HRİSTİYAN FORUM


Katolik Kilise ve Sözde "Gelenekçi" Medya

http://www.hristiyanforum.com

Bu konu/kategori birden fazla sayfa içermektedir:

1 2
Augustinus
(iPieta - veritasdei.com - KATOLİK MODERATOR (Bu bilginin doğruluğu yönetim tarafından onaylanmıştır))

Merhaba kardeşlerim,

Son zamanlarda Katolik medyanın kendi içinde giderek artan şekilde bir ümitsizlik yayılmaya başladı. Bazı "geleneksel Katolik" olduğu iddiasındaki siteler hiç durmadan Kilise'ye sızan modernizm, çobanlarımızın yaptığı hatalar ve genel olarak "kötü durum" üzerine haberler yapmaktalar. Bu haberler yalan değildir doğrudur, ancak benim derdim bu haberlerin sunum şekilleri ve sıklıklarıdır.

Evet Kilise'ye modernlik belli ölçüde sızmıştır ve Kilise buna karşı savaş vermektedir. Doğrudur. Ancak problem bu tür "Katolik" sitelerin SADECE bu tür haberleri paylaşması ve sahte bir "KİLİSE EN KÖTÜ GÜNLERİNİ YAŞIYOR" algısı oluşturmaktadır.

Bu algı yanlış ve hatalı olmakla birlikte aynı zamanda da tehlikelidir. Çünkü hali hazırdaki imanları UMUTSUZLUĞA sürüklediği gibi yeni iman eden insanları Rab'bin Kilisesinden uzaklaştırmaktadır.

Buradaki endişemi yanlış anlamayın; ben kimse Kilise'de yolunda gitmeyen olayları dillendirmesin demiyorum. Hatta ben ilk iman ettiğim sıralarda bu tür haberleri okuyarak Kilise için dua etmek ve elimden geldiğince gerçek geleneği yayıp modernizme karşı savaş açmak konusunda şevklenmiştim ancak bu haberler her tür bünyede aynı etkiyi yaratmıyor. Tanıdığım imanlılar esenliğini kaybediyor ve yeni iman edecek insanlara da tökezleme taşı olabiliyor.

Şunu bilmeliyiz:

- Rab Kilisesini koruyacağına söz verdi ve öyle yapacaktır.

- Kilise’nin temiz, arı, yanılmaz ve kusursuz olan tek organının Magisterium yani [Doktrinleri] Öğretici kurumu olduğunu unutmayın. Geri kalan her şeyde yanılıp hata yapabilir. Rab’bin bize verdiği söz: yargı gününe kadar doğru öğretiyi bize her zaman Kilisesi aracılığıyla hatasız olarak duyurucağıdır. Kilisesinin günahsız insanlar tarafından yönetileceği ya da tüm uygulamalarının kusursuz olacağı değil.

- Bugünler Kilisenin en kötü günleri değil. Bugünlerin Kilisenin en kötü günleri olduğunu düşünmek için Kilise Tarihi bilmemek ve hatta İncil kayıtlarını önemsememek gerekiyor. Rab’bin kendi eliyle kurduğu Kilisesindeki 12 havariden biri Rab’bi 30 gümüşe sattı, bir diğeri arka arkaya inkar etti, ve biri hariç hepsi onu yalnız bırakıp kaçtı… Yani şu an Kilise’nin Rab’bin kurduğu kendi Kilisesinden daha iyi olmasını*beklemek abese iştigaldir.

Bu yüzden skandal olmayın, duada kalın, imanınızı iyi öğrenin ve doğru öğretiye göre hareket edin. Böyle kötü haberler yüzünden umudunuzu kaybetmeyin çünkü üç Tanrısal erdem vardır: iman, umut ve sevgi.

Benim tavsiyem imanınızı sağlamlaştırmadan ve Katolik Kilisesi’nin tarihini ve doktrinlerini iyice öğrenmeden bu tür sadece negatif haber yayınlayan yerlere uğramayın çünkü şeytan her köşe başında zayıf düşmenizi beklemektedir.

Efesliler 6. bölümde bahsedilen savaş alanına donanımlı çıkın ve savaşta yara almaya başlarsanız (esenliğiniz bozulursa) daha güçlü dönmek üzere geri çekilin.

Bir Hristiyan neşe ve sevinç dolu değilse bir şeyleri yanlış yapıyordur. Çünkü Rab Mesih İsa günahı, şeytanı ve ölümü yendi ve günlerin sonuna kadar bizimle kalacağına söz verdi. Bunun yanında azizler ve meleklerden oluşan koca bir göksel ordu bize kardeşlik sevgisi besleyerek savaşta yardımımıza koşmak için bekliyor. Bu muhteşem İYİ HABERİ gözden kaçırmaya başladığınız an yanlış yerde yanlış işler yaptığınızı bilmeniz gerekir.

