HRİSTİYAN FORUM
Yahşuah Mesih'in adında, Kutsal Ruh'un ateşiyle kutsanın
HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > Eski Antlaşma, Eski Ahit, Tevrat, Zebur

Tevrat ayetleri ve şiddet

Bu konu 32906 kez okundu, 6 kez cevaplandıonly god can judge me
(GEÇERSİZ EMAİL YÜZÜNDEN ÜYELİĞİNİZ OTOMATİK OLARAK İPTAL EDİLMİŞTİR. (YÖNETİME BAŞVURUNUZ))
- -

Tevrat ayetleri

benim de sizlere bi sorum var kutsal kitap gerçekten eşsiz ve harika bir kitap fakat bazı bölümlerde özellikle tevrat ayetlerinde kadın çoluk çocuk demeden öldürün denilmekte burdaki amaç nedir ve bunun mantıklı bir açıklaması varmıdır?


- -
 #1.  ✍ 2007-06-07, 20:25


evangelion
(Ziyaretçi)
- -

Tevrat ayetleri, öldürme ve şiddetonly god can judge me yazdı:
benim de sizlere bi sorum var kutsal kitap gerçekten eşsiz ve harika bir kitap fakat bazı bölümlerde özellikle tevratta kadın çoluk çocuk demeden öldürün denilmekte burdaki amaç nedir ve bunun mantıklı bir açıklaması varmıdır?

Soruyu genel sorduğunuz için genel olarak cevaplayacağım. Pasaj pasaj bu bölümler sorulmuştu, o dönem meşgul olduğum için cevaplayamamıştım. O soruya cevap verdiğim zaman buradaki tartışmaya linkini ekleyeceğim.

Gelelim cevabımıza.

10 emirden altıncısı "adam öldürmeyin"dir, peki ya bu öldürme ayetlerinin açıklaması nedir?
 1. Öncelikle belirteyim ki, Tüm insanlık Tanrı'nın gözünde zaten ruhsal olarak ölüdür ve bedensel ölümü de hak etmişlerdir. Hatta Nuh tufanının oluş sebebi budur, gökkuşağı işareti bize bunu hatırlatır. (Yaratılış 6:1-9:17)
 2. İsrail'in savaştığı uluslar da Tanrı'nın gözünde bedensel olarak ölümü hak etmiş uluslardır.
 3. Bu uluslar 7 tanedir ve YHVH bu ulusları İsrail'in önünden kovacağını zaten önceden belirtmiştir. (Mısırdan Çıkış 23:20-33, 34:10-16, Yasanın Tekrarı 7:1 ve Elçilerin İşleri 13:19-20)
 4. YHVH adaletini göstermek için İsrail'i kullanmıştır.
 5. YHVH o ulusları bir hastalık ile de öldürmeyi tercih edebilirdi, ancak bunu İsrail ile yapmayı seçmiştir. Hatta Mısırdan Çıkış 23:27'de YHVH dehşetini İsrail'in önünden göndererek o ulusları İsrail'in önünden kovacağını açıkça belirtiyor. 28. ayette bu ulusları kovmak için "eşekarısı" göndereceğini söylüyor. Yeşu 24:8-15'de de bunu gerçekleştirdiğini İsrail'e hatırlattığını görüyoruz
  yazdı:
  Yeşu 2411 Sonra Şeria Irmağı'nı geçip Eriha'ya geldiniz. Size karşı savaşan Erihalılar'ı, Amor, Periz, Kenan, Hitit, Girgaş, Hiv ve Yevus halklarını elinize teslim ettim.
  12 Önden gönderdiğim eşekarısı Amorlu iki kralı önünüzden kovdu. Bu işi kılıcınız ya da yayınız yapmadı.

 6. İsrail bazen bu uluslardaki herkesi öldürmemiştir ve o zaman İsrail YHVH tarafından cezalandırılmıştır.
 7. Zaten bu olaylardan önce İsrail'e 10 emir verilmiştir ve 6.emir adam öldürmenin yasak olmasıydı. (Mısırdan Çıkış 20:13)
 8. Ayrıca İsrail'in önünden kovulan bu 7 ulusun özel olarak günahları şunlardı; "oğullarını ya da kızlarını ateşe kurban etmek, falcılık, büyücülük, muska, medyumluk, ruh çağırma, ölülerin ruhlarına danışma" (Yasanın Tekrarı 18:10-11)
 9. Ek olarak YHVH çok uzun yıllar önce (min:142,max:442) Yaratılış 15:16'da Amorluların kötülüklerinden bahsetmiş ve daha kötülüklerinin "henüz tamamlanmadığını" söylemiştir. Çeviri: KJV
 10. Tanrı'nın İsrail'in önünden kovacağı uluslardan birisi olan Amorlulardan bu şekilde bahsedilmesi YHVH'nin gözünde Amorluların durumunu ve gelecekte görecekleri yargıyı yüzyıllar öncesinden ifade ediyor.
 11. Amorlulara bakışı bu şekilde olan Tanrı'nın Amorlularla aynı durumda olduğu ifade edilen diğer uluslara bakışının da aynı şekilde olduğunu düşünmek gayet mantıklıdır.
 12. Tevrat'taki o ayetler genel anlamda her kadın ve her çocuk için değil, İsrail halkının savaştığı ulusların kadın ve çocukları içindir.
 13. Ayrıca her bir ayet genel olarak belirli bir soya sonsuz düşmanlık şeklinde değil, spesifik olarak, belirli zamanlarda, belirli yerlerde ve belirli uluslar içindir, bir seferliktir. Bu konuda 3. ve 8. maddedeki referansları kontrol edebilirsiniz.
Sevgiler...

