HRİSTİYAN FORUM
İman mı aklar, yasayı uygulamak mı?
HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > İncil

İman mı aklar, yasayı uygulamak mı?

Bu konu 460 kez okundu, 3 kez cevaplandı

fatosstcn
(Kayıtlı Kullanıcılar)
 #1.  ✍ 2016-05-22, 00:26
- -

Kutsal Kitap'ta insanın "İsa Mesih'e iman etmesiyle kurtuluşa ereceği" ısrarla vurgulanmakta. Peki, sadece iman etmek aklayacak ise Kutsal Yasa'yı uygulamanın ne tesiri var? Kutsal Kitap'tan cevabını öğrenmek istedim. Aziz Pavlus'un "Romalılar'a" yazdığı mektupta 3. bölüm 31. Ayette "Öyleyse biz iman aracılığıyla Kutsal Yasa'yı geçersiz mi kılıyoruz? Hayır tam tersine, yasayı doğruluyoruz" yazıyor. Fakat mantığı kavrayamadım, açıklarsanız minnet duyarım.

- -

kaede
(Özel üye)
 #2.  ✍ 2016-05-23, 06:21
- -

İman ettik oh ne güzel ebediyen kurtulduk, o halde her türlü hinliği pisliği yapabiliriz diye bir şey yok tabiki.

Yasada bahsedilen de zaten her gün yatıp kalkıp namaz kılacaksın, zekat verip hacca gideceksin değil, iyi insan olacaksin kardeşini seveceksin vs budur.

Zaten eğer içinde iman ve tanri sevgisi varsa otomatikman iyi işler yapmaya yöneliyorsun. "Yasayı tamamlamaya geldik" cümlesi sanırım bu şekilde açıklanabilir.

Tabiki bazen doğru yoldan saptığın anlar olabilir. Ama günün sonunda yaptiğin yanlışların ve günahların yanlış ve günah olduğunun farkindaysan ve bunu bir daha yapmamak için çaba gösteriyorsan tekrar doğru yoldasın demektir. Hiç kimse günahsız ve mükemmel değildir, önemli olan bunun farkinda olmak ve af dilemektir. Tabi bu demek değildir ki her haltı yiyip, tövbe edip, tekrar aynı şekilde yapmaya devam etmek.

Ben kendi anladığım dilde yazdım, umarım kaba kaçmamıştır. Ayrıca sen derken senin şahsına değil genel anlatım dili olarak kullandım.

- -

Augustinus
(KATOLİK MODERATOR (Bu bilginin doğruluğu yönetim tarafından onaylanmıştır))
 #3.  ✍ 2016-05-23, 10:54
- -

İman etmek boş boş inanmak değildir.

Örneğin bilim adamları dünya yuvarlaktır diyor inanıyoruz. Ben bizzat uzaya çıkıp görmediğime göre bana söylenene ve fotoğraflara inanıyorum ama bu inancın günlük hayattıma bir etkisi yok.

İman böyle değildir. İnandığınız şey yüzünden eyleme geçme izdir. İsa'ya iman ediyorsanız onun öğretilerini ve buyruklarını uygulayacaksınız.

Yakup mektubunun 2. bölümünde bunu daha detaylı görebilirsiniz.

- -

S A D M İ N
(☩ FORUM ADMINISTRATOR ✓ (FACEBOOK'TA BİZİ EKLEYİN))
 #4.  ✍ 2016-05-23, 12:12
- -

http://www.hris...play.php?f=105

- -

ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

Kullanıcı adı:

Şifre:

Şifre (tekrar):

Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)

Email adresiniz (tekrar):

ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız:

Şifreniz:

Şifrenizi mi unuttunuz?

SİTE İÇİ ARAMA MOTORU

Hristiyanlık hakkında merak ettiğiniz şeyi aşağıdaki kutucuğa yazarak sitemiz içinde arayın!

Tevrat, Zebur, İncil (hristiyan kutsal kitapları) içinde kelime arama

Tevrat & Zebur İncil