Bu bahsettiğim 95% olumsuz haber yayınlayan sitelerin bu haberler sükse yaptığı için çok paralar kazandığını unutmayın. Ayrıca bu siteleri şeytanın kullandığını da unutmayın. Çünkü umutsuzluk hissi kesinlikle şeytandandır.

Ayrıca sözde 'gelenekçi' iddiasında olduğunu iddia eden bu sitelerde Papa hazretlerine saygısızlık yapıldığını da görmekteyiz. Bununla ilgili problem şudur:

Gerçekten gelenekçi Katolikler her şeyden önce "itaatkar" olmayı öğrenmişlerdir ve Papa'ya Aziz Havari Petrus'un makamında oturduğu için saygı duyarlar. Eleştirebilirler ama bunu sevgiyle ve saygıyla yaparlar. "Papa Franciscus" yerine, "Francis", "Franky" ya da laik adını kullanan adamlar kesinlikle gelenekçi falan değildir. Gelenekçilik kisvesi altında bireyselciliğe ve modernizme teslim olmuşlardır ama farkında değildirler.

Hem eski hem yeni imanlı kardeşlerim kuzu postuna bürünmüş bu kurtlara dikkat etsinler.

Sevgiler.

- -
 #1.  ✍ 2017-08-07, 03:39Augustinus
(iPieta - veritasdei.com - KATOLİK MODERATOR (Bu bilginin doğruluğu yönetim tarafından onaylanmıştır))

İngilizce bilen kardeşler için "Katolik Kilisesi Tarihi" adlı bir kitabın ön sözünde yazarın şu söyledikleri konuya biraz daha ışık tutacaktır:

:
Rather than historical “objectivity”, which implies personal detachment on the part of the scholar, the historian’s ideal ought to be honesty—an approach that is committed but strives to use evidence with scrupulous fairness. A temptation for all committed scholars (by no means only Christians) is that of deducing historical reality from dogmatic principles instead of studying the evidence. Believing historians must avoid the trap of nostalgia, whereby the Middle Ages, for example, are presented as the highpoint of history, from which everything since has been a decline—an approach that proves embarrassing when neglected inconvenient information surfaces. (Modern social history requires a more complex understanding of the “ages of faith”, for example, by showing that there was often a wide gap between official Church teaching and popular practice.) To idealize a past age is actually heretical from a Christian perspective, implying as it does that the age was without sin, that the redemption of mankind was completed at some point. On the contrary, with their knowledge of the subtleties of the sinful heart, Christians should be especially sensitive to the ways in which good is often perverted even by righteous men. One of the Catholic elements that throughout history has been a stumbling block to some are the sacred rituals that have always been integral to the life of the Church. A recurring heresy is an excessively “spiritual” concept of the faith. The Church is sacramental, in that, invisible grace is ordinarily transmitted through visible means—something that is fitting, even necessary, because of the Incarnation itself: the eternal God took flesh, even becoming subject to death, and the Church must therefore also be incarnate in the world. The divine and human realities of the Church came together, for example, in some of the general councils, which were marked not only by often ruthless maneuvering but even sometimes by violence. The odium theologicum (“theological hatred”) wells up over and over again, precisely because theological questions are the most important of all—not only of life and death but of eternal salvation and the very order of the universe. Passion is appropriate but always in need of being tempered by charity. The Church believes that, despite such human frailties, the Holy Spirit protects her from fundamental error and that good is brought out of evil. While in every age the Church demonstrates her power to transform the world, the moral weaknesses of both her leaders and her members are at the same time both a scandal and an ironic witness to her divine character—mere men could never have accomplished the good that the Church has achieved over two millennia. Left entirely to men, the Church ought to have perished at many points in her long history.

Hitchcock, James (2012-12-18). History of the Catholic Church . Ignatius Press. Kindle Edition.- -
 #2.  ✍ 2017-08-07, 20:14S ADMİN
(☩ http://www.incil.biz - http://www.turkishchristians.net)S ADMİN
(☩ http://www.incil.biz - http://www.turkishchristians.net)

Yalan haberler ve karalamalar ve BBC gibi kuruluşların sinsi istatistiksel data derlemeleri oluyor kiliseler aleyhinde. Ancak tüm medyayı kötülemek de çözüm değil, Amoris Laetitia ve LBGTler konusunda basitçe birer sayfalık düzeltme metinleri koyularak tartışmalar sonlandırılabilir. Ancak bu yapılmıyor.

- -
 #4.  ✍ 2018-02-05, 18:49Konstantin
(Özel üye)

S ADMİN :
Yalan haberler ve karalamalar ve BBC gibi kuruluşların sinsi istatistiksel data derlemeleri oluyor kiliseler aleyhinde. Ancak tüm medyayı kötülemek de çözüm değil, Amoris Laetitia ve LBGTler konusunda basitçe birer sayfalık düzeltme metinleri koyularak tartışmalar sonlandırılabilir. Ancak bu yapılmıyor.

