HRİSTİYAN FORUM

HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > İncil

Çift yönlü emir - Markos 12

Servant of God
(Özel üye)

Vaazın verildiği yer ve tarih: İstanbul 25 Eylül 2005

ÇİFT YÖNLÜ EMİR

Markos 12:28-34

1.GİRİŞ

Bu günün konusu, bir az önce Markos 12: 28-34’te okuduğumuz metnin başlığında 'En Büyük Buyruk' diye geçer. Bu konu bazı Hıristiyanlar arasında, özellikle de biz Luteryenler arasında 'Sevginin çift yönlü/ taraflı emri' diye bilinmektedir. Peki bu ne demektir? Bugün bunu anlamaya çalışacağız.

Markos metninin dışında bu konuyla ilgili başka Kutsal Kitap ayetleri de vardır. Bu metinlere biraz sonra kısaca değineceğiz. Özellikle, Yasanın Tekrarı kitabında okuduğumuz iki ayet bu konuyla ilgili olan en önemli ayetlerdendir. Ve okuduğumuz Yuhanna’nın Birinci Mektubu metni bu buyruğun diğer tarafını vurgulamaktadır.

Ama ilk olarak Markos metnini inceleyelim.

2. EN BÜYÜK EMİR NEDİR?

Ayet 28

Bu metnin başlangıcından önce, Rab İsa bir çok konuşma yapar ve din bilginlerinin sorularına cevap verir. İsa’nın, kendisini eleştirenlerin sorduğu soruları ustaca yanıtladığını gören bir din bilgini İsa’nın yanına gelir ve bir soru daha sorar: 'Allah’ın tüm emirlerinden en önemlisi hangisidir?' Bu dürüst bir sorudur, değil mi? Bir bakıma da yaşamın en temel sorusudur. Benimle aynı fikirde misiniz? Emirlerin en önemlisi nedir? Bu bilgili adam, gerçekten insan varlığının esas amacının az ve öz ifadesini istiyordu.

Şimdi düşünelim! Kutsal Kitapta bir takım emirler vardır, hem Eski Ahit’te hem de Yeni Ahit’te, değil mi? Bunların bir kısmı çok pratik öğütler gibidir. Bu öğütlerden aklınıza gelen var mı? Söyleyin lütfen! ....

Elçi Pavlus’un mektuplarında bu tip öğütler bolca bulunmaktadır. Örneğin aile ilişkileriyle ilgili Pavlus Efeslilere yazdığı mektubun altıncı bölümünün başında şöyle öğüt veriyor: 'Ey çocuklar, Rab yolunda anne babanızın sözünü dinleyin. Çünkü doğrusu budur. İyilik bulmak, yeryüzünde uzun ömürlü olmak için annene babana saygı göstereceksin. Vaat içeren ilk buyruk budur. Ey babalar, siz de çocuklarınızın öfkesini uyandırmayın. Onları Rab’bin terbiye ve öğüdüyle büyütün.'

Ama, İsa’ya soru soran din bilgini Eski Ahit’te bulunan emirleri düşünüyordu. Bu emirlerin arasında en iyi bilinen emirler acaba hangileriydi? Evet, ‘Allah’ın On Emri’ diye bilinen emirler bütün emirlerin en önemlileridir. Bu emirler de 'Kısa Hıristiyan "lmihali' kitabımızda yorumlanmıştır. Anladığım kadarıyla, sayın Ari bey de bundan önceki Pazar toplantılarınızda bunları sırasıyla açıklamıştı. Bu On Emir Eski Ahit’te iki farklı yerde bulunmaktadır: Mısırdan Çıkış kitabı 20. bölümde ve Yasanın Tekrarı kitabı 5. bölümde.

Bu emirleri özetleyen ayetler de Yasanın Tekrarı 10. bölümde bulunmaktadır.

Müsaadenizle, onları da okuyayım: Yasanın Tekrarı 10:12-13.

