Ortodoksların Kateşizmi Var Mıdır?

Aziz Dfxmed

Yeni Üye
Esenlikler diliyorum. Hristiyanlığı araştıran mantıklı bulan ve geçmişte iki kere iman etmiş birisiyim. Ama Kutsal Kitabın bir pasajında geçtiği gibi imanım dikenle kaplı araziye ekilen tohum gibi büyüyemeden soldu. Dünyevi zevkler yüzünden düştüm diyebilirim. Her neyse Ortodoks öğretisine kendimi çok yakın buluyorum ve araştırıyorum. Ama Katolik mezhebinin bir kateşizmi olduğunu orada tüm sorular ve konular hakkında Katolik bakış açısını yansıttığını fark ettim. Ortodoksluk için aynısını aradığımda bulamadım. Böyle bir kateşizm var mı varsa nasıl ulaşabilirim,yoksa neye dayanarak hareket ediyorsunuz?

Solus Christus 

Moderatör
Esenlikler diliyorum. Hristiyanlığı araştıran mantıklı bulan ve geçmişte iki kere iman etmiş birisiyim. Ama Kutsal Kitabın bir pasajında geçtiği gibi imanım dikenle kaplı araziye ekilen tohum gibi büyüyemeden soldu. Dünyevi zevkler yüzünden düştüm diyebilirim. Her neyse Ortodoks öğretisine kendimi çok yakın buluyorum ve araştırıyorum. Ama Katolik mezhebinin bir kateşizmi olduğunu orada tüm sorular ve konular hakkında Katolik bakış açısını yansıttığını fark ettim. Ortodoksluk için aynısını aradığımda bulamadım. Böyle bir kateşizm var mı varsa nasıl ulaşabilirim,yoksa neye dayanarak hareket ediyorsunuz?

Merhaba,
Ortodoks veya Katolik değilim. Kardeşler varsa yardımcı olacaktır size. Ancak bir şeyi belirtmem gerekiyor. İki kere iman ettim demişsiniz. Böyle bir kavram yok. İman bir kez edilir. Yani ya iman etmiş olursunuz, ya da iman etmemiş olursunuz. Eğer iman etmiş olsaydınız zaten iman etmiş olduğunuz için yürekten bağlı kalırdınız. İman, umut edilenlere güvenmek, görünmeyen şeylerin varlığından emin olmaktır.

İmanı kendimiz kazanmayız ya da iyi işlerimizle hak etmeyiz. Bunun gibi dünyevi zevkler veya herhangi bir işimiz ile de Tanrı'nın verdiği bu armağanı kaybedemeyiz. Çünkü iman Tanrı'nın armağanıdır, iyi işlerin bir sonucu değildir.

Aziz Dfxmed

Yeni Üye
Gerçekten tüm yüreğimle iman ettiğim ve hatta koyu müslüman olan aileme söyleme cesaretini bile bulduğum. Noel ayında 25 lik mum alıp her gece bir mum eriyene kadar dua ettiğim. Her gün vaazlar okuduğum fırsat buldukça oruçları bile tutmaya çalıştığım bir dönem geçirdim. Sonra bir anda inançtan uzaklaştım. İlk iman ettiğim dönemde daha toy ve kuru bir inancım varken sonrasında deist oldum daha sonra yukarıda anlattığım şekilde olan ikinci imandan ise gene deist olarak çıktım. Tabi ki iman bir kez edilir ancak orada kastettiğim arayış içinde olma durumu. Körü körüne inanmak istemiyordum Eski Ahitten bilimsel yanılgı iddialarına kadar her şey aklımı kurcaladı ve inancımı kaybettim. Hristiyanlık hala en mantıklı din ama sorguladığım durum bir dine inanmak zorunda mıyım idi genel olarak. Deist iken içimin rahat olmadığını farkettim ve tekrar forumlardayım. Kısaca böyle.

Alexios

Yeni Üye
Gerçekten tüm yüreğimle iman ettiğim ve hatta koyu müslüman olan aileme söyleme cesaretini bile bulduğum. Noel ayında 25 lik mum alıp her gece bir mum eriyene kadar dua ettiğim. Her gün vaazlar okuduğum fırsat buldukça oruçları bile tutmaya çalıştığım bir dönem geçirdim. Sonra bir anda inançtan uzaklaştım. İlk iman ettiğim dönemde daha toy ve kuru bir inancım varken sonrasında deist oldum daha sonra yukarıda anlattığım şekilde olan ikinci imandan ise gene deist olarak çıktım. Tabi ki iman bir kez edilir ancak orada kastettiğim arayış içinde olma durumu. Körü körüne inanmak istemiyordum Eski Ahitten bilimsel yanılgı iddialarına kadar her şey aklımı kurcaladı ve inancımı kaybettim. Hristiyanlık hala en mantıklı din ama sorguladığım durum bir dine inanmak zorunda mıyım idi genel olarak. Deist iken içimin rahat olmadığını farkettim ve tekrar forumlardayım. Kısaca böyle.
Sevgili Aziz Dfxmed kardeşim, ortodoks inancında katakümen dediğimiz ortodoks hristiyan inancına hazırlanma süreci vardır. Ben ortodoks olmak istiyorum diyen kişi, ortodoks inancına başvurusu kabul edildikten sonra yaklaşık 1-1,5 yıl süren bir eğitim ve "nişanlılık" süreci vardır. Bu süre sonunda hala ortodoks olmaya kararlı olduğun belirlenirse, vaftiz edilerek, İsa Mesih'in başı olduğu kilisemizin bir üyesi olarak Tanrı'mız İsa Mesih'in sofrasına katılıyorsun.

Aziz Dfxmed

Yeni Üye
Çok sağolun. Ama sorumu yanlış anladınız sanırım ya da ben iyi anlatamadım, benim merak ettiğim şey tüm Ortodoks dünyasının kabul ettiği mezhebin konulara bakış açısını yansıtan bir metin veya kateşizm.

Alexios

Yeni Üye
Yeni Konu Aç | Soru Gönder Yeni konu başlığı oluşturmak için tıkla!
Mesih, Babamız Tanrı’nın isteğine uyarak bizi şimdiki kötü çağdan kurtarmak için günahlarımıza karşılık kendini feda etti. Tanrı’ya sonsuzlara dek yücelik olsun! Amin.
(İncil, Galatyalılar 1:4-5)