konuşulan dilin Almanca olması
 8. Almanya'nın kendi İslam'ını geliştirmesi
 9. Almanya'daki camilere yurt dışından desteğin kesilmesi
 10. Almanya'daki anaokullarına yurt dışından desteğin kesilmesi

Böyle birşeyin olması, Türkiye Cumhuriyeti devletinin de kendi Hristiyanlık'ını yaratması sonucunu doğurur. Yukarıdaki maddelerde Almanya yerine Türkiye, İslam yerine Hristiyanlık, imam yerine rahip/peder/pastör kelimelerini koyun.
 1. Türkiye'nin kendi Hristiyanlık yasası isteği
 2. Politik Hristiyanlık'ın Türkiye'yi olumsuz etkilediği iddiası
 3. Türkiye'de görev yapacak bütün rahip/peder/pastörlerin Türkiye'de eğitilmesi
 4. Bütün rahip/peder/pastörlerin Türkiye'nin temel değerlerini aktarması
 5. Yurtdışından Türkiye'ye aşırı fikirlerin gelmesinin engellenmesi
 6. Yurt dışından bazı zararlı fikirlerin Türkiye'ye girişinin engellenmesi
 7. Türkiye'de kiliselerde konuşulan dilin Türkçe olması
 8. Türkiye'nin kendi Hristiyanlık'ını geliştirmesi
 9. Türkiye'deki kiliselere yurt dışından desteğin kesilmesi
 10. Türkiye'deki anaokullarına yurt dışından desteğin kesilmesi


- -
 #1.  ✍ 2016-04-13, 21:03


yenidogan
(Özel üye)
- -

Aslında bazı konularda haklı buluyorum ben. Müslümanlar Alman vatandaşı ise o ülkenin aleyhine fikirlerle dolmamaları lazım. Konuşulan dil cemaatin konuştuğu dildir. Ona karışılamaz. İslam'ı Almanya'ya göre modernize etmek de yanlış olur. İnanca öyle bir müdahaleye karşıyım. Ama Müslüman Alman'ların Almanya'da kendi imamlarını yetiştirip o ülkenin asli unsuru olması gerekir bence. Yerelleşmek önemlidir. Bir de radikal fikirlere karşı kontrol konusu haklı bence.

Aynısını Türkiye ve Hristiyanlar için de düşünüyorum. Bizdeki radikal fikir versiyonu da PKK sempatizanlığı olarak düşünülebilir.

- -
 #2.  ✍ 2016-04-14, 18:49


AngelArtist
(Özel üye)
- -

yenidogan yazdı:
Aslında bazı konularda haklı buluyorum ben. Müslümanlar Alman vatandaşı ise o ülkenin aleyhine fikirlerle dolmamaları lazım. Konuşulan dil cemaatin konuştuğu dildir. Ona karışılamaz. İslam'ı Almanya'ya göre modernize etmek de yanlış olur. İnanca öyle bir müdahaleye karşıyım. Ama Müslüman Alman'ların Almanya'da kendi imamlarını yetiştirip o ülkenin asli unsuru olması gerekir bence. Yerelleşmek önemlidir. Bir de radikal fikirlere karşı kontrol konusu haklı bence.

Aynısını Türkiye ve Hristiyanlar için de düşünüyorum. Bizdeki radikal fikir versiyonu da PKK sempatizanlığı olarak düşünülebilir.

+1

- -
 #3.  ✍ 2016-04-17, 04:54


S ADMİN
(☩Admin)
- -

http://www.habe...382405-haberi/

Almanya'daki bu tartışmanın sonucu, Türkiye'deki yabancı misyonerler, yabancı misyon şirketlerini ve bağlantılı kişileri de etkileyebilir. Çünkü Almanya eğer böyle bir hareket yaparsa, Türkiye de benzer bir hamle yapacaktır.

- -
 #4.  ✍ 2016-04-25, 01:58


S ADMİN
(☩Admin)
- -

Konunun başlığını değiştirip, bir anket ekledik.

- -
 #5.  ✍ 2016-04-29, 13:10


S ADMİN
(☩Admin)
- -

Bu konu iyice Almanya'nın gündemine gireceğe benziyor:


http://www.karar.com/dunya-haberleri/almanyadaki-camiler-devletin-gozetimi-altinda-olacak-105273

http://www.dw.com/tr/camilere-devlet-denetimi-önerisi/a-19223986


Bu tarz şeyleri Türkiye'de dile getirenler ise; IRKÇI, ERGENEKONCU, MİTÇİ denilenerek karalanmaya çalışılıyor...

- -
 #6.  ✍ 2016-04-29, 21:12


yenidogan
(Özel üye)
- -

S A D M İ N yazdı:
Bu konu iyice Almanya'nın gündemine gireceğe benziyor:
 1. http://www.kara...-olacak-105273
 2. http://www.dw.c...isi/a-19223986

Bu tarz şeyleri Türkiye'de dile getirenler ise; IRKÇI, ERGENEKONCU, MİTÇİ denilenerek karalanmaya çalışılıyor...