Ayet 29

Ama, Rab İsa din bilginine cevap verirken bu okuduğumuz ve Kutsal Kitabın bir çok bölümünde bulabileceğimiz emirlerden söz etmiyor. Başka bir emri aklına getiriyor. Yani, Yahudi amentüsü olan Şema’dan alıntı yapıyor. Bu da Tesniye, yani Yasanın Tekrarı kitabının altıncı bölümünün dördüncü ayetinde bulunmaktadır. Şimdi dikkatle kulak verelim:'Dinle, ey İsrail! Tanrımız RAB tek RAB’dir' (Dinle, ey İsrail! Tanrımız, yani Allah’ımız olan Rab tek Rab’dir). Bu ne demektir? Allah’ın seviyesinde başka şeyler olabilir mi? Ya da, Allah’la birlikte başka şeylere ibadet etmek mümkün olabilir mi? Ne diyorsunuz? Kesinlikle hayır! Allah’ı hiçbir şeyle kıyaslamak mümkün değildir. Bunu iyice aklımıza yerleştirelim!

Ayet 30

Sonra, İsa yine Tesniye kitabından alıntı yaparak devam ediyor: 'Tanrın Rab’bi bütün yüreğinle, bütün canınla, bütün aklınla ve bütün gücünle seveceksin.' Allah, insanın yaşamında en üstün yeri almalıdır. Allah’a olan sevgiyle hiçbir sevginin rekabet etmesine izin verilemez.

Demin okuduğumuz ayet sanki On Emrin birinci yarısının, yani On Emrin ilk dört buyruğunun özetidir. Yani, bütün şu emirleri kapsar:

1. Seni kurtaran Allah’ın Rab benim. Benden başka ilahın olmayacaktır.
2. Oyma put yapmayacaksın.
3. Allah’ın adını boş yere ağzına almayacaksın. Rab adını boş yere ağzına alanı cezasız bırakmaz.
4. Haftalık tatil gününü Allah’a ayıracaksın.

Evet, bugünün konusu ‘çift yönlü emir’dir. Buraya kadar, bu sevgi emrinin bir yönünden bahsettik. Yani bu emrin Allah’a yönelik tarafından bahsettik. Buraya kadar tamam mı?

Bundan sonra – izninizle şöyle diyeyim - bu emirlerin emrinin, bütün emirlerin ana emrinin diğer tarafına göz atalım.

Ayet 31

On Emrin diğer yarısı bize komşumuzu kendimiz gibi sevmemizi öğretiyor.

Yani, Allah’ı kendimizden daha çok ve komşumuzu da kendimiz gibi sevmeliyiz. Böylece, gerçekten değerli olan yaşam, önce Tanrı’yla, sonra da di!er insanlarla ilgilidir. İsa maddesel şeylerden hiç bahsetmez.

Bu konuyu buraya kadar getirmişken, bir kez daha Yuhanna 1:15-17ayetlerini okuyalım ... ve bunlar da iyice zihnimizde yer etsin!

Ayet 32-33

Din bilginin İsa’ya verdiği karşılık övülmeye değer. Çünkü Tanrı’yı ve komşuyu sevmenin geleneklerden çok daha önemli olduğunu ifade etti ve Rab İsa’yla aynı fikirde olduğunu gösterdi. Böyle bir davranış tabii ki, övülmeye değer. Öte yandan iyi ve güzel gelenekler faydalıdır, onları yaşatmak da iyi bir şeydir. Bazılarımız hatırlayacaktır, geleneklerle ilgili bir takım şeylerden geçen Çarşamba günü Kutsal Kitap çalışması sırasında bahsettik. Ama bu din bilgini Tanrı’nın insanın dışıyla olduğu gibi içiyle de ilgilendi!ini kabul etti. İsa da bu yüzden onu övüyor.

Ayet 34

Rab İsa bu adamın fevkalade gözlem yeteneğini ve sözlerini duyunca, ona Tanrı’nın egemenliğinden uzak olmadığını söyledi. Bu egemenliğin gerçek kulları Tanrı’yı, arkadaşlarını ve kendilerini göstermelik dindarlıkla aldatmaya çalışmazlar. Tersine, onlar Tanrı’nın yüreğe baktığını bilirler ve günahtan temizlenmek ve O’nu memnun edecek şekilde yaşayabilmek için yardım ve güç almaya, O’na dua ederek huzuruna giderler.

