HRİSTİYAN FORUM
Babilon'un fahisesi/gizemi nedir?
HRİSTİYAN FORUM > > Hristiyan Forum > Eskatoloji, Dispensationalism (dönemselcilik), Covenant Theology (Antlaşma Teolojisi), Kıyamet, Son

Babilon'un fahisesi/gizemi nedir?

Bu konu 8649 kez okundu, 8 kez cevaplandı

candan
(Özel üye)
- -

Vahiy 17:1-2 bize sunu soyler, " Yedi tası alan yedi melekten biri gelip benimle konuştu: "Gel!" dedi. "Sana engin suların kenarında oturan büyük fahişenin çarptırılacağı cezayı göstereyim.Dünya kralları onunla fuhuş yaptılar. Yeryüzünde yaşayanlar onun fuhşunun şarabıyla sarhoş oldular."
Vahiy 17:5 devam eder; "Alnına şu gizemli ad yazılmıştı: BÜYÜK BABİL, DÜNYA FAHİŞELERİNİN VE İĞRENÇLİKLERİNİN ANASI." Kimdi bu "Babil'in fahisesi" ve "Babil'in gizemi " neydi?

Vahiy 17:3 su tanimi yapmistir; " Bundan sonra melek beni Ruh`un yönetiminde çöle götürdü. Orada yedi başlı, on boynuzlu, üzeri küfür niteliğinde adlarla kaplı kırmızı bir canavarın üstüne oturmuş bir kadın gördüm." Bu ayette bahsedilen canavar Vahiy 13:1 de bahsi gecen canavarla aynidir "Sonra on boynuzlu, yedi başlı bir canavarın denizden çıktığını gördüm. Boynuzlarının üzerinde on taç vardı, başlarının üzerinde küfür niteliğinde adlar yazılıydı." Vahiy 13 deki canavarin mesihkarsiti, kanundisi olan kisidir (2 Selanikler 2:3-4 ve Daniel 9:27) Oyleyse Babil'in fahisesi her kim ise dunya sonundaki mesih karsiti ile cok yakindan ilgili biridir.

Babil'in fahisesi hakkinda gizem olarak bahsedilmesi bence kimliginin tam olarak bilinmemesinden kaynaklanmaktadir. Ama Vahiy 17:9 da bize bazi ip uclari verilmistir; " Bunu anlamak için bilgelik gerek. Yedi baş, kadının üzerinde oturduğu yedi tepedir; aynı zamanda yedi kraldır." Eski zamanlarda Roma "yedi tepeli sehir" olarak bilinirdi cunku sehri yedi tepe cevrelemekteydi. Puleyse bu Babilin fahisesinin Roma ile bir baglantisi olmasi gerekmektedir. Vahiy 17:15 soyle der; " Bundan sonra melek bana, “Şu gördüğün sular -fahişenin kenarında oturduğu sular- halklar, toplumlar, uluslar ve dillerdir” dedi." Babil'in fahisesinin dunya capinda uluslar ustunde buyuk bir etkisi olacaktir. Ayetler 10-14 de canavarla ilgisi olan once sekiz sonra on kraldan bahseder. Babil'in fahisesi tum bu krallari bir sure kontrol edecektir (Vahiy 17:18), ama bu krallar fahiseye karsi cikacak ve onu yok edeceklerdir (Vahiy 17:16)

Oyleyse bu Babil'in fahisesi gizemi cozulebilir mi?

Evet en azindan bir kismi. Babil'in fahisesi mesih karsiti tarafindan dunyanin sonunda Isa'nin donusunden onceki zamanda kontrol altina aldigi seytani dunya sistemidir. Bir yolla Roma ile baglantisi olacaktir belki de Roma'dan kontrol edilecektir (ya da Roma imparatorlugunun bir sekilde yenilenmesi olabilir). Babil'in fahisesinin dini yananlami - canavar ile olan ruhsal zina dunya sonundaki dini sistemin odak noktasi olusu ve Roma'dan kaynaklanisi- olacaktir. Yani Babil'in fahisesi bir gizemdir... Ama Roma sehri merkez olarak dunya capinda etkisi olarak ruhsal zinayla suclu olacaktir- is bu olunca Babil'in fahisesini Roman Katoliklerle bir ilgisi olacagini dusunebiliriz. Roman Katoliklerin Babil'in fahisesi oldugunu soylememekle beraber bize verilen tanimlara gore bu fahisenin Roma'da merkezlenmis dunya capindaki bir din oldugunu soylemekteyiz. Belki de dunyanin sonuna dogru Roman Katolik kilisesi Mesih'in kendi kilisesi icin gosterdigi yoldan tanritanimaz bir papa sececek ve bu papa da mesihkarsiti ile birlesecektir... Kimbilir.. tabi bunlar sadece bir varsayimdir..

