Mezhep seçerken nelere dikkat etmek lazım?

Mahresi

Yeni Üye
Merhaba, 1 yıldan uzun bir süredir imanlıyım. Mezhepleri uzun zamandan beri inceliyorum. Ama hangi mezhebi sececeğime bir türlü karar veremiyorum. 2 aydan beri bir Katolik Kilisesine gidiyorum. Ama kafam hala karışık? Mezhep seçerken neye önem vermek gerekir?
 

Solus Christus 

Moderatör
Merhaba,
Eğer İsa Mesih'i Rab ve kurtarıcınız olarak kabul ettiyseniz, Tanrı Oğlu'na yürekten imanınız varsa bu en önemli şeydir. Tanrı önümüze seçmemiz için mezhepler koymadı. Bir mezhep seçmek zorunda değilsiniz. Çünkü mezhepler sizi kurtaramaz.

Size tavsiyem o ya da şu mezhep daha hoşuma gitti, bu mezhebi seçmeliyim tarzında da yaklaşmayın. Aynı zamanda Kutsal Kitap bize insan yüreğinin aldatıcı olduğundan bahseder (Yeremya 17:9) ve dolayısıyla hislerinizle hareket etmek de sizi yanıltacaktır. Hangi mezhep olursa olsun, ne öğretiyorlarsa öğretsinler bunu Kutsal Kitap süzgecinden geçirmeniz gerekiyor.

Katolik kilisesine katıldığınızı söylemişsiniz. Eğer Papa'nın yanılmazlığına inanıyorsanız ve Katolik Kilisesinin yetkisini kabul ediyorsanız, bu yetkiyi Kutsal Kitap'ta da görüyorsanız -veya görmenizin gerekmediğine inanıyorsanız- o zaman Katolik mezhebinde karar verebilirsiniz.

Ancak eğer Kutsal Kitap'ın Tanrı Sözü olarak en üst yetkiye sahip olduğunu ve kilisenin de Tanrı Sözü olan Kutsal Kitap otoritesinin altında olması gerektiğine inanıyorsanız Reform Protestan mezhebini incelemelisiniz.

Bu değerlendirmeniz gereken kriterlerden sadece bir tanesi. Sadece iman ile kurtuluş, Meryem Ana ve Azizlere dua konusu, aklanma, lütuf öğretisi gibi kavramlara bakış açınız nedir? Mezhepsiz olmayı tercih ediyorum bile dediğinizde, bunlara bakış açınız sizi bir mezhebin adı altına zaten sokuyor.

Dolayısıyla odaklanmanız gereken şey hangi mezhebi seçeceğim sorusu değil, ben bu konuda neye nasıl inanıyorum sorusudur. Neye nasıl inanacağınızı da insanlardan değil, Kutsal Kitap'ta Tanrı Sözü'nden okuyarak öğrenin. Size tavsiyem, her şeyden öne Tanrı Sözü ne diyor buna kulak verin.

Unutmayın ki kendisine her katolik veya ortodoks diyen aynı katolik veya ortodoks yoruma sahip değil. Ve her protestan diyen de aynı protestan yoruma sahip değil. Her mezhebin içerisinde de ayrılan birçok görüş var.

Esenlikler diliyorum.
 

Eternity

Yeni Üye
Kutsal yazılara hangi mezhebin daha uygun davrandığına, ilk Hristiyanların ibadet şekillerine ve tabi ki vicdan olarak kendini hangi mezhebe daha yakın hissettiğine bakmalısın. Mezhep seçimi temelde Hristiyan olduğun gerçeğini değiştirmez ancak tamamen önemsizdir diyemeyiz. Genellikle ibadet ritüelleriyle ilgili farklılıklar vardır. Esenlikler.
 

Yuhanna

Yeni Üye
Başlığa verilen yanıtları görebilmek için lütfen Giriş Yap veya Kayıt Ol bağlantısına tıkla.
Sevgili kardeşim, ilk sırada mezhepleri ayrı ayrı araştırmanızı ve daha sonra bu mezheplerin ayinlerine katılmanızı öneririm. Size yakın olan mezhep - öğretisini seçip peder / pastör ile görüşüp o mezhebe mensup olabilirsiniz. Tabi her mezhebin giriş prosedürleri mevcuttur. Rabbin esenliği üzerinizde olsun.
 

Pavlus

Yeni Üye
Başlığa verilen yanıtları görebilmek için lütfen Giriş Yap veya Kayıt Ol bağlantısına tıkla.
Reform Protestan, Presbiteryen Kilisesi hakkında araştırmanızı tavsiye ederim. Araştırmalarınız ve deneyimleriniz ne bilmiyorum ama eğer Meryem Ana konusunda ve Papa konusunda Katolik ve Ortodoks gibi düşünüyorsanız ve Kutsal Kitap'ı tek geçerli rehber olarak kabul etmiyorsanız o zaman bir şey diyemem.