Konu hassas. Devlet inancımıza veya onu nasıl yaşayacağımıza, hangi dilde yaşayacağımıza karışamaz. Karışmamalıdır. Devletin müdahale alanı inançla ilgili değil, yerel inanç gruplarının dış ilişkileri ile ilgili olmalıdır.

Misyonerler geçmişte Osmanlı devletiyle anlaştılar ve Müslümanlardan uzak durdular. Hedefleri Ermeniler, Süryaniler ve diğer doğulu gruplardı. Osmanlı devletinin ekonomik desteğiyle çalıştılar. Devlet protestanlaşan Ermenilerin diğerleri ile ters düşeceğini ve isyanın zayıflayacağını sandı ama tam tersi oldu. Bunun üzerine yaklaşık 50 yıl boyunca 1960 lara kadar tekrar aktif faaliyet gösteremediler. Yeni gelenlerin ise iki temel hedef kitlesi vardı.

Kürtler (Kürtleşen Ermeniler dahil) ve Aleviler... Bugün hala bu iki gruba özel önem veriyorlar. Ama geçmişten farklı olarak son 15 yılda sünni Türk'lere de yeri geldiğinde müjdeleme yapıyorlar. Bunu vicdani bir borç olarak mı, stratejik bir düşünceyle mi yaptıklarını bilmiyorum. Sünni, Alevi, Türk, Kürt, Ermeni, Arap özetle hiçbir köken farketmeksizin vatansever kardeşlerin cemaatler içinde ciddi azınlıkta olduğunu görüyorum. Çoğu da kısa sürede küskünler kulübüne kaydını yaptırıyor. :) Misyonerlik inancımızın bir parçasıdır. Kötü bir şey olmadığı gibi yasadışı da değildir.

Ancak tamamen yabancı destekli misyonerlik ülkemizde Hristiyanlık'a pek fayda getirmedi. Aksine pek çok durumda adımızı kirletti. Olması gereken gelen misyonerlerin yerel liderler yetiştirip gitmesiydi veya kalacaklarsa da arka planda kalmalarıydı. En kötü ihtimalle cemaat Önder'i olarak kalacaklarsa bile yerel kaynaklardan gelir sağlayıp dışa bağımlı kalmamaları gerekirdi. Elçilerin İşleri kitabını okumak bu konuda yeterli olacaktır.

Kilisenin ülke içinde kendi din adamlarını yetiştirebilmesi, dış kaynaklara hiçbir sebepten muhtaç kalmaması, herhangi bir radikal düşünceyi yayma aracı olarak kullanılamaması bence çok önemlidir. Bu konuda tek suçlu yabancılar değil. Aslında en büyük suç bizzat bizim devletimizde. Ortodoks Patrikhanesi'nin ruhban okulu talebini ısrarla reddeden, Protestan kiliselerin yerel Teoloji okulu çabalarını yeraltında kalmaya mahkum eden, Türkler önder olmak istediğinde engelleri arttıran, müjdeleme hedef kitlenin dışına çıktığı anda müdahale eden bir devletimiz var. Kötü sonuçları arzulayanların ekmeğine yağ sürüyorlar. Türk devleti sürekli kötülere bakıp paranoya yapmak yerine gayrimüslim cemaatlerine sahip çıkıp onları yerelleştirmelidir.

- -
 #7.  ✍ 2016-04-30, 02:56


S ADMİN
(☩Admin)
- -

http://www.dw.c...saj/a-19225730

yazdı:
“Volker Kauder yaptığı öneriyle, bazı İslam ülkelerinin, bazı İslami hareketlerin şunu kavramasını istiyor: Almanya Federal Cumhuriyeti'nde her istediğinizi yapamazsınız. Almanya'nın her yerinde adı aşırılıkçıya çıkmış, gözlem altına alınmış camiler var, özellikle de Berlin'de. İslam, öğretisinde merkezi bir otoritenin bulunmadığı son derece çeşitli tabakalara sahip bir din. Müslüman ülkelerdeki hükümetler, İslami değerlerin yorumu konusunda söz sahibi olmak için yoğun rekabet halinde. Bu yarışta giderek daha aşırılaşan görüşler kabul görebiliyor; Türkiye, Suudi Arabistan gibi ülkeler tüm dünyadaki Müslümanları kendi hükümetlerinin emellerine yaklaştırmak için elinden geleni ardına koymuyor. Özellikle de Almanya'da. Camilerin Ortadoğu'nun iktidar mücadelesinde siyasi kale olarak kullanılmasına Almanya izin vermek zorunda değil.“

Müslümanlar, muhtemelen metin içindeki İslam kelimesini çıkartıp yerine Hristiyanlık'ın bir mezhebini koyarak, benzer sözleri hristiyanlara söylemeye başlayacaklardır.