Derleyen
candan

- -
 #1.  ✍ 2007-07-05, 20:53

Hardal
(ONURSAL ÜYE)
- -

Salt "belki..."lerle Katoliklige bu kadar agir bir isnat... varsayim etiketi altinda dahi olsa... tasvip edilebilir mi?

- -
 #2.  ✍ 2007-07-06, 01:01

evangelion
(Ziyaretçi)
- -

Hardal yazdı:
Salt "belki..."lerle Katoliklige bu kadar agir bir isnat... varsayim etiketi altinda dahi olsa... tasvip edilebilir mi?

Evet edilebilir.
Papalık kurumunun kendisinin Şeytan'a en çok hizmet eden kült olduğunu söylüyoruz

- -
 #3.  ✍ 2007-07-06, 01:15

Titus
(Özel üye)
- -

Candan ablacım derlediğin yazıya katılmıyorum.Kutsal kitabı varsayımlarla değerlendiremeyiz.Veya şunu söylüyor olabilir,bu olabilir,belki şudur,tahminen gibi kelimeleri Kutsal Kitap ayetleriyle bağdaştıramayız.

- -
 #4.  ✍ 2007-07-06, 08:35

candan
(Özel üye)
- -

Titus kardesim
Yazima katilmamak senin hakkin elbetteki ama katilmama nedenin bence hatali. Yani Kutsal Kitap simgelerle dolu bir kitaptir. Yorum bilimcileri neyin ne anlama geldigini yuzyillardir yorumlaya gelmislerdir. Hatta mezhepler de bu yorumlarin birbirinden ayrilmasi ile dogmustur bence. Burdaki yoruma gelince bir yolla Roma'ya bagli oldugu kesin bence. Ama ben simdi bildigimiz Roma'dan bahsedildigini degil gelecekte Roma'nin temsil edebilecegi Roma'dan bahsetmekteyim. Yani Roma (Vatikan) gelecekte Tanri tanimaz bir Papayi sectiginde ne diyeceksin? Vatikanin gecmisine bir bak. BUndan yuzyillar once engizasyon mahkemeleri yapan vatikan ile gunumuzdeki vatikan ayni mi? Kutsal Kitap sadece kendi yorumlarina acikken at kosturan bu kurulus gercekten imanli bir kurulus muydu? Hacli seferlerini yapan Tanri adina binlerce milyonlarca insani katleten bir kurulus, dunya duzdur diye insanlari yakan bir kurulus imanli bir kurulusmuydu? Gelecekte ne olacagini bilemeyiz ama KElamdaki ipuclarina bakarak bu varsayimi yapabiliriz.
Vahiy kitabi anlasilabilmesi en zor kitaplardan biridir. Zira henuz olmamis gelecekte olacak seylerin peygamberligidir. Bu peygamberlikler de simgelerle yapilmistir.. borular kaseler... atlilar.. Eger ki sen burda yazdiklarima varsayim diyorsan diger simgelerin yorumlarina niye laf etmedin kardesim? Onlar da varsayim degil mi senin gorusune gore?
Kisacasi katilmak istememene saygi duymaktayim. Zaten yaziyi yayinladigimda site yoneticilerine bu yazinin ses getirebilecegini ve Katolik kardeslerin kizabilecegine dikkat cekmistim. Cogu insan gercekleri duymak, alisagelmis seylerin degisme olasiliginin bulundugunu duymak istemez.
Eger katilmiyorsan bana buna ayet ayet Kelamdan curuterek yazmaliydin. Ya da bu simgelerin neyi temsil edebilecegini kendi varsayimlarinla aciklamaliydin. Iste o zaman "debate" yapabilirdik.
bu benim hosuma gitmedi demek verilen varsayimlari curutmemektedir.
Bu yazi ile ne inanclari olanlara saygisizlik ne de insanlari kirma amaci gutmedim. Derleme yapildiginda bunlar tek kaynakli yazilar olmayip bir birikimin bir cok yorumcunun bilim adamlarinin goruslerini aktarmaktir.
Seni de kirmayi asla istemem bilesin kardesim. Ne de bir kardesin surcmesine neden olmayi.
Esenlikler
candan

