Dini Yapıların İhtişamı ve Gösteriş

İllyria

Yeni Üye
Niye dini yapılarda gösteriş, ihtişam var. Din adamları da boyunlarında kocaman altın semboller taşıyorlar. Mesih dünyevi şeylerden uzaklaşın diye oğütlerken, kiliseler niye böyle? Hristiyanlık dünya malını onemsemeyin diyor. Öğretiler ile celismiyor mu bu ihtişam?
 

Solus Christus 

Moderatör
Merhaba,
Büyük bir genelleme yapmışsınız. Tüm kilise yapıları gösterişli ve ihtişamlı değil. Ancak oldukça gösterişli ve ihtişamlı tarihsel kiliseler de var. Yine de bu bir şart veya gereklilik değil. İlk imanlılar oldukça gösterişsiz yerlerde, hatta yer altında saklanarak tapınıyorlardı. Ancak nasıl ki büyük bir binada tapınmak şart ve gereklilik değil, binasız ve saklanarak tapınmak da şart ve gereklilik değil. Bu tamamen imkan ve tarihsel durum ile alakalı. Tanrı'ya tapınılan yer için gösterilen özen iyidir. Ama temel motivasyon Tanrı'ya yücelik vermek olmalıdır, binaya yada insanların zevkine değil.

Aynı zamanda din adamları olarak da genelleme yapmışsınız. Tüm hristiyan din adamları dediğiniz şekilde kocaman altın semboller taşımıyorlar. Ortodoksluk mezhebinde rastlanan bir durum. Tam sebebini bilemiyorum. Kutsal Kitap içerisinde böyle bir şart veya gereklilik yoktur. Ancak onların da bu şekilde yapmasının sebebi başka insanlara gösterişten ziyade, içerdikleri anlamdır. Örneğin altının aydınlatmayı ve ışığı temsil etmesi gibi.

Genel olarak baktığımızda Kutsal Kitap'ta böyle bir uygulama yoktur. Ancak bazı mezheplerde vardır. Dolayısıyla o mezheplerin yetkililerine sorarak daha net cevap alabilirsiniz.
 
Yeni Konu Aç | Soru Gönder Yeni konu başlığı oluşturmak için tıkla!
YHVH'ye şükredin, O’nu adıyla çağırın, halklara duyurun yaptıklarını, Adının yüce olduğunu duyurun! YHVH'ye ezgiler söyleyin, Çünkü görkemli işler yaptı. (Yeşaya 12:4-5)
Üst