- -
 #8.  ✍ 2016-04-30, 22:04


S ADMİN
(☩Admin)
- -

http://www.dw.c...var/a-19233790

yazdı:
DW: Almanya’da şu sıralarda camilerin finansmanı ve imamların vaazlarının Almanca olması gibi konular üzerinde tartışılıyor. Hatta Hristiyan Birlik partileri Federal Meclis Grubu Başkanı Volker Kauder camilerin devlet tarafından denetlenmesini talep ediyor. Bu tür önlemleri anlamlı buluyor musunuz?
Ahmed Mansur: “Hayır, genel anlamıyla değil. Nefret vaazları verilen camiler zaten Alman iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından izleniyor. Bizim asıl ihtiyacımız olan şey Almanya’ya, Avrupa’ya özgü bir İslamdır. İnsan haklarına kayıtsız şartsız destek olan bir İslam. Ama bu Hristiyan Birlik partilerinin, sosyal demokratların ya da Yeşiller Partisi’nin değil, Müslümanların görevi olmalıdır. Onlar İslam’a ilişkin tartışmaları yürütmelidirler ve Almanya’ya, herşeyden önce de gençliğe seslenecek bir İslam’a imkan tanımalıdırlar.
Elbette camilerde konuşma dilinin Almanca olması genç insanlar için şimdi olduğundan çok daha iyi sonuçlar verecektir. Radikalleşmenin nedenlerinden biri de Selefîlerin Almanca diyaloğa girebilen tek grup olması ve gençliğin dilinden anlamasıdır.
Ancak ben Almanya’da bağımsız bir İslam’dan yanayım. Türkiye’den Suudi Arabistan’dan bağımsız bir İslam. Bu gibi hedelere sadece yasa bazında ulaşılamaz. Almanya’da konuya farklı açılardan bakan bir İslam tartışması gereklidir. Bir yanda radikal gelişmeleri masum göstermenin, diğer yanda da genelleştirmenin bize bir faydası yok.”- -
 #9.  ✍ 2016-05-04, 23:53


S ADMİN
(☩Admin)
- -

İlgili haberde; Hollanda gizli servisinin; camileri izlediği ve Hollanda devletinin; camilere dış desteğin kesilmesine yönelik bir hamle yapacağı belirtiliyor: http://www.bbc.com/turkce/haberler/2016/05/160525_hollanda_camiler

Almanya'dan sonra Hollanda... Eğer benzer hamleler diğer Avrupa ülkelerinden de gelirse, muhtemelen Türkiye'deki yabancı misyonerlerin/misyonların/kiliselerin dış desteklerine yönelik bir engelleme ya da vergilendirme gelebilir.

- -
 #10.  ✍ 2016-05-25, 18:18


yenidogan
(Özel üye)
- -

S A D M İ N yazdı:
İlgili haberde; Hollanda gizli servisinin; camileri izlediği ve Hollanda devletinin; camilere dış desteğin kesilmesine yönelik bir hamle yapacağı belirtiliyor: http://www.bbc....llanda_camiler

Almanya'dan sonra Hollanda... Eğer benzer hamleler diğer Avrupa ülkelerinden de gelirse, muhtemelen Türkiye'deki yabancı misyonerlerin/misyonların/kiliselerin dış desteklerine yönelik bir engelleme ya da vergilendirme gelebilir.

Türkiye'deki kiliselerin dış desteklerine engelleme gelirse isabet olur. Çok sevinirim. Herkesin gerçek yüzü ortaya çıkar. Para ortadan kalkınca çil yavrusu gibi dağıldıklarını ibretle izleriz.

- -
 #11.  ✍ 2016-05-25, 18:25


S ADMİN
(☩Admin)
- -

Hollanda'da camilere gelir kaynağını açıklama zorunluluğu: http://www.bbc.com/turkce/haberler/2016/05/160601_hollanda_camiler

Bu hareketin muhtemelen bir benzerini de Türkiye yapabilir.

- -
 #12.  ✍ 2016-06-01, 21:35


S ADMİN
(☩Admin)
- -

http://www.dw.c...yor/a-19456586

- -
 #13.  ✍ 2016-08-11, 12:39


S ADMİN
(☩Admin)
- -

CIA'in, misyonerleri kullanımına dair Amerikalı hristiyanlardan da makaleler/tepkiler mevcut:

Bu tür hareketler, en çok gerçek hristiyanlara, gerçek kiliseye zarar verir.