- -
 #5.  ✍ 2007-07-06, 19:19

candan
(Özel üye)
- -

Kelamdaki peygamberlikler bize iki hizmette bulunur. Birincisi bize gelecekte olacaklari aktarir ve bunlarin olumlu olumsuz ne gibi etkileri olabilecegini aciklar. Peygamberlik sevinci, hosa gideni anons ettigi gibi korku ve kotu bir seyin onceden gelebilecegini de aktarabilir. Peygamberlik goz ardi edildiginde genelde bunun nedeni haberleri duyanlarin duyduklari seylerden bir sekilde hoslanmamis olmalarindan kaynaklanir. Kelama dayali peygamberlikler genelde neyi kimi nasil etkileyecegi konusunda gayet detaylidir. Ve bizim tum benligimizle guvenebilecegimiz degerdedirler. Bizler bu peygamberliklerin hayatimizi sekillendirmesine, Rabbimize olan hizmetimizde bize isik tutmasina, yol gostermesine izin verebiliriz. Hepimiz icin guc ve yon kaynagi olmalidir. Gunumuzde ister kilisede olsun ister disinda duydugumuz "peygamberlikler"e benzemez, Kelamdaki peygamberlikler daima yerine gelmistir ve gelecektir tarif edildigi gibi. Tanri'nin gonderdigi peygamberlikler daima yerine gelmektedir.

Gelin Yaratilis 6ya goz atalim. Burda tufan hakkindaki peygamberligi goruyoruz. Tanri bunun niye olacagini anlatir ve Nuh'a hayatlari kurtarmasi icin bir gemi yapmasi konusunda bilgiler verir. Sonra da dunya capinda buyuk bir felaket yaratir. Ama insanliga bunun olacagi haberini onceden bildirmistir onlari uyarmistir. Tanri'nin kendisi bile boyle bir seyi tekrarlamayacagini soylemistir (Yaratilis 9:12-16). Yine Yaratilis 37:5-10 da Yusuf'un ruyalarina bir goz atalim. Bu ruyalar daha sonraki bolumlerde yerine gelmis peygamberlikleri icermektedir. Simdi de Yasanin Tekrari 18:15-19a bakalim: " .`Onlara kardeşleri arasından senin gibi bir peygamber çıkaracağım. Sözlerimi onun ağzından işiteceksiniz. Kendisine buyurduklarımın tümünü onlara bildirecek." Bu peygamberlik Musa'nin peygamberlige atandigini anlatmakla kalmayip Rab Isa Mesih'i yani yahudilerin Mesih'ini onceden haber vermektedir. (Bu ayrica Elcilerin isleri 3:22-26 da bulunmaktadir). Ayni bulumde (Yasanin tekrari 18:20) Musa'nin zamanindaki yalanci peygamberlere neler oldugu yazilidir. Eger peygamberlikleri sahte ise bu kisiler oldurulmekteydiler.
Gelin bir de Isayah 53. bolume bakalim. Burasi tamamiyle Isa Mesih hakkindaki peygamberliktir. Isa'nin gencligi, hizmeti, gunahlari yuklenmesi ve cekecegi acilar, kendisini kurban olarak sunmasi.... Mezmurlar 22 de Kral Davud Mesih'i tarifinde peygamberlik ederek bize Rabbimizin cekecegi acilari anlatarak Onun gelecegini onceden haber vermistir.

