HRİSTİYAN FORUM
İsa Mesih neden kimseye baba demeyin dedi?
HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > İncil

İsa Mesih neden kimseye baba demeyin dedi?

Bu konu 967 kez okundu, 5 kez cevaplandı

imana doğru
(Özel üye)
 #1.  ✍ 2016-06-01, 16:42
- -

Merhaba arkadaşlar
Kutsal kitabı okurken isa mesih kimseye baba demiyeceksiniz tek babamız göklerdeki babamızdır diyor.
Peki niye katolik kiliselerinde din adamlarına peder diyorlar bunu anlamadım.

- -

SalvaMe
(Özel üye)
 #2.  ✍ 2016-06-01, 20:43
- -

imana doğru yazdı:
Merhaba arkadaşlar
Kutsal kitabı okurken isa mesih kimseye baba demiyeceksiniz tek babamız göklerdeki babamızdır diyor.

Çünkü Mesih İsanın burada kimseye baba demeyin sözünü Göksel Babamızdan yani YHVH'den başkasını Tanrı olarak almamamız gerektiği şeklinde yorumluyoruz. Açıkçası bu ayeti benim dediğim şekilde yorumlamak alınacak en mantıklı karardır zira bu ayeti katoliklerin din adamlarına peder demesinin yanlış olduğunu savunarak öne süreceksek (bu lafım size değil bu arada. Amerikada ki anti katolikler için bahsetmek istedim) pekala aynı ayete göre bir çocuğun biyolojik babasına baba demesi de yanlış ve günah olmalıdır. Yani bize göre o ayet eski ahitte yazan "Karşımda başka tanrıların olmayacak!" ayetinin aynı anlamlı bir varyasyonudur.

Esenlikler

Esenlikle

- -

imana doğru
(Özel üye)
 #3.  ✍ 2016-06-01, 20:51
- -

SalvaMe yazdı:
imana doğru yazdı:
Merhaba arkadaşlar

Çünkü Mesih İsanın burada kimseye baba demeyin sözünü Göksel Babamızdan yani YHVH'den başkasını Tanrı olarak almamamız gerektiği şeklinde yorumluyoruz. Açıkçası bu ayeti benim dediğim şekilde yorumlamak alınacak en mantıklı karardır zira bu ayeti katoliklerin din adamlarına peder demesinin yanlış olduğunu savunarak öne süreceksek (bu lafım size değil bu arada. Amerikada ki anti katolikler için bahsetmek istedim) pekala aynı ayete göre bir çocuğun biyolojik babasına baba demesi de yanlış ve günah olmalıdır. Yani bize göre o ayet eski ahitte yazan "Karşımda başka tanrıların olmayacak!" ayetinin aynı anlamlı bir varyasyonudur.

Esenlikler

Esenlikle

Öncelikle cevapladığınız için teşekkür ederim.Bu konularda daha yeni olunca bazı kavramları zor anlıyorum bunda da önceden islami gelenekerin etkisi olsa gerek.

- -

SalvaMe
(Özel üye)
 #4.  ✍ 2016-06-01, 21:30
- -

imana doğru yazdı:
SalvaMe yazdı:
imana doğru yazdı:
Merhaba arkadaşlar

Esenlikler

Esenlikle

Öncelikle cevapladığınız için teşekkür ederim.Bu konularda daha yeni olunca bazı kavramları zor anlıyorum bunda da önceden islami gelenekerin etkisi olsa gerek.

Sizi çok iyi anlıyorum. Hatta biraz nostalji bile oldum. Çünkü bu soruyu yabancı bir forumda kendimin sorduğunu dahi hatırlarım.

Önceden gelen İslami geleneklerin etkisi evet var. Bende müslüman kökenli biriyim (bu forumun büyük bir çoğunluğu gibi) ve belli başlı şeyleri anlamakta çok zorluk yaşadım fakat Tanrı'yı içtenlikle aradıkça bu gibi sorunlar hafiflemeye, saydamlaşmaya başlıyor. Aklınızdaki tüm soruları bu forumda sorun. Zaten imanda büyümek isteyen birinin yapması gereken budur.

Sevgiyle Kalın :)

- -

IC XC + NIKA Evangelos
(Bu üyelik askıya alınmıştır, yönetime başvurunuz)
 #5.  ✍ 2016-06-01, 22:25
- -

imana doğru yazdı:
Merhaba arkadaşlar

sevgili kardeşim,

Bu konu anlamak biraz zordur..

Erken Kilisesinde gibi Ortodoks Kilisenin gelenekte manevi babalığι çok daha geniş bir kavramıdιr..Dar anlamda Baba sadece Tanrι'dιr...Tanrι,gökler' de Babamiz her şeyi yarattı ve O her şeyi sürdürür...O'ndan hayat kaynaklanıyor ve O'ndan bize kurtuluşu geldi...Böylece BİZİM TEK BABA olarak Onu kabul ederiz ve itiraf ederiz.

Mesih de, Tanrı'nın Oğlu olarak,Babanιn sevgisini dünyadaki insanlara açık yapanmış babası olarak tanınır.İsa'nın babalığι göğe Yükselişta daha akut hissedilir...Havarileri Rab terk edeceğini hissediyorlar ve üzücüdür...ama Rab onlara yetim bırakmaz. O Kutsal Ruhu "tüm gerçeği" içine götüren gönderir.

