HRİSTİYAN FORUM
Yolculuk için "değnek" alınacak mı yoksa alınmayacak mı?
HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > İncil

Yolculuk için "değnek" alınacak mı yoksa alınmayacak mı?

Bu konu 1936 kez okundu, 0 kez cevaplandıevangelion
(Ziyaretçi)
- -

yazdı:
Yolculuk için "değnek" alınacak mı yoksa alınmayacak mı?

Mat 10:10 Yolculuk için ne torba, ne yedek mintan, ne çarık, ne de değnek alın. Çünkü işçi kendi yiyeceğini hak eder.

Mar 6:8 Yolculuk için yanlarına değnekten başka bir şey almamalarını söyledi. Ne ekmek, ne torba, ne de kuşaklarında para götüreceklerdi.

Luk 9:3 Onlara şöyle dedi: «Yolculuk için yanınıza hiçbir şey almayın, ne değnek, ne torba, ne ekmek, ne para, ne de yedek mintan. "

Ayetleri düşünüp, karşılaştırınca vardığım sonuç, İsa "yanınıza birşey, hiç birşey almayın" derken "yedek" eşyalardan bahsettiğini ortaya çıkıyor. En azından en tutarlı yorum bu şekilde. Bunu destekleyecek önermeler:
 • Eğer ki Matta'daki "ne yedek mintan" da kast edildiği gibi "yedek" yani 2.ci eşya kast edilmemiş olsaydı İsa'nın elçilerden "yalınayak" gitmelerini istemiş olması gerekirdi.
 • Markos'taki ayette "değnek" için izin vardır, daha da iyisi Markos 6:8'den bir sonraki ayettedir:
  yazdı:
  "Onlara çarık giymelerini söyledi. Ama, “İki mintan giymeyin” dedi."

  Üstelik işin ilginci Matta'daki ayetin ve Luka'daki ayetin KJV çevirisinde "yedek" değil, "iki" geçmektedir. Sırayla;
  yazdı:

  yazdı:

  yazdı:

  Üçü de aynıdır Grekçe olarak !
 • Matta ve Markos'taki durumu açıkladım, aslında üçünde de "iki mintan" kelimesinin geçtiği de gösterdim.
 • Luka'daki ayettede "yedek" mintandan bahsedilmektedir. (Orjial Grekçesinde yedek yerine "iki"="duo" geçiyor) Eğer ki Luka'nın anlatımında İsa, gerçekten nicelik olarak "hiç" bir şey alınmamasını istiyor olsaydı "iki"="duo" (Türkçesinde "yedek") demezdi.
Oysaki metinlerde kast edilen esas şey "Rabbin sağlayışı"ydı, "işçinin kendi yiyeceğini hak edeceği"ydi. Çünkü bu İsrail'de var olan bir gelenek olması, görevlendirilen elçilerin (havarilerin) daha diğer uluslara müjdeyi duyurmaya başlamamış olmaları, yani İsa'nın bu sözünü duyup müjdeyi duyurmaya giden elçiler "yahudiler"e gidiyorlardı. Dolayısıyla Yahudi geleneğine uygun şekilde kendi yiyeceklerini kendilerinin kazanması misyonlarına çok uygun olacaktı.

Dolayısıyla Matta'daki bu ayette "mintan" ve "çarık" noktalarından çıkardığımız sonuç İsa'nın "yedek eşya almayın, kendi ihtiyacınızı kendiniz kazanın" mesajını verdiğidir.

Bu ayetlere art niyetli yaklaşan kişiler ise şüpheli gözüken metinleri hemen "hata" veya "çelişki" olarak saymaktadırlar. Bu kadar aceleci olmaları bana şu alıntıyı hatırlatmakta:
yazdı:
Şüphenin Getirdiği Kazançlar Bu test için, John Warwick Montgomery, metin tenkitçilerinin hâlâ Aristo’nun “şüphenin getireceği kazançlar metine atfedilmelidir, eleştirmen için bir kibir kaynağı olmamalıdır” şeklindeki meşhur söylemini takip ettiklerini yazmıştır. (Montgomery, EA, 29)
Bu yüzden, “bir kişi, metnin iddialarını analiz edici bir üslûpla ele almalı; yazar, çelişkiler ve kabul edilmiş bilgi hataları ile kendisini diskalifiye edene kadar metni hileli veya hatalı olarak kabul etmemelidir.” (Montgomery, EA, 29)
Horn, şu sözleriyle bu ifadeyi desteklemektedir:

