Üçlübirlik'teki kişilerin farklı düşüncelere sahip olması mümkün müdür?

Eternity

Yeni Üye
Üçlübirlikteki kişilerin herhangi bir konuda birbirinden farklı düşünceye sahip olması mümkün müdür?
Yanıtlarsanız sevinirim. İyi forumlar.
 

Solus Christus 

Moderatör
Merhaba @Eternity,

İnsanlar herhangi bir konuda düşünce ve görüş ayrılığına düşer ve birbirinden farklı düşünceye sahiptirler. Çünkü herkesin doğrusu kendine göre farklıdır. Ancak mutlak doğru tektir. Bizler Tanrı değiliz. Yüreğimiz kirli olduğu gibi bilgeliğimiz ve aklımız da sınırlıdır. Ancak Tanrısal Öz'e baktığımızda bu farklıdır. Çünkü Tanrı mutlak bilgedir ve mutlak iyidir.

Baba, Oğul ve Kutsal Ruh'un birbirleriyle görüş ayrılığı yaşaması mümkün değildir. Üçü aynı kişi değildir, ancak üçü de aynı derecede Tanrı'dır ve Tanrısal özü oluştururlar. Bu durumda birinin iyi dediğine öteki kötü diyemez. Çünkü iyi mutlaktır. Ve Tanrı düşüncede ve eylemde mutlak iyidir. O'nda hiç karanlık ve kötülük bulunmaz.

Aynı zamanda bilgelikte de mutlak bilgedir. Dolayısıyla Baba, Oğul ve Kutsal Ruh aynı derecede iyiyi arzular, aynı derecede bilgelik ile hareket eder. Bu yüzden kusursuz, tam bir uyum içerisinde, birbirleriyle sevgi dolu bir ilişkileri vardır. O halde kendi içerisinde ayrılığa düşmek, görüş ayrılığı yaşamak gibi durumlar Tanrı'nın doğasına aykırıdır.

Aralarında kusursuz bir fikirbirliği ve uyum olması hepsinin aynı anda aynı şeyi düşündüğü ve aynı şeyi yaptığı anlamına gelmez. Buna da dikkat etmek lazım. Çünkü Üçlübirlik tek bir kişinin üç yansıması değildir. Baba ayrı kişi, Oğul ayrı kişi, Kutsal Ruh ayrı kişidir.

Esenlikler diliyorum.
 
Yeni Konu Aç | Soru Gönder Yeni konu başlığı oluşturmak için tıkla!
Çünkü Tanrı dünyayı o kadar çok sevdi ki, biricik Oğlu'nu verdi. Öyle ki, O'na iman edenlerin hiçbiri mahvolmasın, hepsi sonsuz yaşama kavuşsun. (İncil, Yuhanna 3:16)
Üst