Rab İsa’nın yanıtı bu kez de öyle hikmetli idi ki, bundan sonra hiç kimse Rab’bi, üstü kapalı sorular sorarak tuzağa düşürmeye cesaret edemedi. Yani, herkes şaşıp kaldı. Belki biz de şaşıp kalırız, çünkü bu şekil tamamen karşılıksız sevgi doğal benliğimizde yoktur. Bu karşılıksız sevginin tek kaynağı Tanrı’nın, Allah’ın ta kendisidir.

O sevgiye ortak olmak için de bir tek çare bulunmaktadır. Bu da günahlarımızı itiraf ederek, Tanrı’dan onların bağışlanmasını rica ederek, onların İsa Mesih sayesinde bağışlandığına güvenerek O’na iman etmemizdir. Bunu yeterince anlatabildim mi?

Ve son olarak: Şimdi her birimize bu soru soruyorum: Yukarıda anlatmaya çalıştığım şekilde iman ediyor musun?

R.SAARELMA

İSTANBUL LUTERYEN KİLİSESİ

- -
 #1.  ✍ 2012-10-17, 23:13

Benzer konular:
  • Matta'da anlatılan olay Markos'ta yok, neden? hristiyanlik dinine yillardir devam eden bir sempatim ve icimdeki bir sesin dogru yolu bul demesi vardi.incili defalarcada okumustum (sadece okuma) yaklasik 2 hafta evvel foruma uye olup araniza katildim.forumdaki yazilanlara uyarak iman ettim.rabbimiz umarim kabul etmistir. kutsal kitabimizi okuyorum ve anlamaya calisiyorum.su an matta ve markos bolumunu okudum (forumdaki kisimlardanda dinledim)...
  • On Emir ve Kiliselerdeki Heykeller Öncelikle uzun bir aradan sonra hepinize esenlik olsun kardeşler. Bu sıralar yine aklımı kurcalayan bir soru var. RAB On Emir'de, benden başka Tanrın olmayacak ne insana ne de hayvana benzer put yapmayacaksın onun önünde eğilmeyeceksin diyor. Lakin bugün Katolik dünyasında İsa Mesih'in ve Meryem Ana'nın heykeline tapınma gibi hareketler var bunun durumu nedir? Cevaplarınız için şimdiden...
  • Hristiyanlık'ta 10 emir kabul edilir mi? İyi Günler, Hristiyanlar İsrailoğullarına tebliğ eden ve ahit sandığında yer alan 10 emiri aynen kabul ederler mi? Ayrıca tanrının büyük buyruklarından saydıkları prensipleri var mıdır, Yahudilikten farklı olarak?
  • Matta Markos Luka Yuhanna Merhabalar size bir sorum olacaktı belki onceki konumu goren olmustur ben muslumandim fakat sonradan hristiyan oldum sorum su.. Ben Matta yı okudum bitirdim.. isa mesihin o anlarinda goz yaslarina boguldum cidden cok zorlandim ve matta bitti sonradan markosa gececektim ki ayni seyler yaziliymis neden ayni seyler yazili ben bunu anlayamadim eger markos luka yuhanna ayniysa onlari...
  • Markos 9:36-37 Merhabalar , Öncelikle sitenize Hristiyanlığa olan inancımı kuvvetlendirmek için geldim ve Kitab-ı Mukaddesi okurken aklıma takılan bir kısım oldu.Hemen açıklayayım isterseniz. 36-37 Küçük bir çocuğu alıp orta yere dikti, sonra onu kucağına alarak onlara şöyle dedi: “Böyle bir çocuğu benim adım uğruna kabul eden, beni kabul etmiş olur. Beni kabul eden de beni değil, beni göndereni kabul etmiş...
