HRİSTİYAN FORUM
Yahşuah Mesih'in adında, Kutsal Ruh'un ateşiyle kutsanın
HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > İncil

Matta 1-8'de anlatılmak istenen nedir?

Bu konu 613 kez okundu, 1 kez cevaplandı

ixix34
(Bu üyelik askıya alınmıştır, yönetime başvurunuz)
- -

İsa tekneye binip karşı kıyıya geçti ve kendi kentine gitti. Kendisine, yatak üzerinde felçli bir adam getirdiler. İsa onların imanını görünce felçliye, “Cesur ol, oğlum, günahların bağışlandı” dedi. Bunun üzerine bazı din bilginleri içlerinden, “Bu adam Tanrı'ya küfrediyor!” dediler. Onların ne düşündüklerini bilen İsa dedi ki, “Yüreğinizde neden kötü düşüncelere yer veriyorsunuz? Hangisi daha kolay? ‘Günahların bağışlandı’ demek mi, yoksa ‘Kalk, yürü’ demek mi? Ne var ki, İnsanoğlu'nun* yeryüzünde günahları bağışlama yetkisine sahip olduğunu bilesiniz diye...” Sonra felçliye, “Kalk, yatağını topla, evine git!” dedi. Adam da kalkıp evine gitti. Halk bunu görünce korkuya kapıldı. İnsana böyle bir yetki veren Tanrı'yı yücelttiler.

Burda tam olarak anlatılmak istenen nedir? İsa Mesih neden "Günahların bağışlandı" diyip üstüne "Hangisi daha kolay" diye yaptığı şeye vurgu yapıp ardından adama "Evine git" diyor.

Bir de böyle sorular için bir kitap vb. bir şey var mıdır? Direkt okuyunca ne anlatmak istenildiği anlaşılmıyor bazen ya da ben anlayamıyorum

- -
 #1.  ✍ 2016-12-24, 21:52

teoforos
(KİLİSE PASTÖRÜ (Bu bilginin doğruluğu yönetim tarafından onaylanmıştır))
- -

ixix34 yazdı:
İsa tekneye binip karşı kıyıya geçti ve kendi kentine gitti. Kendisine, yatak üzerinde felçli bir adam getirdiler. İsa onların imanını görünce felçliye, “Cesur ol, oğlum, günahların bağışlandı” dedi. Bunun üzerine bazı din bilginleri içlerinden, “Bu adam Tanrı'ya küfrediyor!” dediler. Onların ne düşündüklerini bilen İsa dedi ki, “Yüreğinizde neden kötü düşüncelere yer veriyorsunuz? Hangisi daha kolay? ‘Günahların bağışlandı’ demek mi, yoksa ‘Kalk, yürü’ demek mi? Ne var ki, İnsanoğlu'nun* yeryüzünde günahları bağışlama yetkisine sahip olduğunu bilesiniz diye...” Sonra felçliye, “Kalk, yatağını topla, evine git!” dedi. Adam da kalkıp evine gitti. Halk bunu görünce korkuya kapıldı. İnsana böyle bir yetki veren Tanrı'yı yücelttiler.

Burda tam olarak anlatılmak istenen nedir? İsa Mesih neden "Günahların bağışlandı" diyip üstüne "Hangisi daha kolay" diye yaptığı şeye vurgu yapıp ardından adama "Evine git" diyor.

Bir de böyle sorular için bir kitap vb. bir şey var mıdır? Direkt okuyunca ne anlatmak istenildiği anlaşılmıyor bazen ya da ben anlayamıyorum

? ANLAMASI ZOR BİR BÖLÜM DEĞİL, MESAJ AÇIK

?Hangisi daha kolay; "günahların bağışlandı" demek mi; "kalk ve yürü" demek mi kolay
"günahların bağışlandı" demek kolaydır. "kalk ve yürü" demek zordur. kişi eğer yürüse bir anlamı vardır

+Mesih'in şifa sözü ("kalk ve yürü") gerçekse; "günahların bağışlandı" sözü daha fazla gerçektir.
Mesih "günahların bağışlandı" sözünü ispat için "kalk ve yürü" demiştir.

ancak daha önemli bir gerçek var:
"günahların bağışlandı" sözünü ispat için Mesih çarmıha gitmiştir;
AÇIKÇASI, "günahların bağışlandı" DEMEK DE ZORDUR.

- -
 #2.  ✍ 2016-12-25, 14:04

ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

Kullanıcı adı:

Şifre:

Şifre (tekrar):

Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)

Email adresiniz (tekrar):

ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız:

Şifreniz:

Şifrenizi mi unuttunuz?
youtube: İncil filmini, azizlerin yaşamları filmlerini ve Hristiyanlık'la alakalı videolarımızı izleyin! youtube kanalımızdan izleyin
twitter: Forumdaki son mesajları, twitter hesaplarımız aracılığıyla takip edin!
facebook: Forumdaki son mesajları, facebook sayfalarımız aracılığıyla takip edin!

SİTE İÇİ ARAMA MOTORU

Hristiyanlık hakkında merak ettiğiniz şeyi aşağıdaki kutucuğa yazarak sitemiz içinde arayın!

Tevrat, Zebur, İncil (hristiyan kutsal kitapları) içinde kelime arama

Tevrat & Zebur İncil