Bizler Rab Isa'nin bahsettigi peygamberliklere dikkat etmeliyiz. Matta 24'de Isa Mesih savaslardan, kitliktan, depremlerden, ihanetlerden, ve sonunda kendisinin hic beklenmedik bir zamanda ikinci gelisinden bahseder. Gunumuzde yuz yuze geldigimiz bu ve diger dunyanin sonuna ait peygamberlikler bence Nuh'un insanlari gelmekte olan tufan konusunda uyardigi kadar guvenilirdir. 2 Petrus 2 ve 3. bolumlerinde gelecekte felaketler olacagini ve "...aynı sözle saklanıyor, tanrısızların yargılanarak mahvolacağı güne dek korunuyorlar." (2Petrus 3:7)

Birinci Selanikler 4:13-18 'de hristiyanlarin ister olu ister hayatta olanlar kurtulacaklarina dair soz verilmistir. "Kardeşler, umudu olmayan öbür insanlar gibi kederlenmemeniz için, gözlerini yaşama kapamış olanlar konusunda bilgisiz kalmanızı istemiyoruz.İsa`nın ölüp dirildiğine inanıyoruz. Aynı şekilde Tanrı, İsa`ya bağlı olarak gözlerini yaşama kapamış olanları da O`nunla birlikte geri getirecektir. Rab`bin sözüne dayanarak size diyoruz ki, biz yaşamakta olanlar, Rab`bin gelişinde hayatta olanlar, gözlerini yaşama kapayanların önüne asla geçmeyeceğiz. Rab`bin kendisi, bir emir çağrısıyla, başmeleğin seslenmesiyle, Tanrı`nın borazanıyla gökten inecek. Önce Mesih`e ait ölüler dirilecek.Sonra biz yaşamakta olanlar, hayatta olanlar, onlarla birlikte Rab`bi havada karşılamak üzere bulutlar içinde alınıp götürüleceğiz. Böylece sonsuza dek Rab`le birlikte olacağız.İşte birbirinizi bu sözlerle teselli edin." Kelamdaki peygamberlikler gelecek hakkindaki bir harita gibidir. Bunu goremiyen kisi Tanri'nin en guzel hediyelerinden birinden mahrum kalmis kisidir.

Son olarak, eger Yuihanna 3:16'ya yani Tanrinin bizi oylesine sevdigine ve bizim icin Oglunu vermis olduguna guveniyorsak, Tanri'nin kelamda bizleri uyarmak, bizleri yonlendirmek ve gelecekteki fiziksel ruhsal her ne ihtiyacimiz varsa bunu bize saglamak icin verilen peygamberliklerine de bunlarin Yazari olduguna inanarak guvenmesini de ogrenmeliyiz.
Rabbimiz Yuhanna 14:2 de soyle dedi " Babam`ın evinde kalacak çok yer var. Öyle olmasa size söylerdim. Çünkü size yer hazırlamaya gidiyorum." Bu bizler icin tesvik edici ve emniyet verici bir peygamberlik olmalidir. Tanri'nin peygamberliklerine O'nun Ogluna guvendiginiz gibi guvenmeyi ogrenmelisiniz.

derleyen
candan

- -
 #6.  ✍ 2007-07-07, 00:31

okandanokan
(İptal edilmiş üyelik (ban veya istek üzerine iptal))
- -

selam kardeşler eski babil imparatorluğu bir günde yıkıldı. Büyük babil aynı yıkımı görecek Rabbin sözü. Fakat büyük Babil ne yapıyor Vahiy 17:6 18:2-8 Yapılan bunca kötülüğü günümüzde kim yapıyor??? Vahiy 17:10 ayetteki beşi düştü biri vardır ifadesi anlamı MISIR -ASUR- BABİL- MED,PERS -YUNAN -ROMA- 17:11 sekizincisi yedinciden olmadır. günümüzde bu kırallıkla temsil edilen kimdir? ben bu kadar yazıyorum isim kullanmıyorum fahişe ve kırallık kim anlayışlı olan çözer. sevgilerimle okandanokan

- -
 #7.  ✍ 2007-07-09, 23:31

mmagdalena
(Özel üye)
- -

candan yazdı:
[b]