  • Katolik Kateşizminde ölümcül günah on emir mi? Merhabalar, Öncelikle 1857.maddenin söylediğine göre bir günahın ölümcül günah olması için tam bilinçli bir şekilde ve isteyerek ciddi bir konuda işlenmiş günaha ölümcül günah tanımlaması yapılıyor. Tam bilinçli ve isteyerek konusu açık fakat ciddi olması konusu yeterince açık değil gibi. Ne anlamda ciddi? Tüm günahların olağan sonucu olarak ruhsal bir ölüm var. Ayrıyeten tüm günahlar...
  • Matta Markos Luka Yuhanna ve diğer bölümlerin farkı nedir? Merhaba arkadaşlar,kafama takılan bir soru var ; Matta Markos Luka ve Yuhanna bölümleri ile İncil'deki diğer bölümlerin tam olarak birbirinden farkı nedir ? İncil'deki bütün bölümler Tanrı'nın veya İsa'nın sözleri midir ?
  • Katolik ve Ortodoks kiliselerindeki heykeller 10 Emir ile çelişmiyor mu? Katolik ve ortodoks kiliselerinde heykeller ve ikonalar var ve sanırım ibadet amacıyla da kullanılıyorlar. Hatta katolikler baba tanrı'nın dahi resmini yapıyor. Sorum şu bu on emirle çelişmiyor mu ? lütfen yanlış anlamayın amacım kavga değil öğrenmek.
  • Markos 13:14 Yıkıcı İğrenç Şey Hepinize Esenlikler Kardeşlerim... Markos İncil'inde İsa'nın bir Sözü Dikkatimi çekti. Kardeşlerim Bu Bölümde İsa "Yıkıcı İğrenç şey..." derken neden Bahsediyor? Kusura Bakmayın Kardeşlerim Böyle şeyler Çok Dikkatimi çekiyorda :D
  • Ortodoksluk Manastırları'ndaki çift başlı ejder ve kafatası koleksiyonları nedir? Merhaba Kardeşler, Ortodoks patriklerin asasındaki çift başlı ejderin ve bazı manastırlardaki kafatası koleksiyonlarının manası nedir? Neden sadece vücudunun diğer bölgerinden kemikler değil de neden sadece kafatasları biriktiriliyor? Konu hakkında bilgi sahibi olan kardeşler yanıt verirse sevinirim.. http://www.jesus-is-savior.com/False%20Religions/Russian_Orthodox/orthodox_fool.jpg ...
  • Markos 12:36 ve Mezmur 110:1 hakkında... Markos 12:36'daki "Rab Rabbime dedi..."ifadesi Mezmur 110:1'de "Rab efendime dedi..."olarak geçiyor.Bir yazar bu ifadenin Eski Ahit'te geçen şeklinde(Niem YHWH la-adoni) adonai kelimesinin tanrı anlamında kullanılmadığını öne sürüyor.İfadenin Yeni Ahit'e aktarılmasıyla (eipen o kuriov tw kuriw) anlamının saptırıldığını,oysa Yahudiler'in Septuagint'te ve günümüz yorumlarında asıl anlamı koruyarak...
  • Markos 10:18 hakkında... Meryem oğlu İsa Mesih Markos 10:18'de ''Bana neden iyi diyorsun? İyi olan yalnız biri var. O da Tanrı'dır.'' derken ne kastediyordu?Yardımlarınız için teşekkürler. Yönetim Notu: Meryem Oğlu ifadesindense Rab Yahşuah Mesih ifadesi daha güzeldir. İlgili metinde Rab İsa'ya gelen kişi O'nu yalnızca bir öğretmen, bir peygamber olarak görmektedir. Ancak buna rağmen O'na "iyi" demektedir. Rab İsa ise...
  • Matta 21:18-20 ve Markos 11:12-14 ve 20-21 Pasajları Hakkında... Matta'ya göre İncil'de kuruyan incir ağacıyla ilgili anlatıyı okurken Hz.İsa'nın ağacı lanetledikten hemen sonra ağacın o anda birdenbire kuruduğunu ve havarilerin de buna o anda tanık olduklarını okuyoruz.Aynı olayı Markos'a göre İncil'den okurken ise Hz.İsa'nın ağacı lanetlediğini,havarilerin bunu işittiğini,oradan hep birlikte Kudüs'e gittiklerini okuyoruz.Daha sonra akşam olunca kentten...