- -
 #14.  ✍ 2016-08-19, 14:40


S ADMİN
(☩Admin)
- -

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-37481175

yazdı:
Hollanda Parlamentosu daha sonra da, Türk hükümetinin Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığıyla Hollanda'daki camilere finansal desteğinin durdurulmasına ilişkin öneriyi de kabul etti.- -
 #15.  ✍ 2016-09-28, 12:06


S ADMİN
(☩Admin)
- -

http://www.trth...bi-274030.html

yazdı:
Anayasaya aykırı olan önergenin eyalet hükümetince uygulanabilirliğinin bulunmadığını iddia eden Taşdelen, ''Biz SPD olarak İslami kuruluş ve cemiyetlerle devlet anlaşması yapılmasını önermiştik. CSU camilere ve din görevlilerine saldıracağına buralara finansal yardımda bulunarak dışardan eğer varsa gelen finansmanın da önünü keselim. Bir taraftan eleştiriyorlar, 'Buradaki camiler Türkiye'ye bağımlı' diyorlar o zaman bu bağımlılığı kaldırmak için finansal yardım yap.'' eleştirisinde bulundu.

Bavyera'da da camilere ciddi saldırılar olduğuna işaret eden Taşdelen, '(Camileri ve insanları nasıl koruyabiliriz?) diyeceklerine buraların riskli olduğunu söylemeleri aslında yabancıları ve Müslümanları terörist gibi görmeleri ciddiyetten uzak iddialar'' diye konuştu.

Hristiyan Sosyal Birlik'in (CSU) Genel Sekreteri Andreas Scheuer de nisan ayında Alman medyasına yaptığı açıklamada camilerin yurt dışından mali yardım almasının engellenmesini talep etmiş ve camilerde Almanca konuşulması gerektiğini söylemişti.

Bunlar yanlış hareketler ey Almanya.

- -
 #16.  ✍ 2016-09-28, 19:48


Pause
(Özel üye)
- -

Aslında; belli bir merkezi olmayan, islam ve benzeri inançlar için bu durum söz konusu olabilir.

Yaşadığın, vatandaşı olduğun ülkede nefret vaazları verip, ırkçılığa çanak tutululuyorsa; o zaman idari yönetim o ülkede olabilir.

Ama dediğim gibi bu islam gibi, belli bir yönetim merkezi olmayan inançlar için geçerli..

Çünkü bu dinlerin merkezi olmadığı için hem dıştan müdahaleye, hem de maalesef kullanılmaya açık durumda olabiliyor.

Katolik ya da Ortodoks gibi merkezi yönetimi olanlarda, ruhbanlara o ülke müdahale edemez.!

Bu nedenle 3. bir seçenek daha olmalı diye düşünüyorum.!

- -
 #17.  ✍ 2016-09-30, 16:27


Augustinus
(KATOLİK MODERATOR (Bu bilginin doğruluğu yönetim tarafından onaylanmıştır))
- -

Pause yazdı:
Aslında; belli bir merkezi olmayan, islam ve benzeri inançlar için bu durum söz konusu olabilir.

Yaşadığın, vatandaşı olduğun ülkede nefret vaazları verip, ırkçılığa çanak tutululuyorsa; o zaman idari yönetim o ülkede olabilir.

Ama dediğim gibi bu islam gibi, belli bir yönetim merkezi olmayan inançlar için geçerli..

Çünkü bu dinlerin merkezi olmadığı için hem dıştan müdahaleye, hem de maalesef kullanılmaya açık durumda olabiliyor.

Katolik ya da Ortodoks gibi merkezi yönetimi olanlarda, ruhbanlara o ülke müdahale edemez.!

Bu nedenle 3. bir seçenek daha olmalı diye düşünüyorum.!

Nasıl ülke müdahale edemez ki kardeşim?

Türkiye'de yaşayan rahipler yasal olarak tamamen T.C. kanunlarına bağımlı yaşamak zorundadırlar.

Zaten T.C. devletinin Kilisenin iç işlerine karışması yanlış olurdu. 3. seçenek derken ne demek istiyorsun anlayamadım. Açıklarsan sevinirim.

- -
 #18.  ✍ 2016-10-01, 02:53


S ADMİN
(☩Admin)
- -

Almanya'daki hristiyanlar, ülkedeki imamların kontrol edilmesi, İslam'la mücadele kararı alınmasını istiyor: http://www.avrupabulteni.com/csu-tum-imamlar-kontrol-edilsin-668301h.htm

Muhtemelen Almanya'nın Türkiye'de bağlantılı olduğu kiliseler, misyonerler, online teoloji okulları da bu harekete karşılık T.C.'den bir reaksiyon görebilir...

- -
 #19.  ✍ 2016-10-30, 00:13


S ADMİN
(☩Admin)
- -

S A D M İ N yazdı:
Almanya'daki hristiyanlar, ülkedeki imamların kontrol edilmesi, İslam'la mücadele kararı alınmasını istiyor: http://www.avru...in-668301h.htm

Muhtemelen Almanya'nın Türkiye'de bağlantılı olduğu kiliseler, misyonerler, online teoloji okulları da bu harekete karşılık T.C.'den bir reaksiyon görebilir...