Bir doktrine karşı, sağlam bir tez kategorisine dahil etmeden önce, karşılaştığınız bir “sorunun” ne gibi özellikler barındırması gerektiği üzerinde biraz düşünün. Kesin olan bir şey varsa, o da sadece çelişkili gibi gözükmekten çok daha fazlasına gereksinim olduğudur. İlk olarak parçayı, kullanılan kelimeler ya da rakamlar doğrultusunda, düzgün bir şekilde anladığımızdan emin olmalıyız. İkinci olarak, bu konudaki mevcut olan tüm bilgiye sahip olmalıyız. Üçüncü olarak, gelişen bilim, metinsel inceleme ve arkeoloji gibi unsurların, bu metine daha fazla ışık tutamayacağı bir statüye sahip olmalıyız.
Metinsel sorunlar, karşı fikirler bina etmezler. Çözümlenmemiş problemler, hata olmak zorunda değildirler. Bunları bilmek, sorunların kapladığı alanı daraltmaz, ancak sorunlara bakış perspektifimizi genişletir. Sorunlar boğuşmak içindir, problemler ise bizleri daha açık ve kesin bakış açıları aramaya iter; ancak bir konuda kesin ve son bir anlayışa ulaşana kadar “işte ispatlanmış bir hata, kusursuz bir Kutsal Kitap kavramına karşı sorgulanamaz bir itiraz” şeklinde bir itham yapma hakkımız yoktur. 20. yüzyılın başından bugüne, sayısız “itirazların” çözüme kavuştuğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. (Horn, BTSI, 86, 87)

NOT: Bu soruyu başka bir forumda gördüm, soruyu soran kişinin hristiyanlara karşı bir nefreti olduğu hitap tarzından az biraz seziliyor, kendisinin objektif olduğunu düşünmüyor, son yaptığım alıntıdaki Aristo'nun sözünü kendisine ithaf etmek istiyorum:
yazdı:
“şüphenin getireceği kazançlar metine atfedilmelidir, eleştirmen için bir kibir kaynağı olmamalıdır”- -
 #1.  ✍ 2007-05-15, 00:59

ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

Kullanıcı adı:


Şifre:


Şifre (tekrar):


Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)


Email adresiniz (tekrar): 
ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız:


Şifreniz:Şifrenizi mi unuttunuz?
youtube: İncil filmini, azizlerin yaşamları filmlerini ve Hristiyanlık'la alakalı videolarımızı izleyin! youtube kanalımızdan izleyin
twitter: Forumdaki son mesajları, twitter hesaplarımız aracılığıyla takip edin!
facebook: Forumdaki son mesajları, facebook sayfalarımız aracılığıyla takip edin!


SİTE İÇİ ARAMA MOTORU

Hristiyanlık hakkında merak ettiğiniz şeyi aşağıdaki kutucuğa yazarak sitemiz içinde arayın!Tevrat, Zebur, İncil (hristiyan kutsal kitapları) içinde kelime arama

Tevrat & Zebur İncil


Benzer konular:
hristiyan.net: Hristiyanlık nedir? Hristiyan kime denir? Hıristiyanlık inancı nasıldır?
hristiyanolmak.com: Nasıl Hristiyan olunur?Hristiyan olmak istiyorum diyenler neleri yapmalılar?
incil.biz: İncil nedir? Kaç tane İncil vardır? İncil'de neler yazar?
rabisamesih.net: İsa Mesih kimdir? İsa Mesih, Tanrı mı, insan mı, yoksa her ikisi de mi? İsa Mesih neler anlattı?
hristiyangazete.com: Türkçe, İngilizce, Yunanca - Hristiyan ve Hristiyan olmayan - Türkiye ve dünyadan haberler, basın özetleri takibi ve günlük email bültenlerine abonelik...
v B u l l e t i n ® J e l s o f t - E n t e r p r i s e s L t d . - Copyright ©2000 - 2017,