- -
 #2.  ✍ 2007-06-08, 03:34


evangelion
(Ziyaretçi)
- -

Yukarıda bahsettiğim maddeleri ilgili ayetlerin kime, nerede, ne zaman söylendiğini kontrol ederek, ilgili ayetlerden öncesini ve sonrasını okuyarak da bulabilirsiniz.

- -
 #3.  ✍ 2007-06-08, 04:23


tanyu
(Özel üye)
- -

Müslümanların özellikle tutunmaya çalıştıkları, öldürmeme emri olduğu halde neden haçlı seferlerinin yapılıp Hristiyanlık adına savaşan ve can alanlar olduğu, neden tevratta bu şiddet içeren ayetler olduğu.

Yukarıda da çok güzel şekilde anlatıldığı gibi Tanrı hoşnut olmadığı ulusları ya bizzat kendisi bir takım felaketlerle yada İsrailoğulları'nı kullanarak felakete uğratmış veya yok etmiştir.

Yazıldığı gibi Son kurtuluş Mesih İsa gelene kadar Tanrı İsrailoğulları'nı korumuş, yol göstermiş ve vaad ettiği topaklara götürmüştür. Bu süreç içinde hoşnut olmadığı ulusları İsrailoğulları'nın önünden kovmuş yada İsrailoğulları'na yenik düşürmüştür.

Mesih İsa son kurtuluş olarak geldiğinde bu, dünyadaki tüm uluslara müjdelenmiştir. Şimdi Mesih İsa'ya iman ederek tüm ulusların fertleri kurtuluş şansına erişebilirler. Dolayısıyla kurtuluş müjdesi tüm uluslara verildiğinden diğer uluslar diye bir kavram kalmamıştır. Mesih İsa, bırakın şidddeti kin duymayı da yasaklamıştır. İnsanları sevmeyeni Tanrı'da sevmez demiştir. "Bir yanağınıza vurulduğunda diğer yanağınızı dönün." demiştir. Yani şiddet, öldürme, öfke, kin günahtır. Tanrı kıyamete dek böyle buyurmuştur. Yani Mesih İsa'dan buyana bu buyruğa uyulmaktadır.

Bazı şeytana hizmet eden insanlar "Hristiyanlık adına" yalanıyla haçlı seferleri adı altında savaşlar yapmışlardır. Bu insanlar sadece kendi kötü emlleri için Hristiyan adını kullanmışlardır. Günümüzde de böyle insanlar aynı yalanlarla kendi amaçları doğrultusunda insanları kandırmaya çalışmaktadır.

Yönetim Notu: Yazılmış cevapları güzel ve derinlemesine açıklamalarınızla desteklediğiniz için teşekkür ederiz.

- -
 #4.  ✍ 2010-03-22, 19:24


clicknettin
(İptal edilmiş üyelik (ban veya istek üzerine iptal))
- -

Fr. Robert Barron on Violence in the Bible
- -
 #5.  ✍ 2014-12-13, 23:44


S ADMİN
(☩Admin)
- -

Bu konu ile ilgili olarak Marc Madrigal'in şu yazısı da okunabilir: http://www.hristiyanforum.com/forum/showthread.php?t=340968

- -
 #6.  ✍ 2015-02-11, 00:18


S ADMİN
(☩Admin)
- -

Konu ile ilgili olarak düşünmek için bir soru:
http://www.hristiyanforum.com/forum/showthread.php?t=329700

- -
 #7.  ✍ 2015-07-25, 22:53


ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

Kullanıcı adı: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.


Şifre: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.


Şifre (tekrar): NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.


Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)


Email adresiniz (tekrar): 
ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.


Şifreniz: NOT: Google Chrome tarayıcılarda "güvenli değil" uyarısını önemsemeyiniz. Sitemizde kredi kartı bilgileri talep edilmemektedir.Şifrenizi mi unuttunuz?
youtube: İncil filmini, azizlerin yaşamları filmlerini ve Hristiyanlık'la alakalı videolarımızı izleyin! youtube kanalımızdan izleyin
twitter: Forumdaki son mesajları, twitter hesaplarımız aracılığıyla takip edin!
facebook: Forumdaki son mesajları, facebook sayfalarımız aracılığıyla takip edin!
Benzer konular:
hristiyan.net: Hristiyanlık nedir? Hristiyan kime denir? Hıristiyanlık inancı nasıldır?
hristiyanolmak.com: Nasıl Hristiyan olunur?Hristiyan olmak istiyorum diyenler neleri yapmalılar?
incil.biz: İncil nedir? Kaç tane İncil vardır? İncil'de neler yazar?
rabisamesih.net: İsa Mesih kimdir? İsa Mesih, Tanrı mı, insan mı, yoksa her ikisi de mi? İsa Mesih neler anlattı?
hristiyangazete.com: Türkçe, İngilizce, Yunanca - Hristiyan ve Hristiyan olmayan - Türkiye ve dünyadan haberler, basın özetleri takibi ve günlük email bültenlerine abonelik...
turkishchristians.net: A Christian non-profit web ministry for Turks by Turks from Turkey
Son Mesajlar HristiyanForum günlük bültene abone ol!
v B u l l e t i n ® J e l s o f t - E n t e r p r i s e s L t d . - Copyright ©2000 - 2017,

HristiyanForum
Taksim, İstanbul