Almanya'daki Türk derneklerinden bir reaksiyon geldi: http://www.avrupabulteni.com/turk-toplumundan-csuya-buyuk-tepki-668866h.htm

- -
 #20.  ✍ 2016-10-30, 18:57


servantofgod
(Özel üye)
- -

Adam Amerika dan geliyor burada yanlış işler yapıyor sonra sınırdışı olunca sırf Hristiyan olduğum için sınırdışı edildim diyor oysa o adamı bizzat tanıyorum. Yahu yok mu biz de yeterli İncil bilgini Amerika dan transfere ne gerek var ? Vahiy kitabında Türkiye'ye şeytan ülkesi diyen adamın burada işi ne ?

- -
 #21.  ✍ 2016-11-01, 01:40


S ADMİN
(☩Admin)
- -

http://www.emla...patirsa/92884/

- -
 #22.  ✍ 2016-11-11, 12:45


laman
(Özel üye)
- -

Disariya bagimli olan kilise pek de bagimsiz olmayacaktir. Disaridan finans yada misyoner destegi goren kilisenin ogretisleri de, destek gordugu kiliselerin teolojilerine gore sekillenecek, zamanla farkli misyon merkezlerinden faydalandikca, bu sefer de o paralellikte ogretis verecektir.

Bu sebeple sahsen saglikli gormuyorum. Tabii bunlari protestan kiliseler icin soyluyorum.

Bir ornekle ifade edeyim. Ben bir kilise biliyorum, pastoru kadin pastorlugune karsiydi. Yillarca bu sekilde egitim verdi. Sonra ayni kilise "dernegine"bagli olarak farkli bir kilise binasi yapma girisimine yoneldiler.

Cesitli ulkelerden para toplanir oldu. (Toplanan paranin miktari konusunda seffaf da olunmadi)

Buyuk yardimlarda bulunan bir norvec misyonunda kadin pastorluge izin veriliyordu. Neyse, zamanla, kilise pastoruyle kisisel sohbetlerde, kadin pastorluge sicak bakildigina yonelik hafiften cemaat alistirilir oldu.

O misyondan buyuk paralar aktikca, soylemler tamamen degisti. Kilise katilimcilarina kursuden olmasa da, pastor, kisisel telkinlerde bulunmaya basladi.

Sahsen ben bunu gozlemlemekle kalmadim, bu teolojik tartismaya/ sohbete dahil oldum.

1- Para miktarina paralel olarak teolojik soylem degisebilir. Bu hem etik degildir hem de insanlarin iman hayatlariyla dalga gecmektir
.
2- Dis yardimlarin kilise topluluguna belirlibir olcude aciklanmasi, fakat girdisi ciktisinin topluluktan saklanmasi, somuruye yada cesitli dedikodulara kapi acma ihtimali dogurur.

Sonucta yardimlar sonrasinda kendisine ev/araba alan pastorler gordum. Elbetteki pastor "ben dis misyonlardan ne kadar bagis aldigimizi aciklayamam. Sorusu olan varsa pazar gunu ne kadar ondalik toplandigini kurusu kurusuna aciklariz, biz seffafligi savunuyoruz" soyleminde bulunur. Zaten pazar gunu ne toplandigi asagi yukari bellidir.

Ki bu soyleme de bizzat sahit olmusumdur.

Bir diger nokta ise, genelde amerikan destegi olan kiliselerde ticaretin de etkili oldugu. Soyle ki, iki katliysa eger kilise, alt kati cafe yapiliyor. Ustu ise sadece pazar gunleri iki saatligine kullaniliyor.

Ben kilisenin cafe olan giris katinda bir standart boyuttaki maden suyunu 2.50 TL ye, bir sise suyu 1.50 TL'ye iciyorum.

Diyeceksiniz ki 'uygunmus'. Olabilir de olmayabilir de. Sonra bir bakiyorsunuz ki hep para konusulur olmus.

Alti ticarethane, ustu sadece haftada bir gun, iki saatligine (bir saati gitar esliginde ilahiler) ibadete aciliyor.

Bu son noktayi neden paylastim?

Dis misyonlarin, Kiliseyi bastan basa degistirdigini ve para odakli bir yapiya surukleyebilecegini dusunmekteyim. Cunku belirli bir merkezi, otoritesi yoktur. Pastor etkili bir anlaticiysa eger, degmeyin civanima.

- -
 #23.  ✍ 2016-11-11, 15:24


Augustinus
(KATOLİK MODERATOR (Bu bilginin doğruluğu yönetim tarafından onaylanmıştır))
- -

Kardeşlerim hepsini okuyamadım ama bir şeyi kaçırıyorsunuz.