Havarileri Kutsal Ruh aracılığıyla manevi çocuklarι doğururlar...ve piskoposlara ve onlarιn haleflere bu karizmayι iletirler...Ne karizmasι?
Μanevi çocuklarι doğurmak,yani Kiliseye yeni üyeleri yeni hristiyanlarι vermek...

Bu nedenle Aziz Havari Pavlus yazdi: ''15 Çünkü Mesihin yolunda sayısız eğiticiniz olsa da çok sayıda babanız yoktur. Size Müjdeyi ulaştırmakla Mesih İsada manevi babanız oldum.(1 Korintliler 4:14 )

ve '' 19 Çocuklarım! Mesih sizde biçimleninceye dek sizin için yine doğum ağrısı çekiyorum.''( Galatyalılar 4:19)

Aziz Havari Pavlus İncil aracılığıyla çocuklarι doğdu ve insanlarιn varlığa Mesih şekillendirilmiş olması kadar acı vardı.

Havariler (4 c.) Komuta piskoposu aracılığıyla Tanrı ilahi benimsenmesi verdiğini söylüyor.Βu nedenle manevi babalar olarak onlarι onurlandırmak gerekir...

Piskopos bir baba gibi vaftiz aracılığıyla hristiyanlarι yenilenir...Tanrı'nin söz ve tavsiye ile onlarι besler...ve onlara Kutsal Efkaristya verir...

Bu anlamda Ortodoks Kilisesinde erken Kilisesinde gibi biz piskoposlarι ve rahipleri ' peder' diyoruz...

Esenlikler

- -

imana doğru
(Özel üye)
 #6.  ✍ 2016-06-01, 22:42
- -

IC XC + NIKA Evangelos yazdı:
imana doğru yazdı:
Merhaba arkadaşlar

sevgili kardeşim,

Bu konu anlamak biraz zordur..

Erken Kilisesinde gibi Ortodoks Kilisenin gelenekte manevi babalığι çok daha geniş bir kavramıdιr..Dar anlamda Baba sadece Tanrι'dιr...Tanrι,gökler' de Babamiz her şeyi yarattı ve O her şeyi sürdürür...O'ndan hayat kaynaklanıyor ve O'ndan bize kurtuluşu geldi...Böylece BİZİM TEK BABA olarak Onu kabul ederiz ve itiraf ederiz.

Mesih de, Tanrı'nın Oğlu olarak,Babanιn sevgisini dünyadaki insanlara açık yapanmış babası olarak tanınır.İsa'nın babalığι göğe Yükselişta daha akut hissedilir...Havarileri Rab terk edeceğini hissediyorlar ve üzücüdür...ama Rab onlara yetim bırakmaz. O Kutsal Ruhu "tüm gerçeği" içine götüren gönderir.

Havarileri Kutsal Ruh aracılığıyla manevi çocuklarι doğururlar...ve piskoposlara ve onlarιn haleflere bu karizmayι iletirler...Ne karizmasι?
Μanevi çocuklarι doğurmak,yani Kiliseye yeni üyeleri yeni hristiyanlarι vermek...

Bu nedenle Aziz Havari Pavlus yazdi: ''15 Çünkü Mesihin yolunda sayısız eğiticiniz olsa da çok sayıda babanız yoktur. Size Müjdeyi ulaştırmakla Mesih İsada manevi babanız oldum.(1 Korintliler 4:14 )

ve '' 19 Çocuklarım! Mesih sizde biçimleninceye dek sizin için yine doğum ağrısı çekiyorum.''( Galatyalılar 4:19)

Aziz Havari Pavlus İncil aracılığıyla çocuklarι doğdu ve insanlarιn varlığa Mesih şekillendirilmiş olması kadar acı vardı.

Havariler (4 c.) Komuta piskoposu aracılığıyla Tanrı ilahi benimsenmesi verdiğini söylüyor.Βu nedenle manevi babalar olarak onlarι onurlandırmak gerekir...

Piskopos bir baba gibi vaftiz aracılığıyla hristiyanlarι yenilenir...Tanrı'nin söz ve tavsiye ile onlarι besler...ve onlara Kutsal Efkaristya verir...

Bu anlamda Ortodoks Kilisesinde erken Kilisesinde gibi biz piskoposlarι ve rahipleri ' peder' diyoruz...

Esenlikler

Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.Daha bilmediğim çok konu var ve yolun başındayım.

İslam geleneklerinden gelince çok yabancıyım bu konulara.İlk iman ettiğim günden bu yana inancım artıyor fakat arada bazı engellerle karşılaşıyorum.
Seneye en yakın zamanda kiliseyekatılarak tüm engelleri aşacam.

Bu forumdaki bilgilerinde çok faydası oldu.Benim ikinci evim gibi oldu.

Bu forumda benim gibi kişilere yardım etmeye çalışan herkese teşekkür ediyorum.
Esenlikler...

- -

ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

Kullanıcı adı:

Şifre:

Şifre (tekrar):

Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)

Email adresiniz (tekrar):

ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız:

Şifreniz:

Şifrenizi mi unuttunuz?

SİTE İÇİ ARAMA MOTORU

Hristiyanlık hakkında merak ettiğiniz şeyi aşağıdaki kutucuğa yazarak sitemiz içinde arayın!

Tevrat, Zebur, İncil (hristiyan kutsal kitapları) içinde kelime arama

Tevrat & Zebur İncil