"is bu olunca Babil'in fahisesini Roman Katoliklerle bir ilgisi olacagini dusunebiliriz. Roman Katoliklerin Babil'in fahisesi oldugunu soylememekle beraber bize verilen tanimlara gore bu fahisenin Roma'da merkezlenmis dunya capindaki bir din oldugunu soylemekteyiz. Belki de dunyanin sonuna dogru Roman Katolik kilisesi Mesih'in kendi kilisesi icin gosterdigi yoldan tanritanimaz bir papa sececek ve bu papa da mesihkarsiti ile birlesecektir... Kimbilir.. tabi bunlar sadece bir varsayimdir.."

Bu varsayımın kökeni nereden kaynaklanıyor acaba ?
Zira bu sadece bir varsayım değil bilinçli olarak bir karalamadır.
Hem Mesih karşıtı diyorsunuz hem de Katolik Kilisesi diyorsunuz bu nedenle ne dediğinizin farkında olmadığınızı düşünüyorum.

- -
 #8.  ✍ 2017-02-17, 11:54

Augustinus
(KATOLİK MODERATOR (Bu bilginin doğruluğu yönetim tarafından onaylanmıştır))
- -

Vahiy Kitabı (Esinlenme ya da Apokalips olarak da bilinir) Kutsal Kitap kanonuna en son kabul edilen en karmaşık kitaptır dolayısıyla çok dikkatli yorumlanması gerekir.

Buna rağmen Protestanların bu kitabı Matta İncilinden bile çok fazla yorumladığını görüyorum ve böyle olur olmadık yakıştırmalar yapanları da oluyor ne yazık ki...

Tarihi açıdan baktığımızdan Babil topraklarında kurulan 6. büyük uygarlık Halifelikti... Yok oldu ve tekrar gelece diyor bu yüzden bunu İŞİD diye bile yorumlayabilirsiniz. Ama ben böyle de yorumlamamak gerektiğine inanıyorum. Kilisenin yorumu da bu değildir zaten.

Vahiy 17:10Bunların beşi düştü, biri duruyor, ötekiyse henüz gelmedi. Gelince kısa bir süre kalması gerek.

Ayrıca gelince kısa süre kalması gerek diyor. Dediğiniz gibi Papalık olsa Papalık tüm dünyevi krallıklardan uzun süre dayandı (2000 yıl) yani ayetlere ve Kutsal Kitaba kesinlikle uymuyor. Ama bu ayetleri Katolik Kiliseye taş atmak için kullananlar zaten hiç bir ayeti düzgün yorumlamadığı ve Kutsal Kitaba uyma dertleri olmadığı için tartışmaya gerek görmüyorum ve kendilerini Rab'be emanet ediyorum.

- -
 #9.  ✍ 2017-02-17, 15:31

ÜYE DEĞİLSENİZ, HEMEN ÜYE OLUN!

Kullanıcı adı:

Şifre:

Şifre (tekrar):

Email adresiniz:
(Forum sistemi size bir hoşgeldiniz emaili gönderecektir. Eğer geçersiz bir email kullanırsanız, üyeliğiniz bir süre sonra kendiliğinden askıya alınacaktır. Lütfen "@hotmail.com" email adreslerini kayıtta kullanmayınız)

Email adresiniz (tekrar):

ÜYE İSENİZ, GİRİŞ YAPINIZ:

Kullanıcı adınız:

Şifreniz:

Şifrenizi mi unuttunuz?
youtube: İncil filmini, azizlerin yaşamları filmlerini ve Hristiyanlık'la alakalı videolarımızı izleyin! youtube kanalımızdan izleyin
twitter: Forumdaki son mesajları, twitter hesaplarımız aracılığıyla takip edin!
facebook: Forumdaki son mesajları, facebook sayfalarımız aracılığıyla takip edin!

SİTE İÇİ ARAMA MOTORU

Hristiyanlık hakkında merak ettiğiniz şeyi aşağıdaki kutucuğa yazarak sitemiz içinde arayın!

Tevrat, Zebur, İncil (hristiyan kutsal kitapları) içinde kelime arama

Tevrat & Zebur İncil