Aslında doğru, bunlar basit şekilde düzeltilebilir ancak başka doğrular da var.

Ben zaman zaman Papa'ya bazı konulardaki tavırları nedeniyle kızsam da, LGBT konusunda hakkını yiyemiyorum. Evet Papa LGBT şahıslarla birebir görüştü, onları (makama) kabul ederek sıkıntılarını dinledi vs.. Ancak örneğin Fransa'nın Vatikan'a atadığı eşcinsel büyükelçinin güven mektubunu kabul etmeyerek ve bunda ısrar ederek Fransa'nın büyükelçiyi geri çekmesini sağladı. Yine bazı ülkelerdeki eşcinsel birlikteliklerin yasallaşması ve çocuk edinme haklarının oylanmasına karşı açıkça tutum aldı ve bu kanunların onaylanmaması için çağrıda bulundu.

Yine aynı şekilde Kilise'ye dayatılmaya çalışılan kadınların rahip - papaz olması konusunda açık şekilde "kadınlar hiçbir zaman rahip olmayacak" dedi.

Eşcinsel olduğunu açıklayan bir rahibin tüm yetkilerini elinden aldı ve görevine son verdi.

Buna benzer başka örnekler de verebiliriz. Velhasıl, anladığım kadarıyla Papa birebir insan ilişkileri konusunda oldukça yumuşak ve bazen (bana göre) gereğinden fazla sevgiyle davranabiliyor. Ancak daha resmi konularda ve kilise genelini ilgilendiren konularda olması gerektiği gibi, yani bir Hristiyan gibi davranıyor ve tavrını açıkça belli ediyor.

Amoris Laetitia konusu da aslında göründüğünden biraz daha karışık. Tam ve suistimalsiz uygulandığında herhangi bir problem yok ancak ne yazık ki öyle olmayacağını da biliyoruz. (Bu haliyle bile Ortodoks kilisesinin boşanma konusundaki uygulaması kadar suistimale açık değil.)

Açık söylemek gerekirse evet Papa genel olarak liberal bir dünya görüşüne sahip. Ancak liberalizm ve modernizm karşıtı bir Katolik olarak söyleyebilirim ki benden de daha Katolik. Bir Katolik sapla samanı birbirinden ayırmalı ve Papa'ya her şart altında itaat etmelidir.

- -
 #5.  ✍ 2018-02-05, 20:31S ADMİN
(☩ http://www.incil.biz - http://www.turkishchristians.net)

Senden daha Katolik ise yandık.

- -
 #6.  ✍ 2018-02-06, 00:57S ADMİN
(☩ http://www.incil.biz - http://www.turkishchristians.net)S ADMİN
(☩ http://www.incil.biz - http://www.turkishchristians.net)

S ADMİN :
Yalan haberler ve karalamalar ve BBC gibi kuruluşların sinsi istatistiksel data derlemeleri oluyor kiliseler aleyhinde. Ancak tüm medyayı kötülemek de çözüm değil, Amoris Laetitia ve LBGTler konusunda basitçe birer sayfalık düzeltme metinleri koyularak tartışmalar sonlandırılabilir. Ancak bu yapılmıyor.

Papa'nın yukarıdaki linkteki açıklamasına Katolik medyası cevap vermiş:
- -
 #8.  ✍ 2018-02-19, 13:19Augustinus
(iPieta - veritasdei.com - KATOLİK MODERATOR (Bu bilginin doğruluğu yönetim tarafından onaylanmıştır))

Papa Francis'in teolojisini ve teoloji konusunda değerli saydığı teologları (Kardinal Kasper gibi) beğenmiyorum. Bunlar ayrı ele alınır ama Gloria.TV gibi Katolik Kilisesi düşmanı şeytan uşakları Tanrı birdir dese inanmam.

- -
 #9.  ✍ 2018-02-19, 15:30S ADMİN
(☩ http://www.incil.biz - http://www.turkishchristians.net)
Bu konu/kategori birden fazla sayfa içermektedir:

1 2
Benzer konular:Bu konu/kategori birden fazla sayfa içermektedir:

1 2


ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

NOT: Kutucuğa tıkladığınızda çıkan "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.

Kullanıcı adı:


Şifre:


Şifre (tekrar):


Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)


Email adresiniz (tekrar): 


ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

NOT: Kutucuğa tıkladığınızda çıkan "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.

Kullanıcı adınız: .


Şifreniz:Şifrenizi mi unuttunuz?
turkishchristians.net, hristiyan.net, hristiyanolmak.com, incil.biz, rabisamesih.net, hristiyangazete.com, hristiyanforum.com
vbulletin ® Jelsoft-Enterprises Ltd. - Copyright ©2000 - 2018,