Yinede Ortodoks Apostol kardeşin dediği gibi mezhepler sadece yoldur ve imanınız sizi kurtaracak.
 

Yuhanna

Yeni Üye
Başlığa verilen yanıtları görebilmek için lütfen Giriş Yap veya Kayıt Ol bağlantısına tıkla.
Sevgili kardeşim, bu seçiminiz için tebrik ederim. Elçisel kilise ayinlerine devamlı katılın. Ordeki incil derslerine katılmanız için pederler ile görüşün. Iki mezhebi araştırmak için kendinize zaman verin. Gerekirse sorularınız mevcut ise, gene burda forum'umuzda sorularınızı bize aktarabilirsiniz. Size yardımcı olacağımızdan emin olabilirsiniz. Sevgiler
 
Başlığa verilen yanıtları görebilmek için lütfen Giriş Yap veya Kayıt Ol bağlantısına tıkla.
"Mesih'in yaptığı daha başka çok şey vardır bunlar tek tek yazılsaydı yazılan kitaplar dünyaya sığmazdı."
Yuhanna 21:25

Bu ayetten anlıyoruz ki İncil'de her şey yazmaz. Bunların yazılı olmayanları da binlerce yıllık bir kültürle altarılan "Paradosis" (kutsal gelenek)tir. İncil tek kaynak değil, en önemli kaynaktır. Paradosis'i hiçe saymak 1700 yıldır Hristiyanların hristiyanlığı anlamadığını söylemektir kannımca.
 
Başlığa verilen yanıtları görebilmek için lütfen Giriş Yap veya Kayıt Ol bağlantısına tıkla.
İki mezhep arasında kaldıysanız size önerim hangisinin seneler içinde öze sadık kaldığına ve incille çelişmediğine bakın. İsa "Kılıcını indir, kılıç çekenler kılıçla yargılanacak." diyorken, Kitab-ı Mukaddes, "Size karşı eziyet edenlere lanet etmeyin, iyilik dileyin. Mümkün olduğunca herkesle barış içinde yaşayın." diyorken, Haçlı Seferleri yapan, 19. Yüzyılda hala kiliseyi reforme eden Katolik mezhebinin havarisel çizgide olmadığını düşünüyorum. Büyük bölünmeden önce hangi Patrik "Ben tek otoriteyim." diyordu? Hangi kilisede heykel vardı? (Oyma put yapmayacaksın) Hangi kilise sadece Latince kullanacaksın diyor, parayla af belgesi satıyordu. Zannımda katoliklik apostolik geleneği kamuflaj olarak kullanmış, siyasi doktrinlere din kılıfı uyduran insanların elinde oyuncak olmuştur. Lakin karar sizin.
 

Solus Christus 

Moderatör
Başlığa verilen yanıtları görebilmek için lütfen Giriş Yap veya Kayıt Ol bağlantısına tıkla.
Bu yazdığınıza kesinlikle katılmıyorum.
İncil'de -Kutsal Kitap'ta- bilmemiz gereken her şey yazar. Kutsal Kitap'ta yazmayan şeyler ise Tanrı'nın bilmemizi gerek görmediği şeylerdir. Tanrı ile ilgili bilmemiz gereken her şeyi Kutsal Kitap'tan okuruz ve bunun üzerine bir söz söylemek, buna bir söz eklemek veya bunu düzeltmek kimsenin haddi değildir. Hiçbir şey Tanrı'nın bize konuştuğu özel vahyi olan Kutsal Kitap'tan daha üst bir otoriteye sahip değildir.

Yuhanna'nın yazdığı "Mesih'in yaptığı daha başka çok şey vardır bunlar tek tek yazılsaydı yazılan kitaplar dünyaya sığmazdı." sözü çıkarttığınız anlamı ifade etmez. Mesih elbette Kutsal Kitap'ta okuduğumuzdan çok daha fazlasını yapmıştır. Ancak yalnızca Tanrı'nın bilmemizi uygun gördüğü ve yeterli gördüğü kadarını biz okuyoruz ve biliyoruz. Gelenekler ve sözlü aktarım yanılabilir, ancak Kutsal Kitap asla. Ve bunlar hiçbir şekilde Kutsal Yazıların dengi değildir.
 
Söz, insan olup aramızda yaşadı. O’nun yüceliğini –Baba’dan gelen, lütuf ve gerçekle dolu biricik Oğul’un yüceliğini– gördük.
(İncil, Yuhanna 1:14)
Online Kutsal Kitap Tevrat, Zebur ve İncil okumak için tıkla!
Üst