Konu politika ve devlet yönetimi olduğunda İslam ve Hristiyanlık çok farklı ele alınmalıdır.

Hristiyanlık, Eski Ahit'teki Yasa'yı bırakmış ve aslında tamamen ahlaki yönleri olduğu halde Devlet Yönetimi ve Hukuk konularından tamamen çekilmiştir. Çünkü Hristiyan halkların başındaki yönetime uymasını ve baştaki yönetim Hristiyan ise kendi koşul ve şartlarına uygun, Yeni Ahitteki ve doğadaki ahlak yasasına uygun bir şekilde ülkeyi yönetmesini ve hukuk oluşturmasını ön görmektedir.


İslam tamamen farklı bir konudur. Kuran ve hadisler ile İslam tam bir Devlet Yönetimi ve Hukuk (Şeriat) sistemi barındırmaktadır ve hatta DAYATMAKTADIR.

Dolayısıyla bir ülkede Hristiyan bir nüfusun dışarıdan rahip, pastör alması ile Müslüman bir nüfusun bunu yapması bir değildir. İslam nüfuz sahibi olduğunda kendi yönetim biçimini ve hukukunu dayatmaya başlayacaktır.

Türkiye bir istisnadır ve bu istisna çok sağlam temellere kurulu olduğu halde 93 yıl sonra bu temellerin sarsıldığını görüyoruz.

Dolayısıyla sap ve saman hakkında konuşuyoruz. Hristiyanlar olarak bunu yazmalıyız... İnsanların algısı önemli ama gerçekler de önemli.

Sevgiler.

- -
 #24.  ✍ 2016-11-12, 13:35


S ADMİN
(☩Admin)
- -

Augustinus yazdı:
Kardeşlerim hepsini okuyamadım ama bir şeyi kaçırıyorsunuz.

Konu politika ve devlet yönetimi olduğunda İslam ve Hristiyanlık çok farklı ele alınmalıdır.

Hristiyanlık, Eski Ahit'teki Yasa'yı bırakmış ve aslında tamamen ahlaki yönleri olduğu halde Devlet Yönetimi ve Hukuk konularından tamamen çekilmiştir. Çünkü Hristiyan halkların başındaki yönetime uymasını ve baştaki yönetim Hristiyan ise kendi koşul ve şartlarına uygun, Yeni Ahitteki ve doğadaki ahlak yasasına uygun bir şekilde ülkeyi yönetmesini ve hukuk oluşturmasını ön görmektedir.


İslam tamamen farklı bir konudur. Kuran ve hadisler ile İslam tam bir Devlet Yönetimi ve Hukuk (Şeriat) sistemi barındırmaktadır ve hatta DAYATMAKTADIR.

Dolayısıyla bir ülkede Hristiyan bir nüfusun dışarıdan rahip, pastör alması ile Müslüman bir nüfusun bunu yapması bir değildir. İslam nüfuz sahibi olduğunda kendi yönetim biçimini ve hukukunu dayatmaya başlayacaktır.

Türkiye bir istisnadır ve bu istisna çok sağlam temellere kurulu olduğu halde 93 yıl sonra bu temellerin sarsıldığını görüyoruz.

Dolayısıyla sap ve saman hakkında konuşuyoruz. Hristiyanlar olarak bunu yazmalıyız... İnsanların algısı önemli ama gerçekler de önemli.

Sevgiler.

Ama siyaset teolojik gerçeklere bakmaz, siyaset bu konuda "karşılıklılık ilkesi"ni uygulayacaktır. Yani sonuçta işin ucu Türkiye'de misyoner(lik)lere dokunacaktır

- -
 #25.  ✍ 2016-11-12, 14:00


Augustinus
(KATOLİK MODERATOR (Bu bilginin doğruluğu yönetim tarafından onaylanmıştır))
- -

S A D M İ N yazdı:
Augustinus yazdı:
Kardeşlerim hepsini okuyamadım ama bir şeyi kaçırıyorsunuz.

Konu politika ve devlet yönetimi olduğunda İslam ve Hristiyanlık çok farklı ele alınmalıdır.

Hristiyanlık, Eski Ahit'teki Yasa'yı bırakmış ve aslında tamamen ahlaki yönleri olduğu halde Devlet Yönetimi ve Hukuk konularından tamamen çekilmiştir. Çünkü Hristiyan halkların başındaki yönetime uymasını ve baştaki yönetim Hristiyan ise kendi koşul ve şartlarına uygun, Yeni Ahitteki ve doğadaki ahlak yasasına uygun bir şekilde ülkeyi yönetmesini ve hukuk oluşturmasını ön görmektedir.


İslam tamamen farklı bir konudur. Kuran ve hadisler ile İslam tam bir Devlet Yönetimi ve Hukuk (Şeriat) sistemi barındırmaktadır ve hatta DAYATMAKTADIR.