  • Markos Müjdesi'ne göre Mesih İsa Tanrı mıdır? Markos Müjdesi'ne göre Mesih İsa Tanrı mıdır? Batı'da Aydınlanma döneminden beri her türlü dini inanca karşı gitgide büyüyen bir kuşkuculuk söz konusudur (ne var ki, 1980'li yıllardan bu yana çoğalan kanıtlar karşısında İncil'e karşı duyulan kuşkuculuk yerini güvene bırakmakta...). Bununla beraber en septik eleştirmenler dâhil herkes Markos'un, Mesih İsa'yı ve öğrettiklerini anlatan...
  • 15 Musa:On Emir - 7- Zina Etmeyeceksin Musa: Tanrı’nın Kutsal Buyrukları<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p> <o:p> </o:p> On Emir - 7- Zina Etmeyeceksin<o:p></o:p> Size esenlik olsun.<o:p></o:p> <o:p> </o:p> 7) Yedinci buyrukta Tanrı şöyle dedi: “Zina etmeyeceksin.” (Mısır’dan Çıkış 20:14) <o:p></o:p> <o:p> </o:p> Evlilik, Tanrı tarafından verilen değerli bir armağandır....
  • 14 Musa:On Emir - 6- Adam öldürmeyeceksin Musa: Tanrı’nın Kutsal Buyrukları<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p> <o:p> </o:p> On Emir - 6- Adam öldürmeyeceksin<o:p></o:p> <o:p> </o:p> <o:p> </o:p> Size esenlik olsun.<o:p></o:p> <o:p> </o:p> 6) Altıncı buyrukta, Tanrı şöyle dedi: “Adam öldürmeyeceksin.” (Mısır’dan Çıkış 20:13) <o:p></o:p> <o:p> </o:p> Tanrı’nın bu buyruk ile...
  • 13 Musa:On Emir - 5- Annene, babana saygı göster Musa: Tanrı’nın Kutsal Buyrukları<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p> <o:p></o:p> On Emir - 5- Annene, babana saygı göster<o:p></o:p> <o:p> </o:p> Size esenlik olsun.<o:p></o:p> <o:p> </o:p> 5) Tanrı, verdiği beşinci buyrukta şöyle dedi: “Annene, babana saygı göster, öyle ki, Tanrın Rab’bin sana vereceği ülkede ömrün uzun olsun.” ...
  • 9 Musa: On Emir - 1-Benden Başka Tanrın Olmayacak Musa: Tanrı’nın Kutsal Buyrukları<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p> <o:p></o:p> On Emir - 1-Benden Başka Tanrın Olmayacak<o:p></o:p> <o:p> </o:p> <o:p> </o:p> Size esenlik olsun.<o:p></o:p> <o:p> </o:p> Sina Dağı’ndan ocak dumanı gibi duman çıktığını gördük, çünkü Rab Tanrı ateş içinde dağın üstüne inmişti. <o:p></o:p>...
  • On Emir Mısırdan Çıkış Kitabında da belirtilmesine rağmen, ben Yasanın Tekrarı kitabındaki ayetleri alıntılamayı uygun gördüm.
  • On (10) Emir Mısırdan Çıkış Kitabında da belirtilmesine rağmen, ben Yasanın Tekrarı kitabındaki ayetleri alıntılamayı uygun gördüm.

ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

NOT: Kutucuğa tıkladığınızda çıkan "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.

Kullanıcı adı:

Şifre:

Şifre (tekrar):

Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)

Email adresiniz (tekrar):

ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

NOT: Kutucuğa tıkladığınızda çıkan "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.

Kullanıcı adınız: .

Şifreniz:

Şifrenizi mi unuttunuz?
turkishchristians.net, hristiyan.net, hristiyanolmak.com, incil.biz, rabisamesih.net, hristiyangazete.com, hristiyanforum.com
vbulletin ® Jelsoft-Enterprises Ltd. - Copyright ©2000 - 2017,
youtube - twitter - facebook