Şiddet içeren video oyunlarını oynamak günah mı?

Eternity

Yeni Üye
Bir Hristiyanın şiddet içeren video oyunlarını oynaması günah olabilir mi?
Bu konudaki fikirlerinizi merak ediyorum.
Esenlikler.
 

Solus Christus 

Moderatör
Merhaba,
Öncelikle video oyunları oynamak günah değildir.
Ancak video oyunları oynarken günah işlemeniz mümkündür. Yemek yemek, müzik dinlemek, televizyon izlemek de günah değildir. Ancak bunları da yaparken günah işlemeniz mümkündür. Dolayısıyla neyi hangi motivasyonla yaptığınız önemli olan konudur.

Günahı şöyle tanımlayabiliriz, eylemde, tavırda veya doğada Tanrı'nın ahlaksal standartlarına uymayan her şey günahtır. Yalnızca hırsızlık, cinayet gibi eylemler değil, aynı zamanda bunları oluşturan tavırlarımız da günahtır. Çünkü bu tavır veya içsel istek bile Tanrı'nın isteğine olan karşıtlığımızı gösterir.

Siz şiddet içeren oyunlar olarak sormuşsunuz. Bunun da cevabı hem evet, hem hayır olabilir. Eğer oynadığınız oyun sizin hayatınızı ele geçirmişse, Tanrı'ya vermeniz gereken yüceliği bir oyuna veriyorsanız ve bu oyun sizin aile yaşantınızı, kilise yaşantınızı, sosyal yaşantınızı etkiliyorsa bu durumda sorunuzun cevabı evettir. Ancak bir bağlılık yoksa, sadece vakit geçirmek için oyun oynuyorsanız ve bu sizin hayatınıza olumsuz etki yapmıyorsa da günah diye niteleyebileceğimiz bir durum yoktur.

Kutsal Kitap bize dünyada neyin günah olup olmadığına dair her şeyin sıralı bir listesini vermez. Ancak bize belli prensipler verir. Dolayısıyla bu prensiplerden yola çıkarak bir şeyin Tanrı'nın isteklerine ters olup olmadığını anlayabiliriz.

Sosyal varlıklarız ve sosyal bir dünyada yaşıyoruz. Yaşadığımız dünyanın içerisinde birçok etkinliğin içerisinde kendimizi bulabiliyoruz. Bu da normal bir durumdur. Elbette kötü olan her şeyden kaçınmamız gerekiyor ama ğer kendimizi tüm dünyadan komple soyutlayarak her şeyden kaçarsak, bu bizi diğer insanlardan daha iyi, daha az günahsız yapmaz. Aksine böyle bir durumda yasacılık günahına düşeriz ve kendi işlerimizle kendimizi kurtarmaya çalışır vaziyete düşeriz. Nitekim bu şekilde yaşam sürmeye çalışarak, kendi ellerinin işine güvenen insanlar da dünyada bolca mevcut.

Bununla beraber iyi haber şu ki Mesih çarmıhta bizim tüm günahlarımız için öldü. Ve O'nun çarmıhtaki ölümü bizi yasadan ve günahtan özgür kıldı. Ancak bu özgürlük günah işlemek için fırsat olmasın.
(Bkz. Romalılar 7:6, Galatyalılar 5:1)

1.Korintliler 10:23,31 - “Her şey serbest” diyorsunuz, ama her şey yararlı değildir. “Her şey serbest” diyorsunuz, ama her şey yapıcı değildir... Sonuç olarak, ne yer ne içerseniz, ne yaparsanız, her şeyi Tanrı’nın yüceliği için yapın.

Sanırım yukarıdaki ayet de bunu yeterince açıklıyor. Her şey serbest, oyun oynamak da buna dahil. Ancak her şey yararlı ve yapıcı değil. İnsan olarak hepimiz günahlı doğayı miras aldık. Bu yüzden günahlı ve kirlenmiş olan yüreğimiz kolayca bizi farklı yöne kaydırabiliyor. Bağımlılıklar farkına varmadan tanrımız haline gelebiliyor.

John Calvin, insan yüreğini bir put fabrikasına benzetmişti. Bu benzetme gerçekten de doğru. Çünkü insan yüreğine giren her şeyi tanrılaştırıp kendine bir put yapabiliyor. Bu kimi zaman sevdiği bir insan, kimi zaman sevdiği bir yemek, kimi zaman izlediği bir film, kimi zaman desteklediği bir takım, kimi zaman oynadığı oyun, kimizi zaman işi, kimi zaman para olabiliyor.

Umarım sorunuza cevap verebildim.
Esenlikler diliyorum.
 
Yeni Konu Aç | Soru Gönder Yeni konu başlığı oluşturmak için tıkla!
İşte bu sözlerimi duyup uygulayan herkes, evini kaya üzerine kuran akıllı adama benzer. Yağmur yağar, seller basar, yeller eser, eve saldırır; ama ev yıkılmaz. (İncil, Matta 7:24)
Üst