Mezhep seçerken nelere dikkat etmek lazım?

Alexios

Yeni Üye
Katiliyorum. Söz ucar yazi kalir. Incilin disina cikmamak gerekiyor. Ben boyle dusunuyorum.
2000 yıllık kilise geleneğinde, gelenekler "uçmaz" ve kaybolmaz. Zaten Selanikliler'e gönderdiği mektup'da "söz" değil "tradition" diyor. Yani kilise gelenekleri ile ve yazı ile aktarılanlar bizim inancımızı oluşturur.Sadece bayramlar değil, Ayin düzeni ve uygulamalar gelenek ile aktarılanlardır.

Refai

Yeni Üye
Doğru bir teoloji çizgisinin benimsenmesi tabi ki önemlidir. Fakat en önemlisi İsa Mesih'in bir mezhep getirmediğini ve Kutsal Kitap ile aykırılık içermeyen her mezhebin Mesih'e giden bir yol olduğunu bilmemiz gerekiyor. Mezhepler, siyasi ve sosyolojik farklılıkların, değişik teolojik yorumların bir ürünüdür. Fakat bedenin başına, yani Mesih'e tutunan her yol sizi Tanrı'ya götürür.

Hristiyanlar, mezhepçilik sebebiyle tarih boyunca pek çok problem yaşamıştır. Bu durum Hristiyanlar arasında bölünmeye ve pek çok insanın ölümüne sebep olmuştur. Dolayısıyla bu hataya bir daha düşmememiz gerekir.

Yeni Konu Aç | Soru Gönder Yeni konu başlığı oluşturmak için tıkla!
Başlangıçta Söz vardı. Söz Tanrı’yla birlikteydi ve Söz Tanrı’ydı. Başlangıçta O, Tanrı’yla birlikteydi. Her şey O’nun aracılığıyla var oldu, var olan hiçbir şey O’nsuz olmadı.
(İncil, Yuhanna 1:1-3)