Hristiyan olmak için ne yapmalıyım?

Edward

Yeni Üye
Merhaba, kutsal kitap okuyorum ve yazılanlara da inanıyorum. Peki gerçekten hristiyan olabilmem için neye ihtiyacım var? Ne yapmam gerekir? Şehrimde bir kilise var ve oraya da katılmak istiyorum.

Solus Christus 

Moderatör
Merhaba,
Hristiyan olmanız için gerçekte ihtiyacınız olan tek şey Tanrı'nın lütfudur. Yapacağınız iyi işler, sevaplar veya yerine getireceğiniz kurallar listesi sizi kurtaramayacağı gibi hristiyan da yapmaz. Ancak ve ancak iman ile kurtuluruz ve dolayısıyla iman aracılığıyla hristiyan oluruz.

İsa Mesih'in Rab ve kurtarıcı olduğuna iman eden, O'nun öğretilerine yürekten bağlı bir şekilde inanan ve bu sözleri yaşamının temeline almış olan, Mesih'in takipçisi olmuş olan kişilere hristiyan denir.

Aslında bir bakıma hristiyan olmak aslında bizim gücümüzün ve yeteneğimizin dışındadır. Eğer Kutsal Kitap'ı okuyorsanız ve buradaki sözlere iman ediyorsanız demek ki Tanrı'nın lütfuyla Kutsal Ruh sizde bir işe başlamış demektir. Ve Tanrı başladığı işi yarım bırakmaz. Size tavsiyem dua etmeye ve Tanrı'dan öğrenmeye devam edin. Kutsal Kitap otoritesi altında olan bir kiliseye katılın. Kilise yetkisi altında eğitim alarak ilerleyin.

Romalılar 10:9-13 ayeti şöyle diyor: "İsa’nın Rab olduğunu ağzınla açıkça söyler ve Tanrı’nın O’nu ölümden dirilttiğine yürekten iman edersen, kurtulacaksın. Çünkü insan yürekten iman ederek aklanır, imanını ağzıyla açıklayarak kurtulur. Kutsal Yazı, “O’na iman eden utandırılmayacak” diyor. Çünkü Yahudi Grek ayrımı yoktur, aynı Rab hepsinin Rabbi’dir. Kendisini çağıranların tümüne eliaçıktır. “Rab’bi adıyla çağıran herkes kurtulacak.”

Bununla beraber şu bağlantıdan tarihsel hristiyan iman açıklamalarını okumanızda fayda var. Eğer bu iman açıklamasında yazanların hepsini kabul edip, iman ettiyseniz o zaman zaten hristiyan olmuşsunuz demektir.

Size esenlikler diliyorum,
Rabbin lütfu ve esenliği sizinle olsun.

Alexios

Yeni Üye
Hristiyan olmak, bir evlilik süreci gibidir. Hristiyan inancını okudunuz, doğruluğuna ve Tanrı sözleri olduğuna inandınız. Tanrı'mız İsa Mesih'i bütün benliğiniz ve kalbiniz ile sevdiniz. Bundan sonrası bir inanç (mezhep) seçme işlemidir. Seçtiğiniz inanç ile nişanlandınız, yani katakümen eğitimi ve sürecine katıldınız. Bu süre sonunda hristiyan inancını ve yaşamını sürdüreceğinize inancınız tam ise, evlenirsiniz. Yani, inancınız kurallarına göre vaftiz olursunuz. Vaftiz olmak, İsa Mesih'in başı olan kilisede bir üye olmaktır, yani İsa Mesih'in bedeninin bir hücresi olmaktır. İsa Mesih'in bedenini ve kanını içine almaktır. İsa Mesih'in sizde, sizin Mesih'de yaşamanız demektir.

Yeni Konu Aç | Soru Gönder Yeni konu başlığı oluşturmak için tıkla!
Mesih’ten işittiğimiz ve şimdi size ilettiğimiz bildiri şudur: Tanrı ışıktır, O’nda hiç karanlık yoktur. O’nunla paydaşlığımız var deyip de karanlıkta yürürsek, yalan söylemiş, gerçeğe uymamış oluruz. (1.Yuhanna 1:5-6)