Dolayısıyla bir ülkede Hristiyan bir nüfusun dışarıdan rahip, pastör alması ile Müslüman bir nüfusun bunu yapması bir değildir. İslam nüfuz sahibi olduğunda kendi yönetim biçimini ve hukukunu dayatmaya başlayacaktır.

Türkiye bir istisnadır ve bu istisna çok sağlam temellere kurulu olduğu halde 93 yıl sonra bu temellerin sarsıldığını görüyoruz.

Dolayısıyla sap ve saman hakkında konuşuyoruz. Hristiyanlar olarak bunu yazmalıyız... İnsanların algısı önemli ama gerçekler de önemli.

Sevgiler.

Ama siyaset teolojik gerçeklere bakmaz, siyaset bu konuda "karşılıklılık ilkesi"ni uygulayacaktır. Yani sonuçta işin ucu Türkiye'de misyoner(lik)lere dokunacaktır

Dokunsun. T.C. ya da başka herhangi bir ülke, siyasetçi Rab'den güçlü değil.

Belki de dokunması iyi olacaktır...

Ben gerçeği yazayım insanların haberi olsun da politikacılar ne yapar hiç umrumda değil.

Sonuçta Kilisenin imanının en güçlü olduğu zaman Pagan Roma İmparatorluğu altında zulüm gördüğü zamanlardı.

Şu an yaşadığımız ülkelerin hepsi çökecek ve tarihe gömülecek (aynı tarihteki tüm büyük uygarlıklara olduğu gibi) ama Rab ve Kilisesi baki kalacaktır.

Almanya ülke için ne iyiyse onu yapıyor. Türkiyedeki Hristiyanları düşünmez zira Almanya devletinin birincil kimliği Hristiyanlık değil hiç bir ülkenin değil (Kutsal Taht (Vatikan) hariç zira o da aslında tam bir ülke sayılmaz).

- -
 #26.  ✍ 2016-11-12, 15:54


servantofgod
(Özel üye)
- -

şunu sormak istiyorum amerikadan bu kadar misyoner gelmesine gerek var mı ? yani türkiyede yetişmiş elemean hiç yok mu ? bazı kiliselerde görüyorum misyonerler dışında kilisede 3 kişi var kilisede.

- -
 #27.  ✍ 2016-11-12, 20:21


S ADMİN
(☩Admin)
- -

servantofgod yazdı:
şunu sormak istiyorum amerikadan bu kadar misyoner gelmesine gerek var mı ? yani türkiyede yetişmiş elemean hiç yok mu ? bazı kiliselerde görüyorum misyonerler dışında kilisede 3 kişi var kilisede.

Bu kadar çok yabancı etkisi, belki de Türkler'in gelişmesinin önündeki engeldir...

- -
 #28.  ✍ 2016-11-12, 20:27


servantofgod
(Özel üye)
- -

kesinlikle öyle , ve insanlarda "bu hristiyanlık ecnebi dini" ön yargısını güçlendiriyor ve bunların başka amaçları var düşüncesini destekliyor. bakıyorsun her yerde amerikalı bir misyoner , çılgınca israil savunması falan.

- -
 #29.  ✍ 2016-11-12, 21:27


Seyrun91
(Bu üyelik askıya alınmıştır, yönetime başvurunuz)
- -

servantofgod yazdı:
kesinlikle öyle , ve insanlarda "bu hristiyanlık ecnebi dini" ön yargısını güçlendiriyor ve bunların başka amaçları var düşüncesini destekliyor. bakıyorsun her yerde amerikalı bir misyoner , çılgınca israil savunması falan.

Fakat gözden kaçırdığınız bir nokta var. Sözünüzü ettiğiniz kişilerle ilişki içerisindeki Türk Karizmatik Protestanlar da onlardan düşünsel olarak pek farklı değiller. İsrail'i can siperane bir şekilde savunmaları, terör örgütü ile ilintili marjinal gruplara yakın durmaları itibarıyla en azından benim çevremde benzer çizgide pek çok Türk var. Hatta Türk'üm demekten bile imtina eden.

Her ne kadar söyledikleriniz haklılık payı taşısa da zihniyet değişmediği sürece sadece Türklerin sayısal fazlalıkları ile olumlu anlamda bir değişimde mümkün olmayabilir.

- -
 #30.  ✍ 2016-11-12, 21:48


Augustinus
(KATOLİK MODERATOR (Bu bilginin doğruluğu yönetim tarafından onaylanmıştır))
- -

Batılı misyoner, pastör istemiyor ama Protestan kilise mi istiyorsunuz cidden?

Katolik ya da Ortodoks Kilisenin aksine Protestanlık kökten batılıdır ve modern batı kültürünü temsil eder. Başında Türk'de olsa gitarlı bir ayin her zaman Türkler için "yabancı" olacaktır. Bu ülkenin telli çalgısı sazdır, gitar değil...

- -
 #31.  ✍ 2016-11-13, 00:42


S ADMİN
(☩Admin)
- -

Bu olay sebebiyle, Türkiye'deki hristiyan derneklere benzer suçlamalar yapılabilir

http://www.dw.c...yor/a-37137813

- -
 #32.  ✍ 2017-01-15, 17:48


S ADMİN
(☩Admin)
- -

http://odatv.com/imamlardan-karsi-atak-0502171200.html

- -
 #33.  ✍ 2017-02-05, 22:11


S ADMİN
(☩Admin)
- -

http://www.sozc...essin-1681021/

- -
 #34.  ✍ 2017-02-15, 19:29


S ADMİN
(☩Admin)
- -

yazdı:
Almanya’da DİTİB’e ilişkin operasyonun ardından AKP Milletvekili Metin Külünk’ten de çarpıcı açıklamalar yapıldı. Hükümete yakın Star gazetesine yaptığı açıklamada Türkiye’deki Alman vakıflarına operasyon iması yapan AKP’li Külünk, “Türkiye’deki tüm Alman vakıfları ajanlık faaliyetleri nedeniyle incelenmeye alınmalı. Savcılıkları göreve davet ediyorum” dedi.

http://odatv.co...602171200.html

- -
 #35.  ✍ 2017-02-16, 19:17


S ADMİN
(☩Admin)
- -

Öngörülerimiz bir kez daha doğrulandı:
http://www.enpo...si-yapsak.html

- -
 #36.  ✍ 2017-02-18, 18:53


S ADMİN
(☩Admin)
- -

 1. http://odatv.co...2171200_m.html
 2. http://www.dw.c...eli/a-37713490


- -
 #37.  ✍ 2017-02-25, 18:23


S ADMİN
(☩Admin)
- -

Türkiye'de oturmak ve çalışmak isteyen yabancılara yönelik yeni bir uygulama geliyor: http://www.sozc...recek-1732907/

- -
 #38.  ✍ 2017-03-14, 22:00


S ADMİN
(☩Admin)
- -

Siyasi öngörülerimiz adım adım gerçekleşiyor...

http://www.dw.c...var/a-38201159

- -
 #39.  ✍ 2017-03-31, 20:49


S ADMİN
(☩Admin)
- -

http://www.dw.c...ebi/a-38255890

yazdı:
Klöckner İslam diniyle ilgili yasa çerçevesinde Müslüman kuruluş ve cami derneklerine hukuki bir statü getirilmesi ve yurtdışından finanse edilmelerinin yasaklanması gerektiğini belirtti. ... Klöckner Almanya'daki camilerin de yasa ile kayıtlara geçirilmesini talep ederek, "Böylece bu camilerin nerede olduğu ve kim tarafından finanse edildiğini bileceğiz" dedi.

yazdı:
"Devlet camilerin nerede olduğunu ve orada nelerin olup bittiğini bilmek zorunda. Almanca konuşulmuyor ve radikal İslamcı vaazlar veriliyorsa, entegrasyon başarısız olur"- -
 #40.  ✍ 2017-04-03, 01:16


Konunun devamı sayfalar: 1 - 2 -
ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

Kullanıcı adı: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.


Şifre: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.


Şifre (tekrar): NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.


Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)


Email adresiniz (tekrar): 
ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.


Şifreniz: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.Şifrenizi mi unuttunuz?
youtube: İncil filmini, azizlerin yaşamları filmlerini ve Hristiyanlık'la alakalı videolarımızı izleyin! youtube kanalımızdan izleyin
twitter: Forumdaki son mesajları, twitter hesaplarımız aracılığıyla takip edin!
facebook: Forumdaki son mesajları, facebook sayfalarımız aracılığıyla takip edin!
Benzer konular:
hristiyan.net: Hristiyanlık nedir? Hristiyan kime denir? Hıristiyanlık inancı nasıldır?
hristiyanolmak.com: Nasıl Hristiyan olunur?Hristiyan olmak istiyorum diyenler neleri yapmalılar?
incil.biz: İncil nedir? Kaç tane İncil vardır? İncil'de neler yazar?
rabisamesih.net: İsa Mesih kimdir? İsa Mesih, Tanrı mı, insan mı, yoksa her ikisi de mi? İsa Mesih neler anlattı?
hristiyangazete.com: Türkçe, İngilizce, Yunanca - Hristiyan ve Hristiyan olmayan - Türkiye ve dünyadan haberler, basın özetleri takibi ve günlük email bültenlerine abonelik...
turkishchristians.net: A Christian non-profit web ministry for Turks by Turks from Turkey
Son Mesajlar HristiyanForum günlük bültene abone ol!
v B u l l e t i n ® J e l s o f t - E n t e r p r i s e s L t d . - Copyright ©2000 - 2017,

HristiyanForum
Taksim, İstanbul